*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135163 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #546 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:10:35 μμ »
Ακριβώς. Το ίδιο ισχύει και με τους μαθητές στο σχολείο. Εκεί θα γνωρίσουν άλλους, που δεν θα συναντούσαν αλλιώς και θα κάνουν διαφορετικές δραστηριότητες με  φίλους και μη.

Ακριβώς. Πού θα συναναστρέφονταν παιδιά αγενή, ππυ κοροϊδευουν και απαξιώνουν τη γνώση, που ακούνε αισχρά τραγούδια και λενε οπαδικά συνθήματα, που φωνάζουν το ένα το άλλο μ@@@@@@ και κυνηγιούνται με φάπες στους διαδρόμους για πλάκα;

Δεν ξέρω σε τι κολλέγια διδάσκετε. Εγω είμαι σε σχολείο με μαθητες άτακτους αλλά όχι παραβατικούς πλην εξαιρέσεων των δυο τελευταίων ετών, που ίσως δείχνουν μια αλλαγή στην τοπική κοινωνία. Ο κόσμος γενικα θέλει να πάει κσλα το παιδί σχολείο, έχουμε πολλά φροντιστήρια, τα παιδιά έρχονται γραμμένα, χωρίς φυσικά να έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη γνώση, απλώς ακούνε τους γονείς τους. Και πάλι όμως, ως μητέρα αγοριού ειδικά, προβληματίζομαι. Σίγουρα στο γυννασιο η ωριμότητα αγοριών και κοριτσιών είναι διαφορετική, ενταξει αυτό είναι βιολογικό, όμως φαίνεται η διαφορα στην ανατροφή. Λιγότερα αγόρια διαβάζουν λογοτεχνικά, όποιο αγόρι δεν κάνει αθλητισμό είναι έξω από οποιαδήποτε συναναστροφή, δεν συζητώ για πιο καλλιεργημένα ενδιαφέροντα, σχεδον δεν υπάρχουν. Κι αυτά τα λίγα, τελικά κάνουν παρέα με κορίτσια. Κι ευτυχώς δεν έχουμε ακούσει να τους κοροϊδευουν ως λιγότερο αρσενικούς. Υποθέτω θα τ ακούσουμε κι αυτό κάποια στιγμή. Εγω όλο αυτό το βρίσκω πολύ στενάχωρο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:08 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #547 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:14:18 μμ »
Εντελώς ειλικρινά, αν άκουγα το δάσκαλο του παιδιού μου να έλεγε ότι δε θα έστελνε το δικό του παιδί σχολείο, δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα. Σίγουρα όχι θετικά.

Μα γιατί; Κι εγω πέρσι που άρχισε το παιδί μου σχολείο, ήμουν πολύ στενοχωρημένη. Δυσκολεύτηκα πολύ να δεχτω ότι θα φύγει από τη φροντίδα του σπιτιου. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι δεν είχα εμπιστοσύνη στις δασκάλες. Δεν με αφορούν οι εκπαιδευτικοί, εγω έχω γενικα θετική γνώμη για τον κλάδο. Για το τι θα συναντούσε από συμμαθητές στενοχωριόμουν κι επίσης γιατί θεωρώ ότι με την νταντά θα μάθαινε πολύ περισσότερα πράγματα στο ήρεμο και προσεγμένο περιβάλλον του σπιτιου παρα στο χάος του νηπιαγωγείου. Ως προς αυτό βρβαια διαψεύστηκα, γιατί εξελίχθηκε πολύ και μαθαίνει παρολο που υπάρχουν παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς που ενοχλούν τη δασκάλα. Αλλά και για το δημοτικό έχω άγχος γιατί βλέπω τι μαθητες έρχονται κι αναρψτιεμαι πού θα το στείλω το παιδί σ αυτό το περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #548 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:16:44 μμ »
Εντελώς ειλικρινά, αν άκουγα το δάσκαλο του παιδιού μου να έλεγε ότι δε θα έστελνε το δικό του παιδί σχολείο, δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα. Σίγουρα όχι θετικά.
Μπορεί κι εγώ, αν δεν ήμουν μητέρα και δεν είχα τα βιώματα που έχω με το σχολείο του παιδιού μου, να είχα την ίδια αντίδραση. Είναι πολύπλοκο, αλλά αληθινό.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #549 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:26:18 μμ »
Μπορεί κι εγώ, αν δεν ήμουν μητέρα και δεν είχα τα βιώματα που έχω με το σχολείο του παιδιού μου, να είχα την ίδια αντίδραση. Είναι πολύπλοκο, αλλά αληθινό.

