*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 303030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #196 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:51:01 μμ »
Ναι, απο αυτη τη βδομαδα θα το αρχισω... σημερα δε θα το θιξω καθολου για να μην καταλαβει οτι εχω εκνευριστει και της κανω αντιποινα... οποτε αν το ξανακανει (εκτος αν υπαρχει λογος υγειας βεβαια) θα παρει ενα ωραιοτατο οκ θα τα πουμε στο επομενο μαθημα η που αν επιμεινει θα το βαλω μετα τις 8 (που ειτε μου πει ναι οκ θα το κανω, αλλα σιγουρα θα πει οχι γιατι το παιδι και καλα δεν μπορει να συγκεντρωθει μετα τις 8, το παιδι βασικα το λεει αυτο...) οποτε απλα θα το καταλαβει οτι δεν γινονται αλλαγες. Απο εκει και περα κι εγω, αν και θελω πολυ να βοηθησω το παιδι, αν συνεχιστει η κατασταση θα παψω να σκοτιζομαι, και ο,τι βρεξει ας κατεβασει.... τι να κανουμε... Αν δεν το καταλαβαινουν οι ιδιοι δεν θα το βαλω εγω στο κεφαλι τους (παρεπιπτοντως ξεχασα να πω οτι ο πατερας ειναι καθηγητης σε σχολειο και κανει και ιδιαιτερα οποτε αν δεν θελει κανει αυτος τιποτα για την κατασταση που εχει εμπειρια διδασκαλιας και καταλαβαινει τις υποχρεωσεις και τις αναγκες ενος μαθητη, τι περισσοτερο μπορω να κανω εγω...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:54:43 μμ »
ΒΑσικά συγνώμη που επενέβηκα αλλά είμαι και γω παθών! Πριν 3 χρόνια που είχα αναλάβει ένα ιδιαίτερο σε Α λυκείου είχα τα ίδια και χειρότερα συμπτώματα!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:04:21 μμ »
Γιατι καλε ζητας συγνωμη;; Αφου θελω να ακουσω διαφορες αποψεις απο συναδελφους εκπαιδευτικους, μηπως και βοηθηθω!! Γι' αυτο και εγραψα εδω!! Αλλιως θα ρωτουσα την κολλητη μου!!  ;D ;D ;D Καθε βοηθεια εινι ευπροσδεκτη και αν σκεφτειτε και κατι αλλο πειτε μου!!! Τελικα με εσενα τι εγινε τοτε, βελτιωθηκε η κατασταση η οχι;; Επειδη εισαι παθων οπως ειπες :)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:04:53 μμ »
@F. Γνωστοποίησε τους άμεσα και με σαφήνεια τα όρια της επαγγελματικής σας σχέσης.
Έχω διαπιστώσει ότι αν δεν τους θέσεις όρια εξ'αρχής ή από την πρώτη "στραβή",μερικοί είναι ικανοί να βγουν και από πάνω στο τέλος.

Πίστεψέ με,ούτε καν περνάει από το μυαλό τους ότι σε ταλαιπωρούν,γιατί πολύ απλά δεν τους νοιάζει και είναι παρτάκηδες..
Επίσης,για παρόμοια θέματα,εκτός από εκείνο των χρημάτων,πάντοτε συζητάω παρουσία του παιδιού.
Αν μάθουν και αυτά σε ένα τέτοιο κλίμα αναβλητικότητας ή παρτακισμού και ως ενήλικες έτσι θα συμπεριφέρονται.

Εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα να βλέπω παιδιά να υιοθετούν "συνήθειες" των γονέων  και μάλιστα,αν όχι με την συνδρομή,τουλάχιστον με την ανοχή τους..

Μητέρα,που ενώ δεν εργάζεται και έχει μοναχοπαίδι,κάθε φορά που πάω μου λέει πόσο κουράστηκε..
Αποτέλεσμα:Το παιδί να είναι από "ουφ" σε "ουφ",ακόμη και Σάββατο πρωί να πάω,πάλι κουρασμένο το βρίσκω.

Παιδί που έρχεται στο χώρο μου,φέτος στα  2 πρώτα μαθήματα άργησε 15 με 20 λεπτά,αλλά μετά από τις απαραίτητες συστάσεις άλλαξε τροπάριο.
Οι γονείς του και αυτοί μαλωμένοι με το ρολόι,τελείως ασυνεπείς..

Επίσης,κάτι άλλο που με ενοχλεί αρκετά, είναι πως κάποια παιδιά, παρασυρόμενα ίσως από το γενικότερο fast food κλίμα της εποχής,δεν μπορούν να κατανοήσουν πως για να επιτευχθεί οτιδήποτε,πρέπει να καταβάλλουν κόπο.

