*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 16, 2022, 09:15:33 μμ »
Αυτά τα δακρύβρεχτα που ποτέ δεν ακούγεται η άλλη πλευρά και έχουν πάντα στόχο να θίξουν τα σχολεία, γιατί τα πιστεύουμε τόσο εύκολα; Δηλαδή ένα παιδί που δεν έχει δώσει αφορμή και για κάτι άλλο, αποφασίζει μια μέρα να τα βάλει με μια άλλη μαθήτρια που ούτε αυτή έχει δώσει αφορμή. Ε δεν στέκει αυτό λογικά. Να μου πεις ότι υπάρχει μια συμμορία που επιτίθεται σε αλλοδαπούς ας πούμε, να το δεχτω. Ένας επιθετικός μαθητής που τα βάζει με όλους, επίσης να το δεχτω ότι μπορεί να συμβεί. Τα υπόλοιπα δεν τα πολυπιστεύω. Και κακώς έχουμε δεχτεί στα σχολεοα να γίνεται τόση φασαρία για τον υποτιθέμενο εκφοβισμό που όλοι ακούμε και ποτέ δεν βλέπουμε.
Δεν συνηθίζω να προτιμώ τα δακρύβρεχτα σχόλια αλλά ξέρω τι λέω και τι βλέπω. Λυπάμαι αν δεν αρέσει η αλήθεια σε ορισμένους και θέλουν να μιλήσουν για υπερβολές. Την προηγούμενη χρονιά δεν είχα κανένα θέμα. Φέτος και είχα και είχε όλη η σχολική μονάδα θέμα, όχι για ένα αλλά για 3 παιδιά...δεν είναι αστείο. Δεν γίναμε εκπαιδευτικοί για να κάνουμε τους θηριοδαμαστές σε παιδιά που προέρχονται από γονείς που το καπνίζουν δίπλα....όπως λέμε εδώ που μένω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 16, 2022, 09:36:39 μμ »
ioannasol, η χρονιά που πέρασε ήταν όντως πολύ δύσκολη. Αν σε παρηγορεί αυτό, το ίδιο έλεγαν όλοι οι συνάδερφοι σχεδόν που γνωρίζω. Το όλο θέμα αποδόθηκε στον εγκλεισμό λόγω covid. Κι εμείς περάσαμε μια εξαιρετικά δύσκολη χρονιά με διευθυντή που δεν ήθελε να επιβάλει καμιά τάξη, με αποτέλεσμα να επικρατεί χάος και γονείς και καθηγητές να αγανακτούν. Ίσως φταίει και το ότι βρίσκεται κοντά στη σύνταξη, τι να υποθέσω δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι οι συνάδερφοι ταλαιπωρηθήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 17, 2022, 08:14:56 πμ »
Δε αμφιβάλλω ότι υπάρχουν μαθητες με βίαιη συμπεριφορά. Δεν έχω δει βέβαια στο δικό μου σχολείο παρολο που είμαι επαρχία. Για το λεγόμενο bullying έχω επιφυλάξεις γιατί ποτέ δεν έχω ακούσει από κανέναν να λέει ότι είχε τέτοιο θέμα στο σχολείο του. Έχω ακούσει χίλια μυρια θέματα και σοβαρών παραβάσεων ακόμα, αλλά τέτοιες καταστάσεις δεν έχω ακούσει ποτέ. Γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι κάτι τεχνητά διογκωμένο.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 17, 2022, 08:40:48 πμ »
Δε αμφιβάλλω ότι υπάρχουν μαθητες με βίαιη συμπεριφορά. Δεν έχω δει βέβαια στο δικό μου σχολείο παρολο που είμαι επαρχία. Για το λεγόμενο bullying έχω επιφυλάξεις γιατί ποτέ δεν έχω ακούσει από κανέναν να λέει ότι είχε τέτοιο θέμα στο σχολείο του. Έχω ακούσει χίλια μυρια θέματα και σοβαρών παραβάσεων ακόμα, αλλά τέτοιες καταστάσεις δεν έχω ακούσει ποτέ. Γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι κάτι τεχνητά διογκωμένο.
το θεμα της είδησης δεν ειναι οι βίαιη συμπεριφορά των μαθητών σε βάρος συμμαθητών τους ή καθηγητών, αλλά η αδιαφορία, εθελοτυφλία, στρουθοκαμηλισμός της διευθυντριας..Αυτά δεν τα έχετε ζήσει; εγω ημουν σε σχολειο στην Αθηνα στην Νεα Ιωνία, όπου έριξε η διευθυντρια αποβολή σε έναν της γ λυκείου επειδή κάπνιζε στην αυλή, και την επομένη της έκανε κατάληψη η παρέα του για να πάρει πίσω την αποβολή και την πήρε πίσω....μετά θα υποστηρίξει η διευθύντρια τους μαθητές ή τους εκπ/κους; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 17, 2022, 09:22:39 πμ »
https://www.athensvoice.gr/epikairotita/politiki-oikonomia/758418/aytoktonia-toy-14hronoy-maki-ohi-aplos-sholiko-bullying-alla-omi/
«Το σχολείο είναι αδιάφορο, ο διευθυντής είναι αδιάφορος όλα τα χρόνια.

