*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227347 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #616 στις: Αύγουστος 04, 2009, 07:36:06 μμ »
Τα ίδια λέμε, filologe. Άλλο είμαι επιστήμονας, άλλο έχω ειδίκευση, άλλο είμαι καθηγητής Μ.Ε. Εγώ θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο, γιατί αυτό νομίζω ότι είμαι.Όσοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός στους κόλπους των ΠΕ02 δεν έχουν ιδέα από εκπαίδευση. Νομίζουν μερικοί ανίδεοι ότι κάνοντας αναλυτικά συντακτική και γραμματική αναγνώριση των λέξεων τελείωσαν και αυτάρεσκα θεωρούν ότι έχουν κάνει τέλειο μάθημα. Για να διδάξεις Θουκυδίδη ή Ξενοφώντα (τα Ελληνικά εννοώ) πρέπει να έχεις ιστορικές γνώσεις. Για να διδάξω την Πολιτεία του Πλάτωνα, έκατσα και διάβασα για όλα τα φιλοσοφικά ρεύματα που τον επηρέασαν. Ας πάμε και στην ιστορία που είναι και το αντικείμενό μου. Αυτό και αν είναι ένα πολύ δύσκολο αντικείμενο. Τα σχολικά εγχειρίδια διαφέρουν άρδην από τα επιστημονικά συγγράμματα. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το δεύτερο πτυχίο μου, που σχετίζεται με τα Οικονομικά στο να διδάξω αυτό το αντικείμενο. Επίσης, το 1/3 της ύλης των σχολικών εγχειριδίων αναφέρεται στην ιστορία του πολιτισμού (τέχνη, γράμματα, φιλοσοφικά ρεύματα). Εκεί και αν πρέπει να έχεις γνώσεις, για να διδάξεις τη συγκεκριμένη ύλη. Συνεπώς, σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται ο διαχωρισμός. Αν αυτό βολεύει κάποιους, γιατί θεωρούν ότι οι ώρες των αρχαίων είναι περισσότερες και έτσι θα ξεμπλοκάρει το δικό τους τμήμα, αυτό είναι διαφορετικό.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ, ειδικά με την τελευταία περίοδο του μηνύματός σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #617 στις: Αύγουστος 05, 2009, 02:24:01 πμ »
Παράθεση
Όσοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός στους κόλπους των ΠΕ02 δεν έχουν ιδέα από εκπαίδευση.
Παράθεση
Συνεπώς, σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται ο διαχωρισμός. Αν αυτό βολεύει κάποιους, γιατί θεωρούν ότι οι ώρες των αρχαίων είναι περισσότερες και έτσι θα ξεμπλοκάρει το δικό τους τμήμα, αυτό είναι διαφορετικό.

Συναδέλφισσα LK, συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έγραψες και χαίρομαι να διαβάζω ουσιαστικές απόψεις! Θυμήσου και ένα μήνυμά μου αρκετά πιο πάνω που ήμουν ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στο διαχωρισμό και θεωρούσα περίεργη την τελευταία επιλογή της ψηφοφορίας. Είχα αναφέρει ότι ο διαχωρισμός του κλάδου σε 3 ειδικεύσεις είναι ύποπτος, επικίνδυνος και ΑΚΥΡΟΣ, κατά συνέπεια κρίνω την ψηφοφορία ΑΚΥΡΗ. "Πολιτεία" χωρίς γνώσεις φιλοσοφίας, "Αντιγόνη" χωρίς γνώσεις ψυχολογίας, "Ελληνικά" χωρίς γνώσεις ιστορίας, "Ιλιάδα" χωρίς γνώσεις μυθολογίας κτλ. μόνο με στείρα γραμματικοσυντακτική ανάλυση δεν αποτελούν απλώς αποτυχημένα μαθήματα αλλά αυτό έχει προκαλέσει την αποστροφή των μαθητών προς τα λεγόμενα 'φιλολογικά'-θεωρητικά μαθήματα. Και αυτό είναι σήμερα το μείζον πρόβλημα. Οι επιστήμες των τριών τμημάτων μας ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ. Τώρα αν κάποιοι συνάδελφοι προτιμούν στο βωμό των προσωπικών τους συμφερόντων (περισσότερες ώρες, περισσότερες θέσεις = ξεμπλοκάρισμα) να θυσιάζουν την εκπαίδευση των νέων μας και τη διδασκαλία των ανθρωπιστικών σπουδών, είναι θλιβερό και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.