Θυμάμαι ότι και η δική μου γενιά είχε αποστροφή σε κάποια μαθήματα,αλλά μια ελάχιστη κλίση,έστω σε κάποια εξωσχολική δραστηριότητα, υπήρχε.
Αλλά να μην σου αρέσει κανένα μάθημα του σχολείου,ούτε η κιθάρα,ούτε το κολυμβητήριο,ούτε τίποτα,είναι κάτι πολύ ανησυχητικό..

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 01:25:44 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:07:58 μμ »
Δε βελτιώθηκε γιατί στο κόλπο ήταν και η μητέρα και η κόρη! Φτάσαμε στο σημείο να μη με σέβονται ως καθηγητή και σταμάτησα το ιδιαίτερο! Να σκεφτείς ότι υπήρχαν φορές που πήγαινα σπίτι τους για το μάθημα και έλειπαν χωρίς βέβαια να έχω ενημερωθεί! Τσάμπα ο κόπος!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:20:39 μμ »
@F. Γνωστοποίησε τους άμεσα και με σαφήνεια τα όρια της επαγγελματικής σας σχέσης.
Έχω διαπιστώσει ότι αν δεν τους θέσεις όρια εξ'αρχής ή από την πρώτη "στραβή",μερικοί είναι ικανοί να βγουν και από πάνω στο τέλος.

Πίστεψέ με,ούτε καν περνάει από το μυαλό τους ότι σε ταλαιπωρούν,γιατί πολύ απλά δεν τους νοιάζει και είναι παρτάκηδες..
Επίσης,για παρόμοια θέματα,εκτός από εκείνο των χρημάτων,πάντοτε συζητάω παρουσία του παιδιού.

Ποσο δικιο εχεις..... αυτο δυστυχως καταλαβα κι εγω...... ηθελα να ειμαι ελαστικη στην αρχη για να κρατησω το μαθημα αλλα δεν πιστευα οτι θα γινοταν τοσο εντονο μετα, κυριως γιατι δεν ειναι μικρο παιδι πια, παει γ'λυκειου εχει πανελληνιες, δεν "δικαιουται" να ειναι τοσο στον κοσμο του και αναβλητικος... επισης πιστευα οτι αυτο δε θα γινοταν γιατι η μητερα ειναι απο τους γονεις που λενε οσες ωρες χρειαστει να κανει (γιατι το βλασταρι τους δεν εχει εφεση σε καποιο μαθημα ιδιαιτερα) οποτε φαινοταν οτι θα κανει τα παντα για να γραψει καλα, αλλα τελικα εναι στον κοσμο της... υποχωρει παντα στη θεληση του παιδιου... Το θεμα μου ηταν πως να θεσω τα ορια τωρα χωρις να γινω η κακια , οπως λες, γιατι καταλαβαινω απολυτα οτι θα βγουν απο πανω εστω και στο μυαλο τους μεσα θα το σκεφτονται... και τελικα σκεφτομαι να μην τους λεω καμια δικαιολογια.... να τους λεω ενα πολυ ευγενικο "λυπαμαι δεν μπορω, τα λεμε στο επομενο μαθημα" και αυτο ηταν..... (ελπιζω να μην εχουν το θρασος να ρωτησουν και γιατι δεν μπορω....) γιατι στην τελικη να δικαιολογουμαι εγω για κατι που εκεινοι αλλαζουν...;;;; δεν μαρεσει να λεω και ψεμματα ειναι η αληθεια, δεν ξερω τι ειναι καλυτερο....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:24:17 μμ »
Να τους λες την αλήθεια και ότι με τον τρόπο αυτόν κάνουν κακό πρώτα στο ίδιο τους το παιδί! Αν δε θέλουν να το καταλάβουν υπάρχουν δύο τρόποι: Ή συνεχίζεις μόνο για τα χρήματα και κάνεις μαθήματα όποτε κάτσει ή σταματάς τα μαθήματα οριστικά!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:27:46 μμ »
Είχα μία παρόμοια περίπτωση παλαιότερα, που με είχαν κάνει λάστιχο. Στο τέλος, τους εξήγησα ότι το πρόγραμμα είναι αυτό, δεν το αλλάζω γιατί έχω κι άλλα μαθήματα στο καπάκι και είναι άδικο να ρημάζω το πρόγραμμα και των υπολοίπων παιδιών. Επίσης, τους ξεκαθάρισα πως κάθε μάθημα που ακυρώνεται για οποιονδήποτε λόγο πλην ασθένειας, αναπληρώνεται την ώρα και μέρα που μπορώ ΕΓΩ. Αν δε μπορέσω να το αναπληρώσω, το μάθημα πληρώνεται κανονικά.

