*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:28:08 μμ »
Τα λέω για τον συνάδελfο που έκανε μεταπτυχιακό, πήρε 2 ξένες γλώσσες και μπήκε τίμια στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

+1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:47 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:43:06 μμ »
Αυτή η τροποποίηση υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τους φετινούς πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:46:13 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΕ19:
ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ :
ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ: pea@otenet.gr , anap100@hol.gr
ΕΠΥ:epy@epy.gr
ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ: minister@ypepth.grarissp@e-aris.gr
ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ: http://www.alykourentzos.gr/index.php
ΖΟΥΓΚΛΑ: info@zougla.gr
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ: http://www.apodeixeis.gr/form.php
Δώστε τους να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να παιζουν με την ζωή μας...
&απο αύριο ξεκινάμε τα τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:48:27 μμ »
Θα σας ελεγα να πηγαινατε κατευθιαν στο Υπουργειο.Δε γινεται δουλεια με τα email

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:47 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:53:02 μμ »
flair είσαι πολύ αθώα..Το πρόβλημα δεν είναι αν θα επηρέσει τους φετινούς πίνακες!Το πρόβλημα είναι ότι μας κοροιδεύουν!αυριο θα αναγνωρίσει παιδαγωγική κατάρτιση και στο δικό μου τμήμα,μεθαυριο και στο δικό σου κτλ.Σημασία είναι ο χρόνος που γίνονται αυτά.Μετά από 5 χρονια θα εχεις παιδαγωγική κατάρτιση & θα εισαι ιδιωτικός υπάλληλος.Αν θες την γνώμη μου το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα επηρεάσει τους φετινους πίνακες! & να μην γίνει έτσι το μόνο που θα κερδίσεις είναι μία χρονιά επιπλέον ολοήμερα μέχρι να πας σπίτι σου..Αν σου φτάνει αυτό πάω πάσο..

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 26, 2009, 03:56:08 μμ »
Μακάρι να χα κοντά το υπουργείο αλλά είναι τυχερό!Είμαι στα 500 km. Θά πάω στην Β βάθμια όμως,να δούμε τι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 26, 2009, 04:00:24 μμ »
Θα οργανωθειτε να μη πατε ενας ενας στο Υπουργειο.Να ορισετε μια μερα να συναντηθειτε ολοι μαζι την ιδια ωρα στο Υπεπθ.Παρε το ΚΤΕΛ

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 26, 2009, 04:15:26 μμ »
Άρχισα και εγώ να στέλνω όπου μπορώ να σκεφτώ. Ωστόσο φοβάμαι ότι πάνω από τα PC δε μπορούμε να καταφέρουμε και πολλά. Όποιος ενδιαφέρεται να μαζευτούμε κάμποσα άτομα και να πάμε όλοι μαζί στο ΥΠΕΠΘ να διαμαρτυρηθούμε, ας το δηλώσει. Όσοι είστε μακρυά μπορείτε να μαζευτείτε έξω από κάποια διεύθυνση. Πρέπει όμως να μπορέσουμε να κάνουμε τζερτζελέ...

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 26, 2009, 06:58:03 μμ »
Κανένας από ότι παρατηρώ δεν γνωρίζει επ' ακριβως ποιους συγκεκριμένα αφορά αυτή η τροπολογία.

Άλλος λέει θα τους πιάνει όλους τους αποφοίτους όλων των ετών (κάτι το οποίο είναι εσφαλμένο, γιατί από το 2004 και μετά δεν υπάρχουν στην ουσία παιδαγωγικά στη σχολή), άλλος λέει μόνο τους παλιούς πριν το 2004, άλλος λέει ότι θα αφορά μόνο τους αποφοίτους που είχαν επιλέξει την κατεύθυνση της Διδακτικής της Τεχνολογιας του παλαιού προγράμματος (είναι γύρω στους 100 απ' ότι γνωρίζω. Είμαι απόφοιτος της Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πειραιά).

Επικρατεί ένα κλίμα άγνοιας και αοριστίας που προκύπτει από τη μη δημοσίευση διευκρίνισης επί της τροπολογίας.

