*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224363 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 11:37:54 μμ »
την ιδια απορια ειχα οχι για φροντιστηριο αλλα ιδιωτικο κολλεγιο. και για ενα ΙΕΚ αλλα νομιζω μερικα ιδιωτικα ΙΕΚ εχουν την φημη του κακοπληρωτη οποτε ψιλοδικαιολογειται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 11:53:38 μμ »
Και εγώ αυτό σκέφτομαι ως πρώτη αιτία,το γεγονός ότι δε θα πληρώνουν καλά,ή θα καθυστερούν ή άλλα εργασιακά θέματα.Βέβαια,είχα ακούσει και κάτι άλλο για μια αλυσίδα(δε μου είχαν πει ποια συγκεκριμένα ήταν,μπορεί να ήταν και αυτή για την οποία μιλάω).Έβαζαν αγγελίες,έκαναν συνεντεύξεις και έλεγαν στους υποψηφίους ότι πρέπει να κάνουν ένα σεμινάριο διδακτικής (επί πληρωμής) και έπειτα θα έμπαιναν σε λίστα αναμονής για θέση που τυχόν θα προέκυπτε.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:24:31 πμ »
Πολύ πρόσφατα το Cambridge ως εξεταστικός φορέας πιστοποίησης γλωσσομάθειας, βρέθηκε μπλεγμένο σε εξεταστικό σκάνδαλο με αποτέλεσμα να του δείξουν την έξοδο. Μιλάω για Αγγλία. Από τότε έχασε πολύ μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. Επίσημη άδεια για τέτοιες εξετάσεις έχει πλέον μονο το Trinity College που είχε έρθει πριν λίγα χρόνια στην Ελλάδα αλλά ήταν τόσο κακά οργανωμένο σε σχέση με τη συνεργασία του με τα φροντιστήρια που οι προσπάθειές του (εντός εισαγωγικών προσπάθειες) να σταθεροποιηθεί στην Ελλάδα δεν ευοδώθηκαν.

Επιπλέον κανείς δε ζητάει Cambridge . Ούτε πανεπιστήμιο, ούτε εργοδότης.  Μονο TOEIC ή IELTS ή TOEFL. Αν κάποιος είχε πρόσφατο Cambridge με υψηλό βαθμό μετρούσε -όχι σε όλα τα πανεπιστήμια- αλλά μετά από το σκάνδαλο που ξέσπασε, τα πράγματα έχουν γίνει πολύ θολά.

Ολα αυτά τα απίθανα proficiency που ανέφερε προηγούμενως η Isla (και υπάρχουν και άλλα) τα ζητούν μόνο εδώ. Είναι καλά για προσλήψεις στο δημόσιο και για τίποτε άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:27:29 πμ από Ferdydurke »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:35:13 πμ »
To IELTS είναι Cambridge  8)

Όσο για σκάνδαλα στην Αγγλία, εγώ είχα ακούσει για το TOEIC αλλά δε νομίζω πως αυτό επηρέασε τα πανεπιστήμια αφού έτσι κι αλλιώς δεν το δέχονταν.

Ιδού το σχετικό ρεπορτάζ: http://www.bbc.co.uk/news/uk-26024375

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:39:33 πμ »
To IELTS είναι Cambridge  8)

Όσο για σκάνδαλα στην Αγγλία, εγώ είχα ακούσει για το TOEIC αλλά δε νομίζω πως αυτό επηρέασε τα πανεπιστήμια αφού έτσι κι αλλιώς δεν το δέχονταν.

Ιδού το σχετικό ρεπορτάζ: http://www.bbc.co.uk/news/uk-26024375

Γνωρίζω πως το IELTS διοργανώνεται από το Cambridge αλλά δεν εχει σχέση με τα  FCE, CAE, και CPE. Aυτό εννοούσα κι επειδή κάνουμε την ιδια δουλειά, νομιζα πως θα το καταλάβαινες. Τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ζητούν τωρα και TOEIC. Aσε που το έχουν κάνει και πολύ δυσκολότερο σε σχέση με λίγα χρόνια πριν.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:43:47 πμ »
Δεν είχα ιδέα ότι κάνουμε την ίδια δουλειά ??? πάντως πιστεύω πως άξιζε να γίνει η διευκρίνηση και για τους άλλους που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:44:47 πμ »
Δεν είχα ιδέα ότι κάνουμε την ίδια δουλειά ??? πάντως πιστεύω πως άξιζε να γίνει η διευκρίνηση και για τους άλλους που διαβάζουν.

