*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 27, 2009, 11:41:14 πμ »
παιδιά εγώ δεν ήθελα να θίξω κανέναν και πρώτος το αναγνωρίζω ότι υπάρχουν καθηγητές των ΤΕΙ πολυ καλύτεροι εκπαιδευτικοι και απο των αντιστοιχων ΑΕΙ.Ηθελα μονο να θίξω το προβλήμα της πληροφορικης στην εκπαιδευση!Εγιναν χοντρα λάθη, εσκεμμενα όλα αυτα τα χρονια.Εδω δεν ειναι το προβλημα να διοριστει το τομαρι μας και ολοι οι αλλοι να πανε να πνιγουνε...Σκεφτείτε πόσοι απόφοιτοι πληροφορικής βγαίνουν καθε χρονο...& καλα στις μεγαλες πόλεις κάπου θα δουλέψουν(αν &τωρα με την κριση πανε οι απολύσεις σύννεφο) στην επαρχία τι θα κάνουν οι νέοι πληροφορικάριοι;θα πανε στον οαεδ για καρτα ανεργιας.Το προβλημα ειναι είμαστε πολλοι και οι θέσεις λίγες...και αυτές τις λίγες θέσεις οι πολιτικοί δεν μας αφηνουν να τις διεκδικήσουμε με ίσους όρους.παράδειγμα:κάποιος με βαθμο πτυχίου 9 παρατάει όλες τις δουλειές για 2 χρόνια για να κάνει μεταπτυχιακό και να πάρει 1 γλώσσα.Μετά απο 2 χρόνια θα έρθει η ΑΣΠΑΙΤΕ και θα του πει δεν μετράω το μεταπτυχιακό αλλά την προυπηρεσία!Το παιί θα μείνει με το μεταπτυχιακό στο χέρι..Εχετε την εντύπωση ότι η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα αλλάξει πάλι τα κριτήρια;Σίγουρο είναι, εγω έτυχε να τα κάνω και με τα δύο κριτήρια.Γι αυτο σας λέω,λογω του ότι είμαστε τεχνική ειδικότητα βρηκαν το κουμπί της παιδαγωγικής κατάρτισης και έπαιξαν μπαλα.Σε 5 χρόνια θα μου πουν εμένα(θα έχω 15000 ωρες διδασκαλιας) εσύ που φώναζες τόσα χρόνια πάρτη και εσύ την παιδαγωγική σε μια νύχτα και μην με ξαναζαλίσεις.Τότε όμως αντί για 140 θεση στον πίνακα θα βρίσκομαι στην τελευταία θέσε(3000 τόσοι θα γίνουμε στον πίνακα του διορισμού).Θα μου πει κάποιος είναι σωστό να κάνεις μεταπτυχιακό για να διοριστείς;Οχι του απαντάω,την μόρφωση πρέπει να την παιρνουμε για άλλους λόγους...
Σκεφτείται μόνο πόσοι θα έκαναν ΣΕΛΕΤΕ σήμερα αν δεν μετρούσε για το υπουργέιο;Να το έκαναν γιατι γουστάρουν...1 στους 10 σας λέω εγώ...Εκέι μας καταντησάν...
Ηδη βλέπω να βάζουν συνάδελφοι με εξαιρετες σπουδές να βάζουν μέσο για 2 ώρες φροντιστήριο στο πανελλαδικό μάθημα.Δεν μπορείτε να φανταστήτε τι θα γίνει στο μέλλον στον κλάδο μας..Σα ς προτε΄΄ινω όσοι κάενετ πανελλήνιες να προτείνετε στα παιδια να αποφευγουν τις οικονομικές σχολές  και την πληροφορικής.Αργότερα θα σας ευγνωμονούν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:20:56 μμ »
ποια κόρη υπουργού ρε παιδιά?
πάτε καλά?
κόρη αγρότη είναι η κοπέλα.
στο τμήμα αυτό σπούδασα και γω και την ξέρω.
ότι σας βολεύει λέτε, αρκεί να πείτε, αρκεί να βγάλετε χολή.