Εν τέλει νομίζω ότι με επαληθεύεις που εδώ και καιρό επιμένω στο θέμα των τμημάτων μας, για το οποίο έχω κατηγορηθεί ότι είμαι εκτός θέματος. Η ίδια όμως η ψηφοφορία και το έως τώρα αποτέλεσμά της με δικαιώνει, γιατί συνδέεται λοπόν με τα τμήματα: διαχωρισμός του κλάδου μας σε αρχαία (δηλαδή τομ. κλασικής φιλολογίας), νέα (δηλαδή τομ. νεοελληνικής φιλολογίας) και ιστορία (δηλαδή τομ. ιστορίας). Άρα, οι κλασικοί θα διεκδικήσουν τις θέσεις των αρχαίων που θα είναι ασυζητητί οι περισσότερες από όλα τα 'φιλολογικά μαθήματα'. Επιπλέον συνολικά οι ώρες αρχαίων και νέων πχ στο Γυμνάσιο (όπως έχω ξαναγράψει) είναι 28, ενώ της ιστορίας μόλις 7. Ποιο τμήμα ευνοείται συνάδελφοι σε έναν υποτιθέμενο μελλοντικό διαχωρισμό και την προκήρυξη αντίστοιχων θέσεων; Σε ύποπτα ξεμπλοκαρίσματα οδηγούν ψηφοφορία και συζήτηση... Επίσης, γιατί η τελευταία επιλογή έχει 2 σκέλη: διαχωρισμός κλάδου ΚΑΙ μείωση σχολών;! Οι υπόλοιπες έχουν μόνο ΜΙΑ πρόταση. Και τι σημαίνει "μείωση φιλολογικών σχολών";! Μείωση του αριθμού των εισακτέων μπορώ να το καταλάβω και να το αποδεχτώ. Ποιες από όλες τις σχολές πρέπει να μειωθούν, δηλαδή να καταργηθούν; Πχ μόνο τμήματα όπως της Φιλολογίας Κομοτηνής ή και τμήματα όπως της Ιστορίας Ιονίου και Φιλοσοφίας Πάτρας κά.; Θα ήθελα κάποιες απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2009, 03:43:43 πμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #618 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:20:28 μμ »

βρε "philologe" δεν καταλαβες οτι το ειπα ειρωνικα?   επισης γελασα με το"οποιος τολμησει να αμφισβητησει την ελλην.νομοθεσια"..τι θες να πεις? οτι ολοι οι υπαρχοντες νομοι ειναι σωστοι κ δικαιοι? ολα δλδ βαινουν καλως!

ασχετο...γλυστριδα εφαγες καλε?

