*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105293 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γενικοτερα στην αμερικη θεωρουν οτι οποιος καπνιζει ειναι ατομο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου.
Ένας φίλος γιατρός, πνευμονολόγος, λέει το εξής χαριτολογόνταας: "σήμερα μόνο οι γυναίκες και οι γύφτοι καπνίζουν"  :)
Το αστειάκι του όμως προφανώς εμπεριέχει και αλήθεια.
Παράθεση
Οι περισσότεροι που προσήλθαν στο ιατρείο (διακοπής κανπνίσματος) είναι άνδρες (60%), υψηλού μορφωτικού επιπέδου, καπνιστές με υψηλή εξάρτηση από τη νικοτίνη και με συχνότερη ηλικία έναρξης του καπνίσματος τα 18 έτη.

Το ποσοστό διακοπής του καπνίσματος είναι μεγαλύτερο στα άτομα με υψηλή μόρφωση, όπως επίσης και στο άρρεν φύλο. Όσο μεγαλύτερη είναι η βαρύτητα του καπνίσματος τόσο μικρότερο γίνεται το ποσοστό διακοπής του καπνίσματος έτσι ώστε οι υψηλά εξαρτημένοι καπνιστές να διακόπτουν πιο δύσκολα το κάπνισμα.

Ο φίλος σου ο πνευμονολόγος έχει δίκιο. Τουλάχιστον για μένα. Γυναίκα δεν είμαι, άλλα "γύφτος" είμαι, σαν οπαδός του Π.Α.Ο.Κ.
Αλήθεια ο γιατρός καπνίζει???

Μια παρατήρηση θα ήθελα να κάνω αν και δεν το συνηθίζω. Οι φίλοι που σχολιάζουν τα μηνύματά μου καλό θα ήταν να αναφέρονται στο κείμενο και όχι σε αυτό που νομίζουν ότι λέω.
Επαναλαμβάνω λοιπόν: "Ο καπνός είναι βλαβερός. Αυτό το δέχομαι απολύτως."

Πάντοτε στη ζωή μου είμουν αντιμέτωπος με ανθρώπους που μόνον αυτοί "κατέχουν όλη την αλήθεια". Που συμμετέχουν σε μια συζήτηση απλά και μόνο για να πείσουν και όχι να ακούσουν. Που τους είναι πόλυ εύκολο να προσβάλουν αν δουν ότι ξεμένουν από επιχειρήματα. Και δυστυχώς υπάρχουν και εδώ τέτοιοι.

Ώστε ο καπνός σκοτώνει!!!!! Δεν είναι δα καμμιά καινούρια ανακάλυψη.
Το αυτοκίνητο δεν σκοτώνει??? Μήπως πρέπει να το κόψουμε και αυτό?
Το ποτό? Το sex? Ο καφές? Η διατροφή?  Και πόσα άλλα, απλά και καθημερίνα...
Κόψτε τα όλα λοιπόν αγαπητοί μου.

Όσο για αυτά που ακούγονται περι χαμήλου μορφωτικού και πνευματικού επιπέδου των καπνιστών, τι να πω...
Έγω δεν πιστεύω σε τέτοιους διαχωρισμούς.
Αλλά από την άλλη έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.!!!!
Σημειολογικά μόνο θα αναφέρω ότι ο Ομπάμα είναι καπνιστής ενώ ο Μπους όχι.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου, καπνίζουμε! Ευτυχώς, 2-3 άτομα (μόνο) από τον κύκλο μας, καπνίζουν και τους αφήνουμε και στο σπίτι, αν και..μετά τρομάζουμε να αερίσουμε το χώρο! Θα'μαι όμως απόλυτη, όταν θα έχουμε ένα μωρό στο σπίτι! Όποιος θέλει, στη βεράντα!! Πρέπει να υπάρχουν όρια!! Μου αρέσει να καπνίζω? Δικαίωμά μου! Δεν πρέπει όμως να υποχρεώνω κι άλλους, ειδικά τα παιδιά, να εισπνέουν τον καπνό μου! >:(

