*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 969005 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #560 στις: Ιούνιος 15, 2010, 08:18:26 μμ »
Μια και ξαναπιάσαμε το θέμα της έκθεσης θέλω να πω κάτι... νομίζω πως αν ξαναδιαβάσω σε έκθεση μαθητή άλλη μια φορά τις φράσεις υλικός ευδαιμονισμός και επιπρόσθετα  θα ο-υ-ρ-λ-ι-ά-ξ-ω!!!
Νομίζω ότι τα εχουμε καταστρέψει με την έκθεση. Είναι λέξεις αυτές να τις γράφουν παιδιά στην Α' Λυκείου; Καθαρή παπαγαλία. Γιατί τέτοια απαξίωση για το απλό επιπλέον, ακόμη, επίσης; ???
αφήστε πια τον υλικό ευδαιμονισμό. Διαβάζω εκθέσεις καλών μαθητών και είναι σχεδόν όλες ίδιες! Πού είναι η προσωπική γραφή, το ατομικό ύφος;
Και με τις διαρθρωτικές λέξεις έχει παραγίνει πια. Είναι απαραίτητες, αλλά όχι ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ!!! Είπαμε οι παραγράφοι συνδεονται μεταξύ τους και σε επίπεδο περιεχομένου. Γιατί σώνει και καλά να γεμίσουμε την έκθεση διαρθρωτικές λέξεις; Αμάν....τα καημένα, τα έχουμε τρελάνει...
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με όλα τα παραπάνω.
Όχι άλλος υλικός ευδαιμονισμός, όχι άλλο κάρβουνο!!!!!

++++++++++++++++++++  :-X  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #561 στις: Ιούνιος 16, 2010, 01:37:35 μμ »
Χαίρετε, συνάδελφοι. Ελπίζω να μην αναφέρομαι σε κάτι που έχει ήδη ειπωθεί, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου αν κάποιος γνωρίζει κάτι για αλλαγή των βιβλίων της Έκθεσης στο Λύκειο. Είχα ακούσει κάτι τέτοιο πριν από λίγο καιρό, αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα που να το επιβεβαιώνει και έχω αρχίσει να καταλήγω στο συμπέρασμα πως είτε πρόκειται για φήμη είτε θα μας το ανακοινώσουν τελευταία στιγμή. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, θα ήμουν ευγνώμων αν με ενημέρωνε.  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #562 στις: Ιούνιος 16, 2010, 01:43:04 μμ »
Δεν έχω ακούσει κάτι σίγουρο. Αυτό που άκουσα είναι για μείωση της ύλης στις Πανελλαδικές εξετάσεις, αλλά δεν έχω ιδέα σε ποιά μαθήματα αφορά.

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #563 στις: Ιούνιος 16, 2010, 03:18:09 μμ »
Μου είπαν ότι κάτι έχει βγει στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, αλλά δεν μπορώ να το βρω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #564 στις: Ιούνιος 16, 2010, 07:20:46 μμ »
Πριν από πολύ καιρό είχα δει στο αλφα βητα τη λιστα των μαθηματων που θα αλλάξουν!! Τα βιβλία της εκφρασης -έκθεσης , αν θυμάμαι καλά, δε θα αλλάξουν! Απλώς θα υπάρξουν κάποιες διορθώσεις!!

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #565 στις: Ιούνιος 16, 2010, 09:06:14 μμ »
Πριν από πολύ καιρό είχα δει στο αλφα βητα τη λιστα των μαθηματων που θα αλλάξουν!! Τα βιβλία της εκφρασης -έκθεσης , αν θυμάμαι καλά, δε θα αλλάξουν! Απλώς θα υπάρξουν κάποιες διορθώσεις!!

Σ'ευχαριστώ πολύ, το ελπίζω!  :)

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #566 στις: Ιούνιος 17, 2010, 09:36:52 πμ »
Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι θα αλλάξει το βιβλίο της α' λυκείου (καιρός ήταν) και θα βελτιωθεί της β'(την φοβάμαι αυτήν τη βελτίωση).