Αποσυνδεδεμένος spidr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19 DTPS
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 27, 2009, 01:40:47 μμ »
πάντως πέρα από όλα σε πολλούς από εμάς όταν περάσαμε μας είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι η σχολή μας ήταν καθαρά για καθηγητές στα σχολεία, εγώ πχ που πέρασα το 2002 και έχω στο πτυχίο μου 10 παιδαγωγικά μαθήματα και δεν είμαι καν στην κατεύθυνση της διδακτικής (πόσο μάλλον κάποιος αντίστοιχος που ήταν) και στο τέλος να είμαστε για αρκετά χρόνια σε μία κατάσταση δεν σας δίνουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο. Στο κάτω κάτω όποιος ήθελε από τους πληροφορικάριους να γίνει εκπαιδευτικός γιατί δεν διάλεξε παιδαγωγικά ? η βάση τότε ήταν 13? 14? παραπάνω δεν ήταν... Το θέμα είναι η μονιμότητα ελάχιστοι το κάνουν επειδή πραγματικά τους αρέσει... και για να μην είμαι καθολικός υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που ίσως αν και περάσαν στις πληροφορικές με τα 17 και 18 χιλιάδες μόρια να κατάλαβαν αργότερα ότι ο κύκλος εργασίας ενός επαγγελματία στο χώρο τον υπολογιστών είναι χάλια δηλαδή μια ζωή πίσω από ένα κρύο μηχάνημα. Προτείνω να αγωνιστείτε όπως έκαναν και οι απόφοιτοι του τμήματος και όχι απλά να τρολάρετε τη συζήτηση...

Προσωπικά είχα καταλάβει εδω και 4 χρόνια ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με το hardcore κομμάτι της πληροφορικής και αυτός ήταν ένας λόγος που καθυστερούσα να τελειώσω, από την άλλη άκουγα όλα αυτά τα πάνδεινα που περνάει κάποιος ωρομίσθιος για να διοριστεί...
Ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα αρκεί να το πιστέψει και να προσπαθήσει. +++think positive+++

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 27, 2009, 02:04:15 μμ »
To 1999 το τμήμα φτιάχτηκε για ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ΣΚΟΠΟ , για να βγάλει απόφοιτους ΕΤΟΙΜΟΥΣ από μαθήματα και προσόντα Καθηγητές πληροφορικής και τεχνολογίας .

Έπρεπε από ΤΟΤΕ να υπάρχει διδακτική επάρκεια και όχι να περιμένουμε το 2009 ! ! !

Έγιναν μεγάλοι αγώνες απο τον σύλλογο αποφοίτων μας και αν και καθυστερημένα μας αναγνώρισαν το δικαίωμα αυτό ! 

Τώρα αν αυτά όλα τα γεγονότα ΔΕΝ αρέσουν σε κάποιους , συγνώμη ΔΕΝ μπορώ να τους βοηθήσω !

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ΠΡΙΝ μπεί σε κάποιο τμήμα , και όχι εκ των υστέρων τμήματα με ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ παιδαγωγικά μαθήματα να θέλουν και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ Επάρκεια !

Δεν αγοράζεις αμάξι δίχως Test Drive ,   δεν παντρεύεσαι δίχως να συζήσεις , δεν μπαίνεις σε ένα τμήμα δίχως να ξέρεις τι θα βγεις  ! ! !

Το 1999 που μπήκα ,  ήξερα ότι θα βγώ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και να που έγινε !

Όλα τα άλλα λόγια είναι περιττά ....



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 27, 2009, 02:10:55 μμ »
...κατάλαβα πως μερικοί το μόνο που θέλουν ειναι να βρουν ένα τρόπο να μπουν στην εκπαίδευση όχι επειδη τους αρέσει η δουλειά , αλλά γιατί έτσι θα βολευτούν.

