*

Αποστολέας Θέμα: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;  (Αναγνώστηκε 30182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KATIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα και απο μένα!!
Συγχαρητήρια σε όσους διορίστηκαν και ένα ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
Όσον αφορά την νέα ιστορία, υπάρχει κάποιο βιβλίο που να βοήθησε πέρα απο τα σχολικά; Η ιστορία αποτελεί για μένα ένα δύσκολο κομμάτι του διαγωνισμού..(όχι ότι στα άλλα δύο,αρχαία και νέα, διέπρεψα  :P)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Τελικό συμπέρασμα, για να μη μπερδευόμαστε: Για μένα η πίστη δέχομαι ότι μπορεί να είναι και συνταγή της επιτυχίας σε ό,τι κι αν επιδιώξει να κάνει κάποιος άνθρωπος, η θεική ευνοια και παρέμβαση όχι...Είναι η άποψή μου, την παρέθεσα και δεν εχθρεύομαι τις απόψεις και τα πιστεύω κανενός.....Εσύ μπορεί να πιστεύεις το αντίθετο..δικαίωμά σου

panthessilia ,
από πόυ ακριβώς κατάλαβες ότι εγώ πιστεύω το αντίθετο; ???
Απλά το τοπικ δεν είναι κατάλληλο για να εκφράσουμε τις φιλοσοφικές μας αναζητήσεις περί θείου.
Αυτά και κλείνω εδώ το θέμα.
(Αν θες άνοιξε ένα σχετικό τοπικ, όπου θα μπορούμε να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας. Ασ σεβαστούμε όμως και την αγωνία κάποιων συναδέλφων να ενημερωθούν για τα σχετικά με τον ασεπ).
Τελείως φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ

Συγνώμη αν φανώ κακεντρεχής, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι πρόθεσή μου να ειρωνευτώ...

Καταρχήν συγχαρητήρια και σε σενα για το διορισμό σου!! Αλλά δεν δυναμαι να πιστέψω τα όσα αναφέρεις σχετικά με το χρόνο προετοιμασίας σου....Δηλαδή, σε ένα μήνα και 10 μέρες τι πρόλαβες να διαβάσεις ώστε να είσαι σε θέση να απαντήσεις π.χ τις εξωφρενικά απαιτητικές ερωτήσεις της Λογοτεχνίας ή της Ιστορίας??
Εκτός κι αν είχες διδακτική εμπειρία και είχες ασχοληθεί με το αντικείμενο περαν του 1ος και κάτι μήνα....
Ή εμείς οι υπόλοιποι που προσπαθούμε καθημερινά περισσότερο να απομνημονεύουμε και την παραμικρή μ@λ@κι@ που τυχόν πέσει, είμαστε ανεγκέφαλοι.....

Δεν θέλω να αμφισβητήσω ότι σίγουρα είναι και θέμα ευφυίας, αλλά ο 1ας και κάτι μήνας διαβάσματος μου φαίνεται λίγο αδιανόητος...

Ναι, φαίνεσαι κακεντρεχής. Δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου. Το ότι διάβασα τόσο λίγο οφειλόταν σε άλλα προβλήματα και δεν ήταν επιλογή μου. Δεν το έκανα από μαγκιά ούτε για να το παίξω χαλαρός. Και αναφέρω το χρόνο διαβασματός μου μόνο και μόνο για να εξηγήσω τη συμβουλή που δίνω στους συναδέλφους, δηλαδή να προσπαθήσουν να αποβάλλουν το άγχος. Εγώ δεν είχα άγχος γιατί ακριβώς δεν είχα διαβάσει καλά και δεν περίμενα καλό αποτέλεσμα. Είναι σαφέστατα αυτά που έγραψα. Αν έχεις οργή μπορείς να τη βγάλεις αλλού. Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανένα και ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι υπάρχουν ανεγκέφαλοι, έξυπνοι και μαλάκες. Άλλοι προσπαθούν περισσότερο και άλλοι λιγότερο σε έναν άδικο διαγωνισμό με αβέβαια αποτελέσματα σε σχέση με την προσπάθεια. Όσο για τις εξωφρενικές ερωτήσεις της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας έγραψα γύρω στο 60 αλλά διορίστηκα λόγω της διδακτικής που δεν έχει να κάνει με αποστήθιση χρονολογιών και συγγραφέων και λόγω του μεταπτυχιακού μου. Σε κάλυψα;


Συμφωνώ βρε penthesileia24...Σε δέκα μέρες που διάβασε ο συνάδελφος φέτος ούτε ανάγνωση την προκύρηξη δεν θα προλάβαινε! Μήπως όταν διοριζόμαστε το παίζουμε χαλαροί και άνετοι;Πάντως,όσοι προτίθενται να δώσουν στον επόμενο ας μην ακούν παρόμοιες συμβουλές, εγώ τουλάχιστον δεν πίστεψα ποτέ παρόμοιους ισχυρισμούς,προσπάθησα  πολύ κ πέτυχα με πολύ καλή σειρα.Κ το θεωρώ τιμή μου να έχω διαβάσει κ να το λέω...