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #619 στις: Αύγουστος 09, 2009, 02:36:36 μμ »
lol όχι μωρέ γλιστρίδα! Με πιάνει ο φιλολογικός μας "οίστρος" :P Ναι δεν κατάλαβα το ειρωνικό (δεν έβαλες και κανένα emoticon) που να ξέρω; Έχω διαβάσει πάμπολλα κατά καιρούς από διάφορους. Όσο για τους νόμους που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Η ουσία είναι ότι σε ένα δημοκρατικό κράτος από τη στιγμή που θέλει να λέγεται δημοκρατικό, οφείλουμε να σεβόμαστε τους νόμους. Τον άδικο νόμο είτε προσπαθείς να εμποδίσεις με έννομα μέσα την ψήφισή του είτε προσπαθείς να πετύχεις τη μη εφαρμογή του ή ακόμα και την τροποποίησή του. Αλλά μη γενικολογούμε, ας αφήσουμε τους υπόλοιπους νόμους. Εγώ έγραψα για το σεβασμό του νόμου που αφορά στα δικά μας (ΠΕ02). Για να είμαστε συγκεκριμένοι, τι θες να πεις; Δεν πιστεύω να εννοείς ότι ο νόμος για τους ΠΕ02 δεν είναι σωστός! ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2009, 02:42:40 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #620 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:37:38 πμ »
Κατάρχάς αναφέρω ότι ψήφισα όλοι  οι διορισμοί να΄ναι μέσω ΑΣΕΠ κατά δεύτερον να συμφωνήσω ότι ο ένας κλάδος συμπληρώνει τον άλλον,σχετικά με τη διαφοροποίηση των τμημάτων της φιλοσοφικής καταθέτω απλά ότι το κλασικό είναι από τα δυσκολότερα σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα διότι κάλυπταν ευρυ φάσμα επιστημών(γλωσσολογια,νέα ελληνικα,τραγωδία,Ομηρο,βυζαντινη γραμματεία κ.α)και σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών μας τα περισσότερα ήταν υποχρεωτικα.Δεν απαξίωνω τα υπόλοιπα τμήματα διότι πιστεύω ότι η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν ανταποκρίνεται στα σχολικά μαθήμτα πρακτικά τουλάχιστον.Το παραπονο ,δικό μου και πολλων συμφοιτητών,ήταν γιατί το δικό μας τμήμα να χει τόσες απαιτήσεις ενώ στα υπόλοιπα δύο υπήρχε μια σχετικη χαλαρότητα .Διακρίνω μία επίθεση προς τον τομέα μας δίχως να έχω διαβάσει όλες τις σελιδες του θέματος ,το συμπερασμα μου είναι ότι η σχολική ύλη χρειάζεται ξεχωριστο διάβασμα και όλα τα μαθήματα έχουν την ομορφιά τους ,έγκειται βέβαια και στον καθηγητή ,δεν είναι δυνατον καθηγητής σχολείου να κάνει Αντιγόνη ,να σταματάει το έργο στη μέση δίχως καν να λέει στους μαθητες ότι η ηρωίδα στο τελος πεθαίνει!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2009, 01:17:29 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #621 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:58:34 πμ »
LK, συμφωνώ απόλυτα!!! Και καλά όλα αυτά με τα προγράμματα σπουδών και τα μαθήματα των σχολών, αν όμως μετά το πτυχίο δεν μελετήσεις μόνος σου, δεν επιμορφώνεσαι, δεν καταρτίζεσαι, δεν ενημερώνεσαι , δεν ξενυχτήσεις πάνω από βιβλία, δεν μπορείς να σταθείς σε κανένα μάθημα. Είτε λέγεται σχολείο, είτε φροντιστήριο, είτε ιδιαίτερο. Από όποιο τμήμα και αν έχεις αποφοιτήσει.



συμφωνω

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #622 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 08:59:19 πμ »
Κατάρχάς αναφέρω ότι ψήφισα όλοι  οι διορισμοί να΄ναι μέσω ΑΣΕΠ κατά δεύτερον να συμφωνήσω ότι ο ένας κλάδος συμπληρώνει τον άλλον,σχετικά με τη διαφοροποίηση των τμημάτων της φιλοσοφικής καταθέτω απλά ότι το κλασικό είναι από τα δυσκολότερα σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα διότι κάλυπταν ευρυ φάσμα επιστημών(γλωσσολογια,νέα ελληνικα,τραγωδία,Ομηρο,βυζαντινη γραμματεία κ.α)και σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών μας τα περισσότερα ήταν υποχρεωτικα.Δεν απαξίωνω τα υπόλοιπα τμήματα διότι πιστεύω ότι η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν ανταποκρίνεται στα σχολικά μαθήμτα πρακτικά τουλάχιστον.Το παραπονο ,δικό μου και πολλων συμφοιτητών,ήταν γιατί το δικό μας τμήμα να χει τόσες απαιτήσεις ενώ στα υπόλοιπα δύο υπήρχε μια σχετικη χαλαρότητα .Διακρίνω μία επίθεση προς τον τομέα μας δίχως να έχω διαβάσει όλες τις σελιδες του θέματος ,το συμπερασμα μου είναι ότι η σχολική ύλη χρειάζεται ξεχωριστο διάβασμα και όλα τα μαθήματα έχουν την ομορφιά τους ,έγκειται βέβαια και στον καθηγητή ,δεν είναι δυνατον καθηγητής σχολείου να κάνει Αντιγόνη ,να σταματάει το έργο στη μέση δίχως καν να λέει στους μαθητες ότι η ηρωίδα στο τελος πεθαίνει!!!!

