*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 10:11:57 μμ »
Στη θέση της συναδέλφου τι θα κάνατε;
Εγώ θα του 'σβηνα την απουσία πάραυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 11:58:16 μμ »
Μήνυση για εξύβριση, ασφαλιστικά μέτρα για τις απειλές και αίτημα για αποζημίωση λόγω προσβολής προσωπικότητας
Σύμφωνα με το άρθρο 57 ΑΚ: «Όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις αδικοπραξίες δεν αποκλείεται».

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 12:13:53 πμ »
Μήνυση για εξύβριση, ασφαλιστικά μέτρα για τις απειλές και αίτημα για αποζημίωση λόγω προσβολής προσωπικότητας
Σύμφωνα με το άρθρο 57 ΑΚ: «Όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις αδικοπραξίες δεν αποκλείεται».
Πλάκα κάνεις... Συγνώμη, δηλαδής, αλλά άμα εσύ κάνεις μηνύσεις στους μαθητές όποτε σου πετάξουν κάνα γαλλικό τότε θα 'χεις σοβαρά θέματα ν' αντιμετωπίσεις στην ιδιωτική σου ζωή τρέχοντας στα δικαστήρια με μαθητές και γονείς. Εκτός κι αν τα λέτε εδώ ανέξοδα στο pde.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 12:52:33 πμ »
Να ξέρουμε 5 πράγματα γιατί αυτό μπορεί να τύχει στον καθένα.Πάντως μπράβο που διατήρησε την ψυχραιμία της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 06:34:58 πμ »
Μήνυση για εξύβριση, ασφαλιστικά μέτρα για τις απειλές και αίτημα για αποζημίωση λόγω προσβολής προσωπικότητας
Σύμφωνα με το άρθρο 57 ΑΚ: «Όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητά του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις αδικοπραξίες δεν αποκλείεται».
Ακριβώς! Χωρίς υπαναχώρηση. Στις ειδήσεις μια μητέρα δηλώνει ότι το παρατραβάει η καθηγήτρια. Οι μαθητές κατάλαβαν το λάθος τους και ζήτησαν 20 φορές συγγνώμη. Καταλαβαίνουμε πολύ καλά με ποιες αρχές έχουν μεγαλώσει τα συγκεκριμένα παιδιά. Η μετάνοιά τους φαίνεται ξεκάθαρα (ειρωνεύομαι ξεκάθαρα) στην χειρότερη πράξη του δράματος: δημοσιοποίηση του βίντεο.

Επιβάλλεται η εισαγγελική επέμβαση κατά τη γνώμη μου, γιατί κάτι που ξεκίνησε ως αστείο μπορεί να έχει πολλούς μιμητές στο μέλλον, αν δεν υπάρξει τιμωρία. Έχουν συμβεί εξάλλου πολύ χειρότερα χωρίς να καταγράφονται με κάμερα... οι παρεμβάσεις πρέπει να ξεκινήσουν από τις οικογένειες των παιδιών. Κάτι πηγαίνει πολύ στραβά εκεί!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 07:52:26 πμ »
Το μπάχαλο έχει όνομα:Α Δ.......
Πιο πριν: Θασοκ.
Σήμερα: Ταχα μου πολιτικούς, δήθεν υπουργούς που υπόσχονται μόνο..
Συνεπικουρούμενο από πολλούς καθηγητές.
Και από πολλές "οικογένειες" κατ ονομα.
Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά πάντως σε μία κοινωνία η οποία έχει υποστεί πολιτική, πολιτισμική, τεχνολογική, θεσμική αλλά κυρίως αξιακή καθίζηση.
Το μπάχαλο δεβν είναι μόνο στην Παιδεία είναι ΠΑΝΤΟΥ!Στους Δήμους, στην αστυνομία, στις περιφέρειες, στην καθημερινότητα μας.
Καμία ανοχή στην παραβατικότητα, μήπως  σε μερικες δεκαετίες "αναστηθεί"  ό,τι έχει απομείνει από τον κατ επίφαση πολίτη της Ευρώπης που κατοικεί στη νότια Βαλκανική.
Με τις υγείες μας/




