*

Αποστολέας Θέμα: Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 32430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vanessoulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ
« στις: Απρίλιος 30, 2009, 06:36:50 μμ »
καλησπέρα!!!είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια και είμαι έγκυος.Γεννάω μέσα ιουλίου.υπολόγιζα οτι αν με ξανακαλεσουν αναπληρώτρια απο σεπτέμβριο μπορώ να πάρω την 6μηνη αυτή άδεια απο τον ΟΑΕΔ δεν είμαι όμως σίγουρη. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανεις???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2011, 09:58:19 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2009, 06:50:35 μμ »
Δυστυχώς. δεν τη δικαιούσαι. Μόνο την κλασσική άδεια του ΙΚΑ (115 μέρες πριν και μετά, αν θυμάμαι καλά). Κρίμα, πάντως. Ο μήνας που γεννάς δε σε συμφέρει, απ'αυτήν την άποψη. Όλα καλά να πάνε! :)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2009, 01:38:28 μμ »
Σε περίπτωση επαπειλούμενης τι γίνεται με τις αναπληρώτριες; Δικαιούνται τα ίδια με τις μόνιμες; Εγώ γεννάω πρώτα ο θεός Δεκέμβριο και θέλω να ξέρω τι δικαιούμαι γιατί από εκεί θα εξαρτηθούν και οι περιοχές που θα δηλώσω για αναπλήρωση. Μπορείτε να με παραπέμψετε έστω σε σχετική εγκύκλιο;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος atripol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2009, 01:55:32 μμ »
Επειδή μόλις περάσαμε την εμπειρία των επαπειλούμενων αδειών με την γυναίκα μου σε ενημερώνω ότι:

α) αρχικά της έγραψε ο γιατρός μια 15ήμερη άδεια η οποία και χρεώθηκε ως αναρρωτική
β) στην συνέχεια με την γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού πήγαινα εγώ στο ΙΚΑ και ο γιατρός εκεί μου έγραφε παραπεμπτικό για την Α'Βάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

Το β) επαναλαμβανόταν κάθε 15ημέρες.

Μόνο η τελευταία άδεια ήταν για περισσότερες ημέρες προκειμένου να "κλειδώσει" με την ημερομηνία έναρξης της άδειας κύησης. Η γυναίκα μου είχε πιθανή ημερομηνία τοκετού 10 μαρτίου και ουσιαστικά δεν πήγε ποτέ στο σχολείο παρά μόνο για την πράξη ανάληψης υπηρεσίας.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:12 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2009, 12:18:37 πμ »
Αν καταλαβα καλά, πήρατε την επαπειλούμενη και κάθε 15 "ανανεωνόταν", ας πούμε; Εγώ έχω ΠΗΤ 4/12, αν με πάρουν αναπληρώτρια Σεπτέμβριο τι με συμβουλεύεις να κάνω;;;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2009, 09:23:20 πμ »
Επειδή μόλις περάσαμε την εμπειρία των επαπειλούμενων αδειών με την γυναίκα μου σε ενημερώνω ότι:

α) αρχικά της έγραψε ο γιατρός μια 15ήμερη άδεια η οποία και χρεώθηκε ως αναρρωτική
β) στην συνέχεια με την γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού πήγαινα εγώ στο ΙΚΑ και ο γιατρός εκεί μου έγραφε παραπεμπτικό για την Α'Βάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

Το β) επαναλαμβανόταν κάθε 15ημέρες.

Μόνο η τελευταία άδεια ήταν για περισσότερες ημέρες προκειμένου να "κλειδώσει" με την ημερομηνία έναρξης της άδειας κύησης. Η γυναίκα μου είχε πιθανή ημερομηνία τοκετού 10 μαρτίου και ουσιαστικά δεν πήγε ποτέ στο σχολείο παρά μόνο για την πράξη ανάληψης υπηρεσίας.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.....