https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/636410/bullying-xylodarmos-mathitrias-sto-sxoleio-toy-14xronoy-poy-aytoktonise-binteo-ntokoymento-
«Κάλεσα τον Διευθυντή, τον ενημέρωσα και του ζήτησα να καλέσει τους γονείς ορισμένων παιδιών για να βοηθήσει και μου απάντησε πως δεν μπορεί να με βοηθήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 09:29:57 πμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 17, 2022, 09:46:52 πμ »
Για να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας, όλοι γνωρίζουμε ότι είμαστε ανίσχυροι να προστατέψουμε ένα παιδί το οποίο έχει μπει στο στόχαστρο κάποιου. Το παιδί μου ήταν σε σχολείο όπου συμμαθητης του είχε δώσει δείγματα ότι θα γίνει ο νταής από το Νηπιαγωγειο. Όσο κι αν παλεψε η εξαίρετη νηπιαγωγός που είχαν και μετά οι δασκαλοι στο δημοτικό (ενημέρωση γονέων, παράκληση για παραπομπή σε ψυχολόγο, ενεργοποίηση του δικτύου Άλφα, προγράμματα στην ταξη), ο συγκεκριμένος χτυπούσε τα παιδιά και τους έλεγε απίστευτα πράγματα. Θύμα του συγκεκριμένου και το παιδί μου, το οποίο ειδικά από τη Δ δημοτικού μέχρι την Στ πέρασε τα πάνδεινα με αποκορύφωμα το ότι τον έριξε από τις σκάλες του πρώτου ορόφου και βρέθηκε στο πάτωμα του ισογείου, ευτυχως μόνο με ένα στραμπούληγμα. Δυο γονείς εκπαιδευτικοί δεν μπορέσαμε να προστατέψουμε το ίδιο μας το παιδί! Φυσικά και δεν πήγε στο ίδιο γυμνασιο με αυτόν, ήταν μονόδρομος η απόφαση, η οποία έγινε δεκτή με ανακούφιση από το παιδί. Επειδή καταφύγαμε και σε νομική συμβουλή, το μόνο πράγμα που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν, σε περίπτωση χτυπήματος να πάμε σε εφημερεύον νοσοκομείο και να πάρουμε αντίγραφο της πραγματογνωμοσύνης και με αυτή να πάμε στον εισαγγελέα υπηρεσίας ώστε να κινηθεί αυτός εναντίον των γονέων του παιδιου, έχοντας μαζί μας και τις καταγραφές όλων των συμβάντων από το βιβλίο σχολικής ζωής. Ο συγκεκριμένος νταης, έφηβος πλέον, συνεχίζει την ίδια ένδοξη πορεία και στο γυμνασιο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 09:53:58 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 17, 2022, 10:18:14 πμ »
Η σωματική επαφή και η βία πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοια και όχι ως εκφοβισμός/bullying. Είναι παραβατική συμπεριφορά.
Πρέπει κάποτε να υπάρξουν και ποινικές ευθύνες στους γονείς ανηλίκων εφ' όσον οι συμβατικοί οδοί δεν επαρκούν.
Όσο η σιωπηλή, συντριπτική πλειοψηφία δεν αντιδρά, δεν θα αλλάξει τίποτα και τα αποτελέσματα (όταν αυτά τα παιδιά ενηλικιωθούν) τα βλέπουμε και μας σοκάρουν.
Πόσο υποκριτές είμαστε;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:49:17 πμ »
Σε μας κάποιοι γονείς αγανάκτησαν και έφτασαν στον εισαγγελέα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:54:58 πμ »
Η σωματική επαφή και η βία πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοια και όχι ως εκφοβισμός/bullying. Είναι παραβατική συμπεριφορά.
Πρέπει κάποτε να υπάρξουν και ποινικές ευθύνες στους γονείς ανηλίκων εφ' όσον οι συμβατικοί οδοί δεν επαρκούν.
Όσο η σιωπηλή, συντριπτική πλειοψηφία δεν αντιδρά, δεν θα αλλάξει τίποτα και τα αποτελέσματα (όταν αυτά τα παιδιά ενηλικιωθούν) τα βλέπουμε και μας σοκάρουν.
Πόσο υποκριτές είμαστε;

