*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 134822 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #588 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 03:19:30 μμ »
Μα ακριβώς, εγω δεν μιλάω για χρήμα. Για το πολιτισμικό κεφάλαιο μιλάω. Δεν είναι ταξικό να πεις ότι δεν το διαθέτουν όλοι. Είναι απλα η πραγματικότητα. Εξάλλου δεν είπα ποτέ ότι δεν θέλω για μαθητες μου παιδιά από οικογένειες χαμηλού επιπέδου. Αντίθετα θα έλεγα ότι μπορεί και να με κεντρίσει πιο πολύ η ενασχόληση μαζί τους γιατί νιώθω ότι τα βοηθάω. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θέλω για παρέα του παιδιού μου αυτόν που καπνίζει μπαφους και υποθέτω ούτε εσείς τον θέλετε απλώς για κάποιον λόγο θεωρείτε λάθος να το παραδεχτείτε δημόσια.

@emmaki εσυ στο σχολείο αυτό που λες περνούσες ωραία; Χαιρόσουν που ειχες τέτοιους συμμαθητές; Δεν ένιωθες άσχημα; Εγω λυπόμουνα πολύ όταν κάποιοι πρότειναν να κάνουμε κοπάνα, όταν έκαναν φασαρία κ ενοχλούσαν καθηγητές κλπ. Κι είχα ξεκαθαρίσει ότι στο λύκειο δεν ήθελα να πάω στο σχολείο της γειτονιάς που ήταν από τα ζόρικα σχολεία. Κατ αρχας αν είχα πάει εκεί, στην α λυκείου θα είχαμε 2 μήνες κατάληψη (σύστημα Αρσενη…..). Εγω ωραία ένιωσα με ανθρώπους γύρω μου μόνο στο παν:μιο κ το μεταπτυχιακό. Και για να είμαι ειλικρινής, και τώρα ακόμα δεν μπορώ να επικοινωνήσω με ανθρώπους που δεν ειναι εκπαιδευτικοί ή δεν έχουμε κάποιο άλλο κοινό, ασχέτως των σπουδών τους. Και με το σόι του άντρα μου ας πούμε, δεν έχω τι να πω. Έχουμε τελείως άλλες προσλαμβάνουσες.


Εγω περνουσα παρα πολυ ωραια!!!!!

Και κοπανες εκανα (κατσακια τα λεγαμε εδω), και στις καταληψεις συμμετειχα, και για καφε στο πανεπιστημιο διπλα στο σχολειο πηγαινα, και τσιγαρο εκανα στο «καπνιστηριο» της αυλης και τα παντα εκανα!
Και εγω και ολοι οι συμμεθητες μου!
Και οπως προειπα, κανενας μας δεν κατεληξε στη φυλακη! Μια χαρα ειμαστε ολοι. Με τις σπουδες μας καποιοι, με τις δουλειες μας ολοι, με τις οικογενειες μας ολοι!
Το οτι μπορει να μην εχουμε τα ιδια γουστα…. Οκ! Και;;;
Ως ανθρωποι αλλαζουμε….. προσωπικα ενω στα 17-19 ημουν σκυλι καταραμενο, πλεον δεν γουσταρω τα σκυλαδικα, αλλα δεν θα πω οχι αν η παρεα πει να παμε. Θα παω και θα περασω καλα!  Ομοιως, κανενας απο τους φιλους μου φεν γουσταρει το διαβασμα! Εγω δεν μπορω να ζησω χωρις βιβλια. Και;;;; Ειμαι καλυτερη απο αυτους; Σε καμια περιπτωση!

Τα παιδια μεσα στο σχολειο βλεπουν τι γινεται γυρω τους και τι θα γινεται γυρω τους. Βλεπουν το που θα ζησουν. Κανουν επιλογες και μαθαινουν να ανεχονται τους γυρω τους! Γιατι μη νομιζεις, και αυτος που εσυ θεωρεις ως εκπροσωπο της υποκουλτουρας (δικη σου λεξη, εγω δεν δεχομαι να τη χρησιμοποιησω) σε πολλες στιγμες καταπιεζεται για να περασει καλα το δικο σου παιδι….. Πρεπει να το δεις και αυτο! Μην κλεινεις τα ματια!

Στην τελικη, αν δεν γουσταρεις την υποκουλτουρα, πηγαινε σε ενα posh προαστειο, βαλε το παιδι σου στο καλυτερο ιδιωτικο (εκει και αν υπαρχουν δηθενιες και υποκουλτουρες), μην το αφηνεις σε παιδικες χαρες και παιδοτοπους για να μην «αλλοιωθει», φτιαξε μια φουσκα κουλτουρας γυρω του (εννοειται μονο κλασικη μουσικη, εννοειται ποιηση και «ποιοτικη» λογοτεχνια, εννοειται χωρις ποδοσφαιρο ή μπασκετ, αλλα μονο με τενις) και περιμενε μετα να εχεις εναν ενηλικο με μια υγιη κοινωνικη, προσωπικη, επαγγελματικη ζωη!

Σορι, αλλα ετσι ειναι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #589 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 03:23:08 μμ »
Όχι άνθρωπε μου δεν το αγνοω. Απλώς επιλέγω. Ο ενήλικας επιλέγει. Το παιδί δεν επιλέγει. Εξαναγκάζεται.