Ίσως οι γονείς δεν έχουν εικόνα του τι σημαίνει τάξη. ΓιΤι κ αλλού ππυ εθχα γράψει κάτι παρόμοιο με είχαν κακοχαρακτηρίσει και θεωρούσαν αδιανόητο να το λέει αυτό εκπαιδευτικός. Σαν να μη συμπαθώ τα παιδιά. Εγω που στο σχολείο μου με κατηγόρησαν μεταξύ σοβαρού κ αστείου για μαθητή που έκανα αγώνα να περάσει την τάξη, επειδή τώρα βρέθηκε μπλεγμένος σε κάποιες ατασθαλίες. Το ότι ενδιαφέρομαι γι αυτόν επειδή είναι μαθητής μου όμως δεν σημαίνει ότι θα ήθελα να είναι και στο τμήμα του παιδιού μου, δεν το συζητώ καν να έκαναν παρέα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Οι γονείς που είναι απ έξω σίγουρα έχουν κόμπλεξ μαζί μας και ίσως θυμουνται δικές τους ατασθαλίες και για να καλύψουν την μειονεξία τους κάνουν ότι όλα είναι οκ και ρόδινα. Ας περάσει ένας από ένα παράθυρο τάξης να δει πόσες παρατηρήσεις κάνουμε συνεχώς ή ποσα αισχρά παριστάνουμε ότι δεν ακούμε ή πώς πέφτουν πάνω μας τα παιδιά στην εφημερία γιατί τρέχουν σαν παλαβά στην αυλή. Ας τα δουν αυτά μια φορά κ ας έρθουν να πουν αν τους αρέσει αυτό σαν χώρος για τα παιδιά τους. Αν τους αρέσει σημαίνει ότι έχουν μάθει στα παιδιά τους να κάνουν τα ίδια και γι αυτό δεν τους νοιάζει.

Εμείς δεν καταλαβαίνω γιατί εθελοτυφλούμε. Έχουμε πάθει ανοσία στην απαξίωση;
Θεωρούμε φυσιολογικό να παρακαλάμε κάποιον να ανοίξει το βιβλιο; Όχι δεν είναι φυσιολογικό. Είναι δουλειά μας να επιμείνουμε κ να φροντίσουμε να το ανοίξει κ να γράψει, αλλά δεν είναι φυσιολογικό. Και είναι και καθυστέρηση του μαθήματος και κρατάει πίσω τους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2022, 09:29:01 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:08 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #550 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:32:28 μμ »
Ακριβώς. Πού θα συναναστρέφονταν παιδιά αγενή, ππυ κοροϊδευουν και απαξιώνουν τη γνώση, που ακούνε αισχρά τραγούδια και λενε οπαδικά συνθήματα, που φωνάζουν το ένα το άλλο μ@@@@@@ και κυνηγιούνται με φάπες στους διαδρόμους για πλάκα; [...]


Συχνή (απαράδεκτη) εικόνα σε πολλά σχολεία, αλλά ο κάθε ένας ας μάθει να επιλέγει τις παρέες του, αποφεύγοντας τους ενοχλητικούς (φυσικά, στο μέτρο του δυνατού)..

