*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135208 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 18, 2022, 02:55:00 μμ »
bullying
οταν πηγα στο δημοτικο (πριν 50χρονια,επαρχια) υπηρχε μπουλιγκ α) απο μαθητη/ες προς μαθητη β) απο δασκαλο προς μαθητη. τα ιδια και στο γυμνασιο-λυκειο. εννοειται πως οσο περνουσαν τα χρονια μειωνοταν το β.

τωρα που διδασκω (μεγαλουπολη) υπαρχει μπουλιγκ  α) απο μαθητη/ες προς μαθητη β) απο μαθητη προς δασκαλο (κυριως καθηγητες επαλ) εννοειται πως οσο περνουν τα χρονια αυξανεται το β.
οποιος δεν το βλεπει ή δεν του εχει τυχει μπορει να παρει αποσπαση σε καποιο αλλο σχολειο για να αποκτησει τις αναλογες εμπειριες....

Να σου πω την αλήθεια, έχω δει μαθητή να αυτοϊκανοποιείται σε ώρα μαθήματος (σε άλλη συναδελφο, συστηματικά), μαθητή να θυμώνει με καθηγήτρια και να φωνάζει «αει γ…….. π……..», συστηματικά κακοποιητικη συμπεριφορά μαθητών σε καθηγητές με δικές τους δυσκολίες, γενικα στο σχολείο μου έχω δει πολλουσ καθηγητές να υποφέρουν, όπως ξέρω και από παρα πολλούς συναδέλφους για το πόσο υποφέρουν στα σχολεία τους. Οπότε δεν θεωρώ ότι έχω παρωπίδες, ούτε είμαι σε κάποιο ειδυλλιακό περιβάλλον. Απλώς έχω κριτική σκέψη και δεν πιστεύω τι μιυ λενε τα ΜΜΕ και οι εκάστοτε μόδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 18, 2022, 02:58:10 μμ »
Να σου πω την αλήθεια, έχω δει μαθητή να αυτοϊκανοποιείται σε ώρα μαθήματος (σε άλλη συναδελφο, συστηματικά), μαθητή να θυμώνει με καθηγήτρια και να φωνάζει «αει γ…….. π……..»

Αφήστε με να μαντέψω... μήπως, λέω μήπως, επρόκειτο για παιδιά "ευυπόληπτων επιτυχημένων επιχειρηματιών" που "συνεισφέρουν στη βαριά βιομηχανία της χώρας, τον τουρισμό", ή κάτι παρόμοιο; Λέω τώρα...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 18, 2022, 04:29:38 μμ »
Να σου πω την αλήθεια, έχω δει μαθητή να αυτοϊκανοποιείται σε ώρα μαθήματος (σε άλλη συναδελφο, συστηματικά), μαθητή να θυμώνει με καθηγήτρια και να φωνάζει «αει γ…….. π……..», συστηματικά κακοποιητικη συμπεριφορά μαθητών σε καθηγητές με δικές τους δυσκολίες, γενικα στο σχολείο μου έχω δει πολλουσ καθηγητές να υποφέρουν, όπως ξέρω και από παρα πολλούς συναδέλφους για το πόσο υποφέρουν στα σχολεία τους. Οπότε δεν θεωρώ ότι έχω παρωπίδες, ούτε είμαι σε κάποιο ειδυλλιακό περιβάλλον. Απλώς έχω κριτική σκέψη και δεν πιστεύω τι μιυ λενε τα ΜΜΕ και οι εκάστοτε μόδες.

Βρε Εσπερε, εμεις ειμαστε ΜΜΕ και εκαστοτε μοδες;;;;;

Τοσοι συναδελφοι εδω μεσα σου λενε οτι ειναι υπαρκτο προβλημα και εσυ εξακολουθεις να λες οτι επειδη δεν υπαρχει στο δικο σου σχολειο, δεν υπαρχει και αλλου!!!!!!

Για μενα ειναι φυσικο ενας γονιος που εχει απηυδησει με ο,τι μπορει να γινεται στο παιδι του να καταφυγει και στα ΜΜΕ παντως. Και τα ΜΜΕ ειναι επομενο οτι θα το προβαλουν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 18, 2022, 05:22:01 μμ »
Βρε Εσπερε, εμεις ειμαστε ΜΜΕ και εκαστοτε μοδες;;;;;

Τοσοι συναδελφοι εδω μεσα σου λενε οτι ειναι υπαρκτο προβλημα και εσυ εξακολουθεις να λες οτι επειδη δεν υπαρχει στο δικο σου σχολειο, δεν υπαρχει και αλλου!!!!!!