σωστή!και να προσθέσω ότι θέλει αγάπη για το αντικείμενο πάνω απόλα!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #623 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 09:33:49 πμ »
Κατάρχάς αναφέρω ότι ψήφισα όλοι  οι διορισμοί να΄ναι μέσω ΑΣΕΠ κατά δεύτερον να συμφωνήσω ότι ο ένας κλάδος συμπληρώνει τον άλλον,σχετικά με τη διαφοροποίηση των τμημάτων της φιλοσοφικής καταθέτω απλά ότι το κλασικό είναι από τα δυσκολότερα σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα διότι κάλυπταν ευρυ φάσμα επιστημών(γλωσσολογια,νέα ελληνικα,τραγωδία,Ομηρο,βυζαντινη γραμματεία κ.α)και σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών μας τα περισσότερα ήταν υποχρεωτικα.Δεν απαξίωνω τα υπόλοιπα τμήματα διότι πιστεύω ότι η πανεπιστημιακή μόρφωση δεν ανταποκρίνεται στα σχολικά μαθήμτα πρακτικά τουλάχιστον.Το παραπονο ,δικό μου και πολλων συμφοιτητών,ήταν γιατί το δικό μας τμήμα να χει τόσες απαιτήσεις ενώ στα υπόλοιπα δύο υπήρχε μια σχετικη χαλαρότητα .Διακρίνω μία επίθεση προς τον τομέα μας δίχως να έχω διαβάσει όλες τις σελιδες του θέματος ,το συμπερασμα μου είναι ότι η σχολική ύλη χρειάζεται ξεχωριστο διάβασμα και όλα τα μαθήματα έχουν την ομορφιά τους ,έγκειται βέβαια και στον καθηγητή ,δεν είναι δυνατον καθηγητής σχολείου να κάνει Αντιγόνη ,να σταματάει το έργο στη μέση δίχως καν να λέει στους μαθητες ότι η ηρωίδα στο τελος πεθαίνει!!!!

καλημερα..θα συμφωνησω κι εγω.....

κατι επιπλεον...δεν ξερω αν ισχυε το ιδιο και στις  υπολοιπες πολεις...(απο οτι εχω ακουσει δεν ισχυε...) αλλα εμεις στο φιλολογικο Αθηνας..(για οσους ξερουν)....εξεταζομασταν κ στην ορθογραφια των κειμενων.(μας διαβαζαν κανονικα δλδ ενα κομματι και το γραφαμε...)...αρχαιων , βυζαντινων, λατινικων.......το οποιο κατα την προσωπικη μου ταπεινη γνωμη δεν ειχε κανενα νοημα.......και δυσκολευε ακομη περισσοτερο την εξεταση.....φαντασου τωρα να γραφεις ορθογραφια στον Αισχυλο...η στον Ομηρο..... :-\...(ειλικρινα δεν θελω να το θυμαμαι... :-\...)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #624 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:11:48 πμ »
αυτό ομολογώ δεν το'χω βιώσει(ευτυχώς),στα γιάννενα είχαμε  άγνωστο καθ' υπαγόρευση και στα λατινικά το ίδιο ,άντε τώρα να κάνεις σύνταξη σε κάτι τ'οποιο ακούς και ένα -η- μπορεί να ναι πόσοι τύποι και να μην ξεχνάμε βέβαια ότι ήταν αλυσίδα ,αν δεν τα περνούσες δεν προχωρούσες στο γνωστο κλαψ........καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #625 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:33:39 πμ »
φαντασου λοιπον πικρα να γραφεις καθ'υπαγορευση και το γνωστο..................................  :-\ >:(