Νά'ταν μόνο αυτοί, καλά θα ήμαστε...  ::)

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα κάτι: αν οι εν λόγω απόφοιτοι έχουν δικαίωμα να δίνουν ΑΣΕΠ, γιατί να μην διεκδικούν κι αυτοί μία θέση στο δημόσιο;  ???
Στον φετινό ΑΣΕΠ για 1η φορά δόθηκε δικαίωμα εξέτασης και στους αποφοίτους των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με τον κλάδο ΠΕ03.
Δεν είδα τους Μαθηματικούς να αντιδρούν.
Για ποιο λόγο τώρα πρέπει να αντιδρούν οι ΠΕ19 και 20;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 27, 2009, 02:37:52 μμ »
...κατάλαβα πως μερικοί το μόνο που θέλουν ειναι να βρουν ένα τρόπο να μπουν στην εκπαίδευση όχι επειδη τους αρέσει η δουλειά , αλλά γιατί έτσι θα βολευτούν.

Νά'ταν μόνο αυτοί, καλά θα ήμαστε...  ::)

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα κάτι: αν οι εν λόγω απόφοιτοι έχουν δικαίωμα να δίνουν ΑΣΕΠ, γιατί να μην διεκδικούν κι αυτοί μία θέση στο δημόσιο;  ???
Στον φετινό ΑΣΕΠ για 1η φορά δόθηκε δικαίωμα εξέτασης και στους αποφοίτους των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με τον κλάδο ΠΕ03.
Δεν είδα τους Μαθηματικούς να αντιδρούν.
Για ποιο λόγο τώρα πρέπει να αντιδρούν οι ΠΕ19 και 20;  ???

Προς το παρόν αντιδρούν μόνο οι ΠΕ19 γιατί αυτοί θίγονται άμεσα.  Ο λόγος αντίδρασης είναι ότι στους δικούς μας κλάδους πάιζει μεγάλο ρόλο η παιδαγωγική κατάρτιση. Κάποιος με 1 ώρα προϋπηρεσία και παιδαγωγική κατάρτιση είναι ψηλότερα στον πίνακα σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο χωρίς παιδαγωγικό, άσχετα την προϋπηρεσία που έχει.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 27, 2009, 03:06:44 μμ »
...κατάλαβα πως μερικοί το μόνο που θέλουν ειναι να βρουν ένα τρόπο να μπουν στην εκπαίδευση όχι επειδη τους αρέσει η δουλειά , αλλά γιατί έτσι θα βολευτούν.

Νά'ταν μόνο αυτοί, καλά θα ήμαστε...  ::)

Αλλά εγώ δεν κατάλαβα κάτι: αν οι εν λόγω απόφοιτοι έχουν δικαίωμα να δίνουν ΑΣΕΠ, γιατί να μην διεκδικούν κι αυτοί μία θέση στο δημόσιο;  ???
Στον φετινό ΑΣΕΠ για 1η φορά δόθηκε δικαίωμα εξέτασης και στους αποφοίτους των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με τον κλάδο ΠΕ03.Δεν είδα τους Μαθηματικούς να αντιδρούν.
Για ποιο λόγο τώρα πρέπει να αντιδρούν οι ΠΕ19 και 20;  ???

Στους αποφοίτους του ΣΕΜΦΕ έδωσαν τη δυνατότητα να είναι είτε στον κλάδο ΠΕ03 είτε στον ΠΕ04.01 (ανάλογα την κατεύθυνση που είχαν επιλέξει στο τμήμα τους).
Ξέρω τμήματα φυσικής (φοιτητές και μεταπτυχιακούς δηλαδή) που είχαν αντιδράσει, αλλά...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ntampa7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 27, 2009, 03:12:31 μμ »
To 1999 το τμήμα φτιάχτηκε για ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό το ΣΚΟΠΟ , για να βγάλει απόφοιτους ΕΤΟΙΜΟΥΣ από μαθήματα και προσόντα Καθηγητές πληροφορικής και τεχνολογίας .

