*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση  (Αναγνώστηκε 90177 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:29:25 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί; Λοιπόν είμαι η μοναδική αποσπασμένη στην ειδικότητα μου σε νομό της Μακεδονίας. Αποσπάστηκα κατά προτεραιότητα λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο. Ανήκω και σε ειδική κατηγορία. Με ποια σειρά θα τοποθετηθώ; Ο γραμματέας του ΠΥΣΔΕ μου είπε τελευταία των τελευταίων.

Ο γραμματέας εννοούσε μετά τους όντες στη Διάθεση. Θα μπεις με όσους τυχόν αιτηθούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και  θα έχεις προτεραιότητα μεταξύ σας αθροιστικά λόγω του ενστόλου συζύγου και της ειδικής κατηγορίας στην οποία εμπίπτεις.
Η κ.π απόσπαση γίνεται για να μπεις στο ΠΥΣΔΕ που θες. Μετά ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία και σειρά στην τοποθέτηση βάσει Π.Δ 100/97: λειτουργικά υπεράριθμοι-> όντες στη Διάθεση-> αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΔΕ πακέτο με αιτούμενους απόσπασης εντός.
   

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:03 »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:29:47 μμ »
Σόρρυ, ξέχασα... εξαρτάται τι ειδική κατηγορία βέβαια... γιατί υπάρχουν αρκετές(πολύτεκνοι, 67% κλπ) και δεν έχουν όλες την ίδια μοριοδότηση....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:33:18 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:32:04 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί; Λοιπόν είμαι η μοναδική αποσπασμένη στην ειδικότητα μου σε νομό της Μακεδονίας. Αποσπάστηκα κατά προτεραιότητα λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο. Ανήκω και σε ειδική κατηγορία. Με ποια σειρά θα τοποθετηθώ; Ο γραμματέας του ΠΥΣΔΕ μου είπε τελευταία των τελευταίων.

Ο γραμματέας εννοούσε μετά τους όντες στη Διάθεση. Θα μπεις με όσους τυχόν αιτηθούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και  θα έχεις προτεραιότητα μεταξύ σας αθροιστικά λόγω του ενστόλου συζύγου και της ειδικής κατηγορίας στην οποία εμπίπτεις.
Η κ.π απόσπαση γίνεται για να μπεις στο ΠΥΣΔΕ που θες. Μετά ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία και σειρά στην τοποθέτηση βάσει Π.Δ 100/97: λειτουργικά υπεράριθμοι-> όντες στη Διάθεση-> αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΔΕ πακέτο με αιτούμενους απόσπασης εντός.
   

Ευχαριστώ πολύ!

Καλή τοποθέτηση!!!!! :) :) :)
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:36:39 μμ »
Σημαντικό που μπήκες στο ΠΥΣΔΕ που θές! Οπωσδήποτε, αφού υπάρχει θέμα συνυπηρέτησης, θα πρέπει το ΠΥΣΔΕ να μεριμνήσει, ώστε να μην είναι ο ένας στην μία άκρη του νομού και ο άλλος στην άλλη!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:03 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:42:25 μμ »
Kαλά αυτό το χουν παραγκωνίσει άπειρες φορές, για τη συνυπηρέτηση.Beacon αν δε σου κάνει κόπο ξέρεις ποιό είνει το άρθρο στο ΠΔ 100/97 που τα λέει αυτά;

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:46:25 μμ »
Ευτύχως ο νομός είναι μικρός.  Μακάρι όλοι να πηγαίνουν εκεί όπου βρίσκονται οι οικογένειες τους  :)

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:13:09 μμ »
αν εισαι κπ λόγω ασθένειας ή πολυτεκνίας ναι. αν είσαι κπ λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο όχι. Η κπ στην περίπτωση αυτή ισχύει για την απόσπαση όχι για την τοποθέτηση.
γιατί; αφού ο νόμος για τις αποσπάσεις κπ συζύγων μελών ΔΕΠ λέει "σε αντίστοιχη εκπαιδευτική μονάδα της πόλης όπου είναι η έδρα του Τμήματος ή Παραρτήματος του ΑΕΙ στο οποίο υπηρετεί ο / η σύζυγος τους".
Ξέρεις, αυτό που με προβληματίζει είναι τα κενά που δε δίνονται... και θα ήθελα να ξέρω ως που με καλύπτει ο νόμος
Ευχαριστώ πολύ bitch! Ευχαριστώ και όλους για όλες τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:27:20 μμ »
στον υπολογισμό των μορίων απόσπασης μετράει μόνο η προυπηρεσία π.χ. 8 έτη 5 μήνες οι και οι δυσμενείς συνθήκες όπως στις μεταθέσεις;
Αν ο ένας έχει 8 έτη και 8 μήνες και ο άλλος 8 έτη και 3 μήνες  -αλλά σε δυσμενείς συνθήκες - ποιος έχει περισσότερα μόρια για τις αποσπάσεις -στις μεταθέσεις προηγείται ο δεύτερος-
 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:31:56 μμ »
αν εισαι κπ λόγω ασθένειας ή πολυτεκνίας ναι. αν είσαι κπ λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο όχι. Η κπ στην περίπτωση αυτή ισχύει για την απόσπαση όχι για την τοποθέτηση.
γιατί; αφού ο νόμος για τις αποσπάσεις κπ συζύγων μελών ΔΕΠ λέει "σε αντίστοιχη εκπαιδευτική μονάδα της πόλης όπου είναι η έδρα του Τμήματος ή Παραρτήματος του ΑΕΙ στο οποίο υπηρετεί ο / η σύζυγος τους".
Ξέρεις, αυτό που με προβληματίζει είναι τα κενά που δε δίνονται... και θα ήθελα να ξέρω ως που με καλύπτει ο νόμος
Ευχαριστώ πολύ bitch! Ευχαριστώ και όλους για όλες τις απαντήσεις