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #626 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:36:19 πμ »
Έρση η δυσκολία ή ευκολία ενός τμήματος εξαρτάται από τις κλίσεις και τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός μας. Π.χ. εμένα μου άρεσε πολύ η αρχαία ελληνική γλώσσα και γραμματεία μας και τη θεωρούσα εύκολη, γι'αυτό και ειδικεύτηκα εκεί, αλλά σιχαινόμουν τη νεκρή λατινική. Με δυσκόλευαν όμως πάντα κάποια θέματα της Φιλοσοφίας και θαύμαζα τα παιδιά του ΦΠΨ που έκαναν τόσα μαθήματα και την κατανοούσαν. Υποχρεωτικά μαθήματα δεν είχαμε μόνο εμείς. Υποχρεωτικά έχουν και των τμημάτων ΦΠΨ και Ιστορίας - Αρχαιολογίας Αθηνών, στα οποία τμήματα Eleni υπάρχουν και υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και φιλολογίας με γνωστό & άγνωστο καθ'υπαγόρευση, όπως και σε εμάς. Έγραψες για απαιτήσεις και στο σημείο αυτό θα ήθελα να σου πω ότι δεν μας έφταιγαν οι άλλοι συνάδελφοι που εμείς είχαμε "κολλημένους" καθηγητές, ενώ αρκετοί των άλλων τμημάτων ήταν παιδαγωγοί. Επίσης, δύσκολοι καθηγητές υπάρχουν και στα άλλα τμήματα. Έχω ακούσει πάρα πολλά π.χ. για τις καθηγήτριες της Βυζαντινής Ιστορίας ή Αρχαιολογίας στο αντίστοιχο τμήμα, Κοινωνιολογίας ή Ιστορίας της Εκπαίδευσης στο ΦΠΨ (στην κατεύθυνση Παιδαγωγικής έχουν υποχρεωτική και την Βυζαντινή Ιστορία!), τα οποία εμείς ποτέ δεν κάναμε. Σε άλλη συζήτηση ήσουν πολύ εριστική και σου απάντησα σκληρά... Είναι λάθος να ασχολούμαστε για το ποιος είναι ο "γνήσιος" και να δίνουν κάποιοι την εικόνα του αλαζονικού κλασικού! Όλοι συνάδελφοι καθηγητές-φιλόλογοι είμαστε, ειδικευμένοι σε κάποιο τομέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2009, 11:42:55 πμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #627 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:12:32 μμ »
Έρση η δυσκολία ή ευκολία ενός τμήματος εξαρτάται από τις κλίσεις και τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός μας. Π.χ. εμένα μου άρεσε πολύ η αρχαία ελληνική γλώσσα και γραμματεία μας και τη θεωρούσα εύκολη, γι'αυτό και ειδικεύτηκα εκεί, αλλά σιχαινόμουν τη νεκρή λατινική. Με δυσκόλευαν όμως πάντα κάποια θέματα της Φιλοσοφίας και θαύμαζα τα παιδιά του ΦΠΨ που έκαναν τόσα μαθήματα και την κατανοούσαν. Υποχρεωτικά μαθήματα δεν είχαμε μόνο εμείς. Υποχρεωτικά έχουν και των τμημάτων ΦΠΨ και Ιστορίας - Αρχαιολογίας Αθηνών, στα οποία τμήματα Eleni υπάρχουν και υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και φιλολογίας με γνωστό & άγνωστο καθ'υπαγόρευση, όπως και σε εμάς. Έγραψες για απαιτήσεις και στο σημείο αυτό θα ήθελα να σου πω ότι δεν μας έφταιγαν οι άλλοι συνάδελφοι που εμείς είχαμε "κολλημένους" καθηγητές, ενώ αρκετοί των άλλων τμημάτων ήταν παιδαγωγοί. Επίσης, δύσκολοι καθηγητές υπάρχουν και στα άλλα τμήματα. Έχω ακούσει πάρα πολλά π.χ. για τις καθηγήτριες της Βυζαντινής Ιστορίας ή Αρχαιολογίας στο αντίστοιχο τμήμα, Κοινωνιολογίας ή Ιστορίας της Εκπαίδευσης στο ΦΠΨ (στην κατεύθυνση Παιδαγωγικής έχουν υποχρεωτική και την Βυζαντινή Ιστορία!), τα οποία εμείς ποτέ δεν κάναμε. Σε άλλη συζήτηση ήσουν πολύ εριστική και σου απάντησα σκληρά... Είναι λάθος να ασχολούμαστε για το ποιος είναι ο "γνήσιος" και να δίνουν κάποιοι την εικόνα του αλαζονικού κλασικού! Όλοι συνάδελφοι καθηγητές-φιλόλογοι είμαστε, ειδικευμένοι σε κάποιο τομέα.