Δεν διαφωνώ καθολου. Γι αυτό ενοχλούμαι όταν παρουσιάζεται σαν σχολικό φαινόμενο, κάτι που αν συμβαίνει πιθανότατα συμβαίνει και εκτός σχολείου. Ας μαζέψουν οι γονείς τα παιδιά τους λοιπόν και ας τα προστατέψουν χωρίς να περιμένουν εμείς να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα. Αν κάποιος σε απειλεί, κινείσαι νομικά. Εμείς φροντίζουμε για τη συμπεριφορά των παιδιών μεσα στην τάξη στα πλαίσια τξς μαθητικής ιδιότητας. Αν τα τοπικά κωλοπαιδα τραμπουκίζουν το παιδί σου στην πλατεία, μην το στέλνεις στην πλατεία ή κάλεσε την
αστυνομία. Τόσο απλα. Επιστήμονες είμαστε, όχι σωφρονιστικοί υπάλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:56:13 πμ »
από του χρόνου με την αξιολόγηση θα είμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για κάθε είδους συμπεριφορά τέτοιου είδους... κι αν διαμαρτυρηθείς για το αυτονόητο άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας... τα χειρότερα έρχονται... δεν θα είμαστε πιά μόνο επιστήμονες...

Αποσυνδεδεμένος yoral

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 17, 2022, 01:43:51 μμ »
H βία/ παρενόχληση όταν ασκείται επανειλημμένα από το ίδιο/α άτομο/α με θύμα συγκεκριμένο παιδί είναι bullying. Και η διαχείρισή του όταν εμφανίζεται στο σχολικό πλαίσιο είναι υποχρέωσή μας.  Έχω ακούσει συνάδελφο με τα αυτιά μου να λέει σε σχετική συνεδρίαση του συλλόγου "Μα καλά! Μεγάλο παιδί δε μπορεί να το διαχειριστεί και όλο έρχεται στο γραφείο και βάζει τη μαμά του και μας ζαλίζει λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές!"

Όποιος δεν θέλει να το δει, δεν θα το δει. Για μένα κάποιες απόψεις είναι ντροπή να ακούγονται από εκπαιδευτικούς και ειδικά από εκπαιδευτικούς που είναι και γονείς. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 01:45:32 μμ από yoral »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 17, 2022, 02:40:09 μμ »
H βία/ παρενόχληση όταν ασκείται επανειλημμένα από το ίδιο/α άτομο/α με θύμα συγκεκριμένο παιδί είναι bullying. Και η διαχείρισή του όταν εμφανίζεται στο σχολικό πλαίσιο είναι υποχρέωσή μας.  Έχω ακούσει συνάδελφο με τα αυτιά μου να λέει σε σχετική συνεδρίαση του συλλόγου "Μα καλά! Μεγάλο παιδί δε μπορεί να το διαχειριστεί και όλο έρχεται στο γραφείο και βάζει τη μαμά του και μας ζαλίζει λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές!"