ο νόμος ( το περιβόητο αρ. 21) αναφέρεται σε αποσπάσεις που δεν αφορούν αποκλειστικά εκπαιδευτικούς. Μπορει δηλαδή να ειναι πχ εφοριακός, σύζυγος ενστόλου, εργαζόμενος στην Πολεοδομία , σύζυγος μέλους ΔΕΠ κτλ. Οι εκπαιδευτικοί τοποθετούνται με βάση ειδικές διατάξεις ( μοριοδότηση) ενώ οιυπόλοιποι με βάση τη γενική διάταξη ( πχ ο της Πολεοδομίας, αν δεν έχει θέση στην πολεοδομία μπορει να πάει στα Δικαστήρια της πόλης που υπηρετεί ο ένστολος). Ο εκπαιδευτικός όμως δεν μπορεί - θα τοποθετηθεί με βάση τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν για τον κλάδο του. Επομένως, η συνυπηρετηση με ένστολο ή μέλος ΔΕΠ ισχύει κατά προτεραιότητα για την αποσπαση αλλά όχι απαραίτητα και για την τοποθέτηση του αποσπασθέντος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:34:17 μμ »
κατ΄αρχήν ειναι bitch  και όχι beach!!  ( ένα προφίλ πάσχισα η δόλια να φτιάξω...όχι να μου το κάνεις σμ(παραλια) !!!  ;D ;D

αυτό που γράψαμε παραπάνω αναφέρεται στην περίπτωση που μείνει ένα κενό από όσα δηλώνουν οι διαθεσιτες το οποίο όμως δεν το έχει δηλώσει κανένας. Εκεί υποχρεωτικά θα πάει αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια και ας μην το έχει δηλώσει.

Όντως,δεν σου ταιριάζει καθόλου το beach ( είσαι εξυπηρετικότατη).Τότε θα πάει στο άσχημο κενό που δεν το δήλωσε κανένας αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια από όλους και διαθεσίτες και αποσπασμένους.Γιατί η κοπέλα κατάλαβε πως θα πάει στο αδήλωτο κενό ο έχων λιγότερα μόρια διαθεσίτης ,λόγω του οτι προηγείται.Τζάμπα η χαρά.
Εγω μια χαρα καταλαβα και καθολου τσαμπα η χαρα . Στην ειδικοτητα μου εχει μονο ενα κενο αλλα ειναι σε νησι και δε το θελουν. ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να μη το θελουν οι διαθεσιτες. Ο τελευταιος στα μορια θα τοποθετηθει υποχρεωτικα. Οχι ο αποσπασμενος.
Και στην αναγκη υπαρχει και δικηγορος .

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:36:18 μμ »
στον υπολογισμό των μορίων απόσπασης μετράει μόνο η προυπηρεσία π.χ. 8 έτη 5 μήνες οι και οι δυσμενείς συνθήκες όπως στις μεταθέσεις;
Αν ο ένας έχει 8 έτη και 8 μήνες και ο άλλος 8 έτη και 3 μήνες  -αλλά σε δυσμενείς συνθήκες - ποιος έχει περισσότερα μόρια για τις αποσπάσεις -στις μεταθέσεις προηγείται ο δεύτερος-



bitch help...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:47:07 μμ »
μετράει η συνολική υπηρεσία αλλά όχι οι δυσμενείς συνθήκες.
Διάβασε την εγκύκλιο αποσπάσεων και θα δεις την ακριβή μοριοδότηση για τα έτη υπηρεσίας καθώς και τα επιμέρους κριτήρια ( πχ συνυπηρέτηση, εντοπιότητα, παιδιά κτλ)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:58:39 μμ »
Σε αυτές τις αποσπάσεις που ανακοινώθηκαν στα καλλιτεχνικά, στα μουσικά και στα εκκλησιαστικά μέτρησε η προϋπηρεσία σε μήνες; γιατί είδα ότι ένα άτομο πήρε μετάταξη με 3 έτη προϋπηρεσία! και πού είναι τα μόρια για να συγκριθούν με κάποιου που δεν πήρε απόσπαση εκεί!

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:59:36 μμ »
Διάβασα τα ΠΔ 100/97 ΚΑΙ 50/96 ,ισχύουν όλα όσα γράφονται στο συγκεκριμένο topic εκτός οτι προηγούνται οι σύζυγοι ενστόλων μεταξύ των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ.Αυτό δεν το λέει πουθενά.Έχει δίκιο η Bitch προηγούνται στις κπ αποσπάσεις αλλά πουθενά στην τοποθέτηση.Όποιος ξέρει άλλο νόμο ας τον γράψει εδώ.Επίσης , έχει δίκιο για το άρθρο 21 είναι γενικά για συζύγους(μη εκαπιδευτικούς) ενστόλων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.