Δεν ειχε φανεί ότι είμαι ΠΕ06 ;  :D

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:59:42 πμ »
Μάλλον παραείμαι αφηρημένη  :-\

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 02:01:41 πμ »
Μάλλον παραείμαι αφηρημένη  :-\

Ισως!  :D

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:47:53 μμ »
Καλησπέρα σας.Είμαι δύο χρόνια στο χώρο,έχω περάσει από αρκετές συνεντεύξεις και με όσα περίεργα έχω δει και ακούσει τόσο σε φροντιστήρια όσο και ιδιαίτερα(ιδιαίτερα κάνω πιο πολλά χρόνια),έχω να πω ότι είμαι φοβερά απογοητευμένη από το επάγγελμα.Θα σας περιγράψω σκηνικό που συνέβη χθες σε ΚΞΓ γνωστής αλυσιδας και θα ήθελα τη γνωμη σας.

Το καλοκαίρι είχα περάσει από συνέντευξη στα Γαλλικά στο εν λόγω ΚΞΓ,με την ακαδημαική υπεύθυνη των Γαλλικών. Είδαν πολύ κόσμο τότε,και είχαμε μείνει στο ότι μπορεί να με ειδοποιήσουν,χωρίς να είναι σίγουρο,το κλασικό δηλαδή.Χθες,επικοινώνησαν μαζί μου,μου είπαν ότι με επέλεξαν και ότι απλώς έπρεπε να περάσω από το παράρτημα να με δουν οι εργοδότες και να συζητήσουμε το οικονομικό.Ο εργοδότης(ευγενέστατος)μου ανακοίνωσε ότι θα παίρνω 6 ευρώ την ώρα καθαρά και παράλληλα κάτι άλλες υπάλληλοι μαζί με την υπεύθυνη των Γαλλικών κανόνιζαν τις ώρες μου σε ένα δεύτερο παράρτημα.Ξέρω ότι τα 6 ευρώ την ώρα είναι μια λογική τιμή για την εποχή,αλλά επειδή αυτά τα ΚΞΓ δεν είναι και δίπλα στο σπίτι μου,ρώτησα τον εργοδότη αν μπορώ να τον πάρω τηλ. το βράδυ να του πω σίγουρα,ότι και καλά ήθελα να υπολογίσω τα έξοδα μου.Αυτός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,απλώς να τον πάρω να του πω.Έδειξε δηλαδή ότι δεν τον πείραξε.Βγαίνοντας από το γραφείο του,η υπεύθυνη των Γαλλικών με ενημέρωσε ότι το βράδυ θα με έπαιρνε τηλ. να με ενημερώσει για τις τελικές ώρες.Γυρνώντας λοιπόν σπίτι και έχοντας αποφασίσει ότι θα δεχτώ,περίμενα αυτό το τηλ. για να τους πω εν τέλει το οκ,ένα τηλ. που ποτέ δεν έλαβα φυσικά.

Σήμερα,πήρα τηλ. εγώ στο φροντιστήριο,λέγοντας ότι απο πλευράς μου είμαστε ο.κ για να λάβω την εξής καταπληκτική,κοφτή και αγενέστατη απάντηση από μια κυρία(τώρα γυναίκα του είναι,συνιδιοκτήτρια θα σας γελάσω): "Δεν θα συνεργαστούμε τελικά!"Ρωτάω γιατί,μου λέει "Δεν θα σας χρειαστούμε φέτος" και μου το έκλεισε.Πήρα τηλ. τον εργοδότη κατευθείαν, του είπα τι πράγματα είναι αυτά,γιατί με κουβαλήσατε χθες και μου είπατε ότι θα με πάρετε ενώ δεν είχατε σκοπό,του είπα για την αγένεια αυτής που μόνο που δε με έβρισε,λέγοντας του μάλιστα ότι περίμενα τηλ. από το φροντιστήριο χθες κιόλας.Τον ρώτησα κιόλας αν παρεξηγήθηκε που του ζήτησα λίγο χρόνο να το σκεφτώ.Αυτός άρχισε να μου λέει ότι έχω δίκιο και χίλια συγγνώμη και δεν είναι ενήμερος,αλλά ταυτόχρονα ότι έτσι είναι οι δουλειές και ότι και αυτοί χάνουν παιδιά χωρίς εξήγηση(άσχετο αυτό εντωμεταξύ).Και κατέληξε να μου λέει ότι θα το διευθετήσει το θέμα και θα με πάρει τηλ. το βραδυ.Το τι θα διευθετήσει,δε μου είπε.

Και σας ρωτώ,είναι συμπεριφορά αυτή νορμάλ ανθρώπων απέναντι σε καθηγητή;Σας φαίνομαι υπερβολική;Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:56:36 μμ »
Μα καλά, πως αυτή η γυναίκα σου είπε κάτι τέτοιο χωρίς να έχει ενημερωθεί ο εργοδότης;;
Πολύ περίεργο αυτό..