Γενικώς, έχω τον εξής κανόνα: Αν ακυρώσω εγώ το μάθημα το κάνουμε όταν θέλουν τα παιδιά, ενώ αν το ακυρώσουν αυτά, το αναπληρώνουμε όταν θέλω εγώ. Μετά από 5-6 χαμένες βραδινές εξόδους της Παρασκευής, άρχισαν να το ξανασκέφτονται καλύτερα ... ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:32:29 μμ »
Έτσι θέλει! Αποτελεσματικούς τρόπους! Μόνο με τέτοιους τρόπους μπορούν να καταλάβουν κάποιοι γονείς!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:33:53 μμ »
Δε βελτιώθηκε γιατί στο κόλπο ήταν και η μητέρα και η κόρη! Φτάσαμε στο σημείο να μη με σέβονται ως καθηγητή και σταμάτησα το ιδιαίτερο! Να σκεφτείς ότι υπήρχαν φορές που πήγαινα σπίτι τους για το μάθημα και έλειπαν χωρίς βέβαια να έχω ενημερωθεί! Τσάμπα ο κόπος!


Πλακα κανεις!!!!! καλα ενταξει, αυτη η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη...κι εγω θα εφευγα σιγουρα.... Αυτο που μανα και κορη συνεργαζονταν στην ανευθυνοτητα θα το βρουν μπροστα τους - η κορη δυστυχως που εχει συμμαχο με λαθος τροπο- αν δεν το εχουν ηδη βρει... σε θεμα δουλειας εννοω και μελλοντικης επαγγελματικης αποκαταστασης εννοω... να δεις τι ωραια που θα συνεργαζονται στο ποια θα πρωτοκανει το σιδερο και τα πιατα.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:35:44 μμ »
Κωνσταντίνε, να δεις τί πλάκα που έχουν: Με παίρνουν τηλέφωνο και λένε" Να αλλάξουμε το μάθημα της Τρίτης; Πότε μπορείς?"
"Παρασκευή, 9-11 έχω κενό".
"Καλά, άσε, θα έρθω την Τρίτη..."  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 02:02:42 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:40:27 μμ »
Μπράβο gringa! Μετά το απολαμβάνεις!
F. Άστα σου λέω, δεν άντεχα άλλο! Μετά έμαθα ότι άλλαξαν άλλους 3 συναδέλφους για ευνόητους λόγους και η κοπέλα δεν πέρασε ούτε σε ΤΕΙ! Ίσως Θεία Δίκη!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:41:19 μμ »
Είχα μία παρόμοια περίπτωση παλαιότερα, που με είχαν κάνει λάστιχο. Στο τέλος, τους εξήγησα ότι το πρόγραμμα είναι αυτό, δεν το αλλάζω γιατί έχω κι άλλα μαθήματα στο καπάκι και είναι άδικο να ρημάζω το πρόγραμμα και των υπολοίπων παιδιών. Επίσης, τους ξεκαθάρισα πως κάθε μάθημα που ακυρώνεται για οποιονδήποτε λόγο πλην ασθένειας, αναπληρώνεται την ώρα και μέρα που μπορώ ΕΓΩ. Αν δε μπορέσω να το αναπληρώσω, το μάθημα πληρώνεται κανονικά.

Γενικώς, έχω τον εξής κανόνα: Αν ακυρώσω εγώ το μάθημα το κάνουμε όταν θέλουν τα παιδιά, ενώ αν το ακυρώσουν αυτά, το αναπληρώνουμε όταν θέλω εγώ. Μετά από 5-6 χαμένες βραδινές εξόδους της Παρασκευής, άρχισαν να το ξανασκέφτονται καλύτερα ... ;)


Αυτο ποτε μου δεν το σκεφτηκα!!!! Τελειο ακουγεται!! Μαλλον βρηκα τη λυση που εψαχνα και γενικοτερα (βεβαια το να πληρωσουν μαθημα που δεν γινεται γενικα εδω που μενω δεν το εχω ξανακουσει οποτε μαλλον θα ξαφνιαστουν αρνητικα, αλλα ουτε και ως μαθητρια μου το ζητησαν ποτε ακομα και οταν ημουν σε γκρουπ 3 ατομων που οι αλλοι εκαναν κι εγω ελειπα λογω ασθενειας, εννοω οτι σε οσα πηγαινα  αυτα και πληρωνα. Αλλα το αλλο σιγουρα θα το κανω σε οποιο ιδιαιτερο βρω!!! Νομιζω οτι ετσι δειχνεις οτι εχεις υπευθυνοτητα και προγραμμα κατι που ολοι γονεις θεωρητικα το θελουν (γιατι πρακτικα βλεπετε τα χαλια μου :P)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:45:06 μμ »
Ναι πραγματικά ο τρόπος που η gringa το χειρίζεται είναι πάρα πολύ καλός και θεωρώ F ότι θα πιάσει και στη δική σου περίπτωση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161907
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.