*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 925652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1792 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:58:16 μμ »
ο ενας με τον αλλο εχουμε δυναμη, ας φερουμε οσους μπορουμε, ξεχαστε τις αντιδρασεις που ξερατε, αλλωστε το διαδικτυο εβγαλε τους ισπανους και οχι οι συνδικαλιστες, αλλαξτε νοοτροπια, μακρια απο τσοπανηδες συνδικαλιστες, δεν ειμαστε προβατα, ειμαστε εκπαιδευτικοι
Ωραία, αλλά υπάρχουν κάποια βασικά θέματα. Τι κινητοποιήσεις θα κάνουμε και πότε; Στο διδακτικό μας ωράριο; Είναι αδύνατον. Βλέπεις ότι είναι αδύνατον να τους παρακάμψεις;
μου διαφευγει κατι;και δεν το λεω ειρωνικα, αλλα τι θεμα υπαρχει αν 1000 καθηγητες δεν πανε στο μαθημα και βρεθουνε εξω απο το υπουργειο;
Αν είναι να λείψεις από την υπηρεσία, κάπως πρέπει να δικαιολογήσεις την απουσία σου. Αν κινηθώ, όπως είπες ασύνταχτα και κάποιοι δημιουργήσουν επεισόδια, ποιος μου διασφαλίζει εμένα πού θα βρεθώ το υπόλοιπο της ημέρας και πώς θα δικαιολογησώ, αν δεν υπάρχει η κάλυψη της απεργίας,  ότι δεν ήμουν στο σχολείο μου, αλλά επιχειρούσα κατάληψη δημοσίου κτηρίου; Επειδή δεν εφαρμόζονται οι νόμοι, δε σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος, όποτε γουστάρει να τους εφαρμόσει μέχρι κεραίας. Δεν κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αλλά αυτές είναι σκέψεις που θα περάσουν από το μυαλό όλων μας.

Γενικά συνάδελφοι πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει κάποιος συντονισμός για να είναι αποτελεσματική και πετυχημένη η κινητοποίηση. Είπαμε άμεσα κινητοποιήσεις αλλά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Εξάλλου δεν νομίζω να διαφωνούμε... ας υπάρχουν διαφορετικές απόψεις κάπου θα οδηγηθούμε. Εξάλλου και η ενημέρωση συναδέλφων την Δευτέρα στα Σχολεία θα ήταν προς όφελος της κινητοποίησης.

Πολλοί συνάδελφοι ακόμη (οι περισσότεροι νομίζω) να είστε σίγουροι δεν ενημερώθηκαν για το τι θα δουν στις τσέπες τους σε ένα μήνα.

Οπότε θα μπορούσε αυτή η κίνηση να γίνει Τρίτη πρωι. Τουλάχιστον να πείθονταν η ΟΛΜΕ σε μια στάση εργασίας Τρίτη για να μπορεί η όλη διαδικασία να γίνει με ευνοικοτερους όρους

Ακριβώς! Αυτό προσπαθώ και εγώ να πω. Αν συμφωνούμε όλοι σε κινητοποιήσεις, τότε μπορούμε και από εδώ μέσα να φτιάξουμε ένα κείμενο με προτάσεις, να μαζέψουμε υπογραφές είτε ηλεκτρονικά είτε και από τα σχολεία μας, παρακάπτοντας και τις ΕΛΜΕ και πηγαίνοντας αυτό το κείμενο κατευθείαν στην ΟΛΜΕ, ζητώντας αποφάσεις τώρα ή έστω κάλυψη με στάσεις εργασίας, ώστε να μπορέσουμε να προγραμματίσουμε τις δράσεις μας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1793 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:59:29 μμ »
ας γινει μια αρχη, αλλα αμεσα
Εδώ εμένα μου λένε όλοι ότι θα πάρουμε και αύξηση έτσι όπως τα δείχνουν στα ΜΜΕ...

 ;D ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1794 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:00:12 μμ »
Η Ισχύς εν τη ενώσει!
http://eisatopon.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1795 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:00:35 μμ »
ας γινει μια αρχη, αλλα αμεσα
Εδώ εμένα μου λένε όλοι ότι θα πάρουμε και αύξηση έτσι όπως τα δείχνουν στα ΜΜΕ...
ενταξει οι δημοσιογραφοι αμα τους πεις οτι θα τους αυξησεις τη μειωση θα πανηγυριζουν  γιατι ακουνε αυξηση, εμεις φταιμε που οταν ηταν μαθητες τους περναγαμε ταξη  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1796 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:02:48 μμ »
ας γινει μια αρχη, αλλα αμεσα
Εδώ εμένα μου λένε όλοι ότι θα πάρουμε και αύξηση έτσι όπως τα δείχνουν στα ΜΜΕ...
εμένα συνάδελφος μεγάλης ηλικίας χθες που πήγαμε εκδρομή, προσπαθούσε να με πείσει ότι με το ενιαίο θα δούμε και μια μικρή αύξηση οι εκπαιδευτικοί. Η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων κοιμάται....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1797 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:03:12 μμ »
ας γινει μια αρχη, αλλα αμεσα
Εδώ εμένα μου λένε όλοι ότι θα πάρουμε και αύξηση έτσι όπως τα δείχνουν στα ΜΜΕ...
ενταξει οι δημοσιογραφοι αμα τους πεις οτι θα τους αυξησεις τη μειωση θα πανηγυριζουν  γιατι ακουνε αυξηση, εμεις φταιμε που οταν ηταν μαθητες τους περναγαμε ταξη  :P