Κατά τη γνώμη μου, το πρώτο βήμα πριν την οποιαδήποτε αντίδραση, η οποία μπορεί να είναι σπασμοδική και βεβιασμένη είναι να ζητηθεί από το Υπουργείο (Διεύθυνση πληροφορικής ή όποιο άλλο αντίστοιχο τμήμα) μια διευκρίνιση για την συγκεκριμένη τροπολογία.
Μια διευυκρίνιση που θα ξεκαθαρίζει ποιους αποφοίτους του ΔΤΨΣ θα αφορά (όλους, τους παλιούς που το πτυχιο τους θα αναγράφει την παλιά ονομασία, τους παλιούς της Διδακτικής της Τεχνολογίας).

Όταν θα έχουμε στα χέρια μας τη διευκρίνιση τότε θα μπορέσουμε να οργανώσουμε επί συγκεκριμένου την αντίδρασή μας, η οποία θα πρέπει να είναι η απ'ευθείας συνομιλια εκπροσώπων των συλλόγων μας με τον κατ'εξοχήν αρμόδιο του υπουργείου επί του συγκεκριμένου θέματος, και εν συνεχεία να πράξουμε αναλόγως.
   

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 26, 2009, 07:45:16 μμ »
εγω την αδικία δεν την μετράω με κεφάλια!είτε ευνοηθεί ένας είτε πολλοί το ίδιο είναι!!!δεν μπορεί άλλοι συνάδελφοι να παρατάνε δουλειές &οικογένειες για να κάνουν μεταπτυχιακό και να μάθουν 2 γλώσσες μπας και μπουν ΑΣΠΑΙΤΕ και άλλοι να βαφτίζονται παιδαγωγική σχολή σε μια νύχτα.Σας το ξαναλέω:δεν με απασχολεί εάν κάνατε 20 παιδαγωγικά μαθήματα ή 1!!!Το άτιμο της υπόθεσης είναι ότι έγινε εκ των υστέρων!!!Η μόνη δικαιολογία γι εσάς που ευνοήστε είναι ότι αυτα έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν(βλέπε με οαεδίτες).Ούτε αυτό με καλύπτει σαν απάντηση.Στο Ελλαδιστάν κάποτε πρέπει να σταματήσει το δούλεμα.Είναι μια καλή ευκαιρία τώρα!

Αποσυνδεδεμένος karderina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 26, 2009, 07:59:54 μμ »
apo tin stigmi poy eginan kathigitiki sxoli  toys simparasernei oloys kai palioys kai neoys
to sigoyro einai pos tha proigoyntai pia stoys pinakes oxi fisika apo ayton poy exei moria kai aspete
alla sigoyra apo ayton poy mporei na exei px 17 moria (xoris paidagogiki eprakeia)  tha proigite esto kai me o,o1morio apla ta pragmata


ayto einai to mono sigoyro

sta pek ginete paidagigiki epimorfosi alla afora aytoys poy diorizontai alla gia na dioristeis prpei na exeis paidagogiki eparkeia
i epimorfosi sta pek diarkei 2 ebdomades

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 26, 2009, 08:17:10 μμ »
& εγω αυτο καταλαβαίνω.Είναι για όλους!!!Κρατάω μόνο μία αμφιβολία για το όνομα:γιατί γράφει μόνο τον παλιό τίτλο του τμήματος;από την άλλη πιστεύω αν ήταν μόνο για παλιούς απόφοιτους θα έπρεπε να γράφει και τις χρονιές.Εγώ με 20 μορια χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ είμαι τέτοια περιπτωση.Εγω θα δουλέψω κανά 2 χρόνια ολοήμερα ακόμη και θα πάω σπιτι μου.Καποιοι αλλοι συνάδελφοι για μια 1 χρονια ολοήμερα τους έχω ακόμη.Τι να πεις,πρέπει να αντιδράσουμε.Το εχω γράψει και παραπάνω:η συγκεκριμένη τροπολογία ειναι η ταφόπλακα στον κλάδο της Πληροφορικής.Στους επικείμενους διορισμούς στα δημοτικά δεν θα μπουν αυτοί που το άξιζαν αλλά οι βυσματίες(όχι όλλοι για να μην παρεξηγηθώ).& στους προηγούμενους διαγωνισμούς 7 στους 10  μπήκαν από το παράθυρο.Κατάφεραν σε 7 χρόνια να μπουκώσουν την Πληροφορική!!!Είναι απίστευτο!

