*

Ψηφοφορία

η άποψή μου για τις ευνοιοκρατικές αποσπάσεις

απαράδεκτο καθεστώς .  Θα φωνάζω όσο θα υπάρχει η αδικία αυτή .
129 (62%)
Απαράδεκτο αλλά φοβάμαι να φωνάξω .
5 (2.4%)
Απαράδεκτο αλλά δεν φωνάζω γιατί δεν θα βγεί κάτι .
44 (21.2%)
Δεν βλέπω κάτι κακό στο όλο θέμα .
14 (6.7%)
Συμφωνώ με το υπάρχον σύστημα αποσπάσεων .
16 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 206

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις  (Αναγνώστηκε 74098 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 15, 2010, 09:58:01 πμ »
ΕΛΜΕ Ν. ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ-ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ
1.       Οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε δυσπρόσιτα σχολεία να παίρνουν πλασματικά μόρια για την μετάθεσή τους , τα οποία θα τους αφαιρεθούν όταν πάρουν τη μετάθεση στο τόπο τους.
2.        Επαναχαρακτηρισμός των δυσπρόσιτων σχολείων – Επαναπροσδιορισμός των μορίων δυσμενών συνθηκών της κάθε περιοχής.
3.       Καμία απομάκρυνση του εκπαιδευτικού από το σχολείο του , αν και θα έχει αποσπαστεί , μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης του.
4.       Δικαίωμα απόσπασης σε Γραφείο μετά από 10 χρόνια προϋπηρεσίας σε σχολεία. -  Υποχρεωτική μετάταξη ως διοικητικοί υπάλληλοι μετά από 5 χρόνια παραμονής τους σε Γραφεία και Διευθύσεις.
5.      Όσοι αποσπώνται σε Γραφεία , Διευθύνσεις , ΙΕΚ , Μητροπόλεις κ.τ.λ να παίρνουν τα μόρια της περιοχής υπηρετούν εκείνη τη στιγμή  και όχι τα μόρια της οργανικής τους θέσης.
6.       Όσοι αποσπώνται να απελευθερώνουν την οργανική τους θέση , ώστε να φαίνονται τα πραγματικά κενά.- Ό,τι ισχύει δηλαδή και για τους εκπαιδευτικούς  που αποσπώνται στο εξωτερικό.
7.      Θεμελίωση δικαιώματος απόσπασης από τους νεοδιόριστους μετά από δύο χρόνια από το διορισμό τους , εκτός και αν συντρέχουν πραγματικοί σοβαροί οικογενειακοί λόγοι.
8.       Συνυπηρέτηση των εκπαιδευτικών – συζύγων

Πηγή :
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank14_3_10_01149.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:24 »

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 15, 2010, 01:59:49 μμ »
Είμαι αποσπασμένη σε φορέα, πρώτη φορά φέτος. Διανύω το 5ο έτος διορισμού μου και λατρεύω την τάξη και το σχολείο και απεχθάνομαι το γραφείο. Όμως δεν υπήρχε άλλη λύση να επιβιώσει με αξιοπρέπεια οικονομικά η οικογένεια μου μιας και έχω παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη και άλλο παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη. Πόσα σπίτια μπορώ να έχω 4; Και πως θα τα βγάλουμε πέρα με τους μισθούς αυτούς; Έτσι ζήτησα απόσπαση και χωρίς μέσο(το τονίζω) την πήρα. Τώρα εδώ εσείς βρίζετε τους αποσπασμένους και παίρνει και μένα η μπάλα. Πέστε μου τι να κάνω; Οι περισσότεροι μιλάτε εκ του ασφαλούς! Είτε δεν έχετε οικογένεια, είτε είστε διορισμένοι στο μέρος σας και βολεμένοι και τακτοποιημένοι. Συνάδελφοι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. Δυστυχώς χτυπώντας τους συναδέλφους σας χτυπάτε όλο τον κλάδο.
Σε ότι αφορά την ανακοίνωση της ΕΛΜΕ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ πρώτη φορά βλέπω ΕΛΜΕ να είναι αντίθετη με αυτούς που πάει να υπηρετήσει δηλ. τους εκπαιδευτικούς!!!!