Γιατί να πρέπει να μάθει τι συμβαίνει στη γειτονιά του; Γιατί να ξέρει για μαχαίρια, χασισια, χουλιγκανισμους και πορνοσαιτ σε 12 ή και νωρίτερα; Έχω δει 10χρονο στις κούνιες να φωνάζει σε άλλον «κατέβα από την τσουλήθρα γιατί θα σε γαμ….». Ε δεν είναι νορμαλ αυτό. Είναι κατάντια. Ποιος φυσιολογικός γονιός θέλει του παιδί του να συναναστρέφεται αυτήν την κατάντια;

Ούτε ο ενήλικας επιλέγει στην πραγματικότητα, πάντα κινείται μέσα στα πλαίσια και στις ευκαιρίες που ο κοινωνικός του περίγυρος του επιτρέπουν. Και φυσικά εξαναγκάζεται να ζει μέσα σε αυτά τα πλαίσια. Τι επιλογές και ευκαιρίες έχει ένας ενήλικας που ζει στην ζούγκλα της Αφρικής, σε σχέση με τις επιλογές και τις ευκαιρίες που έχει ένας ενήλικας που είναι στο περιβάλλον του Ομπάμα ή του βασιλιά Κάρολου της Αγγλίας;

Η "φυσιολογική" συμπεριφορά της γειτονιάς σου ορίζεται από την μέση συμπεριφορά των γονέων της γειτονιάς σου.  Αν αυτή η ακραία συμπεριφορά που περιγράφεις είναι ανεκτή από τους υπόλοιπους γονείς στην παιδική χαρά, τότε σε αυτή την γειτονιά που ζεις (και που θα ζήσει πολύ πιθανά και το παιδί σου) πρέπει τόσο να προσαρμοστείς όσο και να προετοιμάζεις το παιδί σου για αυτές τις κακοτοπιές. Και θα το προετοιμάσεις αν το πας σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον ποινών και αμοιβών όπως είναι το σχολείο, και όχι σε ένα ανεξέλεγκτο περιβάλλον γονέων και παιδιών όπως είναι μια παιδική χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 03:30:09 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #590 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 03:34:52 μμ »
Ούτε ο ενήλικας επιλέγει στην πραγματικότητα, πάντα κινείται μέσα στα πλαίσια και στις ευκαιρίες που ο κοινωνικός του περίγυρος του επιτρέπουν. Και φυσικά εξαναγκάζεται να ζει μέσα σε αυτά τα πλαίσια. Τι επιλογές και ευκαιρίες έχει ένας ενήλικας που ζει στην ζούγκλα της Αφρικής, σε σχέση με τις επιλογές και τις ευκαιρίες που έχει ένας ενήλικας που είναι στο περιβάλλον του Ομπάμα ή του βασιλιά Κάρολου της Αγγλίας;

Η "φυσιολογική" συμπεριφορά της γειτονιάς σου ορίζεται από την μέση συμπεριφορά των γονέων της γειτονιάς σου.  Αν αυτή η ακραία συμπεριφορά που περιγράφεις είναι ανεκτή από τους υπόλοιπους γονείς στην παιδική χαρά, τότε σε αυτή την γειτονιά που ζεις (και που θα ζήσει πολύ πιθανά και το παιδί σου) πρέπει τόσο να προσαρμοστείς όσο και να προετοιμάζεις το παιδί σου για αυτές τις κακοτοπιές. Και θα το προετοιμάσεις αν το πας σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον ποινών και αμοιβών όπως είναι το σχολείο, και όχι σε ένα ανεξέλεγκτο περιβάλλον γονέων και παιδιών όπως είναι μια παιδική χαρά.

Δεν είναι έτσι. Στην
παιδική χαρά επιλέγω τις ώρες ανάλογα με τον κόσμο που κυκλοφορεί, επιλέγω τους γνωστούς γονείς για να βρει τα παιδιά τους να παίξει, είμαι δίπλα για να βοηθήσω αν χοντρύνει η κατάσταση (εντωμεταξύ εγω είμαι και ο τυποσ της μαμάς που αν δει παιδί με πατατάκια ή γλειφιτζουρι θα ψάχνει τρόπο να απομακρύνει το παιδί της από αυτήν την εικόνα) και τέλος πάντων πάω μια δυο ώρες τη μέρα όποτε πάω. Το παιδάκι που έβριζε δεν είναι ο κανόνας αυτή τη στιγμή στην περιοχή μας, σ αυτήν την ηλικια. Όμως σε κάποιο σχολείο πάει και κάποια παιδιά τον έχουν συμμαθητή. Και μέχρι να πάει δημοτικό ο γιος μου, μπορεί να υπάρχουν κι αλλα παιδιά με τετοια γλώσσα.