Τα  ίδια και για σένα Ηλέκτρα. Δεν το παίζω ούτε χαλαρός ούτε άνετος. Απλά πιστεύω ότι ο διαγωνισμός είναι άδικος και για αυτό θέλει τύχη (ή Θεό όπως λένε άλλοι και δικαίωμά τους που κάποιοι πρέπει να το σέβονται...) και ψυχολογία.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Εκπλήσσομαι...Όλες οι ερωτήσεις ιστορίας από τα σχολοικά;;;Εγώ τα είχα διαβάσει σε όλη τους τη λεπτομέρεια από τον προηγούμενο ασεπ ήδη αλλά τέτοια αίσθηση δεν είχα...70 πήρα βέβαια και είμαι σχεδόν από τους πρώτους διοριστέους...Διάβασα κ το βιβλ. του γνωστού φροντιστηρίου κ νομίζω ότι χωρίς αυτό ούτε 50 δε θα'παιρνα.
Mα ποια ερώτηση στη νεότερη δεν ήταν μέσα από τα σχολικά; Λέγοντας σχολικά, εννοώ και τα βιβλία του καθηγητή. Εξήγησα πως για βυζαντινή και αρχαία δεν επαρκούν τα σχολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 01:30:13 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το βιβλίο του καθηγητή στη νεότερη ιστορία πού το βρίσκουμε;υπάρχει κάποια σελίδα στο ίντερνετ;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Εγώ θα ήθελα να μάθω εκτός από το τί διαβάσατε και το πόσο διαβάσατε. Τί είδους προγραμματισμό θα προτείνατε για όλους εμάς που θα ξαναπροσπαθήσουμε?

Αποσυνδεδεμένος Nepheli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Mα ποια ερώτηση στη νεότερη δεν ήταν μέσα από τα σχολικά; Λέγοντας σχολικά, εννοώ και τα βιβλία του καθηγητή. Εξήγησα πως για βυζαντινή και αρχαία δεν επαρκούν τα σχολικά.
[/quote]
LK, συγχαρητήρια για το διορισμό σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω που βρήκες τα βιβλία του καθηγητή για την ιστορία του Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Παιδιά, τα βιβλία του καθηγητή τα είχαν ανεβάσει στο φόρουμ κάποιοι καλοί συνάδελφοι. Τώρα βιάζομα, γιατί πρέπει να φύγω, αλλά μέχρι αύριο υπόσχομαι ότι  θα βρω το τόπικ και θα το παραθέσω, ώστε να τα κατεβάσετε. Μάλιστα, είχαν ανεβάσει για όλα τ' αντικείμενα τα βιβλία του καθηγητή.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Nepheli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Παιδιά, τα βιβλία του καθηγητή τα είχαν ανεβάσει στο φόρουμ κάποιοι καλοί συνάδελφοι. Τώρα βιάζομα, γιατί πρέπει να φύγω, αλλά μέχρι αύριο υπόσχομαι ότι  θα βρω το τόπικ και θα το παραθέσω, ώστε να τα κατεβάσετε. Μάλιστα, είχαν ανεβάσει για όλα τ' αντικείμενα τα βιβλία του καθηγητή.
Δεν το είχα δει καθόλου αυτό. Αν μπορείς να κάνεις τον κόπο κάποια στιγμή να παραθέσεις το link θα ήταν εξαιρετικό. Ευχαρστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Παιδιά, τα βιβλία του καθηγητή τα είχαν ανεβάσει στο φόρουμ κάποιοι καλοί συνάδελφοι. Τώρα βιάζομα, γιατί πρέπει να φύγω, αλλά μέχρι αύριο υπόσχομαι ότι  θα βρω το τόπικ και θα το παραθέσω, ώστε να τα κατεβάσετε. Μάλιστα, είχαν ανεβάσει για όλα τ' αντικείμενα τα βιβλία του καθηγητή.
Δεν το είχα δει καθόλου αυτό. Αν μπορείς να κάνεις τον κόπο κάποια στιγμή να παραθέσεις το link θα ήταν εξαιρετικό. Ευχαρστώ εκ των προτέρων!
Το υπόσχομαι! Θα το κάνω. Μπορεί και σήμερα αν βρω το χρόνο. Έχουν ανεβάσει και τις οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων.

Για ό,τι θέλετε ρωτάτε, μη διστάζετε!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για όποιον πιστεύει στη βοήθεια του θεού,ελπίζει ότι αυτός δύναται να τον βοηθήσει (αφού οι χριστιανοί δεν είναι δειστές),αλλιώς δεν θα πίστευε!!!
Ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του,αλλά αλίμονο αν σε κάποιον δεν επιτρέπεται να εκφράσει τις δικές του ελεύθερα...