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 15, 2010, 07:48:06 μμ »
Είμαι αποσπασμένη σε φορέα, πρώτη φορά φέτος. Διανύω το 5ο έτος διορισμού μου και λατρεύω την τάξη και το σχολείο και απεχθάνομαι το γραφείο. Όμως δεν υπήρχε άλλη λύση να επιβιώσει με αξιοπρέπεια οικονομικά η οικογένεια μου μιας και έχω παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη και άλλο παιδί φοιτητή σε άλλη πόλη. Πόσα σπίτια μπορώ να έχω 4; Και πως θα τα βγάλουμε πέρα με τους μισθούς αυτούς; Έτσι ζήτησα απόσπαση και χωρίς μέσο(το τονίζω) την πήρα. Τώρα εδώ εσείς βρίζετε τους αποσπασμένους και παίρνει και μένα η μπάλα. Πέστε μου τι να κάνω; Οι περισσότεροι μιλάτε εκ του ασφαλούς! Είτε δεν έχετε οικογένεια, είτε είστε διορισμένοι στο μέρος σας και βολεμένοι και τακτοποιημένοι. Συνάδελφοι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο. Δυστυχώς χτυπώντας τους συναδέλφους σας χτυπάτε όλο τον κλάδο.
Σε ότι αφορά την ανακοίνωση της ΕΛΜΕ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ πρώτη φορά βλέπω ΕΛΜΕ να είναι αντίθετη με αυτούς που πάει να υπηρετήσει δηλ. τους εκπαιδευτικούς!!!!

Έχεις και συ τα δίκια σου, αλλά η περίπτωση σου δε διαφέρει από άλλων που εν τέλει με αντίστοιχα δεδομένα δεν πήραν απόσπαση, επειδή τις αποσπάσεις τις είχαν κατοχυρώσει άλλοι επειδή είχαν βύσμα.

Και από τη στιγμή που και η κατάργηση των αποσπάσεων και το αντίθετο θα έχει επιπτώσεις σε κάποιους, καλύτερα να καταργηθούν και να γλυτώσουμε από το 50% και παραπάνω των αποσπάσεων που παίρνουν πλασματικά μόρια, χωρίς ουσιαστικό λόγο να υπηρετήσουν σπίτι τους, παρά το 5% που ανήκουν στην κατηγορία σου. (Τα νούμερα είναι τυχαία, αλλά δε νομίζω ότι απέχουν πολύ από την πραγματικότητα).

Επίσης, η πρόταση της ΕΛΜΕ, δε σου απαγορεύει να πας σπίτι σου με απόσπαση, αφού αυτό θέλεις, απλλά δεν είναι σωστό να παίρνεις πλασματικά μόρια ακόμα και για τους λόγους που ισχυρίστηκες.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 16, 2010, 08:26:38 πμ »
Δεν με ενδιαφέρουν τα μόρια. Η λύση της απόσπασης ήταν η μόνη που μου έμενε για να έχω τη δυνατότητα να αντεπεξέλθω οικονομικά. Ας μην πάρω πλασματικά μόρια, ας τα κόψουν. Γιατί όμως να καταργηθούν τελείως. Πως το λες με ελαφρά την καρδία για τόσους εκπαιδευτικούς που αντιμετωπίζουν οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα; Μήπως γιατί εσύ μιλάς εκ τους ασφαλούς; Και τι υποστηρίζεις δηλ. και συ, να δικαιούται απόσπαση μόνο όποιος έχει ήδη υπηρετήσει 10 χρόνια σε σχολείο; Ή να χάνει την οργανική του επειδή περιστάσεις το έφεραν να αναγκαστεί να πάρει απόσπαση; ή να κάνει αναγκαστικά μετάταξη όπως αναφέρει στις προτάσεις της η "φωτισμένη" ΕΛΜΕ της Ευρυτανίας; Μου φαίνεται ότι ο καθένας πετάει έτσι ελαφριά την άποψη του χωρίς να σκεφτεί σε βάθος τις συνέπειες και τις επιδράσεις που θα έχει στους άλλους. Για μπείτε λίγο στη θέση μου. Με δυο παιδιά φοιτητές σκεφτείτε λίγο τα έξοδα.... και να είμαι ήδη σε τρία ενοίκια.. Δηλ. τι πρέπει να κάνω; Λάστιχο θα γίνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:24 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 16, 2010, 09:00:37 πμ »
. Η λύση της απόσπασης ήταν η μόνη που μου έμενε για να έχω τη δυνατότητα να αντεπεξέλθω οικονομικά.  Δηλ. τι πρέπει να κάνω; Λάστιχο θα γίνω;