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2020, 08:26:57 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 09:18:45 πμ »
Δυστυχώς όλο το θέμα πηγάζει από την οικογένεια.Οι γονείς πρέπει να μαθαίνουν στα παιδιά να σέβονται πρώτα τον εαυτό τους και ύστερα τους άλλους.Δε ξέρω αλλά όσο περνούν τα χρόνια η κατάσταση χειροτερεύει.Δεν ειναι δυνατόν μωρά β δημοτικού να αναγκάζουν συμμαθήτριά τους να φιλήσει τουαλέτα και να μη γίνεται ΤΙΠΟΤΑ. Ορίστε μετά πως καταλήγουν,  να απειλούν και καθηγητές και να μην τους νοιάζει.Μόνο ντροπή για όλα αυτά που γίνονται στα σχολεία και δεν κάνει κανείς ΤΙΠΟΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 09:51:32 πμ »
Οταν απο την αρχη της χρονιας αφηνεις να σουλατσαρουν οι μαθητες σου μεσα στην ταξη με την δικαιολογια ελα μωρε επαλ ειμαι ολοι ετσι κανουν,τοτε καλα να παθεις.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 11:48:59 πμ »
math22 συμφωνώ απολύτως μαζί σου....κάποιοι έχουν παραχαλαρώσει και αφήνουν τους μαθητές των ΕΠΑΛ να κάνουν ότι θέλουν

Μετά δεν μαζεύονται

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 11:52:53 πμ »
Ξερετε οτι αυτο εκανε η συναδελφισα στο βιντεο; Την γνωριζετε προσωπικα; Ή απλα θελετε να κανετε τους εξυπνους και τους καλυτερους για να ξερουμε

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 12:15:19 μμ »
Ξερετε οτι αυτο εκανε η συναδελφισα στο βιντεο; Την γνωριζετε προσωπικα; Ή απλα θελετε να κανετε τους εξυπνους και τους καλυτερους για να ξερουμε

Προσωπικά δεν την ξέρω. Δεν σχολιάζω τη συναδέλφισσα. Δεν τη γνωρίζω. Τοποθετούμε υπέρ της. Στην περίπτωση του βίντεο θεωρώ απαράδεκτη τη συμπεριφορά του μαθητή, ότι και να έκανε η καθηγήτρια. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι βέβαιος ότι ήταν σωστή.

Ξέρω πολύ καλά ότι δεν χρειάζεται να κάνει κάτι λάθος η καθηγήτρια για να δείξει αυτό τον θυμό ο μαθητής. Θα ήθελα ο μαθητής να αποβληθεί όχι μόνο από το σχολείο αλλά γενικά από τα σχολεία και να μην αποφοιτήσει ποτέ από ΕΠΑΛ. Με κάποιο τρόπο πρέπει να τιμωρηθεί.

Σχολιάζω απλώς ότι ορισμένες φορές είμαστε πολύ ελαστικοί και τα παιδιά ξεθαρρεύουν. Δεν είμαι καλύτερος από κανέναν συνάδελφο. Κάνω καθημερινά και εγώ τα λάθη μου.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 12:38:36 μμ »
Ναι ξέρω τι έκανε. Διότι και εμένα στην εποχή μου άτομα που έκαναν τα ίδια, δεν τα έκαναν σε όποιον καθηγητή έβλεπαν μπροστά τους αλλά σε 1-2 συγκεκριμένους που είχαν μια άλφα συμπεριφορά.Επισης όλοι πέφτετε από τα σύννεφα λες και δεν ξέρετε τι είναι το επαλ αλλά και τι μάθημα προσπαθούν να κάνουν οι καθηγητές.Όλοι φταίνε από γονείς μέχρι καθηγήτρια και πολιτεια
Υγ Αν κάτι έμαθαν στο επαλ είναι να βαφουν τοίχους όπως ο άλλος πίσω. Σε λίγο θα τους φωνάζουμε σπίτι να μας βάψουν με αντάλλαγμα να είναι καλά παιδια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2020, 12:40:09 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 03:11:28 μμ »
Πλάκα κάνεις... Συγνώμη, δηλαδής, αλλά άμα εσύ κάνεις μηνύσεις στους μαθητές όποτε σου πετάξουν κάνα γαλλικό τότε θα 'χεις σοβαρά θέματα ν' αντιμετωπίσεις στην ιδιωτική σου ζωή τρέχοντας στα δικαστήρια με μαθητές και γονείς. Εκτός κι αν τα λέτε εδώ ανέξοδα στο pde.

