*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 36339 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 09:11:01 μμ »
Δεν ειναι απαραίτητο αυτό.  Εγώ όλα τα σχολεία που εχω κάνει και πραγματοποιήθηκε Erasmus όλοι σε ξενοδοχείο ήταν για δεκαπέντε μέρες.
Ερώτηση: Συμμετέχουν σε τέτοια προγράμματα άρα και ταξίδια Erasmus και αναπληρωτές; Δε βλέπω το λόγο γιατί όχι αλλά ρωτάω γιατί κάπως περίεργα μου τα έλεγαν σε σχολείο όπου υπηρετούσα στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 09:23:42 μμ »
Ερώτηση: Συμμετέχουν σε τέτοια προγράμματα άρα και ταξίδια Erasmus και αναπληρωτές; Δε βλέπω το λόγο γιατί όχι αλλά ρωτάω γιατί κάπως περίεργα μου τα έλεγαν σε σχολείο όπου υπηρετούσα στο παρελθόν.

νεοδιόριστος γράφει ο άνθρωπος ότι είναι. κι εμένα μου έκανε εντύπωση πάντως, ίσως είναι ΚΑ1 επαλ (για κατάρτιση 15ήμερο) και δεν ήθελε να παει κανείς ή δεν έβγαιναν οι πρόθυμοι, δεδομένου ότι μοριοδοτείται και στις κρίσεις

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 09:30:59 μμ »
νεοδιόριστος γράφει ο άνθρωπος ότι είναι. κι εμένα μου έκανε εντύπωση πάντως, ίσως είναι ΚΑ1 επαλ (για κατάρτιση 15ήμερο) και δεν ήθελε να παει κανείς ή δεν έβγαιναν οι πρόθυμοι, δεδομένου ότι μοριοδοτείται και στις κρίσεις
Δεν είπα ότι είναι αναπληρωτής. Ερώτηση έκανα μήπως γνωρίζει κάποιος μιας και δεν το έχω ψάξει.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:14:15 μμ »
Και αναπληρωτής μπορεί να πάει,  το λέω εκ πείρας.
Και τα παιδιά που θα πάνε επιλέγονται από την επιτροπή που ορίζεται,  οπότε αν το παίξει έξυπνα ο σύλλογος είναι από τις πιο ασφαλείς εκδρομές.
Ωστόσο εμένα θα με ψιλιαζε το γεγονός ότι δεν σκοτώνονται οι παλιοί να πάνε ταξίδι.  Άρα δύο τινά συμβαίνουν ή παίζει χοντρό πρόβλημα με τα παιδιά του σχολείου ή αν είναι επαλ λόγω συγκεκριμένης ειδικότητας πρέπει να πάει κάποιος αντίστοιχα αυτής της ειδικότητας οπότε τυγχάνει να είναι ο νεοδιοριστος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:59:03 μμ »
Χωρίς μάσκες στα πούλμαν για εκδρομή έως το μεσημέρι γνωστή μου δεν ήθελε να συνοδεύσει... Στον σύλλογο μόνο που δεν την χτύπησαν... Σ αλλο σύλλογο δήλωσαν πως θα το βάλουν ως προϋπόθεση στα παιδιά....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 11:34:53 μμ »
Και αναπληρωτής μπορεί να πάει,  το λέω εκ πείρας.
Και τα παιδιά που θα πάνε επιλέγονται από την επιτροπή που ορίζεται,  οπότε αν το παίξει έξυπνα ο σύλλογος είναι από τις πιο ασφαλείς εκδρομές.
Ωστόσο εμένα θα με ψιλιαζε το γεγονός ότι δεν σκοτώνονται οι παλιοί να πάνε ταξίδι.  Άρα δύο τινά συμβαίνουν ή παίζει χοντρό πρόβλημα με τα παιδιά του σχολείου ή αν είναι επαλ λόγω συγκεκριμένης ειδικότητας πρέπει να πάει κάποιος αντίστοιχα αυτής της ειδικότητας οπότε τυγχάνει να είναι ο νεοδιοριστος