Θα μπορείς να πάρεις απόσπαση και στο μέλλον,απλά θα πρέπει να είσαι σε σχολείο και όχι σε υπηρεσία.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:15:07 πμ »
Ας μην πάρω πλασματικά μόρια, ας τα κόψουν.   
Συμφωνούμε λοιπόν σε κάτι πολύ βασικό .

Για μπείτε λίγο στη θέση μου. Με δυο παιδιά φοιτητές σκεφτείτε λίγο τα έξοδα.... και να είμαι ήδη σε τρία ενοίκια.. Δηλ. τι πρέπει να κάνω; Λάστιχο θα γίνω;

Εμείς δεν λέμε να μην πάρουν απόσπαση αυτοί που έχουν πραγματική ανάγκη .  ίσα ίσα λέμε να μπουν σαφή κριτήρια και να παίρνουν απόσπαση αυτοί που έχουν πραγματική ανάγκη και όχι τα ανίψια από την Κορώνη . 

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:14:25 πμ »
Παιδιά υπάρχουν ιδιάζουσες καταστάσεις.Στην περιοχή που είναι διορισμένος ο σύζυγος μου (επίσης εκπαιδευτικός) δεν υπάρχει κανένα κενό σε σχολείο για την ειδικότητά μου κι ούτε έχω πιθανότητα να μετατεθώ εκεί για τα επόμενα τουλάχιστον 6-7 χρόνια να μην πω 10ετία. Στην περιοχή της οργανικής μου, δεν υπάρχουν κενά ούτε ζητούν την ειδικότητα του συζύγου μου για να μπορέσει τουλάχιστον να έρθει αυτός με μετάθεση ούτε και απόσπαση σε σχολείο. Τι νομίζετε ότι μεταξύ σχολείου και γραφείου προτιμάμε το γραφείο; ή έχετε την εντύπωση ότι στο γραφείο δεν υπάρχει δουλειά ή είναι το ωράριο καλό. Τι να κάνω όμως είναι η μοναδική λύση. Αν καταργηθούν οι αποσπάσεις πολλές οικογένειες σαν τη δική μου θα στενάξουν θα σκορπίσουν στον άνεμο. Αυτό θα λύσει τα προβλήματα στην παιδεία και στα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:59:20 μμ »