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 26, 2009, 08:37:15 μμ »
Εγω θα πω πως τωρα φανηκε γιατι καθυστερον τοσους μηνες τα αποτελεσματα του ΑΣΕΠ
ηταν προδιαγεγραμμενο το σχεδιο

και αυτα για το οτι δεν εχουνε διορθωτες απευθυνονται σε εμας τους μαλακες (και εγω πρωτος που το εχαψα)

Αλλα τετοια ζωα ειμαστε και καθομαστε και τους πιστευουμε...

Απλα περιμενανε να περασουνε το νομο.. πριν βγει ο ΑΣΕΠ για να βαλουνε μεσα οσους θελουνε

Παιδια το λεω και το πιστευω δυο τρεις θεσεις (η και καμμια) για οσους δεν εχουν παιδαγωγικη επαρκεια

Το λεω αν και εχω (εχω πτυχιο Χημειας και ΗΜΜΥ) θεωρω πως εχω πιθανοτητες να περασω και χωρις την "παιδαγωγικη" μου επαρκεια.. αν ητανε τα πραγματα τιμια

Αλλα ειναι ατιμα με μεσο στην ασπαιτε με μεσο στην ΠΔΣ με μεσο παντου...
Ατιμο και το καθεστως των καθηγητικων σχολων (η δικη μου περιπτωση)
καθαρα πραγματα ολοι οι ΠΕ 19 να διαγωνιζονται ισοτιμα

Αλλα που ισοτιμια στην εποχη της επανιδρυσης του κρατους καραμανλη ( τον εχω ψηφισει ΤΡΕΙΣ φορες τον &&(*(*&)
αμα ξαναδει ψηφο να μου γραψει
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 26, 2009, 08:50:57 μμ »
Και η δική μου σχολή άλλαξε όνομα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, τα πτυχία όμως πριν και μετά ήταν απολύτως ισοδύναμα. Επίσης ποτέ και πουθενα δεν έχω δει να κάνουν διάκριση σε πτυχία της ίδιας σχολής ανάλογα με την κατεύθυνση. Η κατεύθυνση ουσιαστικά δε λαμβάνεται υπ' όψιν πουθενα. Επίσης αν ήταν να τη λαμβάνει υπ' όψιν θα το διευκρίνιζε. Επιπλέον δε μπορεί να γίνει διάκριση ούτε ανάλογα με το έτος λήψης πτυχίου ή το έτος εισαγωγής. Τα πτυχία μίας σχολής είναι πάντα απολύτως ισοδύναμα μεταξύ τους και όλοι οι απόφοιτοι της έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα.
Είμαι λοιπόν πεπεισμένη ότι τους συμπεριλαμβάνει όλους.
Πολύ φοβάμαι ότι θα ισχύσει και από φέτος, και ίσως να μετρήσει και στα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ (τα οποία ίσως γι' αυτό άργησαν τόσο, δε τους βγαίνανε όπως τα ήθελαν με το μαγείρεμα και βάλαν τα μεγάλα μέσα). Αλλιώς τι θα τους πουν; Έχετε παιδαγωγική επάρκεια, αλλά θα σας την αναγνωρίσουμε από του χρόνου; Ελπίζω να διαψευστώ, για να έχουμε και λίγα περιθώρια αντίδρασης.Ελπίζω να διαψευστώ.
Γι 'αυτό πιστεύω ότι πρέπει άμεσα να αρχίσουμε κινήσεις. Αν περιμένουμε, όπως πάντα, να δουμε κ.τ.λ. και μπει σε ισχύ, άντε μετά να το μαζέψεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.