θεωρω οτι οι περισσοτεροι καπνιστες σεβονται το μωρο κ τα παιδια. ουτε καν μου εχει περασει απο το μυαλο να αναψω τσιγαρο μπροστα σε μωρο ή παιδι. κ προχθε που ημασταν σε ενα σπιτι ηταν μια εγκυος κοπελα κ πηγα στο μπαλκονι κ καπνισα. θεωρω οτι σεβομαι τους μη καπνιστες. κ για φαγητο οταν παμε αν δεν εχουν τελειωσει οι μη καπνιστες το φαγητο τους δεν θα καπνισω.
πριν αρχισω το καπνισμα ημουν φανατικη αντικαπνιστρια. καποιος που δεν ειναι καπνιστης δε μπορει να καταλαβει τους καπνιστες. ουτε κ εγω μπορω να καταλαβω τους ναρκωμανεις. γιατι παιρνουν ναρκωντικα αφου το ξερουν οτι θα πεθανουν? απλα θεωρω οτι ειναι διαφορα νοοτροπιας.
ξερω οτι το τσιγαρο μου κανει κακο. δεν εχει βρεθει ομως αποδεικτικο στοιχειο οτι αν καπνιζεις σιγουρα θα παθεις καρκινο. ξερω πολλους που ουτε καπνιζαν ουτε επιναν ουτε τιποτα κ ομως δυστυχως τους ετυχε αυτη η αρρωστεια.
οποτε εγω ειμαι της αποψης οτι μια ζωη την εχουμε. οταν ειναι να ερθει η ωρα μου θα ερθει. τωρα αν μου ελεγαν οτι αν καπνιζω σιγουρα θα πεθανω απο καρκινο, τοτε τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.
δε νομιζω οτι η αποψη μου δειχνει ανθρωπο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου αλλα ανθρωπο με διαφορετικη νοοτροπια...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Maryvas μου, μπράβο!! Από τις φωτεινές εξαιρέσεις...Σε παιδικά πάρτυ και γιορτές γενικά που έχω πάει, όλοι οι μεγάλοι καπνίζουν σε κλειστό χωρό και με 10-20 παιδάκια μέσα!  ::)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ

Πάντοτε στη ζωή μου είμουν αντιμέτωπος με ανθρώπους που μόνον αυτοί "κατέχουν όλη την αλήθεια". Που συμμετέχουν σε μια συζήτηση απλά και μόνο για να πείσουν και όχι να ακούσουν. Που τους είναι πόλυ εύκολο να προσβάλουν αν δουν ότι ξεμένουν από επιχειρήματα. Και δυστυχώς υπάρχουν και εδώ τέτοιοι.

Ώστε ο καπνός σκοτώνει!!!!! Δεν είναι δα καμμιά καινούρια ανακάλυψη.
Το αυτοκίνητο δεν σκοτώνει??? Μήπως πρέπει να το κόψουμε και αυτό?
Το ποτό? Το sex? Ο καφές? Η διατροφή?  Και πόσα άλλα, απλά και καθημερίνα...
Κόψτε τα όλα λοιπόν αγαπητοί μου.

Όσο για αυτά που ακούγονται περι χαμήλου μορφωτικού και πνευματικού επιπέδου των καπνιστών, τι να πω...
Έγω δεν πιστεύω σε τέτοιους διαχωρισμούς.
Αλλά από την άλλη έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.!!!!
Σημειολογικά μόνο θα αναφέρω ότι ο Ομπάμα είναι καπνιστής ενώ ο Μπους όχι.


Ο πολιτισμός και το επίπεδο φαίνονται στο σεβασμό που δείχνεις στο διπλανό σου! Ειδικά όταν κάνεις κάτι που τον βλάπτει! Πρέπει οι αντικαπνιστές να σέβονται τα δικαιώματα των καπνιστών, όταν οι καπνιστές θεωρούν δεδομένο ότι δεν έχουν την υποχρέωση να σέβονται την υγεία των άλλων;
Σε ό,τι αφορά τους ανθρώπους που "κατέχουν όλη την αλήθεια" σε παραπέμπω στο πρώτο σου μήνυμα να ξαναδείς το ύφος σού!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μάλλον θα αναφέρεσαι στο σημείο που λέω : " Αν και είμαι καπνιστής από 14 ετών, ποτέ δεν κάπνισα σε χώρο που θα προξενούσε δυσανασχέτηση σε κάποιον άλλο."

Έτσι δεν είναι???????
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ

ξερω οτι το τσιγαρο μου κανει κακο. δεν εχει βρεθει ομως αποδεικτικο στοιχειο οτι αν καπνιζεις σιγουρα θα παθεις καρκινο. ξερω πολλους που ουτε καπνιζαν ουτε επιναν ουτε τιποτα κ ομως δυστυχως τους ετυχε αυτη η αρρωστεια.
οποτε εγω ειμαι της αποψης οτι μια ζωη την εχουμε. οταν ειναι να ερθει η ωρα μου θα ερθει. τωρα αν μου ελεγαν οτι αν καπνιζω σιγουρα θα πεθανω απο καρκινο, τοτε τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.
δε νομιζω οτι η αποψη μου δειχνει ανθρωπο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου αλλα ανθρωπο με διαφορετικη νοοτροπια...

