*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Νομίζω ότι τελικά όλοι, καπνιστές και μη, συμφωνούμε στο να μην επιτρέπεται το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
μπραβο emmaki, επιτελους απο ενα μη καπνιστη σωστα πραγματα και κυριως λογικα, με μετρο, χωρις ακροτητες!! συμφωνω 100%
υπηρξε καπνιστρια ομως!

ιδεν το γνωριζω αυτο,αλλα ισως γιαυτο μιλα σωστα (κατα τη γνωμη μου βεβαια)

Νομίζω ότι τελικά όλοι, καπνιστές και μη, συμφωνούμε στο να μην επιτρέπεται το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

ναι,ευτυχως σε αυτο συμφωνουμε ολοι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κόψτε το τσιγάρο με 4 απλά βήματα.
Βήμα πρώτο: Απαλλαγείτε από το έτερόν σας ήμισυ ειδικά αν είστε παντρεμένος ή έχετε μακροχρόνια σχέση.
Γάμος ή μακροχρόνια σχέση και κόψιμο του τσιγάρου είναι έννοιες αντιφατικές.
Αφού περάσει ικανός χρόνος, συνηθίσετε την καινούρια σας ζωή και το μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα μπορείτε να περάσετε στο δεύτερο βήμα.

Βήμα δεύτερο: Απαλλαγείτε από το αλκοόλ. Έχοντας απαλλαγεί από τις καθημερινές τριβές που προκαλεί η έγγαμη ή η μακροχρόνια σχέση δεν έχετε κάτι δυσάρεστο για να ξεχάσετε και επομένως σας είναι περιττό και το αλκοόλ.
Μόλις φθάσετε στο σημείο να βλέπετε τους φίλους σας να πίνουν μέχρι σκασμού χωρίς αυτό να σας προκαλεί να τους ακολουθήσετε στο ξεσάλωμα μπορείτε να περάσετε στο τρίτο βήμα.

Βήμα τρίτο: Κόψτε το τσιγάρο. Αν είστε μανιώδης καπνιστής μπορείτε, χωρίς παρεξήγηση, να υποβοηθήσετε την απόφαση σας με κάποια φαρμακευτική αγωγή, βελονισμό κλπ.
Έχετε φθάσει στο σημείο της πλήρους αποτοξίνωσης, δηλαδή τελειώνετε το φαγητό σας ή το σεξ χωρίς να έχετε την επιθυμία να καπνίσετε?
Τώρα είστε έτοιμοι να περάσετε στο τελευταίο και κρίσιμο τέταρτο βήμα.

Βήμα τέταρτο: Έχοντας χωρίσει, κόψει το αλκοόλ και το τσιγάρο δεν μένει παρά να κόψετε και το σεξ γιατί τι νόημα έχει το σεξ αν δεν έχεις πιει δυο ποτηράκια προηγουμένως και δεν απολαύσεις ένα σέρτικο τσιγάρο αμέσως μετά.
Αφού λοιπόν τα καταφέρετε να κόψετε και το σεξ τότε θα έχετε αποδεσμευτεί από οποιαδήποτε ανθρώπινη εξάρτηση και ως εκ τούτου μπορείτε…
Να βρείτε ένα καλό γραφείο τελετών, να αγοράστε ένα όμορφο φέρετρο, να μπείτε μέσα και να περιμένετε τον Αρχάγγελο να σας οδηγήσει στις αιώνιες Μονές ένθα “απέδρα πάσα οδύνη, λύπη και στεναγμός” και λοιπές …εξαρτήσεις.

Υ.Γ 1: Μην αμελήσετε περιμένοντας τον Αρχάγγελο να ανάψετε ένα τσιγαράκι για να είναι η τελευταία γήινη απόλαυση που θα θυμάστε.
Την οφείλετε άλλωστε στον εαυτό σας που τόσο τον ταλαιπωρήσατε για να απαλλαγεί από τις εξαρτήσεις.

 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Βήμα τέταρτο: Έχοντας χωρίσει, κόψει το αλκοόλ και το τσιγάρο δεν μένει παρά να κόψετε και το σεξ γιατί τι νόημα έχει το σεξ αν δεν έχεις πιει δυο ποτηράκια προηγουμένως και δεν απολαύσεις ένα σέρτικο τσιγάρο αμέσως μετά.

I rest my case  :P

http://www.a-n.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=39

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Ααααααα

Γι'αυτό το τσιγάρο πάει ΜΕΤΑ το σεξ!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
μπραβο emmaki, επιτελους απο ενα μη καπνιστη σωστα πραγματα και κυριως λογικα, με μετρο, χωρις ακροτητες!! συμφωνω 100%
υπηρξε καπνιστρια ομως!