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:58:36 μμ »
Μάλλον είναι η γυναίκα του και είναι και καθηγήτρια Αγγλικών εκει.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:59:17 μμ »
Καλησπέρα σας.Είμαι δύο χρόνια στο χώρο,έχω περάσει από αρκετές συνεντεύξεις και με όσα περίεργα έχω δει και ακούσει τόσο σε φροντιστήρια όσο και ιδιαίτερα(ιδιαίτερα κάνω πιο πολλά χρόνια),έχω να πω ότι είμαι φοβερά απογοητευμένη από το επάγγελμα.Θα σας περιγράψω σκηνικό που συνέβη χθες σε ΚΞΓ γνωστής αλυσιδας και θα ήθελα τη γνωμη σας.

Το καλοκαίρι είχα περάσει από συνέντευξη στα Γαλλικά στο εν λόγω ΚΞΓ,με την ακαδημαική υπεύθυνη των Γαλλικών. Είδαν πολύ κόσμο τότε,και είχαμε μείνει στο ότι μπορεί να με ειδοποιήσουν,χωρίς να είναι σίγουρο,το κλασικό δηλαδή.Χθες,επικοινώνησαν μαζί μου,μου είπαν ότι με επέλεξαν και ότι απλώς έπρεπε να περάσω από το παράρτημα να με δουν οι εργοδότες και να συζητήσουμε το οικονομικό.Ο εργοδότης(ευγενέστατος)μου ανακοίνωσε ότι θα παίρνω 6 ευρώ την ώρα καθαρά και παράλληλα κάτι άλλες υπάλληλοι μαζί με την υπεύθυνη των Γαλλικών κανόνιζαν τις ώρες μου σε ένα δεύτερο παράρτημα.Ξέρω ότι τα 6 ευρώ την ώρα είναι μια λογική τιμή για την εποχή,αλλά επειδή αυτά τα ΚΞΓ δεν είναι και δίπλα στο σπίτι μου,ρώτησα τον εργοδότη αν μπορώ να τον πάρω τηλ. το βράδυ να του πω σίγουρα,ότι και καλά ήθελα να υπολογίσω τα έξοδα μου.Αυτός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,απλώς να τον πάρω να του πω.Έδειξε δηλαδή ότι δεν τον πείραξε.Βγαίνοντας από το γραφείο του,η υπεύθυνη των Γαλλικών με ενημέρωσε ότι το βράδυ θα με έπαιρνε τηλ. να με ενημερώσει για τις τελικές ώρες.Γυρνώντας λοιπόν σπίτι και έχοντας αποφασίσει ότι θα δεχτώ,περίμενα αυτό το τηλ. για να τους πω εν τέλει το οκ,ένα τηλ. που ποτέ δεν έλαβα φυσικά.

Σήμερα,πήρα τηλ. εγώ στο φροντιστήριο,λέγοντας ότι απο πλευράς μου είμαστε ο.κ για να λάβω την εξής καταπληκτική,κοφτή και αγενέστατη απάντηση από μια κυρία(τώρα γυναίκα του είναι,συνιδιοκτήτρια θα σας γελάσω): "Δεν θα συνεργαστούμε τελικά!"Ρωτάω γιατί,μου λέει "Δεν θα σας χρειαστούμε φέτος" και μου το έκλεισε.Πήρα τηλ. τον εργοδότη κατευθείαν, του είπα τι πράγματα είναι αυτά,γιατί με κουβαλήσατε χθες και μου είπατε ότι θα με πάρετε ενώ δεν είχατε σκοπό,του είπα για την αγένεια αυτής που μόνο που δε με έβρισε,λέγοντας του μάλιστα ότι περίμενα τηλ. από το φροντιστήριο χθες κιόλας.Τον ρώτησα κιόλας αν παρεξηγήθηκε που του ζήτησα λίγο χρόνο να το σκεφτώ.Αυτός άρχισε να μου λέει ότι έχω δίκιο και χίλια συγγνώμη και δεν είναι ενήμερος,αλλά ταυτόχρονα ότι έτσι είναι οι δουλειές και ότι και αυτοί χάνουν παιδιά χωρίς εξήγηση(άσχετο αυτό εντωμεταξύ).Και κατέληξε να μου λέει ότι θα το διευθετήσει το θέμα και θα με πάρει τηλ. το βραδυ.Το τι θα διευθετήσει,δε μου είπε.

Και σας ρωτώ,είναι συμπεριφορά αυτή νορμάλ ανθρώπων απέναντι σε καθηγητή;Σας φαίνομαι υπερβολική;Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Aπο ποια αλυσίδα; Σε ποια περιοχή;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:01:40 μμ »
Αυτό δεν μπορώ να το πω,για ευνόητους λόγους...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.