Έχουν όμως βρεθεί αποδείξεις για τη ζημιά που προκαλεί το κάπνισμα στην καρδιά, στο κυκλοφορικό, στον εγκέφαλο, στο αναπνευστικό κτλ. Όλα θέμα ψαξίματος είναι! Εγώ προσωπικά έπαθα άσθμα. Κάπνιζα για 10 χρόνια, και άρχισα όταν ήμουν μικρή, ανενημέρωτη και άμυαλη! Ο δικός μου πνευμονολόγος ξέρεις τι μου έχει πει; Για αυξημένα ποσοστά ανθρώπων που κάπνιζαν και εμφάνισαν καρκίνο του πνεύμονα 20 και 30 χρόνια αφού το έκοψαν!
Επίσης θεωρώ ότι το να κόψεις τα ναρκωτικά δεν έχει καμία σχέση με το να κόψεις το κάπνισμα!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ

Τα "πατσουλιά" που λούζονται οι περισσότερες από τις μισές συναδέλφισες είναι αναμφίβολα περισσότερο ενοχλητική μυρωδιά από αυτήν του καλού καπνού.

Αλλά με ανθρώπους που έχουν υποχονδριακές τάσεις, πραγματικά εξοργίζομαι.
Ας λύσουν σε ψυχολόγο τα όποια προβλήματα εχούν και ας μην ψάχνουν πάντα κάτι ή καποιον που δήθεν δεν τους σέβεται ή νομίζουν πως παρανομεί.


Όχι. Αναφερόμούν σε ολόκληρο το μήνυμα σου, αλλά κυρίως στα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Το αν θα νοσήσεις έχει να κάνει και με το γονιαδιακό σου προφίλ. Ο Τσώρτσιλ, π.χ., ήταν γερός πότης, φανατικός καπνιστής και υπέρβαρος, αλλά πέθανε στα 85 του νομίζω. Πάντως, σε μεγάλη ηλικία!


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
σε αυτη τη συζητηση παντα όλοι καταληγουν να λένε κακιες οι μεν για οτυς δε και αποδειξεις για το τι ειναι πιο βλαβερο.

Δε με νοιαζει αν οι συναδελφοι μου κανουν κακο στον εαυτο τους, ουτε ποσο καπνιζουν και πότε. Με νοιαζει να μην καπνιζουν στο γραφειο, γιατι δεν εχουν και το δικαιωμα!!
απο  κει και περα στον εαυτο τους ας κανουν ό,τι θελουν, ουτε παιδιά μου είναι ούτε φίλοι μου.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οχι, δεν ειναι ετσι.....
δεν μπορεις να απαγορευσεις στον καπνιστει να κανει το τσιγαρο του στο χωρο του.
με συγγχωρειτε. ας υπαρχει, οπως υπαρχει παντου, χωρος καπνιστων και μη. αυτος ειναι σεβασμος.
σεβομαι τον μη καπνιστη, αλλα και ο μη να δειχνει κατανοηση στην επιθυμια του αλλου.
πως να το κανουμε δηλαδη?
αν θεσπιζεις νομους βρισκεις και τροπο να τους εφαρμοζεις σεβομενος την επιθυμια ολων.
 βαζεις χωρος καπνιστων απο τη μια και αιθουσα μη καπνιστων απο την αλλη. απλα ειναι τα πραγματα.

παω μεχρι το περιπτερο να παρω τσιγαρα because  run out of
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
σε αυτη τη συζητηση παντα όλοι καταληγουν να λένε κακιες οι μεν για οτυς δε και αποδειξεις για το τι ειναι πιο βλαβερο.

Δε με νοιαζει αν οι συναδελφοι μου κανουν κακο στον εαυτο τους, ουτε ποσο καπνιζουν και πότε. Με νοιαζει να μην καπνιζουν στο γραφειο, γιατι δεν εχουν και το δικαιωμα!!
απο  κει και περα στον εαυτο τους ας κανουν ό,τι θελουν, ουτε παιδιά μου είναι ούτε φίλοι μου.

