*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 134207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #532 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 05:39:02 μμ »
Τα παιδιά δεν διαλέγουν τους συμμαθητές τους. Τα παιδιά επίσης δεν διαλέγουν τους γονείς τους, και αυτό είναι το πιο σοβαρό θέμα που πρέπει να απασχολεί τόσο τον κάθε εκπαιδευτικό όσο και την κοινωνία.

Ναι αυτό ως εκπαιδευτικό με απασχολεί. Αλλά δεν μπορώ να το λύσω.
Ως γονέα επίσης με απασχολεί αλλά ούτε σ αυτό φταίω ούτε φταίει κάτι το κάθε σωστό παιδί από σπίτι. Μάλλον θύμα είναι κι αυτό.

Κι επειδή το παίζεις υπερανω, κανε εικόνα να είσαι σε σχολείο με δεξιούς που ακούνε Κεραμεως, Πίζα, αξιολόγηση, αριστεία, και εκστασιάζονται. Θα πεις «αχ τι ωραία, ευκαιρία να αγκαλιάσω τη διαφορετικότητα»; Ή θα σιχτιρίζεις μέρα νύχτα και θα περιμένεις να τελειώσει η χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #533 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 05:42:27 μμ »
Ναι αυτό ως εκπαιδευτικό με απασχολεί. Αλλά δεν μπορώ να το λύσω.
Ως γονέα επίσης με απασχολεί αλλά ούτε σ αυτό φταίω ούτε φταίει κάτι το κάθε σωστό παιδί από σπίτι. Μάλλον θύμα είναι κι αυτό.

Κι επειδή το παίζεις υπερανω, κανε εικόνα να είσαι σε σχολείο με δεξιούς που ακούνε Κεραμεως, Πίζα, αξιολόγηση, αριστεία, και εκστασιάζονται. Θα πεις «αχ τι ωραία, ευκαιρία να αγκαλιάσω τη διαφορετικότητα»; Ή θα σιχτιρίζεις μέρα νύχτα και θα περιμένεις να τελειώσει η χρονιά;

Δεν αγκαλιάζω την κάθε διαφορετικότητα. Όποιος άκριτα αγκαλιάζει την οποιαδήποτε διαφορετικότητα, τότε σημαίνει ότι είναι ίδιος με τους πάντες, άρα ο ίδιος δεν είναι σε τίποτα διαφορετικός. Αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να βρω διαύλους επικοινωνίας, αποδοχής ή έστω ανοχής, όσο μια διαφορετικότητα-αντιθετότητα βρίσκεται στον περίγυρό μου. Αυτό με δίδαξε το δημόσιο σχολείο στα μαθητικά μου χρόνια, αυτό επαναλαμβάνω και στην δουλειά μου, και αυτό προσπαθώ να διδάξω στους μαθητές και στις μαθήτριές μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2022, 05:52:29 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #534 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 07:48:53 μμ »
Δεν δικαιολογώ την θέση σου, γιατί διαφωνώ κάθετα με αυτή την τακτική πολλών γονέων να δημιουργούν μια υπερβολικά υπερπροστατευτική "φούσκα" γύρω από τα παιδιά τους. Μια φούσκα που στην ακραία της μορφή προσεγγίζει τον φασισμό, μιας και ο φασισμός αυτή ακριβώς την ιδεολογία πρεσβεύει, την προστασία και ευημερία μιας κάστας ανθρώπων οι οποίοι συνδέονται με ιδεολογικούς δεσμούς ή δεσμούς αίματος και ταυτόχρονα την αποφυγή, αδιαφορία ακόμα και απαξίωση όλων των υπόλοιπων. Δεν δικαιολογώ λοιπόν την θέση σου, ούτε θεωρώ ότι είναι προς το συμφέρον του παιδιού σου να μην έρχεται σε επαφή με τα παιδιά της γειτονιάς του. Όμως την κατανοώ, αυτή είναι η ενστικτώδης τάση κάθε γονέα, να θέλει πάση θυσία και πρώτα από όλα το συμφέρον των παιδιών του,  αδιαφορώντας για τα άλλα παιδιά.

