*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σου εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς και τα αποτελέσματα του ασέπ & τον .. πελαργό!! :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Σου εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς και τα αποτελέσματα του ασέπ & τον .. πελαργό!! :D

Ευχαριστώ  :D και ανταποδίδω  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
bikini ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Μάρκο κάνε ότι θες με τα δικά σου πνευμόνια, όχι με τα δικά μου. Κι άμα θες να ξέρεις ούτε κι εγώ θα σε κάνω παρέα ( ;D ;D ;D) παλιορατσιστή ( ;D ;D ;D ;D) που δε μας χωνεύεις εμάς του άκαπνους :P :P :P. Γιατί τώρα θα δοκιμαστούν κι οι δικοί μου φίλοι, που τόσο καιρό με κράζανε γιατί δε βγαίνω και γιατί κάθομαι στο σπίτι κι ότι είμαι υπερβολική με την τσιγαρίλα.

Για να σοβαρευτώ λίγο τώρα,  δεν καταλαβαίνω γιατί όταν μπορούμε να ελέγξουμε και κατά συνέπεια να περιορίσουμε κάτι επιβλαβές και δη για την υγεία άλλων ταμπουρωνόμαστε πίσω από την ατμοσφαιρική ρύπανση, το κράτος, την ΕΕ, κ.λ.π. Η διαφορά ξεκινά από εμάς. Πάντα...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
μαγδα παρομοιωση κανω για τη συλλογιστικη, δεν παρομοιαζω καπνιστες με χρηστες χασις, αν και ουσιαστικα δεν εχει κ μεγαλη αποσταση, τεσπα...

Δεν έχει και μεγάλη απόσταση το κάπνισμα με τη χρήση χασίς?? :o :o :o
Εντάξει, ό,τι πεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
μαγδα παρομοιωση κανω για τη συλλογιστικη, δεν παρομοιαζω καπνιστες με χρηστες χασις, αν και ουσιαστικα δεν εχει κ μεγαλη αποσταση, τεσπα...

Δεν έχει και μεγάλη απόσταση το κάπνισμα με τη χρήση χασίς?? :o :o :o
Εντάξει, ό,τι πεις....

Μη το παίρνεις τόσο βαριά! Απλή αναλογική είναι... Έχουν ομοιότητες τα δύο, προκαλούν εξάρτηση και είναι επιβλαβή. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ ότι το εννοεί η marilina. Απλώς το χασίς μας προσβάλλει γιατί είναι ποινικοποιημένο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω οτι όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας. Άλλος τσιγάρο, άλλος φαγητό, άλλος κακή διατροφή και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Ο χαμός με το τσιγάρο γίνεται γιατί επιβαρύνεις και τον διπλανό σου με αυτό. Ως αυτό το σημείο συμφωνώ με τις αντιδράσεις όσων δεν καπνίζουν. Όμως αν κανείς το σέβεται αυτό δεν είναι υποχρεωμένος να ακούσει κύρηγμα για το πόσο κακό κάνει στον εαυτό του. Όλοι οι καπνιστές το ξέρουνε και ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ζωή και τον εαυτό του. Όσο για την απαγόρευση.... μακάρι να μας βοηθήσει όλους και να κάνει τα πράγματα καλύτερα. Αλλά θα εφαρμοστεί;;;; Και αν ναι για πόσο καιρό;;;  ??? ???Θα δείξει....

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Μη το παίρνεις τόσο βαριά! Απλή αναλογική είναι... Έχουν ομοιότητες τα δύο, προκαλούν εξάρτηση και είναι επιβλαβή. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ ότι το εννοεί η marilina. Απλώς το χασίς μας προσβάλλει γιατί είναι ποινικοποιημένο.

Δεν το πήρα καθόλου βαριά..Όπως δεν πήρα βαριά την ατάκα της άλλης ότι είμαστε όοολοι οι καπνιστές ζώα,  και τόσα άλλα που έχουν ειπωθεί εδώ.
Ξέρετε κάτι??Ενώ έχετε πραγματικά δίκιο,με όλα αυτά το χάνετε.Και Ολλανδέζα να ήμουν θα με πρόσβαλλε να με παρομοιάζουν με χρήστη χασίς και ας μην είναι εκεί ποινικοποιημένο.Και μοιχό να με πεις πάλι θα με προσβάλλει και ας έχει αποποινικοποιηθεί η μοιχεία χρόνια τώρα....

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, το τι κάνει ο καθένας στον εαυτό του είναι δικαιωμά του.Όμως κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει σ' έναν που δεν καπνίζει να καπνίζει  παθητικά.
Εγω προσωπικά, επειδη κανεις στο σπίτι δεν καπνίζει, αν βρεθώ κοντά σε καπνιστή, δεν μπορώ να αναπνέυσω.
Τώρα όσον αφορά τα προσωπικά σχόλια και τις προσβολές, αυτά δεν οδηγούν πουθενά.Άνθρωποι είναι και αυτοί που καπνίζουν και δε χρειάζεται να τους υποτιμάμε ( ούτε , βέβαια, και το αντίθετο).
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
bikini ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Μάρκο κάνε ότι θες με τα δικά σου πνευμόνια, όχι με τα δικά μου. Κι άμα θες να ξέρεις ούτε κι εγώ θα σε κάνω παρέα ( ;D ;D ;D) παλιορατσιστή ( ;D ;D ;D ;D) που δε μας χωνεύεις εμάς του άκαπνους :P :P :P. Γιατί τώρα θα δοκιμαστούν κι οι δικοί μου φίλοι, που τόσο καιρό με κράζανε γιατί δε βγαίνω και γιατί κάθομαι στο σπίτι κι ότι είμαι υπερβολική με την τσιγαρίλα.