με μπερδεψες λιγο...το χασα που αναφερεσε σε μενα κ που στην ερση.. :-\ (εγω ημουν εριστικη?!?)
αγω προσωπικα δενα απαξιωνω κανεναν κ συμφωνω οτι ειναι θεμα ανθρωπου...ωστοσο δεν συμφωνω οτι ολα τα τμηματα εχουν την ιδια δυσκολια....

γαι καθ'υπαγορευση γνωστο και αντιστροφο στα λατινικα τουλαχιστον...απο οσο εχω πληρφορηθει δεν κανουν -προσεξε-ΟΧΙ σε φπψ και αρχαιολογικο...εγω αναφερομουν στα υπολοιπα τμηματα της ελληνικης φιλολογιας ..στις αλλες πολεις εκτος Αθηνας...ετσι εχω ακουσει....αν ισχυει...δεν το ξερω με σιγουρια....

κ επεμεινα στο οτι δεν θεωρω λογικο να γινεται αυτη η καθ'υπαγορευση κτλ γενικως...σε οποιοδηποτε τμημα......για μενα ειναι ανουσια....

και για να φανταστεισ philologos δεν ξερω αν συνεβαινε παντου...αλλα τουλαχιστον εμεις στο τμημα ελληνικης φιλολογιας του καποδιστριακου ειχαμε μεταξυ μας "κοντρα''...οποτε η κοντρα με τα λοιπα τμηματα ηταν περιττη... (οι κλασικοι ειχαν θεμα με τους γλωσσολογους.και το αντιστροφο.....και οι δυο αυτοι μαζι υποτιμουσαν το μνεφ........αυτη ηταν η πραγματικοτητα..........)....

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #628 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:54:28 μμ »
Eleni μου η απάντησή μου αναφερόταν εξ ολοκλήρου στην Έρση, απόψεις της οποίας σχολίασα σε άλλη συζήτηση, όπου το ύφος της ήταν εριστικό. Σε εσένα αναφέρθηκα μόνο για το θέμα της υπαγόρευσης των αρχαίων. Είδα, καθώς έγραφα, την απάντησή σου και σε πρόσθεσα στο αρχικό κείμενο τελευταία στιγμή. Όντως υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των τμημάτων Φιλολογίας Αθήνας και επαρχίας. Και εγώ κλασικός είμαι από το ίδιο με εσένα τμήμα και γνωρίζω πολύ καλά την εμπάθεια συναδέλφων και προς τις άλλες δύο κατευθύνσεις. Τη ζούσα τη θλιβερή πραγματικότητα που αναφέρεις και πολλές φορές συγκρούστηκα με αλαζόνες και εριστικούς, γιατί, όπως έγραψα και αλλού, σε αυτό το τμήμα λες και μοίραζαν καλάμια... Εισαγωγή τα έκαναν τόσα πολλά;!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2009, 12:56:39 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #629 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:05:44 μμ »
Eleni μου η απάντησή μου αναφερόταν εξ ολοκλήρου στην Έρση, απόψεις της οποίας σχολίασα σε άλλη συζήτηση, όπου το ύφος της ήταν εριστικό. Σε εσένα αναφέρθηκα μόνο για το θέμα της υπαγόρευσης των αρχαίων. Είδα, καθώς έγραφα, την απάντησή σου και σε πρόσθεσα στο αρχικό κείμενο τελευταία στιγμή. Όντως υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των τμημάτων Φιλολογίας Αθήνας και επαρχίας. Και εγώ κλασικός είμαι από το ίδιο με εσένα τμήμα και γνωρίζω πολύ καλά την εμπάθεια συναδέλφων και προς τις άλλες δύο κατευθύνσεις. Τη ζούσα τη θλιβερή πραγματικότητα που αναφέρεις και πολλές φορές συγκρούστηκα με αλαζόνες και εριστικούς, γιατί, όπως έγραψα και αλλού, σε αυτό το τμήμα λες και μοίραζαν καλάμια... Εισαγωγή τα έκαναν τόσα πολλά;!  ;D

οκ...δεν υπρχει προβλημα...
 ;D ;D εγω ρε γαμωτο δεν πηρα καλαμι................................ τωρα ειναι αργα μαλλον ε...?  ;) ;D :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.