Πώς είναι ελεγχόμενο
το περιβάλλον του σχολείου; Ελεγχόμενο είναι μόνο το σπίτι και οι επιλεγμένες από την οικογένεια παρέες. Ούτε ο καθηγητής δεν μπορεί να ελέγξει στο σχολείο. Εννοώ είναι πέρα από τις δυνατότητες τιυ. Μα σε τι σχολεία είστε, θα επαναλάβω, και τα βλέπετε όλα ρόδινα;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 03:36:44 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #591 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 03:49:47 μμ »
Δεν είναι έτσι. Στην παιδική χαρά επιλέγω τις ώρες ανάλογα με τον κόσμο που κυκλοφορεί, επιλέγω τους γνωστούς γονείς για να βρει τα παιδιά τους να παίξει, είμαι δίπλα για να βοηθήσω αν χοντρύνει η κατάσταση (εντωμεταξύ εγω είμαι και ο τυποσ της μαμάς που αν δει παιδί με πατατάκια ή γλειφιτζουρι θα ψάχνει τρόπο να απομακρύνει το παιδί της από αυτήν την εικόνα) και τέλος πάντων πάω μια δυο ώρες τη μέρα όποτε πάω. Το παιδάκι που έβριζε δεν είναι ο κανόνας αυτή τη στιγμή στην περιοχή μας, σ αυτήν την ηλικια. Όμως σε κάποιο σχολείο πάει και κάποια παιδιά τον έχουν συμμαθητή. Και μέχρι να πάει δημοτικό ο γιος μου, μπορεί να υπάρχουν κι αλλα παιδιά με τετοια γλώσσα.

Πώς είναι ελεγχόμενο το περιβάλλον του σχολείου; Ελεγχόμενο είναι μόνο το σπίτι και οι επιλεγμένες από την οικογένεια παρέες. Ούτε ο καθηγητής δεν μπορεί να ελέγξει στο σχολείο. Εννοώ είναι πέρα από τις δυνατότητες τιυ. Μα σε τι σχολεία είστε, θα επαναλάβω, και τα βλέπετε όλα ρόδινα;

Εννοώ ελεγχόμενο περιβάλλον στο σχολείο υπό την έννοια όταν αν ο μέσος όρος των γονέων της γειτονιάς σου ανέχονται αυτή την υβριστική συμπεριφορά από ένα 10χρονο στην παιδική χαρά, τότε εσύ λίγα μπορείς να κάνεις εκεί. Αντίθετα στο σχολείο, ακόμα και αν ο μέσος όρος των γονέων ανέχονται τέτοιες υβριστικές συμπεριφορές, αν εσύ ως γονέας επισημάνεις και καταγγείλεις σε ανώτερο επίπεδο αυτές τις υβριστικές συμπεριφορές τότε μάλλον θα δικαιωθείς. Οι εκπαιδευτικοί, η ευρύτερη κοινωνία, ο νόμος ο ίδιος, θα σταθούν στο πλευρό σου και θα προστατέψουν εσένα και το παιδί σου αντιμέτωποι τόσο με τις έντονα παραβατικές μεμονωμένες συμπεριφορές κάποιων συγκεκριμένων παιδιών, όσο και αντιμέτωποι με τον παραβατικό/υβριστικό μικρόκοσμο της γειτονιάς σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 04:25:53 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #592 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 03:50:36 μμ »
Δεν είναι έτσι. Στην
παιδική χαρά επιλέγω τις ώρες ανάλογα με τον κόσμο που κυκλοφορεί, επιλέγω τους γνωστούς γονείς για να βρει τα παιδιά τους να παίξει, είμαι δίπλα για να βοηθήσω αν χοντρύνει η κατάσταση (εντωμεταξύ εγω είμαι και ο τυποσ της μαμάς που αν δει παιδί με πατατάκια ή γλειφιτζουρι θα ψάχνει τρόπο να απομακρύνει το παιδί της από αυτήν την εικόνα) και τέλος πάντων πάω μια δυο ώρες τη μέρα όποτε πάω. Το παιδάκι που έβριζε δεν είναι ο κανόνας αυτή τη στιγμή στην περιοχή μας, σ αυτήν την ηλικια. Όμως σε κάποιο σχολείο πάει και κάποια παιδιά τον έχουν συμμαθητή. Και μέχρι να πάει δημοτικό ο γιος μου, μπορεί να υπάρχουν κι αλλα παιδιά με τετοια γλώσσα.


Κατσε ρε κοριτσι!!!!

Αυτο εσυ το θεωρεις φυσιολογικη συμπεριφορα; Πιστεψε με, αν το θεωρεις, αναθεωρησε αμεσα! Το μονο που πετυχαινεις ειναι η περιθωριοποιηση του παιδιου σου!!!!! Γιατι το παιδι δεν θα παθει τιποτα αν φαει γλυκο ή πατατακι, θα παθει ομως αν αρχισει να θεωρει οτι οι συμπεριφορες και οι συνηθειες των αλλων, των πολλών αλλων, ειναι τραγικα εσφαλμενες!

Και αποτραβηξου λιγο! Μην εισαι διπλα του συνεχεια! Αστον ελευθερο να μαθρι μονος του να τα βγαζει περα! Εσυ πρεπει να εισαι πισω του να τον στηριζρις, οχι διπλα του ως δεκανικι!

Επισης, θα φτασεις να εχεις εναν εφηβο που στην προσπαθεια του να ενταχθει σε ομαδες συνομηλικων (γιατι δεν μπορει να ειναι μονος του, και με την ελιτιστικη συμπεριφορα σου αυτο τελικα πετυχαινεις), θα αρχισει να σου λεει ψεματα (γιατι θα κανει πραγματα που εσυ δεν θα τα επιτρεπεις) και ταυτοχρονα θα αισθανεται και τυψεις γιατι αναγκαζεται να σου λεει ψεματα! Τρελλη συγκρουση για ενα παιδι!