Για να σοβαρευτώ λίγο τώρα,  δεν καταλαβαίνω γιατί όταν μπορούμε να ελέγξουμε και κατά συνέπεια να περιορίσουμε κάτι επιβλαβές και δη για την υγεία άλλων ταμπουρωνόμαστε πίσω από την ατμοσφαιρική ρύπανση, το κράτος, την ΕΕ, κ.λ.π. Η διαφορά ξεκινά από εμάς. Πάντα...

Αυτο λεω και γω. ξεκινα απο εμας και καταληγει σε μας. οχι ομως με εξαναγκασμο.να υπαρχουν χωροι καπνιστων και μη αυτο ειναι σωστο και ο καθενας ας κανει την επιλογη του.
εν πασει περιπτωσει εγω πιστευω οτι πολυ λογος εγινε, καλως θα ελεγα, αλλα για το τιποτα. Ναι, γιατι και παλι στην 1/7/09 θα συνεχιζουμε τα ιδια και τροποι θα βρεθουν να ειστε βεβαιοι για την....παρανομια.
γιατι ο εξαναγκασμος φερνει αντιδραση.
τελος, θεωρω οτι μετα απο 10 χρονια τα παιδια που σημερα ειναι μικρα δεν θα μαθουν την κακη συνηθεια ζωντας σε τετοιο περιβαλλον, τουλαχιστον γιαυτα ειναι το κερδος οχι τοσο για μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
το σίγουρο είναι ένα:εσείς οι αντικαπνιστές δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς εμάς τους καπνιστές!

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ

Συγνώμη προς τους καπνιστές αν ακουστώ απόλυτη ή προσβλητική, αλλά οι Αμερικανοί και οι Ευρωπαίοι έχουν δίκιο να θεωρούν τους καπνιστές άτομα χαμηλού κοινωνικού επιπέδου! Όταν υπάρχουν τόσες αποδείξεις, όχι υποψίες πλέον, για τις επιπτώσεις του καπνίσματος, η συνήθεια αυτή ισοδυναμεί με αυτο-δηλητηρίαση! Εσείς πώς θα κρίνατε δηλαδή κάποιον που κάθε μέρα αυτοτραυματίζεται; Πολιτισμένο και υγιή;
Και εξηγήστε μου κάτι, όταν γίνεται λόγος για ρατσισμό προς τους καπνιστές, θεωρούμε ότι οι καπνιστές και οι μη καπνιστές έχουν ίσα δικαιώματα ???? Οι πρώτοι κάνουν κάτι που βλάπτει τους δεύτερους, και όχι το αντίθετο. Άρα πρέπει να περιθωριοποιούνται! Μέχρι τώρα μόνο δικαιώματα είχανε, λαθεμένα, και εις βάρος των άλλων!

Όπως έχει αποδειχθεί και για τα εργοστάσια, για τα αυτοκίνητα, για τα όπλα και άλλα πολλά. Δεν ακούω κανέναν αντικαπνιστή να ζητάει με τόσο ζήλο να κλείσει κανένα εργοστάσιο ή να δραστηριοποιείται για το περιβάλλον που στην τελική σχετίζεται άμεσα με την ποιότητα ζωής όλων μας.
Γιατί δηλαδή όλες οι χώρες αποφάσισαν μετά από τοοοοοοοσα χρόνια να απαγορεύσουν το κάπνισμα; επειδή φοβούνται μην πεθάνουμε και ξαλαφρώσει λίγο ο πλανήτης; Δε νομίζω... μάλλον οικονομικοί είναι οι λόγοι, διότι με την πρόοδο της επιστήμης και τις νέες θεραπείες δε τους συμφέρει πλέον. Μέχρι πρότινος που τα έσοδα ήταν μεγαλύτερα από τα έξοδα θεραπείας δε τους καιγόταν καρφάκι και ξαφνικά εμείς οι κακοί καπνιστές είμαστε αυτοί που καταστρέφουν τον κόσμο; Υποκρισία...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μία καλή ατάκα:

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ;D

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Ο άντρας μου είναι γιατρός και μάλιστα κάνει ειδικότητα πνευμονολογία. Στο γραφείο του (στο σπίτι) έχει μια ταμπέλα που γράφει τα εξής:
" Η λέξη τσιγάρο είναι ένας τέλειος αναγραμματισμός της λέξεις γιατρός"
Περιττό να σας πω ότι είναι καπνιστής....
Έτσι για να χαλαρώσουμε λίγο τη συζήτηση! ;) :D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Ο άντρας μου είναι γιατρός και μάλιστα κάνει ειδικότητα πνευμονολογία. Στο γραφείο του (στο σπίτι) έχει μια ταμπέλα που γράφει τα εξής:
" Η λέξη τσιγάρο είναι ένας τέλειος αναγραμματισμός της λέξεις γιατρός"
Περιττό να σας πω ότι είναι καπνιστής....
Έτσι για να χαλαρώσουμε λίγο τη συζήτηση! ;) :D

Τέλειο!  :o  :o
Όντως για όλους τους καπνιστές το τσιγάρο είναι γιατρός.  ;)
Βέβαια, λέμε μακριά από γιατρό και δικηγόρο  ;D  αλλά το τσιγάρο (=γιατρός) εξαιρείται.  ;D  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.