Για μενα ειναι φυσικο ενας γονιος που εχει απηυδησει με ο,τι μπορει να γινεται στο παιδι του να καταφυγει και στα ΜΜΕ παντως. Και τα ΜΜΕ ειναι επομενο οτι θα το προβαλουν

Δεν αρνούμαι βρε παιδι μου ότι υπάρχει είτε σε σοβαρή είτε σε διαχειρίσιμη μορφή. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι το νο1 πρόβλημα της εκπαίδευσης όπως παρουσιάζεται. Και σίγουρα δεν δέχομαι ότι είναι πιο διαδεδομένο από άσχημες συμπεριφορές μαθητών σε καθηγητές, όπου στο κάτω κάτω τα πράγματα είναι σαφή αφού ξέρεις ποιος φταίει. Είναι πολύ βολικό να μιλάμε για κακές συμπεριφορές μαθητών εις βάρος άλλων μαθητών, κάτι που φέρνει συγκίνηση στην κοινή γνώμη, και άλλο να μιλάμε για κακές συμπεριφορές μαθητών εναντίον καθηγητών που οι περισσότεροι θα αναρωτηθούν κιόλας, μήπως έφταιξε κι ο καθηγητής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 18, 2022, 05:25:59 μμ »
... Οπότε δεν θεωρώ ότι έχω παρωπίδες, ούτε είμαι σε κάποιο ειδυλλιακό περιβάλλον. Απλώς έχω κριτική σκέψη και δεν πιστεύω τι μιυ λενε τα ΜΜΕ και οι εκάστοτε μόδες.
μην πιστευεις τα μμε, αλλωστε αναφερουν ελαχιστες περιπτωσεις ( αυτες που εχει ακρες σε καποιο καναλι ο δικηγορος του καταγγελλοντος και θελει "εξωθεν" βοηθεια γιατι τα δικαστηρια συνηθως απαλλασσουν λογω αμφιβολιων)
ρωτα τους συναδελφους την πρωτοβαθμιας για το μπουλιγκ απο γονεις προς δασκαλους (ξεχωριστη κατηγορια που ξεχασα να αναφερω προηγουμενως και αυξανεται γεωμετρικα)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 18, 2022, 05:35:02 μμ »
μην πιστευεις τα μμε, αλλωστε αναφερουν ελαχιστες περιπτωσεις ( αυτες που εχει ακρες σε καποιο καναλι ο δικηγορος του καταγγελλοντος και θελει "εξωθεν" βοηθεια γιατι τα δικαστηρια συνηθως απαλλασσουν λογω αμφιβολιων)
ρωτα τους συναδελφους την πρωτοβαθμιας για το μπουλιγκ απο γονεις προς δασκαλους (ξεχωριστη κατηγορια που ξεχασα να αναφερω προηγουμενως και αυξανεται γεωμετρικα)

Έχω δει κι η ίδια μπόουλινγκ από γονείς σε εκπαιδευτικούς. Και στο δικό μου σχολείο. Αυτά δεν τα λενε τα ΜΜΕ. Δεν μετράνε. Εμείς είμαστε αναλώσιμοι και υποκατάστατα οικογενειών που ξυπνάνε καποοα στιγμή και τα βάζουν μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 18, 2022, 05:56:48 μμ »
. Εμείς είμαστε αναλώσιμοι και υποκατάστατα οικογενειών που ξυπνάνε καποοα στιγμή και τα βάζουν μαζί μας.
right to the point!!!
τωρα που το ειδες απο τη σωστη πλευρα, θα βρεις την απαντηση σε πολλα απο αυτα που ανεφεραν οι προηγουμενοι αλλα δυσκολευεσαι να πιστεψεις.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 18, 2022, 09:45:34 μμ »
topsy,  αυτό είναι το πρόβλημα, η δυσλειτουργική οικογένεια. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν σύλλογοι και διευθυντές πρόθυμοι να αντιμετωπίσουν ανεπαρκείς γονείς πηγαίνοντας στον εισαγγελέα για παραμέληση ανηλίκου. Η δική μου πικρή εμπειρία λέει ότι δεν τους έχω βρει ακόμη.

Υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστοι. Όταν, όμως,  επεμβαίνουν συντονισμένα όπου χρειάζεται και εφόσον έχουν εξαντληθεί όλα τα άλλα παιδαγωγικά μέτρα, κάνουν τη διαφορά.
Ένας εκπαιδευτικός, μόνος του, δεν μπορεί και δεν πρέπει να το διαχειριστεί.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 18, 2022, 10:34:35 μμ »
Υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστοι. Όταν, όμως,  επεμβαίνουν συντονισμένα όπου χρειάζεται και εφόσον έχουν εξαντληθεί όλα τα άλλα παιδαγωγικά μέτρα, κάνουν τη διαφορά.
Ένας εκπαιδευτικός, μόνος του, δεν μπορεί και δεν πρέπει να το διαχειριστεί.

Στονσχολειο μου πάντως την καραμέλα να ελεγχθούν οι οικογένειες, την πιπιλίζουν πολύ εύκολα. Μόνο για κάτι φουκαράδες όμως. Με αυτό το αφ υψηλού στιλ ότι εμείς ξέρουμε καλύτερα από την πολύτεκνη αναλφάβητη μάνα που το παιδί τξς έχει επιληψία και κλείνουν τα μάτια του στην τάξη από την φαρμακευτική αγωγή, επειδή η ερμη δεν θέλει να το πάει στο τμήμα ένταξης, να την τρέξουμε λίγο για να συνετιστεί. Η υποκρισία.. (ευτυχωσ δεν έχουν εισακουστεί, γιατί για κάτι τσογλανακια από νεόπλουτες οικογένειες που κάνουν τη ζωή των καθηγητών πατίνι, με τη σιωπηρή ανοχή των συμμαθητών, δεν λέει κανεις σε τι σπίτι μεγάλωσαν). Οπότε ακούω για παραμέληση και ακατάλληλους γονείς και κοινωνικές υπηρεσίες και βγάζω σπυριά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 18, 2022, 11:18:48 μμ »
Δυσάρεστο είναι εκείνο που συμβαίνει στο σχολείο σου σχετικά με τη μητέρα του  παιδιού που έχει επιληψία, αλλά στο χέρι σας είναι να το σταματήσετε.
Το θέμα μας είναι άλλο και αφορά στις παραβατικές συμπεριφορές μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 18, 2022, 11:39:19 μμ »
Δυσάρεστο είναι εκείνο που συμβαίνει στο σχολείο σου σχετικά με τη μητέρα του  παιδιού που έχει επιληψία, αλλά στο χέρι σας είναι να το σταματήσετε.
Το θέμα μας είναι άλλο και αφορά στις παραβατικές συμπεριφορές μαθητών.

Οι παραβατικές συμπεριφορές πάντως, δεν είναι όλες bullying.

Έχω κι ένα προκλητικό ερώτημα. Ένα παιδί που για κάποιον λόγο στο σχολείο το κοροϊδευουν. Όχι παιδί ευάλωτης ομάδας, ένα παιδί που θα μπορούσε να είναι το δικό μου και το δικό σου. Στο σχολείο που τα πράγματα είναι ελεγχόμενα, είναι η κορυφή του παγόβουνου προφανώς, και τα βαριά γίνονται στον δρόμο για το σχολείο ή σε εξόδους ή στο διαδίκτυο. Ο γονιός κάποια στιγμή το καταλαβαίνει. Για την μετακίνηση του παιδιού του και τις παρέες του και τις εξόδους του και το αν έχει μέσα κοινωνικής δικτύωσης (παράνομα μέχρι μια ηλικία), είναι αποκλειστικα εκείνος υπεύθυνος. Άρα οτιδήποτε έχει συμβεί στο παιδί του εκείνες τις ώρες, είναι δίκη του ευθύνη με την έννοια ότι εκείνος αποφάσισε πού θα πάει, αν θα πάει, αν θα είναι μόνο του στη διαδρομή, αν θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο κλπ. Τι είναι εύκολο για να θολώσει τα νερα και να ρίξει αλλού την ευθύνη; Να πει ότι φταίει το σχολείο, ότι ο εκφοβισμός ήταν σχολικός, οι καθηγητές δεν το πρόλαβαν κλπ. Αναρωτήθηκε κανεις πού ήταν ο γονιός αυτός όταν άρχισε ο «εφιάλτης» του παιδιού του; Όχι βέβαια. Πάντα φταίει το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 19, 2022, 09:18:37 πμ »
Υπάρχουν και ανεύθυνοι προκατειλημμένοι γονείς, αλλά ευτυχώς είναι μειοψηφία. Τους εξηγούμε ότι πρέπει να τους εξηγήσουμε και από εκεί και πέρα τους παραπέμπουμε στο διευθυντή του σχολείου για να συζητήσουν τα υπόλοιπα. Το θέμα της παραβατικότητας, αλλά και του bullying (που  είναι διαφορετική συμπεριφορά) είναι πολυσύνθετο και θέλει συνεργασία πολλών για να ελαττωθεί.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 20, 2022, 03:51:26 μμ »
Οι παραβατικές συμπεριφορές πάντως, δεν είναι όλες bullying.