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν ξεσηκωνόμαστε??? Τόσο ισχυρά είναι πια αυτά που μας ψεκάζουν? :P
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1798 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:05:32 μμ »
ας γινει μια αρχη, αλλα αμεσα
Εδώ εμένα μου λένε όλοι ότι θα πάρουμε και αύξηση έτσι όπως τα δείχνουν στα ΜΜΕ...

 ;D ;D ;D ;D

Φανταστείτε ότι ακόμη και αυτή την στιγμή πόσο παραπληροφόρηση υπάρχει (ακομη και εντός του κλάδου μας). Οπότε μια σχετική ενημέρωση το Σ/Κ και την Δευτέρα σε συναδέλφους είναι αναγκαία.  Βέβαια πρέπει να ανάψει το φυτίλι και όπως είπε σωστά συνάδελφος παραπάνω πρέπει να σταματήσουμε από τον υπολογιστή κάποια στιγμή.

Δυο ωραίες κουβέντες που άκουσα από συνδικαλιστή (όχι του κλάδου μας ) σήμερα είναι : ϊσως είναι η πρώτη φορά που οι Αθηαναίοι δεν διαμαρτύρονται για τα σκουπίδια των δρόμων αλλά ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΕΔΡΑΝΑ ΤΗς ΒΟΥΛΗΣ!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1799 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:12:32 μμ »
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αν δεν παρακαμφθούν οι συνδικαλιστές, δεν πρόκειται να γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Εξ' ορισμού πλέον αγώνας και κομματικός συνδικαλισμός δε συμβιβάζονται. Δεν ξέρω όμως με ποιον τρόπο μπορούμε να οργανωθούμε. δεν είναι δυνατόν άνθρωπος νοήμων ή που δεν έχει να λαμβάνει κάτι να δέχεται να βρίσκεται το όνομα του κάτω από την ομπρέλα μιας κομματικής παράταξης. Έβγαλε ανακοινώση ο Μπράτης και κάτι τρέχει στα γύφτικα......

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1800 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:14:04 μμ »
ας μεινει αυτο το topik εδω για αποριες και οσοι θελουν να αντιδρασουν ας συζητησουμε εδω:
http://www.pde.gr/index.php?topic=24674.0

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1801 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:17:36 μμ »
giota.pat., panos2, katerina_s, Purple84, δαναη 11, kooki, firenze, sss, sarakiniotis, markes, MARIA T, eva92, stathis4, agapimeni, GCB, georgetta, faz, dorant, marvac, giannis_sg, ran, efkola, fotini18, Νάκης Ιωάννης, gvp, Lasid, xanthigr, Lechuck, alex1979, vt70, syrrahm, lens888, dairt, amanos, amer, vg76, margavare και 77 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Στίς 23:10 παρακολούθησαν αυτό το θέμα 110 άτομα... όλη την ημέρα μπορεί να ήταν και πάνω από 1000. Από 3- 4 να κινητοποιήσει ο καθένας στον κύκλο του ή στο σχολείο του υπάρχει το κατάλληλο δυναμικό για να ξεκινήσει κάτι. Δάσκαλοι Αθμιας και Δάσκαλοι Β'θμιας μαζί με τους αναπληρωτές είμαστε ΠΟΛΛΟΙ!

Όταν σου λένε: πήγαινε με 700 ευρώ στην άκρη της Ελλάδας για 3+χ χρόνια σε σκοτώνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1802 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:24:45 μμ »
giota.pat., panos2, katerina_s, Purple84, δαναη 11, kooki, firenze, sss, sarakiniotis, markes, MARIA T, eva92, stathis4, agapimeni, GCB, georgetta, faz, dorant, marvac, giannis_sg, ran, efkola, fotini18, Νάκης Ιωάννης, gvp, Lasid, xanthigr, Lechuck, alex1979, vt70, syrrahm, lens888, dairt, amanos, amer, vg76, margavare και 77 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Στίς 23:10 παρακολούθησαν αυτό το θέμα 110 άτομα... όλη την ημέρα μπορεί να ήταν και πάνω από 1000. Από 3- 4 να κινητοποιήσει ο καθένας στον κύκλο του ή στο σχολείο του υπάρχει το κατάλληλο δυναμικό για να ξεκινήσει κάτι. Δάσκαλοι Αθμιας και Δάσκαλοι Β'θμιας μαζί με τους αναπληρωτές είμαστε ΠΟΛΛΟΙ!