Προσεχε γιατι σε περιμενει μεγαλη εκπληξη/απογοητευση/πατατρακ σε λιγα χρονια!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #593 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 04:13:32 μμ »
Κατσε ρε κοριτσι!!!!

Αυτο εσυ το θεωρεις φυσιολογικη συμπεριφορα; Πιστεψε με, αν το θεωρεις, αναθεωρησε αμεσα! Το μονο που πετυχαινεις ειναι η περιθωριοποιηση του παιδιου σου!!!!! Γιατι το παιδι δεν θα παθει τιποτα αν φαει γλυκο ή πατατακι, θα παθει ομως αν αρχισει να θεωρει οτι οι συμπεριφορες και οι συνηθειες των αλλων, των πολλών αλλων, ειναι τραγικα εσφαλμενες!

Και αποτραβηξου λιγο! Μην εισαι διπλα του συνεχεια! Αστον ελευθερο να μαθρι μονος του να τα βγαζει περα! Εσυ πρεπει να εισαι πισω του να τον στηριζρις, οχι διπλα του ως δεκανικι!

Επισης, θα φτασεις να εχεις εναν εφηβο που στην προσπαθεια του να ενταχθει σε ομαδες συνομηλικων (γιατι δεν μπορει να ειναι μονος του, και με την ελιτιστικη συμπεριφορα σου αυτο τελικα πετυχαινεις), θα αρχισει να σου λεει ψεματα (γιατι θα κανει πραγματα που εσυ δεν θα τα επιτρεπεις) και ταυτοχρονα θα αισθανεται και τυψεις γιατι αναγκαζεται να σου λεει ψεματα! Τρελλη συγκρουση για ενα παιδι!

Προσεχε γιατι σε περιμενει μεγαλη εκπληξη/απογοητευση/πατατρακ σε λιγα χρονια!

Άλλο ένα παράδειγμα του προστατευόμενου περιβάλλοντος του σχολείου. Στην παιδική χαρά μπορείς να δεις παιδί με γλειφιτζούρι και πατατάκια, ακόμα και με τσιγάρο, και όσο και αν διαφωνείς σας γονέας δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Kαι το περίπτερο στην γωνία της παιδικής χαράς ανεξέλεγκτα μπορεί να πουλήσει 10 πατατάκια και 3 πακέτα τσιγάρα σε ένα παρατημένο χωρίς γονική επίβλεψη παιδί και να τα φάει ή να τα καπνίσει το παιδί σε ένα απόγευμα. Στο σχολείο όμως απαγορεύεται το κιλικίο να πουλάει τέτοια προϊόντα. Τα πατατάκια και τα γλειφιτζούρια και τα τσιγάρα μπορεί μεν να κυκλοφορούν μέσα στο σχολείο, όμως σαν ένα προϊόν απαγορευμένο και σε έλλειψη, έτσι το παιδί ναι μεν έρχεται σε επαφή με αυτά και δεν ζει σε μια φούσκα, έρχεται όμως σε επαφή με ελεγχόμενο και προστατευόμενο τρόπο.

Κατά τα άλλα μάλλον συμφωνώ με την προσέγγιση της emmaki, η υπερβολική "φούσκα" προστασίας που δημιουργούν κάποιοι γονείς γύρω από τα παιδιά τους μακροπρόθεσμα μάλλον κακές συνέπειες έχει. Η φούσκα κάποια στιγμή θα σπάσει, και το σοκ μάλλον θα είναι μεγάλο για το παιδί, τόσο μεγαλύτερο όσο αδιαπέραστη ήταν αυτή η φούσκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 04:48:21 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #594 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 05:10:23 μμ »
@emmaki δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Εξηγω ότι ένα παιδί με κάποια ενδιαφέροντα διαφορετικά από των πολλων, στονσχολειο θα δυσκολευτεί να βρει παρέες. Αυτό δεν είναι δικό του πρόβλημα. Είναι πρόβλημα ακριβώς των πολλών και της μαζικής κουλτούρας. Αν σαν κοινωνία υπήρχε υψηλότερο επίπεδο, δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Αν ήταν επιθυμητό ο λαός να διαβάζει βιβλία, να ακούει κλασική μουσική, να μπορεί να αθληθεί δωρεάν και να γνωρίσει άλλα αθλήματα πλην της μπάλας, να μπορεί να πάει στο θέατρο κλπ, το συνολικό επίπεδο θα ήταν ανεβασμένο. Άρα δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Αυτό ακριβώς με ενοχλεί. Στην ενήλικη ζωή του ο καθένας θα βρει ανάλογες παρέες. Στο σχολείο θα βρει δύσκολα. Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε σε όλο αυτό. Επίσης η επιθυμία του παιδιού δεν υπάρχει πουθενά στη σκέψη σας. Το παθδι που διαβαζει λογοτεχνία κ ακούει ψαγμένη μουσική θέλει να έχει συμμαθητές που ακούνε τραπ; Θέλει να ενταχθεί σε αυτήν την παρέα; Δεν νομίζω. Και γιατί να θέλει; Το σχολείο όμως, οι εκπαιδευτικοί, για να είναι ήσυχοι ότι έκαναν το καθήκον τους, θα εφαρμόσουν τα διαφορα «ευφυή» με τις καταναγκαστικές αλλαγές θέσεων ή τις ομαδικές εργασίες για να του το επιβάλουν. Ωραία κοινωνικοποιηση.