Έπρεπε από ΤΟΤΕ να υπάρχει διδακτική επάρκεια και όχι να περιμένουμε το 2009 ! ! !

Έγιναν μεγάλοι αγώνες απο τον σύλλογο αποφοίτων μας και αν και καθυστερημένα μας αναγνώρισαν το δικαίωμα αυτό ! 

Τώρα αν αυτά όλα τα γεγονότα ΔΕΝ αρέσουν σε κάποιους , συγνώμη ΔΕΝ μπορώ να τους βοηθήσω !

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ΠΡΙΝ μπεί σε κάποιο τμήμα , και όχι εκ των υστέρων τμήματα με ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ παιδαγωγικά μαθήματα να θέλουν και να ΑΠΑΙΤΟΥΝ Επάρκεια !

Δεν αγοράζεις αμάξι δίχως Test Drive ,   δεν παντρεύεσαι δίχως να συζήσεις , δεν μπαίνεις σε ένα τμήμα δίχως να ξέρεις τι θα βγεις  ! ! !

Το 1999 που μπήκα ,  ήξερα ότι θα βγώ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και να που έγινε !

Όλα τα άλλα λόγια είναι περιττά ....



το ίδιο και γω μπήκα το 2000 έψαξα και πήρα και τηλέφωνο στη σχολή μου είπαν είναι για καθηγητές και με αυτό το σκεπτικό την έβαλα στο μηχανογραφικό ήξερα πως αν περνούσα θα γινόμουν καθηγήτρια μπήκα με 17750 μόρια (γιατί κάποιοι ανέφεραν βάση 14000) δε με νοιάζει πόσο είχε ο τελευταίος που μπήκε σημασία έχει με τι μπήκαν όλοι οι υπόλοιποι.
μπήκα στη σχολή και αλλάζουν τον τίτλο και γίνεται διδακτική τεχνολογίας και ψηφιακών συστημάτων κάθε εξάμηνο είχε 7 μαθήματα σύνολο 54 μιας και τα δύο τα αντικαθιστούσε η διπλωματική.
Να σας παραθέσω τώρα μερικά παιδαγωγικά μαθήματα που παρακολούθησα:
Αρχές Διδακτικής και Παιδαγωγικής, Εκπαιδευτική Τεχνολογία, Εξελικτική Ψυχολογία, Εκπαιδευτική Έρευνα, Ανάπτυξη και Τεκμηρίωση Εκπαιδευτικών Πρακτικών, Γνωσιακή Ψυχολογία, Διδακτική και Παιδαγωγική, Εκπαίδευση από Aπόσταση, Ανάπτυξη Εκπαιδευτικού Λογισμικο, Εφαρμογές Γνωσιακής Επιστήμης στην Εκπαίδευση, Διδακτική της Τεχνολογίας  ΙΙ, Εκπαίδευση Ενηλίκων, Οικολογία και Περιβαλλοντολογική Εκπαίδευση, Θεωρία και Τεχνικές Συμβουλευτικής.

Και μερικά ακόμα για να κλείσουν κάποια στόματα σχετικά με τον αν έχουμε ή όχι σχέση με το αντικείμενο της πληροφορικής:
Αρχές και Γλώσσες Προγραμματισμού, Αρχιτεκτονικές Υπολογιστικών Συστημάτων, Λειτουργικά Συστήματα Ι, Αντικειμενοστρεφής Σχεδιασμός και Προγραμματισμός, Τεχνολογία Λογισμικού , Συστήματα Ουρών Αναμονής και Προσομοίωση, Λειτουργικά Συστήματα ΙΙ, Ευφυή Συστήματα, Ανάλυση Ψηφιακών Σημάτων, Ασύρματες Επικοινωνίες, Δίκτυα Υψηλών Ταχυτήτων - Ευφυή Δίκτυα, Συστήματα Κινητών Υπολογιστικών Συστημάτων και Επικοινωνιών, Δορυφορικές Επικοινωνίες.
όποιος λοιπόν από όλους εσάς έχει τα κότσια ας ερχόταν να παρακολουθήσει αυτό το τμήμα και να τον δω μετά αν θεωρεί σωστή ή όχι την υπουργική απόφαση!