Όποιος δεν θέλει να το δει, δεν θα το δει. Για μένα κάποιες απόψεις είναι ντροπή να ακούγονται από εκπαιδευτικούς και ειδικά από εκπαιδευτικούς που είναι και γονείς.

Ναι αυτό σαφώς είναι εκφοβισμός. Πόσο συχνό είναι όμως; Συμβαίνει κάθε χρόνο σε πόσα σχολεία της χώρας; 10; 100; 1000; Έχουμε σαφή εικόνα ή απλώς αποδεχόμαστε σαν πρόβατα την «πληροφορία» ότι έχει μεγάλη έκταση, χωρίς να κρίνουμε; Μήπως είναι σαν την περίφημη παραβατικότητα στα ΑΕΙ που η σκόπιμη διόγκωση της εξυπηρετεί άλλες σκοπιμότητες;

Το άλλο θέμα ειναι, ωραία τα λόγια αλλά εις δεν έχουμε κανένα μέσο να το αντιμετωπίσουμε ενδοσχολικά. Μόνο αν κινηθούμε νομικά. Που δεν έχουμε όμως καμία προστασία. Και συγγνώμη κιόλας, εγω φιλόλογος σπούδασα για να μάθω στα παιδιά λογοτεχνία. Αν ήθελα να είμαι σε δουλειά με νομικές αντιδικίες, θα σπούδαζα κάτι άλλο και μπορεί να έβγαζα και χρήματα και να είχα και κυρος. Ο κάθε κομπλεξικός που παρατάει τα παιδιά του, ανακαλύπτει μια ωραία πρωΐα ότι το παιδί του έχει πρπβλημα και τα βάζει με τον πιο αδύναμο κρίκο γις να μην τον τρέχουν εκείνον για παραμέληση.

Αποσυνδεδεμένος yoral

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 17, 2022, 02:54:49 μμ »
Ναι αυτό σαφώς είναι εκφοβισμός. Πόσο συχνό είναι όμως; Συμβαίνει κάθε χρόνο σε πόσα σχολεία της χώρας; 10; 100; 1000; Έχουμε σαφή εικόνα ή απλώς αποδεχόμαστε σαν πρόβατα την «πληροφορία» ότι έχει μεγάλη έκταση, χωρίς να κρίνουμε; Μήπως είναι σαν την περίφημη παραβατικότητα στα ΑΕΙ που η σκόπιμη διόγκωση της εξυπηρετεί άλλες σκοπιμότητες;

Το άλλο θέμα ειναι, ωραία τα λόγια αλλά εις δεν έχουμε κανένα μέσο να το αντιμετωπίσουμε ενδοσχολικά. Μόνο αν κινηθούμε νομικά. Που δεν έχουμε όμως καμία προστασία. Και συγγνώμη κιόλας, εγω φιλόλογος σπούδασα για να μάθω στα παιδιά λογοτεχνία. Αν ήθελα να είμαι σε δουλειά με νομικές αντιδικίες, θα σπούδαζα κάτι άλλο και μπορεί να έβγαζα και χρήματα και να είχα και κυρος. Ο κάθε κομπλεξικός που παρατάει τα παιδιά του, ανακαλύπτει μια ωραία πρωΐα ότι το παιδί του έχει πρπβλημα και τα βάζει με τον πιο αδύναμο κρίκο γις να μην τον τρέχουν εκείνον για παραμέληση.

Αν δεν σου αρέσουν τα καθήκοντά σου, μπορείς κάλλιστα να παραιτηθείς και να κάνεις κάτι άλλο που σου αρέσει. Ενημερωτικά ένα παιδί που υφίσταται bullying το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορέσει να μάθει λογοτεχνία. Δεν θα μπορέσει να συγκεντρωθεί σ'αυτό. Και είναι άλλο πράγμα να προσπαθήσεις να στηρίξεις ένα παιδί με όσα μέσα (αυτά τα λίγα) σου δίνονται και άλλο να προεξοφλείς ότι οι γονείς του θύματος είναι "κομπλεξικοί" που δεν ασχολούνται με το παιδί τους κι εμένα τι με νοιάζει. Ντράπηκε και η ντροπή.