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #567 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:49:37 μμ »
Καλημέρα στην παρέα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το προτελευταίο κεφάλαιο του σχολικού βιβλίου, "Δίκαιος και Άδικος Λόγος". Το διδάσκω πάντα (όχι βέβαια με πολλές λεπτομέρειες, 1-2 παραδείγματα και κάποια χαρακτηριστικά), αλλά προχθές μιλώντας με μια συνάδελφο, μου είπε ότι δεν το διδάσκει καθόλου. Εσείς το κάνετε με τα παιδιά? Ψιλο-φοβάμαι να μην πω έστω λίγα πράγματα... Ποιά η γνώμη σας? :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2010, 12:51:49 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος stris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #568 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:01:21 μμ »
gringa, εγώ το διδάσκω όπως κι εσύ. Αφού είναι στην ύλη...

Όσο για τα βιβλία της έκθεσης, ρώτησα χθες στο "Βιβλιορυθμό" στη Θεσσαλονίκη για την Έκθεση - Έκφραση της γ' Λυκείου. Μου είπαν ότι θα υπάρξουν μικροαλλαγές, γιατί μπορεί να έδωσαν πίσω τα σχολικά βιβλία που πουλάνε, αλλά όχι και τα βοηθήματα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #569 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:09:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ stris :)

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #570 στις: Ιούνιος 17, 2010, 06:17:40 μμ »
Μπορώ να βρω σε ηλεκτρονική μορφή το σχολικό βιβλίο της έκθεσης γ' λυκείου;Υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο; Το χρειάζομαι για να κοιτάξω κάτι και δεν το βρίσκω πουθενά..... ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #571 στις: Ιούνιος 17, 2010, 06:19:33 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dora3110

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νήδυμος Ύπνος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #572 στις: Ιούνιος 17, 2010, 06:46:11 μμ »
καλησπερα σε όλους! ξεκινησα σημερα πρωτο μαθημα καλοκαιρινο - προετοιμασια για γ λυκειου σε ολα τα φιλολογικα κι επειδη ακουω διαφορα για αλλαγες, μηπως γνωριζετε αν θα γινουν αλλαγες στην υλη των αρχαιων? ξεκινησα σημερα απο εισαγωγη αλλα απο βδομαδα θα μπω σε κειμενο. Γνωριζει κανεις τιποτα για τις αλλαγες?
Νήδυμος Ύπνος

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #573 στις: Ιούνιος 18, 2010, 12:23:32 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, αν διαβάζω σωστά τα όσα γράφει το σχολικό βιβλίο ο αναλογικός συλλογισμός είναι υποκατηγορία του επαγωγικού), διαβάστε το πινακάκι στη σελίδα 18 του σχολικού βιβλίου. Λέει λοιπόν στη δεύτερη κουκίδα: Ειδικά για την αξιολόγηση τ καθενίς απο τα τρία είδη (γενίκευση, αίτιο-αποτέλεσμα, αναλογία) του επαγωγικού συλλογισμού να έχετε υπόψη σας τα εξής κ.λπ. κ.λπ. Σας παραθέτω το ακριβές απόσπασμα, γιατί και μενα με προβληματίζει αυτό το κομμάτι της θεωρίας. Άρα λοιπόν ο αναλογικός συλλογισμός είναι υποκατηγορία του επαγωγικού σύμφωνα με τα λεγόμενα του σχολικού βιβλίου.
Τώρα το γιατί, αυτό δεν το χω διαβάσει πουθενά, σε κανένα βοήθημα δεν το εξηγεί.
Εγώ, επειδή πολλά παιδιά έχουν αυτή την απορία -και θα ηθελα να ακούσω τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό- τους διδάσκω τον αναλογικό συλλογισμό ως ξεχωριστό συλλογισμό επισημαίνοντας ότι το σχολικό βιβλίο τον αναφέρει ως υποκατηγορία του επαγωγικού, γιατί και οι δύο συλλογισμοί ξεκινούν απο το ειδικό. θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των συναδέλφων. Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161433
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.