*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 972519 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #826 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 07:13:48 μμ »
καλησπέρα παίδες!  8)
εχθες μιλούσα με μια μαθήτριά μου και είχαμε την εξής διαφωνία: εγώ επέμενα ότι στην άσκηση με τα συνώνυμα θα πρέπει να βρίσκουν οι μαθητές συνώνυμο που να ανταποκρίνεται στη σημασία που έχει η λέξη στο κείμενο. Η μαθήτρια πάλι διατεινόταν πως η καθηγήτριά τους στο σχολείο τους είπε (βάσει οδηγιών του ΥΠΕΠΘ) πως μπορούν να δινουν ως απάντηση την οποιαδήποτε συνώνυμη λέξη (και άρα να μην παίρνουν υπόψη τους τη σημασία της στο κείμενο).
Ποια η γνώμη σας?!? Γνωρίζετε με σιγουριά κάτι περισσότερο?
υγ. είχε ξανασηζητηθεί το θέμα στο φόρουμ, αλλά δε θυμάμαι την απάντηση..


Νομίζω ότι συχνά η εκφώνηση ζητά η συνώνυμη να ταιριάζει στα συμφραζόμενα του κειμένου. Οπότε είναι λάθος μία συνώνυμη που χρησιμοποιείται σε άλλα περιβάλλοντα. Εάν δεν ζητείται κάτι τέτοιο, καλό θα είναι και πάλι να βρίσκει ο μαθητής μία που να ταιριάζει. Εάν δεν μπορεί, δεν πειράζει σε αυτή την περίπτωση. Αυτό γνωρίζω εγώ, αλλά ας πει και κάποιος άλλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #827 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 07:34:17 μμ »
Παιδιά, δεν αντέχω άλλο. Έχω μπερδευτεί. Γίνεται ένας χαμός. Μπορούμε να τα απλουστεύσουμε λίγο;

1.   Η μεταφορική αναλογία είναι πάντα ατελής;
2.   Ο αναλογικός συλλογισμός είναι ουσιαστικά είδος επαγωγής;
3.   Εάν πω «Η μαζοποίηση οφείλεται στη διαφήμιση», οπότε και παρουσιάζω μία αιτία ως μοναδική, αυτό έχει να κάνει με την αλήθεια ή με την εγκυρότητα; Εγώ νομίζω με την εγκυρότητα, διότι το συμπέρασμά μου δεν προκύπτει με λογική αναγκαιότητα.
4.   Εάν μας ζητήσουν να αξιολογήσουμε έναν επαγωγικό συλλογισμό, θα εξετάσουμε και το εάν είναι ορθός (δηλαδή έγκυρος και αληθής) και το εάν πληροί τις ειδικότερες προϋποθέσεις, που αναφέρονται στη σελίδα 18 του σχολικού (για γενίκευση, αναλογία και αίτιο-αποτέλεσμα); Εάν ο επαγωγικός συλλογισμός είναι ορθός δεν είναι ταυτόχρονα και τέλεια επαγωγή;;;

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #828 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 01:54:20 πμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά είναι νορμάλ μια παράγραφος 15 σειρών;; Επίσης, μπορεί ο επίλογος να είναι 15 γραμμές;; :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #829 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:55:03 πμ »
" νορμάλ" δεν το λες. πολλοι μαθητες το κανουν. θελει δουλεια ....για να καταφερεις μια "σωστη" αναπτυξη.

15 σειρες επιλογος?....και στο κυριως θέμα τί γράφει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #830 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 11:42:05 πμ »
Καλημέρα!! Εγώ τους λέω να είναι ο πρόλογος και ο επίλογος μικρότερης έκτασης. Στον επίλογο, βάζει ευχολόγιο.. μακράς διάρκειας..!