Και;;;;; Η λογική δεν νομίζω ότι πηγαίνει με το αν κάποιος είχε κάποια συνήθεια παλιά και πλέον δεν την έχει!!!
Δεν είναι λογικό αυτό ποτυ λέω; Πώς ένας καπνιστής να καταλάβει ότι ενοχλέι κάποιον αν κανένας δεν διαμαρτυρηθεί; Και δεν ισχύει μόνο για το τσιγάρο, αλλά όποως είπα και για πολλά άλλα, π.χ. μουσική, σκόρδο, δυνατή ομιλία και άπειρα πράγματα που μπορεί εγώ να μην τα καταλαβαίνω αλλά να ενοχλούν τον διπλανό μου....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
εξαρταται τι εννοουμε δημοσιο χωρο,γιατι εχει παρεξηγηθει η εννοια.......
δε νομιζω οτι να καπνισω σε μια πλατεια η σε μια καφετερια εξω ενοχλει καποιον.
επισης ειναι δικαιωμα στη δημοκρατια ενας ανθρωπος να ειναι ελευθερος να καπνιζει.
πχ πρεπει να σεβομαστε το δικαιωμα σε καποιον να καπνισει σε ενα διαλειμμα στην εργασια του.αν ενοχλει ο καπνος,να δημιουργηθει ενας ειδικος χωρος η εστω εξω.
επισης ειμαι αντιθετος ως προς τα την απαγορευση στα νυχτερινα κεντρα.οταν καπνιζει το 80% εκει μεσα,κ για να το θεσω καλυτερα οι παρεες που αποτελουνται απο μη καπνιστες ειναι ελαχιστες,καλυτερα να δημιουργησουν το χωρο με το γυαλι για τους μη καπνιστες αφου ειναι λιγοτεροι,ετσι δεν ειναι?
το μετρο ειναι βασικα εισπρακτικο...δε νοιαστηκαν ξαφνικα για την υγεια μας(μια χαρα φορους παιρνουν απ τα τσιγαρα)...ειναι κατι σαν το προστιμο για τη ζωνη...ενδιαφερονται για σενα,αλλα μονο για να στα παρουν....να φτιαξουν καμια λακουβα που προκαλει ατυχηματα δε το χουν σκεφτει.....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
οι παρεες που αποτελουνται απο μη καπνιστες ειναι ελαχιστες,
??? ??? ??? ??? ???
έχεις κάποια έρευνα στα χέρια σου που λέει κάτι τέτοιο; διότι ξέρεις...το στενό σου περιβάλλον , που υποθέτω ότι αποτελείται κατά συντριπτική πλειοψηφία από καπνιστές, δεν αποτελεί "στατιστικό δείγμα". εγώ για παράδειγμα που δεν καπνίζω, μπορώ να σε διαβεβαιώσω , ότι οι φορές που η παρέα με την οποία βγαίνω έξω αποτελείται αποκλειστικά από "ομοίους" μου, είναι ελάχιστες. :)  Κατά κανόνα είμαστε "ανάμικτα". άρα θα μπορούσα εύκολα να πω ότι "οι παρέες που αποτελούνται αποκλειστικά από καπνιστές ή αποκλειστικά από μη καπνιστές, είναι ελάχιστες"

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Αν και λίγο "εκτός εποχής", μιας και η χρονια τελειώνει, θα μιλήσω για το θέμα που αυτή τη χρονιά με εκνευρισε πολύ.

Στο σχολείο μου οι μισοι συνδελφοι ειναι καπνιστές και -παρ'όλο που έχω αναπνευστικό πρόβλημα και το δήλωσα ευγενικά απο την αρχή της χρονιάς- συνεχιζουν να καπνιζουν μέσα στο γραφείο!
Ιδιαίτερα από την αρή της άνοιξης η κατασταση ήταν ανυποφορη για μένα και λόγω του προβλήματός μου, και επειδή δεν θελω να μπαινω στην τάξη με τα ρουχα μου να μυριζουν τσιγαρίλα αλλά και γιατί -πώς να το κάνουμε;- ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Η συζητηση δεν καταλήγει πουθενά, ούτε χωρο για καπνιστηριο έχουμε, θυμουνται μετα ότι απαγορευεται να καπνιζουν στην αυλή (λες και στο γραφειο επιτρεπεται) και ντουμανιαζουν το γραφειο, με αποτελεσμα να πηγαινω αυτοεξόριστη στην αυλή.