Γιατί το λες αυτό; Στο δικό μου σχολείο κανεις δεν θέλει εκδρομή. Μόνο οι αναπληρωτές και οι αποσπασμένοι που είναι προφανές ότι το κάνουν για το ταξιδάκι και όλοι το θεωρούμε ένδειξη μη σοβαρότητας ως προς το επάγγελμα ή μαθητοπατερισμό. Κανένας σοβαρός σ εμασ δεν συνοδεύει εκδρομή που δεν είναι σε ΚΠΕ. Οι περισσότεροι δεν θελουμε καν να γίνεται η εκδρομή, απλώς δεν τίθεται ποτέ θέμα να ζητηθεί η γνώμη μας.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 12:29:56 πμ »
Γιατί το λες αυτό; Στο δικό μου σχολείο κανεις δεν θέλει εκδρομή. Μόνο οι αναπληρωτές και οι αποσπασμένοι που είναι προφανές ότι το κάνουν για το ταξιδάκι και όλοι το θεωρούμε ένδειξη μη σοβαρότητας ως προς το επάγγελμα ή μαθητοπατερισμό. Κανένας σοβαρός σ εμασ δεν συνοδεύει εκδρομή που δεν είναι σε ΚΠΕ. Οι περισσότεροι δεν θελουμε καν να γίνεται η εκδρομή, απλώς δεν τίθεται ποτέ θέμα να ζητηθεί η γνώμη μας.

Μιλώντας μόνο για Erasmus και μάλιστα στα επαλ που είχα τύχει επειδή πρέπει στο τέλος οι μαθητές να δώσουν και πιστοποίηση που πρέπει να την πάρουν γιατί εκεί κρίνεται η επιτυχία του προγράμματος και η χρηματοδότηση είναι σύνηθες ότι ο ίδιος ο σύλλογος θέλει να πάνε οι πιο σοβαροί και καταρτισμενοι  για σίγουρη επιτυχία.  Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι μόνιμος ο άλλος. Ο ένας πρέπει να είναι μονιμος.   Σε όσα σχολεία έτυχα πήγε ο διευθυντής με κάποιον από την αντίστοιχη ειδικότητα και μάλιστα η επιλογή του δεύτερου έγινε δημοκρατικά με συζήτηση στο σύλλογο τι θα ήταν καλυτερο για όλο το σχολείο.  Σε μια μόνο περίπτωση,  την προηγούμενη χρονιά από τότε που έκανα εγώ,  συζητούνταν ότι είχε πάει η διευθύντρια με την κολλητή της και έχασαν τα παιδιά σε κάποια φάση.  Από τότε της έγινε μάθημα και ήταν πιο προσεκτική με αυτά.
Τώρα σε ημερήσιες,  τριήμερες ,  πενταημερες κτλ κτλ ναι νομίζω ισχύει αυτό που λες.  Εγώ ωστόσο δε θα το έλεγα πάντως μη σοβαροί αλλά θα έλεγα ότι πάνε όσοι έχουν άγνοια κινδύνου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 01:22:07 μμ »
Εγώ είχα πάντα την εντύπωση ότι στους σχολικούς περιπάτους (δηλαδή εκδρομές μέσα στο σχολικό ωράριο) είναι υποχρεωμένοι να συνοδέψουν όλοι οι συνάδελφοι που βρίσκονται εκεί την πρώτη ώρα, γιατί αυτοί είναι που ψηφίζουν κιόλας για την διεξαγωγή του. Όμως ΟΛΟΙ οι σχολικοί περίπατοι κανονικά πρέπει να έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Το "τα πάμε σε ένα πάρκο και τα ξαμωλάμε" είναι απλά "έθιμο" που παγιώθηκε με τα χρόνια. Άρα λοιπόν, εάν ένας εκπαιδευτικός περίπατος απαιτεί και την χρήση πούλμαν, δεν αλλάζει κάτι. Επειδή ο περίπατος αυτός θα πρέπει να είναι προγραμματισμένος και δεν θα αποφασιστεί αυθημερόν, σημαίνει ότι πρέπει να ψηφιστεί από την ολομέλεια του συλλόγου σε κάποια συνεδρίαση. Άρα όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι να συνοδέψουν (ή όσοι ορίσει ο σύλλογος). Το ίδιο γίνεται και στους εκκλησιασμούς (απλά εκεί δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπαιδευτικός να μπει στην εκκλησία). Δεν έχω υπόψη μου νόμους όμως, το λέω εμπειρικά αυτό. Ίσχύει κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 01:41:42 μμ »
Εγώ είχα πάντα την εντύπωση ότι στους σχολικούς περιπάτους (δηλαδή εκδρομές μέσα στο σχολικό ωράριο) είναι υποχρεωμένοι να συνοδέψουν όλοι οι συνάδελφοι που βρίσκονται εκεί την πρώτη ώρα, γιατί αυτοί είναι που ψηφίζουν κιόλας για την διεξαγωγή του. Όμως ΟΛΟΙ οι σχολικοί περίπατοι κανονικά πρέπει να έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Το "τα πάμε σε ένα πάρκο και τα ξαμωλάμε" είναι απλά "έθιμο" που παγιώθηκε με τα χρόνια. Άρα λοιπόν, εάν ένας εκπαιδευτικός περίπατος απαιτεί και την χρήση πούλμαν, δεν αλλάζει κάτι. Επειδή ο περίπατος αυτός θα πρέπει να είναι προγραμματισμένος και δεν θα αποφασιστεί αυθημερόν, σημαίνει ότι πρέπει να ψηφιστεί από την ολομέλεια του συλλόγου σε κάποια συνεδρίαση. Άρα όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι να συνοδέψουν (ή όσοι ορίσει ο σύλλογος). Το ίδιο γίνεται και στους εκκλησιασμούς (απλά εκεί δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπαιδευτικός να μπει στην εκκλησία). Δεν έχω υπόψη μου νόμους όμως, το λέω εμπειρικά αυτό. Ίσχύει κάτι άλλο;