Κατανοητή η θέση σου ως γονέας λοιπόν, στα πλαίσια των αρχέγονων γονικών ενστίκτων. Ως εκπαιδευτικός δημόσιου σχολείου όμως δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζεις τέτοιες ελιτιστικές θέσεις που έρχονται ενάντια στον ίδιο τον ρόλο και την αποστολή του δημόσιου σχολείου, που δεν είναι άλλος παρά η κοινωνικοποίηση και η επαφή με όλες τις κοινωνικές τάξεις και τους χαρακτήρες παιδιών που βρίσκονται στην ίδια γειτονιά με την δικιά σου.  Το ίδιο ακριβώς, αλλά σε ακόμα πιο έντονη μορφή θα αντιμετωπίσει το παιδί όταν (και αν) πάει στο στρατό, μιας και στο στρατό δεν μιλάμε για επαφή με κοινωνικές τάξεις της γειτονιάς μας αλλά για επαφή με κοινωνικές τάξεις άλλων γειτονιών και περιοχών. Και πολύ πιθανόν τα ίδια θα αντιμετωπίσει και όταν θα βρει δουλειά , γιατί το εργασιακό περιβάλλον δεν είναι πάντα στρωμένο με ροδοπέταλα όπως θέλεις να πιστεύεις. Οπότε καλό είναι να είναι προετοιμασμένο το παιδί, να έχει μάθει να μιλάει και την γλώσσα του σαλονιού και του λιμανιού, γνωρίζοντας ταυτόχρονα τις έκτροπες καταστάσεις που περιγράφεις και το πώς θα προστατευτεί από αυτές, γιατί διαφορετικά το σοκ του παιδιού θα είναι ακόμα εντονότερο.

Και φυσικά, το κυριότερο από όλα, κάτι που ξεπερνάει το δικό σου κοντόφθαλμο οικογενειακό συμφέρον, είναι το γεγονός ότι οι κοινωνικές τάξεις και οι διαφορετικοί χαρακτήρες ΠΡΕΠΕΙ να έρχονται σε επαφή μεταξύ τους, ΠΡΕΠΕΙ από μικρές ηλικίες να προσπαθήσουν να αναπτύξουν μεταξύ τους αλληλοκατανόηση, συνεργασία και αν όχι αποδοχή τουλάχιστον ανοχή, γιατί διαφορετικά οδεύουμε σε γκετοποίηση πληθυσμών και χαρακτήρων που μαθηματικά έχει ως αποτέλεσμα την κοινωνική έκρηξη, η οποία στην τελική κανέναν δεν συμφέρει.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++=
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #535 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 07:53:48 μμ »
Στο σχολείο βλέπεις πολλές πτυχές της κοινωνίας που δεν θα συναντήσεις αλλού. Δεν βρίσκω κάτι θετικό σε αυτό.

Τώρα σοβαρολογείς;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #536 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:01:54 μμ »
Τώρα σοβαρολογείς;;;;;

Αλήθεια δεν είναι; Το παιδί που διαβάζει, κάνει γλώσσες και άλλες δραστηριότητες και θέλει να σπουδάσει, μετά θα συναναστραφεί με φοιτητές και θα διαλέξει αυτούς που έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Μετά θα δουλέψει σε κάτι σχετικό με τις σπουδές του αν είναι τυχερός ή σε κάτι άλλο αν είναι πιο άτυχος, που οι εργαζόμενοι αν μη τι άλλο θα έχουν περάσει ένα φιλτράρισμα για σοβαρότητα και αξιοπιστία. Αν είναι και στο αντικείμενο του, θα έχουν κάποια κοινά. Δεν θα είναι οι άνθρωποι της υποκουλτούρας που βλέπει στο σχολείο. Γιατί εσείς δλδ έχετε παρέες ας πούμε που τα παιδιά τους κάνουν φασαρία ή δημιουργούν προβλήματα στο σχολείο; Υποθέτω όχι, γιατί τους διαλέγετε. Μόνο τα παιδιά δεν μπορούν να διαλέξουν κ υποχρεούνται και να ανέχονται όλους αυτούς που τους ενοχλούν.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #537 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:16:53 μμ »
@ Έσπερος νομίζω δεν θα ήθελες ούτε σε φωτογραφία να με δεις εαν σου πω με πολύ θράσος ότι ΝΑΙ κάνω "παρέα" με όλους ! Κ αυτό με βοήθησε πολύ στην επαγγελματική μου εξέλιξη γιατί κάθε χρόνο μπορώ να επιβιώσω σε κάθε σχολείο, σε κάθε νησί, σε κάθε νομό, με ξάθε
 διευθυντή, αξιοπρεπώς τόσο κοινωνικά όσο και ΣΧΟΛΙΚΑ! Κ πάντα δίπλα στους μαθητές μου !
Τέλος εαν βρεθώ σε σχολείο και μου πουν μακριά πχ απο τον Έσπερο είναι μαθητής με παραβατικές κ ασχημες συμπεριφορές στους καθηγητές , τον Ιούνιο θα αποδείξω σε ΟΛΟΥΣ οτι ο Έσπερος έχει και την καλή του μεριά ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ !

Είχα μαθητή σε ΕΠΑΛ (υποτίθεται οτι έδερνε και καθηγητές πριν πάω εγώ) που του έδινα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου να μου φέρει πχ ότι είχα ξεχάσει μέσα σε αυτό.....μου έλεγαν όλοι μα καλά είσαι τρελή ;;;; Λέω του έχω κ μου έχει εμπιστοσύνη! Έφτασε Ιούνιος και το παιδί ΟΛΗ την χρονιά παρουσίασε μόνο 1 φορά παραβατική συμπεριφορά προς καθηγητή η οποία άμεσα έληξε αισίως ζητώντας μάλιστα ο καθηγητής συγγνώμη από τον μαθητή!

Με αφορμή όλο αυτό ΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΘΕΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ κ ίσως υπάρξει ελπίδα ;-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #538 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:25:16 μμ »
Αλήθεια δεν είναι; Το παιδί που διαβάζει, κάνει γλώσσες και άλλες δραστηριότητες και θέλει να σπουδάσει, μετά θα συναναστραφεί με φοιτητές και θα διαλέξει αυτούς που έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Μετά θα δουλέψει σε κάτι σχετικό με τις σπουδές του αν είναι τυχερός ή σε κάτι άλλο αν είναι πιο άτυχος, που οι εργαζόμενοι αν μη τι άλλο θα έχουν περάσει ένα φιλτράρισμα για σοβαρότητα και αξιοπιστία. Αν είναι και στο αντικείμενο του, θα έχουν κάποια κοινά. Δεν θα είναι οι άνθρωποι της υποκουλτούρας που βλέπει στο σχολείο. Γιατί εσείς δλδ έχετε παρέες ας πούμε που τα παιδιά τους κάνουν φασαρία ή δημιουργούν προβλήματα στο σχολείο; Υποθέτω όχι, γιατί τους διαλέγετε. Μόνο τα παιδιά δεν μπορούν να διαλέξουν κ υποχρεούνται και να ανέχονται όλους αυτούς που τους ενοχλούν.

Έσπερε, σε άλλες συζητήσεις, εκτιμώ πολύ την άποψή σου, αλλά εδώ θεωρώ ότι γενικεύεις με βάση το δικό σου μικρόκοσμο. Εγώ πήγα σε πειραματικό και εκεί έμαθα την πεταλούδα, γιατί την είχαν οι συμμαθητές μου. Και ναι, έχουμε παρέες που τα παιδιά τους δημιουργούν προβλήματα στο σχολείο, γιατί κάναμε από τότε παρέα με τέτοια παιδιά. Μάλλον βλέπαμε πίσω από την "φασαρία" και την "υποκουλτούρα" και ψάχναμε κάτι άλλο στους ανθρώπους, που δεν έχει να κάνει ούτε με βαθμούς, ούτε με πειραματικά ούτε με διδακτορικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #539 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:28:04 μμ »
Ναι βρε καλή μου, κι εγω δαν καθηγήτρια προσοαθω να βρω το καλό σε κάθε μαθητή. Σε σημείο που με κατηγορούν για επιείκεια. Δεν μπορώ όμως να μην βλέπω ποσο κακή είναι η συνύπαρξη τόσο πολλών ετερόκλητων παιδιών. Σε μικρότερα τμήματα των 15 παιδιών ας πούμε, πρώτα απ όλα θα είχαμε λιγότερους μαθητες με προβλήματα συμπεριφοράς. Με την υπάρχουσα κατάσταση όμως, τα σχολεία από θέμα κοινωνικοποίησης και προτύπων συμπεριφοράς, δεν είναι κατάλληλος χώρος. Ούτε καν στο νηπιαγωγειο δεν είναι. Στέλνεις το παιδί σου προσεγμένο και φοβάσαι τι θα δει και τι θα του τύχει. Είναι δυνατόν να πηγαίνει το παιδάκι να μάθει πέντε πράγματα και η δασκάλα να είναι αναγκασμένη να ασχολείται μ αυτόν που τραβάει μαλλιά και πειρεζει πράγματα; Δεν είναι αυτό καθυστέρηση για όλους;