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #551 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:36:58 μμ »
Συχνή (απαράδεκτη) εικόνα σε πολλά σχολεία, αλλά ο κάθε ένας ας μάθει να επιλέγει τις παρέες του, αποφεύγοντας τους ενοχλητικούς (φυσικά, στο μέτρο του δυνατού)..

Ναι όμως αυτά τα ακούει αναγκαστικά και στο μάθημα. Ή θα ενοχλήσουν πχ σε μια προβολή ταινίας ή θα κυριαρχήσουν με την επιβολή πχ να ακουστεί η τάδε μουσική στη σχολική εκδρομή. Ή κι εμείς άθελα μας, δεν θα κάνουμε ας πούμε κάτι σοβαρό για την ημέρα ποίησης γιατί φοβόμαστε ότι θα βαρεθούν, αλλά τις αθλοπαιδιές θα τις κάνουμε γιατί η μπάλα αποβλακώνει τις μάζες. Η υποκουλτούρα κυριαρχεί.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #552 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:47:31 μμ »
Γιατί να μη γίνει κάτι σοβαρό πχ. για την ημέρα της ποίησης και να το στερηθούν εκείνοι που ενδιαφέρονται; Ας γίνει  και όποιος θέλει ας μάθει, οι υπόλοιποι δεν θα πάθουν και κάτι, ούτε θα τους βλάψει.
Ας δώσουμε τη δυνατότητα σε όσους θέλουν να κάνουν και άλλα πράγματα, που δεν θα τα έκαναν διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2022, 09:57:05 μμ από harac »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #553 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 10:00:42 μμ »
Γιατί να μη γίνει κάτι σοβαρό πχ. για την ημέρα της ποίησης και να το στερηθούν εκείνοι που ενδιαφέρονται; Ας γίνει  και όποιος θέλει ας μάθει, οι υπόλοιποι δεν θα πάθουν και κάτι, ούτε θα τους βλάψει.
Ας δώσουμε τη δυνατότητα σε όσους θέλουν να κάνουν και άλλα πράγματα, που δεν θα τα έκαναν διαφορετικά.

Στο σχολείο μου κανεις δεν έχει προτείνει ποτέ να κάνουμε 6 ώρες ανάγνωση ποιημάτων. Οκ πλάκα κάνω προφανώς. Δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Την ημέρα της ποίησης το υπουργείο δεν στελνει οδηγία να χαθεί 7ωρο μάθημα για να κυνηγάμε μια μπάλα στην αυλή όπως τη μέρα αθλητισμού. Να πώς επικρατεί η υποκουλτούρα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #554 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 10:22:14 μμ »
Εγώ περιμένω να βγει η χρονιά! Πρέπει να κάνω υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #555 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 11:04:17 μμ »
Στο σχολείο μου κανεις δεν έχει προτείνει ποτέ να κάνουμε 6 ώρες ανάγνωση ποιημάτων. Οκ πλάκα κάνω προφανώς. Δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Την ημέρα της ποίησης το υπουργείο δεν στελνει οδηγία να χαθεί 7ωρο μάθημα για να κυνηγάμε μια μπάλα στην αυλή όπως τη μέρα αθλητισμού. Να πώς επικρατεί η υποκουλτούρα.