Nαι όλοι συμφωνούμε ότι τα μέσα που μας δίνονται για να αντιμετωπίσουμε αυτό το εξαιρετικά συχνό φαινόμενο δεν επαρκούν. Αλλά το να κλείνεις τα μάτια ή να βρίσκεις άλλες δικαιολογίες για να μην κάνεις τίποτα εμένα με ξεπερνάει σαν εκπαιδευτικό και σαν άνθρωπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 02:57:53 μμ από yoral »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 17, 2022, 03:05:48 μμ »
Αν δεν σου αρέσουν τα καθήκοντά σου, μπορείς κάλλιστα να παραιτηθείς και να κάνεις κάτι άλλο που σου αρέσει. Ενημερωτικά ένα παιδί που υφίσταται bullying το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορέσει να μάθει λογοτεχνία. Δεν θα μπορέσει να συγκεντρωθεί σ'αυτό. Και είναι άλλο πράγμα να προσπαθήσεις να στηρίξεις ένα παιδί με όσα μέσα (αυτά τα λίγα) σου δίνονται και άλλο να προεξοφλείς ότι οι γονείς του θύματος είναι "κομπλεξικοί" που δεν ασχολούνται με το παιδί τους κι εμένα τι με νοιάζει. Ντράπηκε και η ντροπή.

Nαι όλοι συμφωνούμε ότι τα μέσα που μας δίνονται για να αντιμετωπίσουμε αυτό το εξαιρετικά συχνό φαινόμενο δεν επαρκούν. Αλλά το να κλείνεις τα μάτια ή να βρίσκεις άλλες δικαιολογίες για να μην κάνεις τίποτα εμένα με ξεπερνάει σαν εκπαιδευτικό και σαν άνθρωπο.

Δεν βρίσκω δικαιολογίες. Απλώς λέω ότι δέκα χρόνια σε επαρχιακό σχολείο έχω δει πολλά δείγματα χαμηλού επιπέδου αλλά όχι bullying κι επίσης δεν γνωριζω κανέναν που να είχε στο σχολείο του bullying. Γι αυτό ρωτάω, πού είναι αυτό το bullying? υπάρχει ή είναι κατασκεύασμα των ειδήσεων; και τέλος πάντων, τι περιμένουμε από το σχολείο; θα δώσει κάποιες αποβολές για να φανεί ότι έγινε κάτι, δεν θα αλλάξει τίποτα γιατί οι αποβολές ποτέ δεν σώζουν, θα κάνουμε και καμία συνάντηση με τις οικογένειες έτσι για να φανεί ότι έχουμε και παιδαγωγικά μέσα εκτός από τις τιμωρίες, άντε να κάνουμε και προσχηματικά κανένα πρόγραμμα διαμεσολάβησης για να δικαιολογήσουμε και τις επιμορφώσεις μας, και βασικά θα παρακαλάμε να τελειώσει η χρονιά. Τίποτα από αυτά δεν λύνει κάτι, απλώς λέμε υποκριτικά ότι τα κάναμε για να τα κάνουμε.

Και όχι, δεν είναι διυλεια μας. Τα παιδιά έχουν γονείς, στο σχολείο είναι 6 ώρες και η μέρα έχει άλλες 18. Εμείς φροντίζουμε για τη μόρφωση, την ευημερία, τη συμπεριφορά τους και την ασφάλεια τους μέσα στο σχολείο, σε λογικά πλαίσια. Από κει και πέρα, τα παιδιά έχουν γονείς, είναι δική τους δουλειά να επιμεληθουν το τι συμβαίνει άπαξ και σχολάσαν και στις διαδικτυακές επικοινωνίες και στις παρέες τους και σε όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.