@leminpies ενταξει δεν εξισώνω τα γλειφιτζούρια με την παραβατικότητα, αλλά: το δικό μου παιδί σοκοφρετα, καραμέλα κι γλειφιτζούρι είδε στο σχολείο. Γιατί υπάρχει μεν σύσταση για υγιεινά κεράσματα αλλά όχι απαγόρευση, και ο μόνος περιορισμός είναι να είναι συσκευασμένα για να μπουν στην τσάντα. Αρχικά τα έβρισκα πριν τα δει και τα έτρωγα εγω, όμως κάποια στιγμή κατάλαβε ότι σε γιορτές κ γενέθλια υπάρχει κέρασμα και τα ζητάει, Έτσι λοιπόν το σχολείο μου δημιούργησε ένα πρόβλημα που δεν είχα πριν βρεθεί σ αυτόν τον χώρο.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #595 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 05:19:11 μμ »
Το παιδι που διαβαζει λογοτεχνία κ ακούει ψαγμένη μουσική θέλει να έχει συμμαθητές που ακούνε τραπ; Θέλει να ενταχθεί σε αυτήν την παρέα; Δεν νομίζω. Και γιατί να θέλει; Το σχολείο όμως, οι εκπαιδευτικοί, για να είναι ήσυχοι ότι έκαναν το καθήκον τους, θα εφαρμόσουν τα διαφορα «ευφυή» με τις καταναγκαστικές αλλαγές θέσεων ή τις ομαδικές εργασίες για να του το επιβάλουν. Ωραία κοινωνικοποιηση.
Συμφωνώ μαζί σου, είμαι και εγώ ενάντια στις καταναγκαστικές αλλαγές θέσεων, εκτός και αν η συνύπαρξη δύο μαθητών στο ίδιο θρανίο μέσα στην τάξη εμποδίζει την ομαλή λειτουργία της τάξης (λόγω φασαρίας). Όμως είμαι υπέρ των υποχρεωτικών ομάδων εργασίας, γιατί μιλάμε για εργασία και όχι για παρέα. Ο μαθητής θα κληθεί όταν μεγαλώσει να δουλέψει με τον οποιοδήποτε, δεν θα εργάζεται μόνο παρέα με τα φιλαράκια του.

@leminpies ενταξει δεν εξισώνω τα γλειφιτζούρια με την παραβατικότητα, αλλά: το δικό μου παιδί σοκοφρετα, καραμέλα κι γλειφιτζούρι είδε στο σχολείο. Γιατί υπάρχει μεν σύσταση για υγιεινά κεράσματα αλλά όχι απαγόρευση, και ο μόνος περιορισμός είναι να είναι συσκευασμένα για να μπουν στην τσάντα. Αρχικά τα έβρισκα πριν τα δει και τα έτρωγα εγω, όμως κάποια στιγμή κατάλαβε ότι σε γιορτές κ γενέθλια υπάρχει κέρασμα και τα ζητάει, Έτσι λοιπόν το σχολείο μου δημιούργησε ένα πρόβλημα που δεν είχα πριν βρεθεί σ αυτόν τον χώρο.
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα σε μια γιορτή ή γενέθλια να φάει ένα πατατάκι (το οποίο παραδέχεσαι ότι το τρως και εσύ). Είσαι υπερβολική. Η κατάχρηση είναι το πρόβλημα, όχι η γνωριμία με πράγματα που ενδεχομένως είναι βλαβερά στην κατάχρησή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 05:25:48 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #596 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 05:28:01 μμ »
Είμαι ενάντια στις αλλαγές θέσεων, εκτός και αν η συνύπαρξη δύο μαθητών στο ίδιο θρανίο στην τάξη εμποδίζει την ομαλή λειτουργία της τάξης (λόγω φασαρίας). Όμως είμαι υπέρ των υποχρεωτικών ομάδων εργασίας, γιατί μιλάμε για εργασία και όχι για παρέα. Ο μαθητής θα κληθεί όταν μεγαλώσει να δουλέψει με τον οποιοδήποτε, δεν θα εργάζεται μόνο παρέα με τα φιλαράκια του.


Στην αλλαγή θέσης συμφωνώ απόλυτα. Είχε ξαναγίνει συζήτηση εδώ. Στις ομάδες δεν συμφωνώ. Δεν μιλάμε για ομοιογενή ομάδα σε χώρο εργασίας ενηλίκων. Είναι μεγάλο βάρος να πρέπει να διαχειριστεί ένα παιδί τη λουφα των άλλων. Ή το ότι ίσως θέλουν να κάνουν απλα copy paste. Γιατί να φέρνουμε τα παιδιά σε δύσκολη θέση;


Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα σε μια γιορτή ή γενέθλια να φάει ένα πατατάκι (το οποίο παραδέχεσαι ότι το τρως και εσύ). Είσαι υπερβολική. Η κατάχρηση είναι το πρόβλημα, όχι η γνωριμία με πράγματα που ενδεχομένως είναι βλαβερά στην κατάχρησή τους.