Έχω κι ένα προκλητικό ερώτημα. Ένα παιδί που για κάποιον λόγο στο σχολείο το κοροϊδευουν. Όχι παιδί ευάλωτης ομάδας, ένα παιδί που θα μπορούσε να είναι το δικό μου και το δικό σου. Στο σχολείο που τα πράγματα είναι ελεγχόμενα, είναι η κορυφή του παγόβουνου προφανώς, και τα βαριά γίνονται στον δρόμο για το σχολείο ή σε εξόδους ή στο διαδίκτυο. Ο γονιός κάποια στιγμή το καταλαβαίνει. Για την μετακίνηση του παιδιού του και τις παρέες του και τις εξόδους του και το αν έχει μέσα κοινωνικής δικτύωσης (παράνομα μέχρι μια ηλικία), είναι αποκλειστικα εκείνος υπεύθυνος. Άρα οτιδήποτε έχει συμβεί στο παιδί του εκείνες τις ώρες, είναι δίκη του ευθύνη με την έννοια ότι εκείνος αποφάσισε πού θα πάει, αν θα πάει, αν θα είναι μόνο του στη διαδρομή, αν θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο κλπ. Τι είναι εύκολο για να θολώσει τα νερα και να ρίξει αλλού την ευθύνη; Να πει ότι φταίει το σχολείο, ότι ο εκφοβισμός ήταν σχολικός, οι καθηγητές δεν το πρόλαβαν κλπ. Αναρωτήθηκε κανεις πού ήταν ο γονιός αυτός όταν άρχισε ο «εφιάλτης» του παιδιού του; Όχι βέβαια. Πάντα φταίει το σχολείο.

Κι αυτό να συμβαίνει εσύ που είσαι εκπαιδευτικός οφείλεις να το βοηθήσεις !  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 20, 2022, 04:15:30 μμ »
Κι αυτό να συμβαίνει εσύ που είσαι εκπαιδευτικός οφείλεις να το βοηθήσεις !  :)

Αρνήθηκα κάπου ότι το σχολείο πρέπει να ενδιαφερθεί; Υπάρχουν και όρια όμως και καλό είναι να δείχνουμε και στους γονείς τις ευθύνες τους. Γιατι αν ένα παιδί διαμαρτυρηθεί για κάτι που γίνεται σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ενώ είνα σε ηλικία που δεν θα έπρεπε να έχει, σκέψου πόσο ωραία θα τους τρίζαμε λίγο τα δόντια αν λέγαμε ότι έχει παράνομα λογαριασμό και κανονικά δεν πρέπει να ασχοληθούμε; Έχει συμβεί στο σχολείο μας, μεταξύ μαθητριών και φιλενάδων, διακίνηση φωτογραφίας της μιας κοπέλας από την άλλη, που δεν είχε τη συγκατάθεσ, αλλά τελικά δεν ήταν σίγουρο ότι την είχε, ένα ατέλειωτο είπα - ξείπα, και καθόταν ο διευθυντής και άκουγε υπομονετικά το ξεκατίνιασμα για να βγάλει άκρη. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Αντί να πάρει ένα τηλέφωνο τις δυο οικογένειες να τους πει να μαζέψουν τα παιδιά τους; Είναι δουλειά διευθυντή σχολείου να ασχολείται με τέτοια πράγματα; Γι αυτό λέω ότι οι γονείς έχουν επαναπαυτεί ότι εμείς θα λύνουμε τα θέματα των παιδιών τους για να μην ασχολούνται εκείνοι. Μιλώ φυσικά για γονείς που θα μπορουσαν να ασχοληθούν. Τα παιδιά που έχουν δυσεπίλυτα προβλήματα, φυσικά δεν μπορούμε εμείς να τα λύσουμε. Αυτά είναι άλλη περίπτωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.