*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:57:00 πμ »
Η αλήθεια είναι τώρα που κοίταξα ότι τώρα δεν έχει παιδαγωγικά μαθήματα, όπως ίσχυε παλιά. Μόνο ή μια κατεύθυνση έχει κάποια. Τότε γιατί να μην αναγνωρίζονται με επάρκεια μόνο οι απόφοιτοι οι οποίοι βγήκαν μέχρι αυτό το τμήμα να αλλάξει πρόγραμμα σπουδών; Τότε θα πρέπει και τα υπόλοιπα τμήματα ΑΕΙ Πληροφορικής που έχουν έστω 2 -3 παιδαγωγικά μαθήματα να ανακυρηχτούν καθηγητικά. Στο συγκεκριμένο οι απόφοιτοι το κυνήγησαν και το πέτυχαν.

Μάλλον δεν διάβασες παραπάνω για τη σύμπτωση με την κόρη του Υφυπουργού Παιδείας που σπουδάζει στο εν λόγω τμήμα.

Για να ξέρουν όλοι περί τίνος πρόκειται!!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:56:07 πμ »
Έλια θα ήθελα σε παρακαλώ να μας αναλύσεις τι απο το πρόγραμμα σπουδών μας δεν μας καθιστά άξιους να είμαστε στο ΠΕ19 για να το δούνε και όλοι οι συνάδερφοι εδώ μιας και έχεις κάνει μελέτη πάνω στο θέμα. Περιμένω συγκεκριμένα πράγματα και όχι τι έχεις ακούσει απο εδώ και απο εκεί, καθώς και σύγκριση με την δική σου ή τις υπόλοιπες σχολες.


http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13028.90

Πολύ ευχαρίστως να κάνουμε σύγκριση. Για να κάνουμε μία σύγκριση, ίσως θα μπορούσες να μας δείξεις μία λίστα με μαθήματα που έχεις περάσει εσύ, καθώς και άλλοι απόφοιτοι της σχολής σου πιο παλιοί ή πιο νέοι (να ξεδιαλύνουμε ποιοι πρέπει να είναι ΠΕ19, ποιοι πρέπει να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση, κ.τ.λ.).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2009, 11:08:09 πμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:59:06 πμ »
Το θέμα είναι τι γίνεται με εμάς τους υπόλοιπούς τα κορόιδα!!!!!Αυτοί που έχουμε παιδαγωγικά μαθήματα να το παλέψουμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 25, 2009, 11:04:41 πμ »
Να ρωτήσω κάτι?????Για να τους βγάλουμε στα κανάλια γίνεται κάτι????Θα μου πείς ποιος ασχολείται και ειδικά τώρα καλοκαίρι!!!ναι αλλά και να τα λέμε εδω και να μη κάνουμε κάτι δεν είναι λύση!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 25, 2009, 12:00:22 μμ »
Aν ημουν γιος Υφυπουργου θα ειχα βλεψεις απο μεγαλοεπιχειριματιας μεχρι Ωνασης.Δε θα καιγομουν να γινω καθηγητης.Μπορει να σας κανουν ολους τους ΠΕ19 με παιδαγωγικη καταριση

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 25, 2009, 12:31:20 μμ »
Δε νομίζω.....και να χάσει η ασπετε τις 50αρες €??????

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 25, 2009, 12:47:57 μμ »
Ωστε η ασπετε επαιρνε 50 απο καθε διψασμενο ? κερδοφορα επιχειριση

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 25, 2009, 01:23:24 μμ »


Γιατί τέτοια ΧΟΛΗ και τέτοιο μίσος απο κάποιους ???

Γιατί χάνουμε τη δουλειά μας και μένουμε άνεργοι. Εσύ τι λες να χαιρόμαστε για άλλη μία αδικία στη ζωή μας?