Απλές σκεψεις:

Ποιο το νόημα να συνοδέψει κάποιος τα παιδιά στην εκκλησία και ο ίδιος λόγω πεποιθησεων να μείνει έξω;
Το συνοδεύω σημαίνει προσέχω στις οποίες εκδηλώσεις.
Άρα πως θα τα προσέχεις αν δεν είσαι στον ίδιο χώρο;
Εσύ έξω αρακτος τα παιδιά μέσα και θα μιλάνε ή  θα κατεβάζουν τους πολυελεους. 

Επίσης,  δεν αποφασίζουν οι εκπαιδευτικοί που έχουν την πρώτη ώρα μάθημα για το σχολικό περίπατο γιατί βάση νομοθεσίας είναι υποχρεωμένοι όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου να είναι εκεί όλο το ωράριο,  εκτός από αυτούς που μοιράζονται και σε άλλα σχολεία και είναι μέρα που είναι αλλού.  Και τελευταία ώρα να έχεις είσαι υποχρεωμένος να είσαι εκεί από την πρώτη.
Άσχετα με το τι γίνεται πρακτικά λόγω καλής θελήσεως όλων.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κάνεις να μπεις σε ένα πούλμαν να συνοδεύσεις αν εσύ πχ ζαλίζεσαι. 
Πρώτα πρέπει να έχουν βρεθεί και καθοριστεί οι συνοδοί και μετά να αποφασιστεί η εκδρομή.
Αν κάποιος καθηγητής ή  δάσκαλος θέλει να το παίζει ο καλός και να λέει ναι δεν μπορεί να υποχρεώσει εμένα να πάω μετά,  θα πάει και θα συνοδεύσει ο ίδιος.  Είναι γνωστή αυτή η τακτική του το παίζω καλός και στο τέλος βγάζω την ουρά μου απέξω. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 02:04:39 μμ »
Η νομοθεσία ρητά δεν λέει πουθενά να είμαστε πρώτη ώρα. Πολυσυζητημένο θέμα αυτό. Ολοι πάνε στον περίπατο εκτός αν μείνουν στην υπηρεσία για συγκεκριμένο λόγο με απόφαση συλλόγου.