αν ολοι οι συναδελφοι σου καπνιζουν τοτε δεν γινεται ολοι να ειναι εξω απο το γραφειο και παφ πουφ....παφ,πουφ....
εσυ θα πρεπει να καθησεις καπου αλλου ή να απαιτησεις να υπαρχει κια χωρος μη καπνιζοντων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Η συναδέλφισσα gringa ανέφερε πολύ σωστή την περίπτωση του αυτοκινήτου.Οι περισσότεροι ,η πλειοψηφία έχει αμάξι κ κάνει κακό σε όλους τους υπόλοιπους με τους εξής τρόπους:προκαλεί τρομερό ΄αγχος να φοβάσαι διαρκώς μη σε χτυπήσουν ,καθώς πολλοί είναι ανίδεοι από οδήγηση ,παρκάρουν παντού κ εμποδίζουν την διέλευση των πεζών λες κ η πόλη τους ανήκει κ φυσικά μολύνουν σε μεγάλο βαθμό το περιβάλλον κ προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό μας σύστημα.Το τσιγάρο επουδενί δεν είναι δείγμα κατώτερου ανθρώπου ,ίσα ίσα θα έλεγα  όταν μία  οικογένεια  έχει δύο κ περισσότερα αυτοκίνητα φανερώνει σύνδρομα νεοπλουτισμού,κατωτερότητας πνεύματος κλπ κ .Καλό θα ήταν να καπνίζουν οι άνθρωποι σε ειδικά   κλιματιζόμενους  χώρους κ γενικότερα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σε καπνιστές κ μη καπνιστές.Όλα τα άλλα είναι εκδηλώσεις αυταρχικών κ ρατσιστικών διαθέσεων κ θα έπρεπε να τα αποδοκιμάζουμε.


ΥΓ.Κ πραγματικά δεν μπορεί μια χώρα όπως η Αμερική στο  μυαλό μου να θεωρηθεί φανατικός πολέμιος του καπνίσματος,γιατί είναι η χώρα που γέννησε τη βλαβερή αυτή συνήθεια.Κ αν δεν υπήρχαν συμφέροντα ούτε τσιγάρα θα υπήρχαν ,ούτε ναρκωτικά ,ούτε αμάξια πολυτελείας κ μεγάλου κυβισμού.Νομίζω ότι εθελοτυφλούμε όταν μιλάμε για χώρες που προασπίζουν τα δικαιώματα του μη καπνιστή τη στιγμή  που εφοδιάζουν  με εκατομμύρια πακέτα τσιγάρων καθημερινά την παγκόσμια αγορά. 


 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οτι το καπνισμα δειχνει χαμηλο κοινωνικο επιπεδο αυτο δεν βρισκει ερεισμα. αντιθετα αυτοι που το λενε εχουν χαμηλο κοινωνικο επιπεδο και αυτοι ειναι οι Αμερικανοι (που απαγορευσαν τη κυκλοφορια του βιβλιου " Αντιγονη" του Σοφοκλη γιατι παει εναντια στην εξουσια τους) και στους ευρωπαιους που για να κανουν μια αθροιση 10+10 εχουν χασει το λογαριασμο εν τω μεταξυ.

βρικαμε τωρα θεμα τους καπνιστες!


Όσο κι αν προσπαθώ να βρω το επιχείρημα στην παραπάνω διατύπωση, αδυνατώ!
Σωστά, εμείς οι πολιτισμένοι Έλληνες μπορούμε να κρίνουμε τους απολίτιστους (ΟΛΟΥΣ τους άλλους). Άλλωστε, τους μεταδώσαμε τον πολιτισμό, χωρίς εμάς θα ζούσαν ακόμα στα δέντρα, και άλλα τέτοια γραφικά! Μάλλον στη διαδικασία της μετάδοσης χάσαμε εμείς τον πολιτισμό γιατί δεν τον βλέπω σε τέτοιου είδους γραφόμενα, και έχουμε μείνει και δυο αιώνες πίσω!  
Παράπεμψε με, σε παρακαλώ, κάπου για αυτό που γράφεις για την Αντιγόνη, γιατί δεν το βρίσκω κάπου...

δε μιλησα με τετοιο τροπο παρα με σεβασμο στην αντιθετη αποψη και παντως χωρις να γινω εριστικος.
δεν θα μπω στη διαδικασια να σχολιασω τα λεγομενα σου για μενα. σου λεω ομως οτι απόλυτος στις αποψεις μου δεν ειμαι  (και δεν θα βρεις ουτε 1 μνμ μου που να αποδεικνυει κατι τετοιο). αντιθετα εσυ μιλας μονοδιαστατα χωρις να λαμβανεις υποψη σου τα δικαιωματα και των αλλων. δεν θα μου απαγορευσει κανεις να μη κανπιζω εφοσο το γουσταρω το τσιγαρακι μου. ουτε θα κανω κατι απο εξαναγκασμο (οπως τα παιδια στα φαναρια που ζητιανευουν και ασκουν ηθικο εξαναγκασμο να κανεις κατι με το ζορι)

οσο για την αντιγονη, ειδες οτι κανεις δεν πρεπει να μιλα απολυτα για πολιτισμους και πρασινα αλογα.
διαβασε το στο περιοδικο Νεμεσις (εκτος κι αν δε διαβαζεις τετοια περιοδικα) τευχος δε θυμαμαι,υπαρχει ομως το τηλ του περιοδικου και παρε ρωτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2009, 04:44:35 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.