Αν περιμένουμε από το υπουργείο να στείλει τέτοια οδηγία, σωθήκαμε. Ό,τι κάνουμε μόνοι μας για τα πολιτιστικά, καλλιτεχνικά κλπ.
Και κανείς δεν είπε για 6 συνεχόμενες ώρες ποίησης, αρκούν λιγότερες. Και υπάρχει και άλλος τρόπος να γίνει αφιέρωμα, εκτός από τη απλή ανάγνωση ποιημάτων.
Η ημέρα του αθλητισμού δεν έχει σχέση με  υποκουλτούρα,  διδάσκει αξίες. Και εδώ, επίσης, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να υλοποιηθεί, εκτός από το να παίζουν 7 ώρες μπάλα.
Θέλω να καταλήξω ότι δεν ευθύνεται ο αθλητισμός για την παραβατικότητα. Το αντίθετο θα έλεγα. Τους βοηθά να ξεφύγουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2022, 11:24:38 μμ από harac »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #556 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 01:51:27 πμ »
Αν περιμένουμε από το υπουργείο να στείλει τέτοια οδηγία, σωθήκαμε. Ό,τι κάνουμε μόνοι μας για τα πολιτιστικά, καλλιτεχνικά κλπ.
Και κανείς δεν είπε για 6 συνεχόμενες ώρες ποίησης, αρκούν λιγότερες. Και υπάρχει και άλλος τρόπος να γίνει αφιέρωμα, εκτός από τη απλή ανάγνωση ποιημάτων.
Η ημέρα του αθλητισμού δεν έχει σχέση με  υποκουλτούρα,  διδάσκει αξίες. Και εδώ, επίσης, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να υλοποιηθεί, εκτός από το να παίζουν 7 ώρες μπάλα.
Θέλω να καταλήξω ότι δεν ευθύνεται ο αθλητισμός για την παραβατικότητα. Το αντίθετο θα έλεγα. Τους βοηθά να ξεφύγουν.

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όταν λέω ότι επικρατεί η υποκουλτούρα. Όλοι θεωρούμε φυσιολογικό να χαθούν 7 ολόκληρες ώρες μάθημα για να αθληθούν τα παιδιά. Ναι δεν θα κυνηγάνε μια μπάλα, μπορεί να γίνουν διαφορα αθλήματα ή/και μια πεζοπορία ή χοροί (εμείς κάνουμε απ όλα αυτά). Ο αθλητισμός όμως είναι κάτι για τις μάζες και αφορά ιδίως τους κακούς μαθητες. Δεν σκέφτεται κανεις ότι οι καλοί μαθητες θα βαρεθούν και θα αναρωτιούνται γιατί του υποβάλουν στο βασανιστήριο να κάτσουν τόσες ώρες σχολείο να κάνουν κάτι που δεν τους αρέσει. Αν λέγαμε ότι θα κάνουμε 7 ώρες αφιέρωμα ποίηση και βάζαμε όλο το σχολείο να παρακολουθεί τα λίγα παιδιά που τους αρέσει, να διαβάζουν ποίηση ή να κάνουν δημιουργική γραφή, δεν θα μας έλεγαν υπερβολικούς; Φέρνω ένα ακραίο παράδειγμα για να εξηγήσω την αδικία. Αν τα ενδιαφέροντα σου είναι της μάζας, είσαι μια χαρά. Όμως δεν σου φταίνε κάτι οι άλλοι. Ο αθλητισμός στα σχολεία, από τη μια δεν υπάρχει αρκετές ώρες ως αναγκαία σωματική άσκηση, από την άλλη όμως κυριαρχεί και επιβάλλεται εις βάρος όλων των άλλων με τη μέρα αθλητισμού, τις αθλοπαιδιές που συχνά οδηγούν σε άλλη μια μέρα χαμένη, διαφορουσ άλλους αγώνες, τη διάταξη των κτιρίων που αναγκάζεσαι να ακούς τη φασαρία ενώ κανεις μάθημα, το γεγονός ότι τα παιδιά προτιμούν τη γυμναστική από τα μαθήματα, το ότι στους περιπάτους θέλουν να παίξουν μπάλα, όλα αυτά είναι η επιβολή μιας υποκουλτούρας. Δεν ευθύνονται για την παραβατικότητα, δεν λέω αυτό. Αλλά είναι ένα παράδειγμα του πώς ένα ήσυχο καλλιεργημένο παιδί καταπιέζεται στο σχολείο γιατί κυριαρχούν άλλες τάσεις.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #557 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 06:35:19 πμ »
Έσπερε τα παιδιά έχουν μιαν έμφυτη ορμή μέσα τους. Χρειάζεται κι η μπάλα. Για να ξεδίνουν. Κι η υποκουλτούρα σπάει και λίγο τη σοβαρότητα, φέρνει γέλιο, βοηθά στο χαλάρωμα. Όλα χρειάζουνται στη ζωή. Στο μέτρο που αναλογεί κι αρμόζει, φυσικά, στο καθένα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #558 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 10:01:15 πμ »
Έσπερε τα παιδιά έχουν μιαν έμφυτη ορμή μέσα τους. Χρειάζεται κι η μπάλα. Για να ξεδίνουν. Κι η υποκουλτούρα σπάει και λίγο τη σοβαρότητα, φέρνει γέλιο, βοηθά στο χαλάρωμα. Όλα χρειάζουνται στη ζωή. Στο μέτρο που αναλογεί κι αρμόζει, φυσικά, στο καθένα.