Ως νέα στο επάγγελμα, αλλά και στο συγκεκριμενο σχολειο, δεν θελησα να απευθυνθώ σε προϊσταμένους κτλ, θέλω να μη χαλασουν οι σχεσεις μας και να ειμαι ευγενική, αλλά νιωθω πολύ ηλίθια να ανεχομαι κάτι τέτοιο.
Πώς θα το χειριζόσασταν εσείς; Ή, πώς το έχετε χειριστεί εσείς στων οποιων τα σχολεια οι καπνιστες σεβονται τους μη καπνιστες;

ευχαριστώ.

Παραθέτοντας το αρχικό μήνυμα θα ήθελα να υπενθυμήσω ότι το θέμα στο συγκεκριμένο topic είναι το κάπνισμα στο χώρο του σχολείου και όχι το κάπνισμα γενικά, το οποίο είναι βέβαια ένα πολύ σημαντικό θέμα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε εδώ.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
επισης ειμαι αντιθετος ως προς τα την απαγορευση στα νυχτερινα κεντρα.οταν καπνιζει το 80% εκει μεσα,κ για να το θεσω καλυτερα οι παρεες που αποτελουνται απο μη καπνιστες ειναι ελαχιστες,καλυτερα να δημιουργησουν το χωρο με το γυαλι για τους μη καπνιστες αφου ειναι λιγοτεροι,ετσι δεν ειναι?

Ίσως να γίνεται αυτό γιατί πολλοί μη-καπνιστές αποφεύγουν αυτά τα μέρη με καπνό. Πιο λογικό μου ακούγεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
οι παρεες που αποτελουνται απο μη καπνιστες ειναι ελαχιστες,

Σύμφωνα με διαδικτυακή δημοσκόπηση, το 55% των ψηφισάντων είναι μη καπνιστές.
Τέλος, θα επαναλάβω ότι το θέμα έχει να κάνει με το κάπνισμα στο χώρο του σχολείου και μόνο!

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος λέει πού θα επιτρέπεται το κάπνισμα:
Παράθεση
Εφεξής το κάπνισμα θα επιτρέπεται μόνο σε ειδικούς χώρους, σύμφωνα με τους όρους που θα καθορίζονται με απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία πρόκειται να εκδοθεί πριν από την έναρξη ισχύος της απαγόρευσης (άρθρο 3, παρ. 1). Κατόπιν των ανωτέρω κρίνεται αναγκαία η προετοιμασία όλων των δημοσίων υπηρεσιών και η λήψη μέτρων, ώστε από την 1 Ιουλίου 2009 να είναι σε θέση να εφαρμόσουν τις διατάξεις του Ν. 3730/08 (ΦΕΚ 262 Α΄).

Εκδόθηκε η απόφαση που περιέχει τους όρους διαμόρφωσης των ειδικών χώρων καπνίσματος;

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγώ θεωρώ πολύ δήθεν να καπνίζει ο εκπαιδευτικός και παράλληλα να συμβουλευει τους μαθητές του να μην καπνίζουν..είναι τόσο εκνευριστικό όσο και όταν η συμβουλή αυτή δίνεται από τους γιατρούς.όποιος επιθυμεί καπνίζει,εξάλλου έχει την ελευθερία της επιλογής του..όμως όχι σε δημόσια "θέα" στο σχολείο,ούτε πριν μπεί στην τάξη(όπως θυμάμαι οτι έκανε ένας καθηγητής μου).
συνάδελφοι,ας μη γινόμαστε τα αρνητικά παραδείγματα για τους μαθητές μας....γιατι οτι μας μιμούνται,αυτό ισχύει(ειδικά στις μικρότερες τάξεις,αλλά και στις μεγαλύτερες)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ θεωρώ πολύ δήθεν να καπνίζει ο εκπαιδευτικός και παράλληλα να συμβουλευει τους μαθητές του να μην καπνίζουν..είναι τόσο εκνευριστικό όσο και όταν η συμβουλή αυτή δίνεται από τους γιατρούς.όποιος επιθυμεί καπνίζει,εξάλλου έχει την ελευθερία της επιλογής του..όμως όχι σε δημόσια "θέα" στο σχολείο,ούτε πριν μπεί στην τάξη(όπως θυμάμαι οτι έκανε ένας καθηγητής μου).
συνάδελφοι,ας μη γινόμαστε τα αρνητικά παραδείγματα για τους μαθητές μας....γιατι οτι μας μιμούνται,αυτό ισχύει(ειδικά στις μικρότερες τάξεις,αλλά και στις μεγαλύτερες)

Νομίζω πως δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.