Όταν σου λένε: πήγαινε με 700 ευρώ στην άκρη της Ελλάδας για 3+χ χρόνια σε σκοτώνουν!!!
εμένα γιατι μ έβγαλες απέξω;;.... επειδή είπα πως θα ψηφήσω πασοκ για να εκδικηθώ όσους το ψήφισαν το 2009; ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1803 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:32:45 μμ »
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αν δεν παρακαμφθούν οι συνδικαλιστές, δεν πρόκειται να γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Εξ' ορισμού πλέον αγώνας και κομματικός συνδικαλισμός δε συμβιβάζονται. Δεν ξέρω όμως με ποιον τρόπο μπορούμε να οργανωθούμε. δεν είναι δυνατόν άνθρωπος νοήμων ή που δεν έχει να λαμβάνει κάτι να δέχεται να βρίσκεται το όνομα του κάτω από την ομπρέλα μιας κομματικής παράταξης. Έβγαλε ανακοινώση ο Μπράτης και κάτι τρέχει στα γύφτικα......
Ας δούμε, όμως, λίγο και τα δικά μας χάλια. Δε γίνεται να μας φταίνε πάντα οι συνδικαλιστές και να μη φταίμε εμείς που τους ψηφίζουμε, εμείς που δεν πάμε να ψηφίσουμε, εμείς που δε πηγαίνουμε σε συνελεύσεις, εμείς που δε κάνουμε ούτε μία απεργία.

Γιατί δεν ακολούθησε ο κλάδος τη πρόταση συνδικαλιστών να αρνηθούμε να πληρώσουμε τα χαράτσια; Γιατί πήγαμε σα κότες και τα πληρώσαμε; Γιατί ενώ υπήρχαν επιτροπές αγώνα δε δεχτήκαμε να δώσουμε φωτοτυπία του χαρτιού μας, μπας και στιγματιστούμε ως αριστεροί στους προϊσταμένους μας. Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα. Δοκίμασα και εγώ στο σχολείο μου και κατάφερα να πείσω ένα άτομο. Προσπάθησα και εδώ να προπαγανδίσω την ιδέα, αλλά δεν είδα πέρα από 2 άτομα να συμφωνεί άλλος με αυτή την πρόταση. Αντιθέτως, κρύβονταν πίσω από βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου "θέλουμε απεργία διαρκείας και πού είναι οι ξεφτίλες οι συνδικαλιστές". Σας  είδα όλους προχτές στο Σύνταγμα. Ευτυχώς που υπήρχαν και οι μαθητές μαζί με τους φοιτητές.  Δε μας φταίνε για όλα οι κομματικές ταυτότητες. Κάποτε το πίστευα και εγώ. Είδα, όμως, ότι στην ουσία φταίει η ατολμία μας. 

Και μπορείτε, τώρα, να βρίσετε όσο το τραβάει η ψυχή σας . Μετά, όμως, μη ξεχάσετε να κάνετε και την αυτοκριτική του ο καθένας σας, αλλά και όλοι μας.

ΥΓ: όλα τα σχόλια δεν αναφέρονταν σ' εσένα, αλλά σε όλους.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος lianma2002

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλή λευτεριά αδέρφια
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1804 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:42:09 μμ »
δεν μπορώ να καταλάβω συνάδελφοι πως σκέφτεστε. Τόσες σελίδες , πόσα θα πάρω εγώ , πόσα εσύ , το μεταπτυχιακό μου τι το κάνω . τούτο το άλλο ......  ΕΝΑ ΜΟΝΟ δεν βλέπω, αυτό που όλοι έπρεπε να λέτε.: Ειναι ανέκδοτο δεν ισχύει , δεν θα περάσει , δεν θα το αφήσουμε. Μόνο αυτό είναι αποδεκτό. Αλλά τελικά τώρα βλέπω γιατί τα κάνουν . Γιατί είμαστε κότες. Αυτοί είμαστε και αυτοί οι ηγέτες μας αξίζουν . Καληνύχτα. Καλή αντάμωση στην κόλαση . Και μην ξεχνάτε το χιλιοειπωμένο : κανένα πρόβατο δεν σώθηκε βελάζοντας.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1805 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:45:38 μμ »
δεν μπορώ να καταλάβω συνάδελφοι πως σκέφτεστε. Τόσες σελίδες , πόσα θα πάρω εγώ , πόσα εσύ , το μεταπτυχιακό μου τι το κάνω . τούτο το άλλο ......  ΕΝΑ ΜΟΝΟ δεν βλέπω, αυτό που όλοι έπρεπε να λέτε.: Ειναι ανέκδοτο δεν ισχύει , δεν θα περάσει , δεν θα το αφήσουμε. Μόνο αυτό είναι αποδεκτό. Αλλά τελικά τώρα βλέπω γιατί τα κάνουν . Γιατί είμαστε κότες. Αυτοί είμαστε και αυτοί οι ηγέτες μας αξίζουν . Καληνύχτα. Καλή αντάμωση στην κόλαση . Και μην ξεχνάτε το χιλιοειπωμένο : κανένα πρόβατο δεν σώθηκε βελάζοντας.
ας μεινει αυτο το topik εδω για αποριες και οσοι θελουν να αντιδρασουν ας συζητησουμε εδω:
http://www.pde.gr/index.php?topic=24674.0

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.