Eίδες πουθενά να υφίσταται κανενός είδους λογοκρισία??? Έκλεισα το στόμα κανενός?? Εκτός κι αν εγώ είμαι αυτή που δεν επιτρέπεται να εκφράσει την αποψή της.... :-X

Εγώ δεν μπορώ να εκλάβω τη θεική εύνοια ως συμβουλή επιτυχίας!!! Που είναι το κακό??? Πρέπει να ακούγονται πάντα μονοδιάστατες απόψεις και κανείς να μην έχει το δικαίωμα να προβάλλει τα αντεπιχειρήματά του??? Με συγχωρείς δεν ζουμε στον Μεσαίωνα...Κάποιοι πιστεύουν ότι ο θεός ορίζει τις ζωές και την τύχη τους.....Εγώ πρέπει να το δεχτώ απροβλημάτιστα και αναντίρρητα???

(Μάλλον έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα...  :-[ )

Bikini δεν νομίζω ότι έχω βγει εκτός θέματος......Το θέμα αφορούσε συμβουλές επιτυχίας..Εκτός κι αν δεν μπορούμε να ασκήσουμε την κριτική μας σε καμία από αυτές και πρέπει να τις αποδεχτούμε αδιαμφισβήτητα..

Sun ευχαριστώ που παρέθεσες φιλοσοφικά πορίσματα της κλασσικής μας παιδείας!! :)

ΤΕΤΑ, έχεις δίκαιο, το κλείνω εδω κι εγω το θέμα αυτό...Δεν ήταν πρόθεσή μου να στερήσω από τους συναδέλφους τις πολύτιμες συμβουλές που παρατίθενται, αλλά να ασκήσω τη δική μου κριτική σε κάποιες από αυτές...Εκτός κι αν δεν έχω το δικαίωμα αυτό..Και συγνώμη αν παρερμήνευσα τη στάση και τις απόψεις σου..φιλικά... ;)

Selanic μου έλυσες την απορία μου!!!Η πρόθεσή μου ήταν ξεκάθαρη απ την αρχή..Δεν είχα σκοπό να σε ειρωνευτώ, απλά μου γεννήθηκε η απορία.....Μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενά μου και αυτό επιδίωξα να αποφύγω εξαρχής... :(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Παιδιά, τα βιβλία του καθηγητή τα είχαν ανεβάσει στο φόρουμ κάποιοι καλοί συνάδελφοι. Τώρα βιάζομα, γιατί πρέπει να φύγω, αλλά μέχρι αύριο υπόσχομαι ότι  θα βρω το τόπικ και θα το παραθέσω, ώστε να τα κατεβάσετε. Μάλιστα, είχαν ανεβάσει για όλα τ' αντικείμενα τα βιβλία του καθηγητή.

σε ευχαριστουμε LK.

selanik, δεν σε αμφισβητω. πιστευω οτι ολα ειναι θεμα καλης ψυχολογιας παρα αποκλειστικα διαβασματος.
το διαβασμα  ειναι αναγκαιος ορος αλλα οχι επαρκης. ξερω ατομα που διαβαζαν ωρες πολλες και ομως δεν πετυχαν πολλα. και αν κρινω και απο μενα την προηγουμενη φορα διαβαζα 1-2 ωρες την ημερα επι 4 μηνες και εγραψα πολυ καλα. ειχα ομως καλη ψυχολογια.
τι να πω? μη τα βαζουμε  με τους συναδελφους. η pariel το ειχε πει τοτε που διοριστηκε, διαβαζετε οσο μπορειτε και εχετε πιστη σε αυτο που κανετε αυτο τα λεει ολα.(προσθετω και τυχη αρκετη)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τα βιβλια των καθηγητων υπαρχουν και στο site του παιδαγωγικου ινστιτουτου
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σαφώς και τα περί θρησκευτικής πίστης είναι άσχετα με το topic αλλά μιας και θίχτηκε το θέμα θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου άποψη.
Προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα ένας "φασισμός της πίστης" που παρατηρώ χρόνια τώρα ότι υπάρχει...
Μόλις πάει κάποιος να πει ότι η τάδε θρησκευτική πίστη φαντάζει τουλάχιστον παράλογη ( για να μην πω επικίνδυνη...) πέφτουν όλοι πάνω του να τον φάνε με την καραμέλα περί σεβασμού στο θρησκευτικό αίσθημα του άλλου.
Συμφωνώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε ό,τι θέλει - αλλά το ίδιο δικαίωμα έχω κι εγώ να μην πιστεύω σε κάποια ανώτερη δύναμη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται ότι θίγεται το θρησκευτικό αίσθημα κάποιου αν κάποιος άλλος δηλώσει ότι ο ίδιος δεν πιστεύει σε κάποια ανώτερη δύναμη!
... Κι εγώ μπορεί να νιώθω ότι προσβάλλεται η νοημοσύνη μου και το αίσθημα της...κοινής λογικής όταν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει ότι ο Θεός τον βοηθάει να περάσει στις όποιες εξετάσεις, αλλά δεν το κάνω θέμα!







 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.