Αν το σχολείο θεωρεί αδιαπραγμάτευτο να πάει στην Εκκλησία όπως στο συντηρητικό μέρος που είμαι, φυσικά και ας το αναλάβει όποιος ντόπιος το θεωρεί μέρος της παράδοσης του. οι άλλοι δεν φταίμε σε κάτι γιατί δεν ζούμε πια στη δικτατορία του Μεταξά. Συνοδεύουμε και προσέχουμε στη διαδρομή κι ελέγχουμε μην φύγει κανεις ή μην κάνουν φασαρία όσοι είναι έξω, και πολύ τους πάει. Και τώρα με τον κορονοιο σιγά μην μπούμε στον κατεξοχήν χώρο των αρνητών να κολλησουμε.

Κατά τ αλλά οι εκδρομές πλην αυτών που γίνονται αμιγώς στα πλαίσια προγραμματος ή των επισκέψεων, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Τα παιδιά τώρα πια ταξιδεύουν με τους γονείς τους, δεν είμαστε στην εποχή που τα χωριατακια περίμεναν το σχολείο για να δουν λιγο των πολιτισμό.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 02:28:50 μμ »
Κι όμως η νομοθεσία το λέει ρητά για το εργασιακό ωράριο. Άσχετα ότι δεν συμφέρει τους εκπαιδευτικούς αυτό.

Ωστόσο ακόμη και σε μεγαλουπολεις υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά,  και όχι μόνο σε πιο υποβαθμισμενες περιοχές,  που όχι απλά δεν ταξιδεύουν με τους γονείς αλλά δεν έχουν πάει ούτε στα βασικά. 
Μπορώ να σου αναφέρω πολλά περιστατικά από την δικιά μου εμπειρία. 



Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 02:35:09 μμ »
Κι όμως η νομοθεσία το λέει ρητά για το εργασιακό ωράριο. Άσχετα ότι δεν συμφέρει τους εκπαιδευτικούς αυτό.

Ωστόσο ακόμη και σε μεγαλουπολεις υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά,  και όχι μόνο σε πιο υποβαθμισμενες περιοχές,  που όχι απλά δεν ταξιδεύουν με τους γονείς αλλά δεν έχουν πάει ούτε στα βασικά. 
Μπορώ να σου αναφέρω πολλά περιστατικά από την δικιά μου εμπειρία.