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 27, 2009, 03:17:59 μμ »
πάντως πέρα από όλα σε πολλούς από εμάς όταν περάσαμε μας είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι η σχολή μας ήταν καθαρά για καθηγητές στα σχολεία, εγώ πχ που πέρασα το 2002 και έχω στο πτυχίο μου 10 παιδαγωγικά μαθήματα και δεν είμαι καν στην κατεύθυνση της διδακτικής (πόσο μάλλον κάποιος αντίστοιχος που ήταν) και στο τέλος να είμαστε για αρκετά χρόνια σε μία κατάσταση δεν σας δίνουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:00:06 μμ »
αδελφέ μου φαίνεται ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα ανάλογα το πως σε συμφέρει...
1)για την ιδέα που σου έδιναν:& εμένα όταν σπούδαζα μου έλεγαν ότι θα δουλέψω στην microsoft και στην ibm.Δεν δουλεύω τώρα..Τι πρέπει να γίνει τώρα...Να βγάλει μια τροπολογία ο υπουργός για μένα για να προσληφθώ στις εν λόγω εταιρίες; Οχι βέβαια.
2)έχεις την εντύπωση εσύ, ότι εάν αυτή η σχολή ήταν από τότε με τον νόμο καθηγητική θα έμπαινες εσύ με 14000 μόρια; Οχι δεν θα έμπαινες. Μπήκες με 14000 μόρια διότι δεν ήταν καθηγητική σχολή και έτσι πρέπει να παραμείνει...&εμένα θα μου άρεσε να περάσω σε μία νέα σχολή με 12000 μόρια και μετά απο 5 χρόνια να αποκτούσε τα δικαιώματα που έχει ένα πολυτεχνείο... Η σχολή σου εάν περάσει η τροπολογία του χρόνου θα έχει 18500 μόρια;θα είσαι το ίδιο με αυτόν;;;;δεν το νομίζω...
3)ο κλάδος μας θεωρειται τεχνική ειδικότητα.Καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία...Όπως τεχνική ειδικότητα θεωρούνται και οι σχολές των οικονομικών.Γιατι στις οικονομικές σχολες δεν υπάρχει καθηγητικη σχολή; Τα περα παιδαγωγικών που μου λες είναι για γέλια..Με την ίδια λογική θα έρθουν οι απόφοιτοι ενός συγκεκριμένου οικονομικού τμήματος και θα ζητησουν παιδαγωγική επάρκεια λόγω του ότι έκαναν 3 παιδαγωγικά μαθηματα σε αντίθεση με τους συναδελφούς τους που δεν έκαναν κανένα;Άρα και αυτοί έχουν δίκιο με αυτά που μας λές και θα πρέπει να γίνουν καθηγητική σχολή!!!
4)Το έχω ξαναπεί.Εάν ήθελε το υπουργείο να κάνει καθηγητική σχολή θα μπορούσε να το κάνει τίμια.Να βγει και να πει:Θα φτιάξω μία καθηγητικη σχολή στην αθήνα πληροφορικής και στο μέλλον να ξέρετε ότι αυτοί θα έχουν πρόβαδισμα όσον αφορά την εκπαίδευση. Ετσι θα το από δεχονταν όλοι και δεν θα υπήρχε ατιμία.
5)Εγώ δεν είμαι τόσο αφελής για να πιστεύω ότι τυχαίως επιλέχτηκε η συγκεκριμένη σχολή να βαπτιστεί καθηγητική. Μη μου πεις ότι σας κάνανε καθηγητική σχολή διότι κάνατε 6 μαθήματα!!!Το καθηγητική αδελφέ το υπουργείο το καθορίζει ανάλογα με τις ανάγκες. Πχ Ο μαθηματικός θεωρείται καθηγητική σχολή έχοντας 3 παιδαγωγικά μαθήματα επιλογής!!! Δεν θεωρείται καθηγητική σχολή επειδή έκαναν μαθήματα στην σχολή τους(όσα και αν έκαναν!!!).Θεωρείται καθηγητική κατά όνομα διότι τα μαθηματικά σαν μάθημα έχει πολλαπλάσιες ώρες στο διδακτικό πρόγραμμα από τις ειδικότητες τις δικές μας(πληροφορική, οικονομικά κτλ) .Όταν διορίζει 600 μαθηματικούς είναι ντροπή για το υπουργείο να πει ότι διόρισα τόσους καθηγητές χωρίς παιδαγωγικό υπόβαθρο(τους έδωσε τυπικά μια ταμπέλα). Στις δική μας περίπτωση που διορίζει λίγα άτομα δεν έχει πρόβλημα να διορίσει έναν οικονομολόγο χωρίς την ταμπέλα της παιδαγωγικής κατάρτισης. Ούτως η άλλως στο σχολείο λίγοι είναι αυτοί οι καθηγητές και δεν θα φαίνονται…Απλά στις τεχνικές ειδικότητες είπε:αν μπορείτε να διοριστείτε χωρίς παιδαγωγικο δεν πειράζει!τα πεκ να ναι καλά, 15 μέρες…Εάν όμως δεν μπορείτε να διοριστείτε χωρίς παιδαγωγικό να πάτε να το πάρετε και εγώ θα πάρω τον καλύτερο..
Κατάλαβες κύριε πως έχουν τα πράγματα; είναι παράνομο το υπουργείο να σας κάνει καθηγητική σχολή, όσα μαθήματα και αν κάνατε!Γιατί; Γιατί το κάνει εκ των υστέρων αλλοιώνοντας τον πίνακα Β!!!
Έχω βαρεθεί να σας γράφω την πραγματικότητα και μερικοί δεν λένε να το καταλάβουν ακόμη! Τουλάχιστον εάν ευνοηθείτε από αυτήν την ρύθμιση να ξέρετε την αδικία που παίχτηκε.& όταν θα πάτε στα σχολεία να μην ντρέπεστε να το πείτε ότι μπήκατε άθελα μερικοί από το παράθυρο!