Εγω έχω ροπή στα ανθυγιεινά κ επειδή ταλαιπωρούμαι εγω θέλω να προφυλάξω το παιδί. Το πάρτι είναι πάρτι. Είναι μια εξαίρεση. Όχι ότι πετάω από τη χαρά μου γιατί είμαστε σε μια εποχή που υπάρχει σοβαρότερη ενημέρωση για τη σωστή διατροφή των παιδιών και δεν συγχωρώ κανέναν σ αυτό. Η γνωριμία φέρνει επιθυμία κ η επιθυμία αναγκάζει εμένα τον γονέα να διαπραγματεύομαι, άρα μου φορτώνει άθελα μου μια τριβή με το παιδί μου. Όπως συμβαίνει με κάθε κακή μόδα εξάλλου. Επιβαρύνει τη σχέση του σωστού γονέα με το παιδί του, επειδή άλλοι γονείς δεν μπήκαν στον κόπο να προβληματιστούν γι αυτά. Κι όλα αυτα δυστυχώς τα παιδιά τα μαθαίνουν στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #597 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 05:36:17 μμ »
Στην αλλαγή θέσης συμφωνώ απόλυτα. Είχε ξαναγίνει συζήτηση εδώ. Στις ομάδες δεν συμφωνώ. Δεν μιλάμε για ομοιογενή ομάδα σε χώρο εργασίας ενηλίκων. Είναι μεγάλο βάρος να πρέπει να διαχειριστεί ένα παιδί τη λουφα των άλλων. Ή το ότι ίσως θέλουν να κάνουν απλα copy paste. Γιατί να φέρνουμε τα παιδιά σε δύσκολη θέση;

Γιατί θα το βιώσουν (σε χειρότερη μορφή) όταν θα μεγαλώσουν. Στους χώρους εργασίας με τις "ομοιογενείς ομάδες" πάντα κάποιοι λουφάρουν , κάποιοι δουλεύουν, και η αδικία του εργοδότη που κατά κανόνα πληρώνει τους εργαζόμενους με το ίδιο ποσό (ή πληρώνει με μεγαλύτερο ποσό τους ευνοούμενούς του) είναι πολύ μεγαλύτερη από την ενδεχόμενη αδικία του εκπαιδευτικού όταν θα βαθμολογήσει τους μαθητές με τον ίδιο βαθμό στην ομάδα εργασίας.

Δηλαδή στο δημόσιο τομέα, με τις "ομοιογενείς ομάδες" εργαζομένων, μήπως παίρνει μεγαλύτερο μισθό ο καλύτερος εργαζόμενος; Όχι, το κομματόσκυλο θα πάρει τον μεγαλύτερο μισθό. Ακόμα και στο δημόσιο σχολείο όλοι οι καθηγητές είναι άραγε το ίδιο καλοί στην δουλειά τους; Φυσικά και δεν είναι, αλλά τον ίδιο μισθό παίρνουν όλοι, γιατί αντικειμενικός και κοινά αποδεκτός τρόπος αξιολόγησης των καθηγητών δύσκολα μπορεί να βρεθεί.
Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα, με τις "ομοιογενείς ομάδες" εργαζομένων, τον μεγαλύτερο μισθό τον παίρνει άραγε αυτός που δεν λουφάρει ή μήπως τον παίρνει το βύσμα και ο ρουφιάνος του αφεντικού;

Τα παιδιά πρέπει να προετοιμαστούν για αυτές τις καταστάσεις, να βιώσουν και να διαχειριστούν κάποια ενδεχόμενη αδικία που θα προκύψει από κάποιον απρόσεκτο στις βαθμολογίες εκπαιδευτικό. Δεν πρέπει τα παιδιά να ζουν στην φούσκα ενός απόλυτα δίκαιου κόσμου. Και γιατί αυτός δεν υπάρχει στην πραγματικότητα που βιώνουμε, αλλά και γιατί οι γονείς τους είναι επίσης άδικοι, το άδικο κληρονομούν στα παιδιά τους και η φούσκα που θα δημιουργήσουν για να τα προστατέψουν ενδεχομένως πολύ άδικο να εμπεριέχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 06:44:32 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #598 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 06:07:37 μμ »
Γιατί θα το βιώσουν (σε χειρότερη μορφή) όταν θα μεγαλώσουν. Στους χώρους εργασίας με τις "ομοιογενείς ομάδες" πάντα κάποιοι λουφάρουν , κάποιοι δουλεύουν, και η αδικία του εργοδότη που κατά κανόνα πληρώνει τους εργαζόμενους με το ίδιο ποσό (ή πληρώνει με μεγαλύτερο ποσό τους ευνοούμενούς του) είναι πολύ μεγαλύτερη από την ενδεχόμενη αδικία του εκπαιδευτικού όταν θα βαθμολογήσει τους μαθητές με τον ίδιο βαθμό στην ομάδα εργασίας.