Πάντως, κάτι άλλο που με προβληματίζει (προβληματικό άτομο είμαι τελικά  ::)) είναι και το εάν και κατά πόσο, βασικά, τα παιδιά πρέπει/ μπορούν να αναφέρονται στα δεδομένα του θέματος. Δηλαδή, εάν το θέμα ξεκινάει λέγοντας "Παρά την ένταξη της χώρας μας στην ΕΕ, παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία το φαινόμενο της διαφθοράς" και ζητούνται οι εκφάνσεις του φαινομένου αυτού, είναι σκόπιμο οι μαθητές να αναφερθούν σε αυτή την αντίθεση/ αντίφαση; Και αν ναι, μόνο στον πρόλογο ή και στον επίλογο ή μπορούν να κάνουν διάσπαρτες αναφορές και μέσα στο κυρίως θέμα; Γενικότερα, κατά πόσο λαμβάνουμε υπ' όψιν τα δεδομένα του θέματος; Κρατάμε μόνο το πνεύμα τους ή τα αξιοποιούμε εμπράκτως και εμφανώς κατά τη σύνταξη του κειμένου μας;

Ευχαριστωωωωώ

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #831 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 01:34:25 μμ »
Παράθεση
Δηλαδή, εάν το θέμα ξεκινάει λέγοντας "Παρά την ένταξη της χώρας μας στην ΕΕ, παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία το φαινόμενο της διαφθοράς" και ζητούνται οι εκφάνσεις του φαινομένου αυτού,

Δεν δίνεις αρκετά στοιχεία για  το επικοινωνιακό πλαίσιο και ακριβώς το θέμα.Ζητάει μόνο εκφάνσεις ή και αίτια;Aν ζητάει μόνο εκφάνσεις ,υπάρχει δυνατότητα να αναπτύξεις λίγο και το δεδομένο ως  τη  σωστή κοινωνική νοοτροπία σε θέματα όπως αξιοκρατία, οργάνωση,πελατειακές σχέσεις κλπ.  Βέβαια «εκείνο το εερημών με μπερδεύει»! ;D
Αν ζητάει και αίτια ,τότε δεν υπάρχει περιθώριο και λόγω του περιορισμού των λέξεων.


Πάντως,

έχω διαβάσει ότι δε σχολιάζουμε τα δεδομένα,
αν και σε κάποια θέματα  προκύπτει καλό ερώτημα από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #832 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 04:29:40 μμ »
Παράθεση
Δηλαδή, εάν το θέμα ξεκινάει λέγοντας "Παρά την ένταξη της χώρας μας στην ΕΕ, παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία το φαινόμενο της διαφθοράς" και ζητούνται οι εκφάνσεις του φαινομένου αυτού,

Δεν δίνεις αρκετά στοιχεία για  το επικοινωνιακό πλαίσιο και ακριβώς το θέμα.Ζητάει μόνο εκφάνσεις ή και αίτια;Aν ζητάει μόνο εκφάνσεις ,υπάρχει δυνατότητα να αναπτύξεις λίγο και το δεδομένο ως  τη  σωστή κοινωνική νοοτροπία σε θέματα όπως αξιοκρατία, οργάνωση,πελατειακές σχέσεις κλπ.  Βέβαια «εκείνο το εερημών με μπερδεύει»! ;D
Αν ζητάει και αίτια ,τότε δεν υπάρχει περιθώριο και λόγω του περιορισμού των λέξεων.


Πάντως,

έχω διαβάσει ότι δε σχολιάζουμε τα δεδομένα,
αν και σε κάποια θέματα  προκύπτει καλό ερώτημα από αυτά.


Ευχαριστώ. Ζητάει και αίιτια. Δεν είπα να σχολιάσουμε τα δεδομένα ξεχωριστά, αλλά να περνούν "ευχάριστα" μέσα στο κείμενό μας και άρρηκτα δεμένα με την επιχειρηματολογία μας.  ::)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #833 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:12:31 μμ »
δεν σχολιαζουμε τα δεδομενα. Παραδεχομαστε την όποια θεση δινουν μεσα σε 2-3 σειρες και μετα προχωραμε στην αναπτυξη του θεματος (στα ζητουμενα δηλαδη). ο επειλογος συνοψιζει τη θεση μας. Και αν ο προλογος δεν ειναι υποχρεωτικος, ο επιλογος επιβαλλεται.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #834 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 10:43:22 πμ »
Παράθεση
Δηλαδή, εάν το θέμα ξεκινάει λέγοντας "Παρά την ένταξη της χώρας μας στην ΕΕ, παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία το φαινόμενο της διαφθοράς" και ζητούνται οι εκφάνσεις του φαινομένου αυτού,