leniao, σίγουρα υπάρχουν ιδιάζουσες καταστάσεις και περιπτώσεις ακόμα χειρότερες από τη δικιά σου, από άποψη οικογενειακών δυσκολιών. Αντί λοιπόν να απαιτήσουμε να γίνονται αποσπάσεις με (όχι μόνο σαφή αλλά και) δίκαια κριτήρια και με τα μόρια του κοντινότερης σχολικής μονάδας, μερικοί που θεωρούν τους εαυτούς τους αντικειμενικούς θα εξακολουθήσουν να προτιμούν να στελεχωθούν τα γραφεία από διοικητικούς υπαλλήλους, άσχετους με την εκπαίδευση, απαξιώνοντας και υποβαθμίζοντας παράλληλα τη δουλειά που κάνουν οι εκπαιδευτικοί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 16, 2010, 02:57:12 μμ »
leniao,συμφωνω απολυτα μαζι σου,το γραφειο δεν ειναι επιλογη ειναι αναγκη.τι θα γινει τελικα με τις αποσπασεις λογω συνυπηρετησης συζυγων αστυνομικων,στρατιωτικων;ξερει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 16, 2010, 03:49:28 μμ »
"Εμείς δεν λέμε να μην πάρουν απόσπαση αυτοί που έχουν πραγματική ανάγκη .  ίσα ίσα λέμε να μπουν σαφή κριτήρια και να παίρνουν απόσπαση αυτοί που έχουν πραγματική ανάγκη και όχι τα ανίψια από την Κορώνη ."

Και συμπληρωνω:γιατι να μην ισχυει για τις αποσπασεις η μοριοδοτηση που ισχυει για τις μεταθεσεις;
Επισης γιατι οι αποσπασθεισες/εντες να μην παιρνουν απλως τα μορια που δινει η περιοχη της αποσπασης τους;
 

Αποσυνδεδεμένος flora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 16, 2010, 04:08:31 μμ »
Είμαι 3 χρόνια σε παραμεθόριο ( τα 2 σε νησί ) μαζί με ένα μικρό παιδί και ο άντρας μου βρίσκεται στην πόλη μας. Οικονομικά έχουμε 2 σπίτια και ένα παιδί που είδε τον πατέρα του τα 3 πρώτα χρόνια. Δεν έχω πάρει απόσπαση και όμως άλλοι παίρνουν τα ίδια μόρια με εμένα ενώ είναι κοντά στις οικογένειές τους. Αν δεν είναι αυτό αδικία τότε τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:58:28 μμ »
Γνωρισα δασκάλα με αγάπη για τη διδασκαλία να έχει πάρει απόσπαση για ένα χρόνο,λόγω πένθους.
Δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει μέσα στην τάξη και έμεινε για λίγο μακριά.
Κανείς δεν κατακρίνει τέτοια περιστατικά.

Γνώρισα δασκάλα,με έντονο πρόβλημα άρθρωσης,τοποθετημένη σε μονοθέσιο δημοτικο σχολείο.
Εγώ έκανα τιτάνιες προσπάθειες να καταλάβω τί έλεγε.Πόσω μάλλον ένα παιδί.Αυτή δε θα έπρεπε να είναι αποσπασμένη στο γραφείο?

Γνώρισα πολλούς που έβαλαν μέσο,είτε τον προϊστάμενο (με περισσή απέχθεια θυμάμαι πώς έγλυφαν κάποιοι)-είτε βουλευτή.Ο λόγος, να μην ξεβολευτούν.Κι ας έριχναν τους συναδέλφους.Σιγά μη σκοτίζονταν κιόλας.
Πολλοί απ'αυτούς καθόλου εξυπηρετικοί,αλλά το χειρότερο αδαείς.

Να δούμε αν θα βρεθεί κάποια χρυσή τομή.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 17, 2010, 01:58:29 πμ »
Όχι που δε θα υποχωρούσε!
Άσε, Άννούλα, τα μεγάλα λόγια προϋποθέτουν και μεγάλες ρήξεις με τους ομοίους σου αξιότιμους κ βουλευτές, που θα τους ξεβόλευες. Όχι που έχεις βρει τους έρμους τους καθηγητές και αλωνίζεις! Γιατί, από ό,τι βλέπω στο παιχνίδι με τον... Κεραυνό ξεδίπλωσες το ταλέντο σου. Όταν, όμως, βρέθηκε στο δρόμο σου η ...Ρεάλ, τότε... μαμά κακά! >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.