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:25:35 μμ »
κομπίνα κάνετε όπως γίνεται συνήθως στην Ελλάδα.Βάλατε 10 παιδαγωγικά μαθήματα στο προγραμμά σας και 30 πληροφορικής.Πήρατε από την αρχή τα δικαιώματα των πληροφορικών και είπατε:την παιδαγωγική κατάρτιση θα την παλέψουμε στο μέλλον.Το παλέψατε βέβαια, ωφείλω να το αναγνωρίσω όχι βέβαια με τους αγώνες των αποφοίτων σας αλλά με τα κονε των από πάνω σας και τις ανταλλάγες κάτω από το τραπέζι!Αφήστε τα παραμυθάκια για αγώνες των φοιτητών σας.Εδώ το κράτος δεν λυπάται τον παντρεμένο με τρία παιδιά που μένει άνεργος θα άκουγε τους 25ρηδες φοιτητές;
καλά μας τα λες.Όπως εσύ λες ότι έκανες πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και αξίζεις να λέγεσαι καθηγητική σχολή και εγώ μπορώ να σου πω το άλλο:εγω στην σχολή μου έκανα 62 μαθημάτα πληροφορικής και εσύ 35!Γιατί νά είσαι συναδελφός μου;να είστε παρακλάδι των δασκάλων!αν είναι έτσι κάθε σχολή να έχει μαθήματα από 5 ειδικότητες και οι αποφοιτοι της να έχουν πενταπλό πτυχίο!!!καλό δεν είναι;δεν χρειάζετε να επιμένετε και να κάνετε το άσπρο μαυρο! δεν μπορώ να πιστέψω ότι επειδή ευνοήστε λέτε οτι να ναι...& είμαι πολύ αμφίβολος αν γνωρίζετε 5 πράγματα από τον χώρο της εκπαίδευσης...

