*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 264577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 11, 2010, 09:24:07 πμ »
αν τελικα σου το εγκρινουν πες το και σε μας!να εχουμε κατι για να ελπιζουμε....
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:35 »

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:21:57 μμ »
Απ' ότι έχω ακούσει είναι λίγο δύσκολο να μπει κάποιος στο μεταπτυχιακό ΕΑ στο τμήμα προσχολικής αγωγής επειδή ακριβώς δεν υπάρχει η γραπτή δοκιμασία.Νομίζω ότι περνάς από συνέντευξη και ενδεχομένως συνυπολογίζεται η προϋπηρεσία του υποψηφίου στην ειδική εκπαίδευση. Γιατί δεν κοιτάζεις στο μεταπτυχιακό ΕΑ στο Παιδαγωγικό Αθηνών?Δίνεις γραπτές εξετάσεις, θέλουν πιστοποιημένη γνώση Αγγλικής ή Γαλλικής, αν θυμάμαι καλά, εργασίες, τυχόν δημοσιεύσεις ή εισηγήσεις σε συνέδρια και στο τέλος περνάς από συνέντευξη, όπου είθισται να ρωτούν σχετικά με την ύλη και δεν επικεντρώνονται σε γενική κουβέντα (μπορείς να τα δεις στην προκήρυξη που βγαίνει κάθε Μάιο).Οι εξετάσεις είναι κάθε Σεπτέμβρη αλλά δε νομίζω να γίνουν φέτος δίότι έγιναν το 2009 (προκήρυξη βγαίνει κάθε 2 χρόναι, ενα τηλ. όμως στη σχολή θα σε διαφωτίσει).Δε σημαίνει ότι όλα 'ειναι αξιοκρατικά όταν υπάρχει η γραπτή δοκιμασία -άμα θέλουν να πάρουν τους δικούς τους το κάνουν και το καταλαβάινεις στην πορεία-αλλά μόνο συνέντευξη, προσωπικά μου φαίνεται λίγο για να διαλέξουν τους φοιτητές τους. Ελπίζω να βοήθησα VIOLA...
Εχω μια απορια σε ολο αυτό. Πως γίνεται να εχεις εμπειρια στην ειδικη αγωγή αφου δεν έχεις μεταπτυχιακο ειδικης αγωγής?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 11, 2010, 08:00:07 μμ »
Όσοι έχουν δουλέψει σε σχολεία με το σεμινάριο ειδικής αγωγής, παλιότερα και για κάποιες ειδικότητες ήταν σχετικά εύκολο να κληθούν ως ωρομίσθιοι αλλά και ως αναπληρωτές π.χ. τεχνική ειδικότητα με το σεμινάριο δουλεύει σε ΕΕΕΕΚ. Επιπλέον προϋπηρεσία αποκτηθείσα στον ιδιωτικό τομέα δουλεύοντας σε κέντρα ειδικής αγωγής. Σε καποια από αυτα σε προσλαμβάνουν και σου κάνουν μια εσωτερική εκπαίδευση. Όπως είδες στην πρόσκληση ενδιαφέροντος θέλουν και βιογραφικό, όπου κάποιος ενδέχεται να έχει ψαχτεί με την ειδική αγωγή και να έχει παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια/προγράμματα για τον αυτισμό, τις μαθησιακές κ.α.πληρώνοντας αδρά βέβαια. Επίσης, η αδελφή μου πριν κάνει το μαστερ  είχε επάρκεια στη νοηματική και την κάλεσαν να δουλέψει 2 χρονιές ως ωρομίσθια. Κάπως έτσι μαζεύεις προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή πριν το μεταπτυχιακό, ίσως να μου διαφευγει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Gin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:20:45 μμ »
Καλησπέρα

Υπάρχει κάποιος που έκανε το μεταπτυχιακό του ΤΕΑΠΗ ειδικής αγωγής και δούλεψε ταυτόχρονα? Τα μαθήματα είναι μόνο πρωινά ή γίνονται πρωινά και απογευματινά, κάτι που αποκλείει μια σταθερή δουλειά?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:35 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:52:05 μμ »
Θα πρέπει να διαβάσεις τον κανονισμό λειτουργίας του συγκεκριμένου μτπτχ. Για παράδειγμα στο αντίστοιχο μτπτχ. του ΠΤΔΕ του ΕΚΠΑ (διπλα απο εσας) ήταν προαπαιτούμενο ότι τα πρωινά θα τα διαθέτουμε στην πρακτική άσκηση  και 2-3 φορές την εβδομάδα στα απογευματινά μαθήματα. Άσε που κάθε φορα που άλλαζε εξάμηνο άλλαζαν και οι μέρες των απογευματινων μαθημάτων, γεγονός που προσωπικά τουλάχιστον δε μου επέτρεψε να έχω σταθερή δουλειά, μιας και οι παρουσίε ήταν υποχρεωτικές. Αν είσαι τυχερή και έχεις κανά ιδιαίτερο κατι γινεται. Ρώτα στη γραμματεία να σου πουν υποχρεωσεις φοιτητών.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 03, 2010, 03:33:17 μμ »
Θα πρέπει να διαβάσεις τον κανονισμό λειτουργίας του συγκεκριμένου μτπτχ. Για παράδειγμα στο αντίστοιχο μτπτχ. του ΠΤΔΕ του ΕΚΠΑ (διπλα απο εσας) ήταν προαπαιτούμενο ότι τα πρωινά θα τα διαθέτουμε στην πρακτική άσκηση  και 2-3 φορές την εβδομάδα στα απογευματινά μαθήματα. Άσε που κάθε φορα που άλλαζε εξάμηνο άλλαζαν και οι μέρες των απογευματινων μαθημάτων, γεγονός που προσωπικά τουλάχιστον δε μου επέτρεψε να έχω σταθερή δουλειά, μιας και οι παρουσίε ήταν υποχρεωτικές. Αν είσαι τυχερή και έχεις κανά ιδιαίτερο κατι γινεται. Ρώτα στη γραμματεία να σου πουν υποχρεωσεις φοιτητών.