Δηλαδή στο δημόσιο τομέα, με τις "ομοιογενείς ομάδες" εργαζομένων, μήπως παίρνει μεγαλύτερο μισθό ο καλύτερος εργαζόμενος; Όχι, το κομματόσκυλο θα πάρει τον μεγαλύτερο μισθό. Ακόμα και στο δημόσιο σχολείο όλοι οι καθηγητές είναι άραγε το ίδιο καλοί στην δουλειά τους; Φυσικά και δεν είναι, αλλά τον ίδιο μισθό παίρνουν όλοι, γιατί αντικειμενικός και κοινά αποδεκτός τρόπος αξιολόγησης των καθηγητών δύσκολα μπορεί να βρεθεί.
Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα, με τις "ομοιογενείς ομάδες" εργαζομένων, τον μεγαλύτερο μισθό τον παίρνει άραγε αυτός που δεν λουφάρει ή μήπως τον παίρνει το βύσμα και ο ρουφιάνος του αφεντικού;

Ως μεγάλοι όμως θα έχουν την ωριμότητα να το χειριστούν. Εγω ας πούμε που δεν θέλω να τσακώνομαι, προτιμώ να τα κάνω εγω να είναι κιόλας όπως θέλω κι ας μην κάνει τίποτα ο άλλος. Όμως είναι επιλογή μου. Το σχολείο γιατί να αναγκάσει ένα παιδί να τσακωθεί με τους συμμαθητές του;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #599 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 06:08:41 μμ »
@emmaki δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Εξηγω ότι ένα παιδί με κάποια ενδιαφέροντα διαφορετικά από των πολλων, στονσχολειο θα δυσκολευτεί να βρει παρέες. Αυτό δεν είναι δικό του πρόβλημα. Είναι πρόβλημα ακριβώς των πολλών και της μαζικής κουλτούρας. Αν σαν κοινωνία υπήρχε υψηλότερο επίπεδο, δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Αν ήταν επιθυμητό ο λαός να διαβάζει βιβλία, να ακούει κλασική μουσική, να μπορεί να αθληθεί δωρεάν και να γνωρίσει άλλα αθλήματα πλην της μπάλας, να μπορεί να πάει στο θέατρο κλπ, το συνολικό επίπεδο θα ήταν ανεβασμένο. Άρα δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Αυτό ακριβώς με ενοχλεί. Στην ενήλικη ζωή του ο καθένας θα βρει ανάλογες παρέες. Στο σχολείο θα βρει δύσκολα. Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε σε όλο αυτό. Επίσης η επιθυμία του παιδιού δεν υπάρχει πουθενά στη σκέψη σας. Το παθδι που διαβαζει λογοτεχνία κ ακούει ψαγμένη μουσική θέλει να έχει συμμαθητές που ακούνε τραπ; Θέλει να ενταχθεί σε αυτήν την παρέα; Δεν νομίζω. Και γιατί να θέλει; Το σχολείο όμως, οι εκπαιδευτικοί, για να είναι ήσυχοι ότι έκαναν το καθήκον τους, θα εφαρμόσουν τα διαφορα «ευφυή» με τις καταναγκαστικές αλλαγές θέσεων ή τις ομαδικές εργασίες για να του το επιβάλουν. Ωραία κοινωνικοποιηση.

@leminpies ενταξει δεν εξισώνω τα γλειφιτζούρια με την παραβατικότητα, αλλά: το δικό μου παιδί σοκοφρετα, καραμέλα κι γλειφιτζούρι είδε στο σχολείο. Γιατί υπάρχει μεν σύσταση για υγιεινά κεράσματα αλλά όχι απαγόρευση, και ο μόνος περιορισμός είναι να είναι συσκευασμένα για να μπουν στην τσάντα. Αρχικά τα έβρισκα πριν τα δει και τα έτρωγα εγω, όμως κάποια στιγμή κατάλαβε ότι σε γιορτές κ γενέθλια υπάρχει κέρασμα και τα ζητάει, Έτσι λοιπόν το σχολείο μου δημιούργησε ένα πρόβλημα που δεν είχα πριν βρεθεί σ αυτόν τον χώρο.


Είλικρινα θα σου προτεινα να ξανασκεφτεις καποια πραγματα σε πολλα επιπεδα!
Δεν καθομαι να τα ξαναλεω…….
Και πρωτ’ απ’ ολα να σκεφτεις, σοβαρα, οι πραξεις σου τι αμεσο και τι μελλοντικο αποτελεσμα θα εχουν στο παιδι σου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #600 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 06:18:31 μμ »
Ως μεγάλοι όμως θα έχουν την ωριμότητα να το χειριστούν. Εγω ας πούμε που δεν θέλω να τσακώνομαι, προτιμώ να τα κάνω εγω να είναι κιόλας όπως θέλω κι ας μην κάνει τίποτα ο άλλος. Όμως είναι επιλογή μου. Το σχολείο γιατί να αναγκάσει ένα παιδί να τσακωθεί με τους συμμαθητές του;

Όταν βάζεις δύο ανομοιογενείς μαθητές να συνεργαστούν στην ίδια ομάδα εργασίας, δεν το κάνεις για να τους αναγκάσεις να τσακωθούν. Το κάνεις για να τους αναγκάσεις να διαχειριστούν μια δύσκολη κατάσταση πάντα σε ένα περιβάλλον σχολικό δηλαδή σε ένα περιβάλλον πολύ ηπιότερο από αυτό που θα αντιμετωπίσουν αργότερα.  Η εναλλαγή άλλωστε των μαθητών μεταξύ τους αποτελεί πάγια τακτική σε κάποια από τα πιο ακριβά ιδιωτικά σχολεία, εκεί να δεις το πως αλλάζουν τους μαθητές μεταξύ τους! Για ρώτα λίγο τι γίνεται εκεί, και θα το μάθεις. Εκεί οι μαθητές αλλάζουν κάθε χρόνο ακόμα και τμήματα, ώστε να είναι αδύνατο να έχεις τους ίδιους συμμαθητές τον επόμενο χρόνο. Δηλαδή την εναλλαγή που εσύ κατηγορείς ως αντιπαιδαγωγική, κάποιοι την πληρώνουν για να την έχουν τα παιδιά τους, και μάλιστα την πληρώνουν πολύ ακριβά.