Αποσυνδεδεμένος g_georg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:23:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Σχετικά με το θέμα τώρα...
Το Τμήμα "Ψηφιακών Συστημάτων" του ΠΑ.ΠΕΙ. μέχρι πριν λίγο καιρό λεγότανε "Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων".
Πλέον για να γίνει καθαρά τμήμα Πληροφορικής, έχει αλλάξει και το πρόγραμμα σπουδών του. Ένας πολύ καλός φίλος είναι από τους πρώτους που μπήκαν στη σχολή (τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του Τμήματος) και έχω δει αναλυτική βαθμολογία του. Σας πληροφορώ ότι είχε περίπου 30 παιδαγωγικά μαθήματα (υποχρεωτικά + επιλογής). Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησα τότε, ήταν "γιατί το τμήμα σας δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια;" και μου απάντησε ότι κάποιοι απόφοιτοι το παλεύουνε. Μετά από χρόνια τρεξίματος τα καταφέρανε.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αμφισβητήσουμε την παιδαγωγική επάρκεια σε απόφοιτους ενός τμήματος με τόσα παιδαγωγικά μαθήματα...
Υποθέτω ότι το μέτρο θα ισχύσει για παλιούς απόφοιτους του τμήματος και όχι για αυτούς που βγήκαν πρόσφατα και έχουν 2 - 3 μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:43:34 μμ »
Παράθεση
Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αμφισβητήσουμε την παιδαγωγική επάρκεια σε απόφοιτους ενός τμήματος με τόσα παιδαγωγικά μαθήματα...
Υποθέτω ότι το μέτρο θα ισχύσει για παλιούς απόφοιτους του τμήματος και όχι για αυτούς που βγήκαν πρόσφατα και έχουν 2 - 3 μαθήματα.
Παιδαγωγική επάρκεια καλώς και την πήραν. Στο ΠΕ19 δεν έπρεπε να μπούν όμως! Ο παλιός οδηγός σπουδών ήταν για Τεχνολόγους και ΟΧΙ για ΠΕ19. Γιατί για να κάνεις 30 παιδαγωγικά που λες κι εσύ, αναγκαστικά δεν θα έκανες κάποια βασικότατα μαθήματα ΠΛηροφορικής.
Άρα καλώς που πήραν παιδαγωγική επάρκεια και κακώς που είναι ΠΕ19. Είναι αδικία για όλους τους ΠΕ19.
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:44:54 μμ »
Εμένα δε μου λέει τίποτα "ένας φίλος μου ......", "μία φίλη μου......." κ.τ.λ δε με αποασχολεί το γεγονός.Συγγνώμη κιόλας δεν έχω κάτι μαζί σου ούτε σε ξέρω. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι μου λέει ο καθένας και να καθησυχαστώ και να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια!!!!το θέμα είναι οι υπόλοιποι να κάνουμε κάτι!!!!Κάθε μέρα ακούω και κάτι!!!προχθές ο άλλος δηλωμένος παιδαγωγικός και στη θεσσαλονίκη στην ασπετε φαίνεται επιτυχών,χθές τα σμεα που θέλουν το σεμινάριο, σήμερα αυτό!!!Αύριο θα ακούσω κάτι άλλο!!!!όλοι έχετε (έχουμε) επαναπαφθεί "Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ". Άντε όμως που δε θα μπεί!!! αυτό το ακούω 3 χρόνια!!!!Πιο γρήγορα μου φαίνεται θα μπούν οι φιλόλογοι παρά εμείς.....!!!!!Όλο λόγια είμαστε!!!!Περιμένουμε από το Θεό να βάλει τη πληροφορική στα δημοτικά, να ξυπνήσουμε ένα ωραίο πρωί και να μας πούν "ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕ19 ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΡΤΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ"!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:48:39 μμ »
ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ 30 ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ!!!!
ΜΠΕΙΤΕ http://www.ted.unipi.gr/ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΕ ΛΕΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:50:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Σχετικά με το θέμα τώρα...
Το Τμήμα "Ψηφιακών Συστημάτων" του ΠΑ.ΠΕΙ. μέχρι πριν λίγο καιρό λεγότανε "Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων".
Πλέον για να γίνει καθαρά τμήμα Πληροφορικής, έχει αλλάξει και το πρόγραμμα σπουδών του. Ένας πολύ καλός φίλος είναι από τους πρώτους που μπήκαν στη σχολή (τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του Τμήματος) και έχω δει αναλυτική βαθμολογία του. Σας πληροφορώ ότι είχε περίπου 30 παιδαγωγικά μαθήματα (υποχρεωτικά + επιλογής). Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησα τότε, ήταν "γιατί το τμήμα σας δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια;" και μου απάντησε ότι κάποιοι απόφοιτοι το παλεύουνε. Μετά από χρόνια τρεξίματος τα καταφέρανε.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να αμφισβητήσουμε την παιδαγωγική επάρκεια σε απόφοιτους ενός τμήματος με τόσα παιδαγωγικά μαθήματα...
Υποθέτω ότι το μέτρο θα ισχύσει για παλιούς απόφοιτους του τμήματος και όχι για αυτούς που βγήκαν πρόσφατα και έχουν 2 - 3 μαθήματα.


Ωραία έκανε 30 μαθήματα παιδαγωγικά. Πληροφορική πότε έκανε;

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 25, 2009, 02:53:31 μμ »
Ωραία έκανε 30 μαθήματα παιδαγωγικά. Πληροφορική πότε έκανε;
Αυτό λέω κι εγώ, ΠΕ19 γιατί είναι;
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159588
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.