και πληρωνόταν κανονικά? Γιατί οι αναπληρωτές α) μπορούν να αξιώσουν καταβολή χρημάτων για την αναρρωτική τους μόνο αν έχουν εργαστεί 10 ημέρες  β)πέρα της 15ήμερης αναρρωτικής άδειας, μπορούν αν ζητήσουν αναρρωτική (η επαπειλούμενη είναι αναρρωτική άδεια) ΑΝΕΥ αποδοχών.

Και το λέω γιατί φέτος είχα 2 τέτοιες περιπτώσεις και μίλησα αρκετά με το υπουργείο. Στη μία δε περίπτωση, η εκπαιδευτικός πήρε συνολικά 2 μήνες άδεια άνευ αποδοχών...

δείτε και εδώ...http://www.doe.gr/plugins/p2_news/printarticle.php?p2_articleid=3771

6. ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ

    α. Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί για όλο το χρονικό διάστημα της σύμβασής τους δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 657 και 658 του Αστικού Κώδικα. Με δεδομένη δηλαδή τη χρονική διάρκεια της σύμβασης εργασίας (εννέα μήνες περίπου), οι αναπληρωτές διατηρούν την αξίωση για καταβολή αποδοχών μόνο γι' αυτό το χρονικό διάστημα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχουν εργαστεί τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες από την ημερομηνία της πράξης ανάληψης εργασίας.

   β. Σε περίπτωση που εξαντληθεί η αναρρωτική άδεια των δεκαπέντε (15) ημερών με αποδοχές, οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί έχουν δικαίωμα, εφόσον συντρέχει «σπουδαίος λόγος», να λάβουν αναρρωτική άδεια χωρίς αξίωση καταβολής αποδοχών από τον εργοδότη.


Όπως και να χει πάντως, θέλει όντως χαρτί από το γιατρό, ακόμα και για την άνευ αποδοχών. Γιατί οι αναπληρωτές μόνο αναρρωτική ανευ αποδοχών δικαιούνται, και όχι κανονική.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2009, 10:20:54 πμ »
Αν καταλαβα καλά, πήρατε την επαπειλούμενη και κάθε 15 "ανανεωνόταν", ας πούμε; Εγώ έχω ΠΗΤ 4/12, αν με πάρουν αναπληρώτρια Σεπτέμβριο τι με συμβουλεύεις να κάνω;;;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θελεις την επαπειλουμενη αφου αν σε παρουν αναπληρωτρια απο την αρχη της χρονιας θα δουλεψεις μονο 3 περιπου εβδομαδες γιατι αμεσως μετα ξεκινα η αδεια τοκετου..

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2009, 11:57:57 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2009, 12:03:26 μμ »

Δικαιούσαι 56 ημέρες άδεια κυοφορίας και 63 ημέρες άδεια λοχείας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2009, 12:13:35 μμ »
Αν καταλαβα καλά, πήρατε την επαπειλούμενη και κάθε 15 "ανανεωνόταν", ας πούμε; Εγώ έχω ΠΗΤ 4/12, αν με πάρουν αναπληρώτρια Σεπτέμβριο τι με συμβουλεύεις να κάνω;;;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θελεις την επαπειλουμενη αφου αν σε παρουν αναπληρωτρια απο την αρχη της χρονιας θα δουλεψεις μονο 3 περιπου εβδομαδες γιατι αμεσως μετα ξεκινα η αδεια τοκετου..

Σωστό κι αυτό. Απλά δεν έχω ιδέα πότε ξεκινάνε οι άδειες, πόσες μέρες είναι, κλπ... Όντως 3 εβδομάδες δεν είναι και τιποτα τραγικό. Έχω την εντύπωση ότι το πακέτο το τρως μετά. Όταν δηλ. θα πρέπει να παρατήσεις 2 μηνών μωρό και να τρέχεις ένας θεός ξέρει που...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2009, 12:17:24 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:28:35 μμ »
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε. Στις 07-09-2009 Θα παρουσιαστώ στην Πρωτοβάθμια για ανάληψη υπηρεσίας ως αναπληρώτρια. Είμαι όμως έγκυος και η ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) είναι στις 20-10-09.Ξέρω ότι πρέπει να εργαστώ για 10 ημέρες για να έχω το δικαίωμα να πάρω την άδεια κύησης και λοχείας με αποδοχές. Έχω όμως τα παρακάτω ερωτήματα.