Δεν δίνεις αρκετά στοιχεία για  το επικοινωνιακό πλαίσιο και ακριβώς το θέμα.Ζητάει μόνο εκφάνσεις ή και αίτια;Aν ζητάει μόνο εκφάνσεις ,υπάρχει δυνατότητα να αναπτύξεις λίγο και το δεδομένο ως  τη  σωστή κοινωνική νοοτροπία σε θέματα όπως αξιοκρατία, οργάνωση,πελατειακές σχέσεις κλπ.  Βέβαια «εκείνο το εερημών με μπερδεύει»! ;D
Αν ζητάει και αίτια ,τότε δεν υπάρχει περιθώριο και λόγω του περιορισμού των λέξεων.


Πάντως,

έχω διαβάσει ότι δε σχολιάζουμε τα δεδομένα,
αν και σε κάποια θέματα  προκύπτει καλό ερώτημα από αυτά.


Ευχαριστώ. Ζητάει και αίιτια. Δεν είπα να σχολιάσουμε τα δεδομένα ξεχωριστά, αλλά να περνούν "ευχάριστα" μέσα στο κείμενό μας και άρρηκτα δεμένα με την επιχειρηματολογία μας.  ::)
από προσωπικά αναγνώσματα κατέληξα στο εξής: τα δεδομένα του θέματος μπορούν να αναφερθούν - σχολιαστούν με συντομία στον πρόλογο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2010, 10:55:57 πμ από dora2008 »
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #835 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 10:47:08 πμ »
δεν σχολιαζουμε τα δεδομενα. Παραδεχομαστε την όποια θεση δινουν μεσα σε 2-3 σειρες και μετα προχωραμε στην αναπτυξη του θεματος (στα ζητουμενα δηλαδη). ο επειλογος συνοψιζει τη θεση μας. Και αν ο προλογος δεν ειναι υποχρεωτικος, ο επιλογος επιβαλλεται.
Σχολιάζουμε τα δεδομενα του θέματος απλώς όχι στον πρόλογο, αλλά στην επόμενη παράγραφο κι έτσι περνάμε ομαλά στα ζητούμενα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #836 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:03:58 μμ »
Εγω παλι βρισκω πιο φυσικο στο προλογο να σχολιαζουμε τα δεδομενα πολυ συντομα και κεντριζοντας το ενδιαφερον....αλλα, νομιζω πως ο καθε μαθητης μπορει να το χειριστει οπως νομιζει καλυτερα...(η μαγεια της εκθεσης)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #837 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:23:36 μμ »
Εγω παλι βρισκω πιο φυσικο στο προλογο να σχολιαζουμε τα δεδομενα πολυ συντομα και κεντριζοντας το ενδιαφερον....αλλα, νομιζω πως ο καθε μαθητης μπορει να το χειριστει οπως νομιζει καλυτερα...(η μαγεια της εκθεσης)

Αυτή είναι και η ουσία του προλόγου ;)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #838 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:43:32 μμ »
Συμφωνω απολυτως για τη μαγεια της εκθεσης αλλα θα εχουν την ιδια αποψη με μας οι διορθωτες των πανελλαδικων?
Δυσκολα πιστευω...
Γι αυτο και προτρεπω τα παιδια(που κάνω ιδιαιτερα) στον προλογο να βαδιζουν σε σιγουρα μονοπατια.Αναλογα με το επικοινωνιακο πλαισιο (εισηγηση, αρθρο, επιστολη), στο οποιο πρεπει να κινηθουν,να δειξουν στο βαθμολογητη οτι εχουν κατανοησει το θεμα και να κανουν μια συντομη αναφορα σ’
αυτα που προκειται να αναπτυξουν στο κυριο θεμα.
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #839 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 07:05:24 μμ »
Κωστα μου, πολυ σωστα τα λες. Κανείς δεν ειπε οτι στην εκθεση δεν κραταμε τη "δομη".Για το ξεκινημα μιλησαμε μονο και για τα δεδομενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.