Τα παιδθα που δεν έχουν ταξιδέψει, μάλλον δεν έχουν χρήματα ούτε για τις σχολικές εκδρομές. Αλλά κι έτσι ακόμα, υπάρχουν οι αμιγώς εκπαιδευτικές. Η πενθήμερη που έγινε μόδα ακόμα και στα γυμνάσια ως τριήμερη, δεν προσφέρει κάτι εκπαιδευτικό, ένα ξεσάλωμα είναι με τις ευλογίες μας που κακώς το συντηρούμε.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 02:47:54 μμ »
Θεωρώ πως οι εκδρομές έχουν να προσφέρουν πράγματα στα παιδιά, εκπαιδευτικά, κοινωνικά αλλά και συμβάλουν στη χαλάρωση των μαθητών, το οποίο σαφώς χρειάζεται καθώς δεν είναι μόνο μάθημα το σχολείο. Έχω δουλέψει μόνο Αττική (που σαφως υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για επαφή με τον πολιτισμό και διασκέδαση) και έχω δει παιδιά που δεν πάνε πουθενά με τους γονείς τους, δεν έχουν άλλες παραστάσεις πέρα από το σπίτι και το σχολείο. Κάποια από αυτά όντως δεν έχουν την οικονομική κατάσταση για ταξίδια και βόλτες αλλά πολλές φορές σε σχολεία όπου υπηρετούσα καλύπτονταν διακριτικά τα έξοδα αυτών των παιδιών για τις εκδρομές από το σχολείο.
Μπορεί προσωπικά να μη μου αρέσει και πολύ η διαδικασία του να είμαι συνοδός σε εκδρομή ειδικά σε ζόρικα σχολεία/τμήματα αλλά αν δε συνοδεύσουν οι καθηγητές, πώς θα γίνει η εκδρομή; Μιλώ για περιπάτους με τα πόδια ή επισκέψεις με πούλμαν που τα παιδιά γυρνάνε σχολείο το μεσημέρι. Ημερήσιες και πολυήμερες εκδρομές είναι για μένα άλλη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 03:02:39 μμ »
Θεωρώ πως οι εκδρομές έχουν να προσφέρουν πράγματα στα παιδιά, εκπαιδευτικά, κοινωνικά αλλά και συμβάλουν στη χαλάρωση των μαθητών, το οποίο σαφώς χρειάζεται καθώς δεν είναι μόνο μάθημα το σχολείο. Έχω δουλέψει μόνο Αττική (που σαφως υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για επαφή με τον πολιτισμό και διασκέδαση) και έχω δει παιδιά που δεν πάνε πουθενά με τους γονείς τους, δεν έχουν άλλες παραστάσεις πέρα από το σπίτι και το σχολείο. Κάποια από αυτά όντως δεν έχουν την οικονομική κατάσταση για ταξίδια και βόλτες αλλά πολλές φορές σε σχολεία όπου υπηρετούσα καλύπτονταν διακριτικά τα έξοδα αυτών των παιδιών για τις εκδρομές από το σχολείο.
Μπορεί προσωπικά να μη μου αρέσει και πολύ η διαδικασία του να είμαι συνοδός σε εκδρομή ειδικά σε ζόρικα σχολεία/τμήματα αλλά αν δε συνοδεύσουν οι καθηγητές, πώς θα γίνει η εκδρομή; Μιλώ για περιπάτους με τα πόδια ή επισκέψεις με πούλμαν που τα παιδιά γυρνάνε σχολείο το μεσημέρι. Ημερήσιες και πολυήμερες εκδρομές είναι για μένα άλλη κατηγορία.

Για τις πολυήμερες λέω, και αυτές που δεν εντασσονται σαφώς σε συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηγριότητα για ορισμένο αριθμό μαθητών που έχουν δουουλέψει για κάτι (πχ επίσκεψη σε ΚΠΕ). Αυτες είναι το θέμα μου. Ακόμα κι η μονοήμερη, χρησιμη είναι αρκεί να μην πιέζεται κάποιος από το σχολείο. Κατα τ' άλλα δεν έχω θέμα και με περιπατο σκέτο περίπατο για χαβαλέ. Κι αυτό ανάγκη το έχουν. Και τα παιδιά που πάνε στο ΚΠΕ και θελουν το βράδυ να χαζολογήσουν στα δωμάτια, κι αυτό σοτ πρόγραμμα είναι και πάντα το επέτρεπα κι ας ήμουν μετά με τρεις ώρες ύπνο να σκαρφαλωνω στα κατσάβραχα για την επίσκεψη πεδίου. Δεν με νοιάζουν αυτά. Αλλά το να πας δήθεν στην Κρήτη και να κοιμούνται στο λεωφορείο επειδή ξενύχτησαν σε κάθε παρακμιακό επαρχιακό σκυλάδικο και να ξυπνάνε μετά βίας για να βγει μια ομαδκή φωτό στην Κνωσό έτσι για τα προσχήματα, δεν το καταλαβαίνω. Και να έχεις και το άγχος αν θα γυρίσουν αρτιμελή, αν θα αποφασίσουν να διαιωνίσουν το είδος, να πιουν όλο το Βόσπορο κλπ. Συν τους χορούς για συγκέντρωση χρημάτων και τα σχετικά. Πολύ μ ενοχλεί που έγιναν μόδα και στα γυμνάσια αυτά, στο σχολείο μου τουλάχιστον είναι μικρογραφία πενθήμερης, απλώς ο διευθυντής που το οργανώνει είναι πολυ προσεκτικός στο να τηρηθούν τα προσχήματα και τα έχει όλη μέρα στο τρέξιμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.