Όχι ούτε πλάκα κάνουμε ούτε ανέξοδα τα λέμε...αλλά τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να έχουν και την ανάλογη τύχη. Τώρα αν εσύ ανέχεσαι κάθε ειδους χυδαιότητα ή χυδαιολογία είναι δικό σου ζήτημα. Η δημοκρατία θέτει  όρια και κανόνες προκειμένου να υπάρχει προστασία για το πολίτευμα και τους πολίτες. Εσυ όταν θεώρησες ότι δικαιώθηκες από τον τρόπω διορισμό των επιτυχόντων στον γραπτό διαγωνισμό του 2008 προσέφυγες στο ΣτΕ και δικαιώθηκες. Αντιμετωπισες προβλήματα με το κράτος ή κάποιον άλλον στην ιδιωτική σου ζωή; Καλύτερα να είμαστε πιο προσεκτικοί με τα ζητήματα αυτά.
Σκέφθηκες μηπως το βίντεο αυτό ανέβηκε μετά από ένα χρόνο στο διαδίκτυο για να διασύρουν την εκπαιδευτικό πιστεύοντας ότι έχει κριθεί το ζήτημα και δεν θα τιμωρηθούν;

Αφιερωμένο!!
www.esos.gr/arthra/65943/katalipsi-sto-epal-poy-spoydazei-o-mathitis-poy-emfanizetai-se-vinteo-na-zita-diagrafi
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2020, 05:35:05 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 28, 2020, 03:19:54 μμ »
Ναι ξέρω τι έκανε. Διότι και εμένα στην εποχή μου άτομα που έκαναν τα ίδια, δεν τα έκαναν σε όποιον καθηγητή έβλεπαν μπροστά τους αλλά σε 1-2 συγκεκριμένους που είχαν μια άλφα συμπεριφορά.Επισης όλοι πέφτετε από τα σύννεφα λες και δεν ξέρετε τι είναι το επαλ αλλά και τι μάθημα προσπαθούν να κάνουν οι καθηγητές.Όλοι φταίνε από γονείς μέχρι καθηγήτρια και πολιτεια
Υγ Αν κάτι έμαθαν στο επαλ είναι να βαφουν τοίχους όπως ο άλλος πίσω. Σε λίγο θα τους φωνάζουμε σπίτι να μας βάψουν με αντάλλαγμα να είναι καλά παιδια

Εξήγησε μας ποια είναι αυτή η "άλφα συμπεριφορά"; Και αν διικαιολογει παρομαια αντιδραση απο τον μαθητη γιατί ο συγκεκριμένος μόνο όπλο δεν τράβηξε εκείνη την στιγμη.
Φυσικά μια παροιμία λέει μακριά από εμενα και ας ειναι 1 ποντο, αργά ή γρήγορα όμως  το κακό θα
 κτυπήσει και την δίκη μας πόρτα και τότε δεν θα βρίσκουμε χέρι βοηθείας.

Κατάληψη στο ΕΠΑΛ που σπουδάζει ο μαθητής που εμφανίζεται σε βίντεο να ζητά διαγραφή απουσίας
https://www.esos.gr/arthra/65943/katalipsi-sto-epal-poy-spoydazei-o-mathitis-poy-emfanizetai-se-vinteo-na-zita-diagrafi
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2020, 03:22:26 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.