Στο ΤΕΑΠΗ το 2003 ζητουσαν απο εργαζομενες/ους βεβαιωση εργοδοτη/ριας οτι μπορεις να διαθετεις χρονο για πρωινες παρακολουθησεις.
Εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να την παρω!

Αποσυνδεδεμένος Gin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 04, 2010, 09:24:46 μμ »
Γεια σας και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά μόλις επέστρεψα..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά από ότι είδα στο οδηγό σπουδών δεν λέει ξεκάθαρα ποιες θα είναι οι ώρες (ο συγκεκριμένος είναι του προηγούμενου έτους)..μάλλον πρέπει να μιλήσω με τη γραμματεία…

Και πάλι ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 05, 2010, 12:46:34 μμ »
καλημέρα, πολλές φορές εξαρτάται και από τη δουλειά που κάνεις και πόσο σου επιτρέπει να παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα. τα μαθήματα είναι κάποια πρωινά, κυρίως μεσημεριανά και απογευματινά, σε όλα όμως η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική. Επιτρέπεται μέχρι δυο μόνο απουσίες.....Έχεις όμως και τη δυνατότητα να επιλέξεις μαθήματα στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και να διαμορφώσεις κάπως το πρόγραμμά σου.

Αποσυνδεδεμένος Gin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 05, 2010, 07:57:55 μμ »
Ναι είναι αυτό που φοβόμουν, κάποια το πρωί, κάποια το μεσημέρι και κάποια το απόγευμα και έτσι δεν γίνεται να έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα δουλειάς, είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό…αν και δεν έχω προλάβει να μιλήσω με τη γραμματεία ακόμα

Η σκέψη μου ήταν αν θα μπορούσα να δουλέψω σε σχολείο(ως αναπληρώτρια) και με αυτήν την σκέψη έκανα και την παραπάνω ερώτηση

Αποσυνδεδεμένος sofnik78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:10:17 πμ »
Έχει δώσει κανείς σ' αυτό το μεταπτυχιακό? Γνωρίζεται παλιά θέματα? Στα Αγγλικά τι εξετάζουν?

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 09, 2011, 08:17:41 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών πάνω στην ειδική αγωγή, γίνονται δεκτοί και άλλοι πτυχιούχοι πέρα των ειδικών δασκάλων;;

Eννοώ πόσο δύσκολο είναι να μπει ένας καθηγητής με ειδικότητα γεωπονίας, για παράδειγμα σε τέτοια προγράμματα;;

Γνωρίζετε γενικά κανείς από εσάς αν δέχονται αποφοίτους γενικά από ΑΕΙ;;

Και ποια τέτοια προγράμματα δέχονται γενικά αποφοίτους από οποιοδήποτε ΑΕΙ;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 09, 2011, 10:15:57 μμ »
Στα μεταπτυχιακά της ειδικής γίνονται δεκτοί εκπαιδευτικοί γενικότερα(νηπιαγωγοί-δάσκαλοι-καθηγητές). Τέτοια μεταπτυχικά οργανώνουν τα παιδαγωγικά τμήματα οπότε σε γενικές γραμμές "προτιμώνται" δάσκαλοι και νηπιαγωγοί (οι οποίοι όμως κανουν λίγες αιτήσεις) και ακολούθως φιλόλογοι-μαθηματικοί κτλ. 
Μοριοδοτούνται (έξτρα) όσοι έχουν προυπηρεσία στην Ε.Α, όσοι έχουν παιδί ή συγγενή με Ε.Α.
Το αν παίρνουν καθηγητές "ειδικοτήτων" εξαρτάται και απο την προκήρυξη του κάθε τμήματος.
Επίσης, οι εξέτάσεις συνήθως είναι πολύυυ δύσκολες και χρειάζεται να έχεις ένα παιδαγωγικό υπόβαθρο...

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 09, 2011, 10:23:02 μμ »
Π..χ το πανεπιστημιο Μακεδονίας λέει ότι δέχεται αποφοίτους ΑΕΙ χωρίς να ξεκαθαρίζει ειδικότητες.

Οι γεωπόνοι για παράδειγμα δουλεύουν στα ΕΕΕΚ, σε δομές ειδικής αγωγής. Διδάσκουν κηπουρική και άλλα

Ξέρει κανείς αν δέχεται το εν λόγω μεταπτυχιακό και άλλες ειδικότητες;;

Αποσυνδεδεμένος Ioanna.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:58:44 μμ »
Καλησπερα σας!

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Εχω κανει τα ματια μου ΝΑ ψαχνοντας στο φορουμ περι συνεντευξεων αλλα τιποτα δεν με καλυπτει.
Με εχουν καλεσει για συνεντευξη την επομενη εβδομαδα στο παραπανω μεταπτυχιακο του ΤΕΑΠΗ.
Το θεμα ειναι οτι προκειται για εισαγωγη μονο με αξιολογηση φακελου και συνεντευξη (χωρις καθολου εξετασεις δηλαδη).Οποτε προκειται για το καθοριστικοτερο κομματι της διαδικασιας και φανταζομαι οτι δεν θα ειναι μια κοινη συνεντευξη τυπου "Για ποιο λογο επελεξες μπλα μπλα".

Εχει κανεις τετοιου ειδους εμπειρια για να βοηθησει λιγακι την κατασταση???

Ευχαριστω προκαταβολικα  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.