1)Τί χαρτιά πρέπει να καταθέσω?

2)θα πάρω τα μόρια κανονικά όσο θα βρίσκομαι σε άδεια?

3)θα πληρώνομαι αποκλειστικά από την Πρωτοβάθμια ή θα θέλει να κάνω κάποια διαδικασία για να πληρώνομαι και από το ΙΚΑ? Τί χαρτιά χρειάζομαι?

4)Oταν τελειώσει η άδεια κύησης θα πρέπει να καταθέσω άλλα χαρτιά για να πάρω την άδεια λοχείας?

5)Αφού θα φύγω στην αρχή του σχολικού έτους θα δώσουν τη θέση μου σε κάποια άλλη αναπληρώτρια και όταν επιστρέψω θα με στείλουν στα βουνά με τους βοσκούς ή θα επιστρέψω στο σχολείο που είχα τοποθετηθεί?


Αποσυνδεδεμένος evephant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 03:59:57 μμ »
Έχω και εγώ κάποιες απορίες. Υπολογίζω ότι θα με καλέσουν αναπληρώτρια και είμαι έγκυος.
Τις πρώτες  15 ημέρες αναρρωτικής τις πληρωνόμαστε. Παίρνουμε όμως τα μόρια προϋπηρεσίας σε αναρρωτικές, λοχείας, κυοφορίας;
Αν χρειαστεί να πάρουμε παραπάνω αναρρωτικές άνευ αποδοχών χάνουμε τα μόρια προϋπηρεσίας για το συγκεκριμένο διάστημα;
Αφού  μας ασφαλίζουν στο ΙΚΑ γιατί δε δικαιούμαστε τους 6 μήνες λοχείας από τον ΟΑΕΔ; Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε αυτούς τους μήνες αν είχαμε ένσημα από κάποιο ιδιωτικό φροντιστήριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 05:22:39 μμ από evephant »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:27:50 μμ »
Έχω και εγώ κάποιες απορίες. Υπολογίζω ότι θα με καλέσουν αναπληρώτρια και είμαι έγκυος.
Τις πρώτες  15 ημέρες αναρρωτικής τις πληρωνόμαστε. Παίρνουμε όμως τα μόρια προϋπηρεσίας σε αναρρωτικές, λοχείας, κυοφορίας;
Αν χρειαστεί να πάρουμε παραπάνω αναρρωτικές άνευ αποδοχών χάνουμε τα μόρια προϋπηρεσίας για το συγκεκριμένο διάστημα;
Αφού  μας ασφαλίζουν στο ΙΚΑ γιατί δε δικαιούμαστε τους 6 μήνες λοχείας από τον ΟΑΕΔ; Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε αυτούς τους μήνες αν είχαμε ένσημα από κάποιο ιδιωτικό φροντιστήριο;
Δεν χάνεις καθόλου μόρια σε λοχεία, κυοφορία κλπ. Αλλά για άνευ αποδοχών, δε νομίζω να δικαιούσαι. Είσαι με σύμβαση. Δε νομίζω να υπάρχει τέτοια άδεια. Τους 6 μήνες άδειας δεν τους παίρνουμε γιατί δουλεύουμε 9 μήνες. Αν καθόμασταν τους 6, παραπάει! Τους δικαιούνται όσες είναι στο ΙΚΑ αλλά δουλεύουν όλο τον χρόνο.
Nicole, δυστυχώς εκτός από τα της αδείας, για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι τι πρέπει να κάνεις γιατί τα είχε αναλάβει όλα ο σύζυγος.  :-[
Καλή λευτεριά και στις δυο σας κι όλα να πάνε καλά!

Αποσυνδεδεμένος evephant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 07:20:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ panickos  και για τις πληροφορίες και για τις ευχές :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.