Άλλωστε εγώ δεν υποστηρίζω ότι πρέπει οι ομάδες εργασίας να είναι πάντα ανομοιογενείς, και διαφωνώ με τις ακραίες αυτές τακτικές κάποιων πανάκριβων ιδιωτικών σχολείων. Παιδαγωγικά σωστό είναι να δημιουργείς άλλες φορές ανομοιογενείς ομάδες, και άλλες φορές ομοιογενείς, έτσι ώστε τα παιδιά να είναι προετοιμασμένα και για τις δύο καταστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 06:52:51 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #601 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 06:29:59 μμ »
ενταξει δεν εξισώνω τα γλειφιτζούρια με την παραβατικότητα, αλλά: το δικό μου παιδί σοκοφρετα, καραμέλα κι γλειφιτζούρι είδε στο σχολείο. Γιατί υπάρχει μεν σύσταση για υγιεινά κεράσματα αλλά όχι απαγόρευση, και ο μόνος περιορισμός είναι να είναι συσκευασμένα για να μπουν στην τσάντα. Αρχικά τα έβρισκα πριν τα δει και τα έτρωγα εγω, όμως κάποια στιγμή κατάλαβε ότι σε γιορτές κ γενέθλια υπάρχει κέρασμα και τα ζητάει, Έτσι λοιπόν το σχολείο μου δημιούργησε ένα πρόβλημα που δεν είχα πριν βρεθεί σ αυτόν τον χώρο.
[/quote]



Εγω έχω ροπή στα ανθυγιεινά κ επειδή ταλαιπωρούμαι εγω θέλω να προφυλάξω το παιδί. Το πάρτι είναι πάρτι. Είναι μια εξαίρεση. Όχι ότι πετάω από τη χαρά μου γιατί είμαστε σε μια εποχή που υπάρχει σοβαρότερη ενημέρωση για τη σωστή διατροφή των παιδιών και δεν συγχωρώ κανέναν σ αυτό. Η γνωριμία φέρνει επιθυμία κ η επιθυμία αναγκάζει εμένα τον γονέα να διαπραγματεύομαι, άρα μου φορτώνει άθελα μου μια τριβή με το παιδί μου. Όπως συμβαίνει με κάθε κακή μόδα εξάλλου. Επιβαρύνει τη σχέση του σωστού γονέα με το παιδί του, επειδή άλλοι γονείς δεν μπήκαν στον κόπο να προβληματιστούν γι αυτά. Κι όλα αυτα δυστυχώς τα παιδιά τα μαθαίνουν στα σχολεία.
[/quote]



Εσπερε εχεις σκεφτει μηπως κανεις προβολες πανω στο παιδι σου;μηπως κανεις το λαθος πολλων γονεων που δικα του θεματακια τα βγαζουν αθελα τους πανω τους;;αντε κι απαγορευσες τη σκολατα στα 5 που ειναι το παιδι σου θα μπορεις να το ελεγχεις πχ μεχρι τα 15; ή τοτε δεν μπορει να αναπτυξει ανθυγιεινές συνηθειες  οποιου ειδους; συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λες για τα σχολεια όπως και με πολλα που λεει ο lemonpieς οπως ειπε κι ο   scout  νομιζω μερικα μνμ πριν..η αληθεια ειναι καπου στη μεση ..και αυτα που λες εσυ ισχυουν σε καποιον βαθμο αλλα κι ο lemonpie λεει σοβαρες αληθειες που ισχυουν...κι επειδη περυσι αν θυμαμαι καλα ειχες απευθυνθει σε νηιαγωγους  του φορουμ για το παιδι σου -τυγχανει να διαθετω εξαιρετικοτατη μνημη- για το οτι δεν κανει παρεες στο νηπιαγωγειο και ανησυχουσες, μηπως εισαι επηρεασμενη και δεν το εχεις συνειδητοποιήσει απο αυτο το γεγονος ή απο κατι που πιθανον να σου ειπαν οι νηπιαγωγοι του παιδιου σου;..ολα χρειαζονται στη ζωη κι η κλασικη μουσικη κι η μπουζουκια, αναλογα τη στιγμη.ολα ειναι μεσα στη ζωη..σε γυαλες ζουν μονο τα ψαρια..και δυστυχως η ζωη τους ειναι βραχυβια..

επισης εσυ τα κερασματα που εβρισκες γιατι δεν τα πετουσες ή δεν τα εδινες σε καποιον αλλον που δεν εχει προβλημα με αυτα , αλλα τα ετρωγες εσυ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2022, 06:47:10 μμ από serton »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.