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:41:12 μμ »
οι απόφοιτοι της υποτιθέμενης καθηγητικής σχολής μην ευλογάτε και πολυ τα γένια σας...Πηγαίνετε και αφήστε και κανα βιογραφικό σε καμμιά σοβαρή εταιρία και μετά ελάτε να μου πείτε για το τι ξέρετε...Σου λέω κοπέλα μου ότι το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας και το ΤΕΙ θεσσαλονίκης(Σίνδος) είναι 2 σκάλες ανώτερο από εσάς.Αν θέλεις να στο αποδείξω κιόλας..Τώρα πως γίνεται εσείς σε 4 χρόνια να έχετε διπλό πτυχίο και αυτοί μονό ρώτα τον πρύτανη του τμήματος σου  και τους 2,3 καθηγητές του.Φυσικά και τον εξαίρετο υπουργό μας που έφερε και αυτός την αξιοκρατία και την ισονομία!

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:48:31 μμ »
Όταν είχατε τα 35 παιδαγωγικά δεν ανήκατε στον κλάδο ΠΕ19......
Για να ενταχθείτε σας αναγκάσανε να αλλάξετε πρόγραμμα σπουδών...
Και φυσικά ενταχθήκατε στον ΠΕ19 με το νέο σας πρόγραμμα...
Και πάρτε καμιά ωρίτσα τώρα που θα μπορείτε γιατί  σε 1 χρόνο που θα έχουν όλοι επάρκεια οι ΠΕ19 θα επανέλθετε στις τωρινές σας θέσεις...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:48:49 μμ »
οι απόφοιτοι της υποτιθέμενης καθηγητικής σχολής μην ευλογάτε και πολυ τα γένια σας...Πηγαίνετε και αφήστε και κανα βιογραφικό σε καμμιά σοβαρή εταιρία και μετά ελάτε να μου πείτε για το τι ξέρετε...Σου λέω κοπέλα μου ότι το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας και το ΤΕΙ θεσσαλονίκης(Σίνδος) είναι 2 σκάλες ανώτερο από εσάς.Αν θέλεις να στο αποδείξω κιόλας..Τώρα πως γίνεται εσείς σε 4 χρόνια να έχετε διπλό πτυχίο και αυτοί μονό ρώτα τον πρύτανη του τμήματος σου  και τους 2,3 καθηγητές του.Φυσικά και τον εξαίρετο υπουργό μας που έφερε και αυτός την αξιοκρατία και την ισονομία!


Αγαπητέ κύριε Christos_200

" Δεν αναρωτήθηκες γιατί ακούς μουσική και τι είναι αυτά τα γέλια στο βάθος που ακούς ????

Ακόμα και οι σκύλοι και οι γάτες της γειτονιάς  κάνουν πάρτυ και ΓΕΛΑΝΕ με όσα γράφεις ! ! !  "

Μα καλά  ξέρεις τι κάνεις ??? Εσύ ο ΣΩΣΤΟΣ κατηγορείς, θάβεις , υπονομεύεις ένα ολόκληρο τμήμα που όταν δημιουργήθηκε ΕΠΡΕΠΕ ΒΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ να έχει Defacto  την παιδαγωγική επάρκεια ! ! !

Γιατί καταφέραμε αυτό που δεν μας είχαν δώσει το 1999 να το πάρουμε 10 χρόνια μετά ! !

ΟΥΑΟΥ !  ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ! ! !


Πραγματικά απο εδώ και πέρα μιλάς ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ  αφού Τίποτα ουσιαστικό δεν λές ...

Και προτρέπω τους υπόλοιπους  Απόφοιτους του ΔΤΨΣ να μήν ασχολούνται άλλο με το παρόν Topic  ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2009, 04:51:03 μμ από Dimpas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.