Θα συμφωνησω απολυτα!

Ο αθλητισμος δεν ειναι υποκουλτουρα! Ειναι αναγκη! Ειδικα σε παιδια που ολη τη μερα καθονται σε μια καρεκλα. Ειναι πολυ κριμα ενας εκαπιδευτικος να ονομαζει τον αθλητισμο υποκουλτουρα…..
Ναι, σαφως, και η ποιηση χρειαζεται, και η δημιουργικη γραφη και ολα….
Μιλαμε ομως για διαφορετικα πραγματα, με διαφορετικους στοχους

Στην τελικη, οπως ενα παιδι καταπιεζεται (εσυ το ειπες) με την υποκουλτουρα (παλι εσυ το ειπες) του αθλητισμου, ετσι και αλλο παιδι καταπιεζεται με την υπερκουλτουρα της ποιησης!

Και ναι! Μεσα στο σχολειο ενα παιδι θα τα δει ολα. Και τα καλα και τα κακα! Θα δει τι θα βιωσει στον εξω κοσμο…. Αν κρατησεις το παιδι στο σπιτι σου (οπως παλι εσυ ειπες ότι θα το προτιμουσες) θα ειχες εναν ανθρωπο μονοχνωτο, με περιορισμενα ενδιαφεροντα και φτιαγμενο κατα τα προτυπα που εχεις στο κεφαλι σου! Στα παιδια δειχνουμε τα παντα και τα αφηνουμε να επιλεξουν και ας μην μας αρεσουν οι επιλογες τους….
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #559 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 01:07:51 μμ »
Θα γίνει αξιολόγηση φέτος λένε! Αν κάνεις σε ένα τμήμα μάθημα που οι μαθητές βρίζουν τον καθηγητή ο καθηγητής αυτός θα αξιολογηθεί αρνητικά; Με ποια κριτήρια θα γίνει η αξιολόγηση! Μία γνωστή μου παρόλο που φέρεται στους μαθητές της με το καλύτερο τρόπο οι μαθητές τη βρίζουν και λένε ψέμματα στη διοίκηση του σχολείου για το άτομο της! Δηλάδή η γνωστή μου θα αξιολογηθεί αρνητικά επειδή οι μαθητές είναι παράλογη! Η γνωστή μου μου λέει: Πρέπει να κάνω τον "κλόουν" στην τάξη όταν οι μαθητές με βρίζουν! Οι συγκεκριμένοι μαθητές απαιτούν η γνωστή μου καθηγήτρια να είναι μες στη  τρελή χαρά όταν οι μαθητές τη βρίζουν! Αισθάνεται σαν την αρκούδα που οι μαθητές της βαράνε το ντέφι και αυτήν πρέπει να χορέψει! Όταν θα κάνει το κέφι των μαθητών και κάνει παρατηρήσεις στους μαθητές για να συνεχιστεί το μάθημα οι μαθητές τη φοβερίζουν ότι θα καλέσουν τη διεύθυνση του σχολείο! Η γνωστή μου θα αξιολογηθεί αν μπορεί να κάνει τον "κλόουν" στα παιδιά όταν  τη βρίζουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.