Φέτος κάνω μάθημα σε 8 διαφορετικά τμήματα τριών τάξεων γυμνασίου. Αν με ρωτήσεις, σε ποσα απ αυτά θα ήμουν χαρούμενη αν ήταν το παιδί μου, θα έλεγα 3 μόνο. Σε άλλα 2 θα χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο αν ήταν, και σε άλλα 3 θα ήμουν ουδέτερη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #540 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:29:07 μμ »
Έσπερε, σε άλλες συζητήσεις, εκτιμώ πολύ την άποψή σου, αλλά εδώ θεωρώ ότι γενικεύεις με βάση το δικό σου μικρόκοσμο. Εγώ πήγα σε πειραματικό και εκεί έμαθα την πεταλούδα, γιατί την είχαν οι συμμαθητές μου. Και ναι, έχουμε παρέες που τα παιδιά τους δημιουργούν προβλήματα στο σχολείο, γιατί κάναμε από τότε παρέα με τέτοια παιδιά. Μάλλον βλέπαμε πίσω από την "φασαρία" και την "υποκουλτούρα" και ψάχναμε κάτι άλλο στους ανθρώπους, που δεν έχει να κάνει ούτε με βαθμούς, ούτε με πειραματικά ούτε με διδακτορικά.

Εσυ δηλαδή μπορείς να κανεις παρέα με ανθρώπους που βλέπουν ριάλιτι; Που ακούνε σκυλάδικα; Ασχέτως σπουδών το λέω.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #541 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:32:29 μμ »
Εσυ δηλαδή μπορείς να κανεις παρέα με ανθρώπους που βλέπουν ριάλιτι; Που ακούνε σκυλάδικα; Ασχέτως σπουδών το λέω.

Ναι. Γι'αυτό έχουμε πολλούς φίλους/ες. Άλλα πράγματα κάνω με τους μεν, άλλα πράγματα κάνω με τους δε. Γιατί σου φαίνεται παράξενο;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #542 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:47:35 μμ »
Ναι. Γι'αυτό έχουμε πολλούς φίλους/ες. Άλλα πράγματα κάνω με τους μεν, άλλα πράγματα κάνω με τους δε. Γιατί σου φαίνεται παράξενο;

Ακριβώς. Το ίδιο ισχύει και με τους μαθητές στο σχολείο. Εκεί θα γνωρίσουν άλλους, που δεν θα συναντούσαν αλλιώς και θα κάνουν διαφορετικές δραστηριότητες με  φίλους και μη.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #543 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:49:56 μμ »
Συνάδελφοι κοροίδεύομαστε τώρα. Τα τελευταία χρόνια κάνουμε τους παιδονόμους. Παίρνεις το κινητό από το μαθητή, σου βγάζει γλώσσα πο μεγάλη από το μπόι του και έρχεται και η μάνα με ύφος ότι προσβαλες το παιδί. Και ο διευθυντής αντί να τη στείλει στο διάουλο λεγοντας της ότι στο αν ξαναφέρει κανείς κινητό θα του βάλει..... (ευγενικά βέβαια), κάνει την πάπια και σε χώνει στον τάκο. Φυσικά και υπάχει η δικτατορία αυτών που κάνουν φασαρία. Φυσικα αυτοι (3-4) καθορίζουν την ποιότητα του μαθήματος. και φυσικά δεν υπάρχει λύση γι αυτό (το πρόβλημα είναι διεθνές).

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #544 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:02:06 μμ »
Αν βοηθάει σε κόσμια όμως συζήτηση, επειδή παρακολουθώ, θα πω πως αν μπορούσα δεν θα έστελνα το παιδί μου σχολείο και είμαστε πολλοί της ίδιας άποψης. Συνάδελφοι εννοώ.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #545 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:10:10 μμ »
Αν βοηθάει σε κόσμια όμως συζήτηση, επειδή παρακολουθώ, θα πω πως αν μπορούσα δεν θα έστελνα το παιδί μου σχολείο και είμαστε πολλοί της ίδιας άποψης. Συνάδελφοι εννοώ.

Εντελώς ειλικρινά, αν άκουγα το δάσκαλο του παιδιού μου να έλεγε ότι δε θα έστελνε το δικό του παιδί σχολείο, δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα. Σίγουρα όχι θετικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 249

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.