*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135236 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #812 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 08:31:02 μμ »
Η διευθύντρια μου στο ΕΠΑΛ είναι καλός άνθρωπος! Με υποδέχθηκε με πολύ ωραίο τρόπο στο σχολείο! Δεν φταίει που οι μαθητές είναι υπερβολικά ζωηροί! Στην αρχή δεν ήθελα να δίνω αποβολές στους μαθητές! Αλλά με τη βοήθεια της διευθύντριας μου και των υποδιευθυντών του ΕΠΑΛ άρχισα να δίνω αποβολές! Δεν θέλω να γράφονται κακά λόγια για τη διευθύντρια μου! Με βοήθησε! Χθες ήταν μια κακιά στιγμή!
Δεν φταίει η διευθύντρια μου! Θα ήμουν πολύ άδικη αν έγραφα κάτι τέτοιο!
Μάλλον έκανα λάθος που ανέφερα το γεγονός που έζησα στην τάξη! Ήμουν αυθόρμητη και ειλικρινής! Δεν σκέφτομαι με "πλάγιο" τρόπο!
Καληνύχτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:08:29 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #813 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 01:11:10 πμ »
Οι "ευγενικοί" καθηγητές εκλαμβάνονται ως αδύναμοι! ...

georgia4, με προβληματίζει πολύ καιρό αυτό που περιγράφεις,

Καταρχάς, αυτό που έζησες, από τη στιγμή που έφτασε σε επίπεδο φυσικής επίθεσης είναι άνω ποταμών!

Υπάρχουν κανόνες (αρχίζοντας με όσους καταγράφονται στον κανονισμό του σχολείου) που είναι κοινή γνώση πως δεν μπορείς να απαιτείς ή να επιβάλεις να εφαρμόζονται κατά γράμμα από όλη τη μαθητική κοινότητα, εντός και εκτός τάξης. Υπάρχει μία απόσταση από τους κανόνες όπου, μέσα εκεί, μπορείς να κινηθείς με ένα λιγότερο "τυπολατρικό" πρόσωπο, χρησιμοποιώντας το ως ένα είδος θετικής ανατροφοδότησης (ανοικτά, ως μέρος του συμβολαίου σου με τους μαθητές) για την ευγενική/κόσμια/πολιτισμένη/παραγωγική ατμόσφαιρα που θα επικρατεί στο σχολικό περιβάλλον. Είναι το διάστημα μεταξύ κανόνων και ορίων.

Η χειροδικία και η βία, ξεπερνάει τα όρια και πρέπει να αντιμετωπίζεται, πρωτίστως παιδαγωγικά. Ο/Η μαθητής/-τρια που δεν έχει καταλάβει το ό,τι τα ξεπερνάει, αν δεν αντιμετωπίσει συνέπειες, εξακολουθεί και μαθαίνει. Αυτή τη φορά, όμως, πως μπορεί να άγεται και να φέρεται όπως του κατέβει.

Και βέβαια, πρέπει να εμπλακούν ως υπεύθυνοι και οι γονείς και η ΔιΔΕ και ψυχολόγος και ο σύλλογος και η διεύθυνση και όποιος άλλος έχει, έστω και ακροθιγώς, αρμοδιότητα ή/και υποχρέωση να βοηθήσει.

Αν δεν μιλήσεις / το κάνεις θέμα και το ακολουθήσεις μέχρι την επίλυσή του, γίνεσαι άλλο ένα θύμα εκφοβισμού που, με τη σιωπή του, ενδυναμώνει και παρατείνει την -αν μη τι άλλο- συνεχιζόμενη ανοχή σε αυτά τα φαινόμενα. Αντιθέτως, κάνεις καλό και για το σύνολο άλλα και για τον παραβάτη.

Και δεν υπάρχει κανένας λόγος να χάσεις την ευγένεια (ψυχραιμία/πολιτισμό/ενδιαφέρον...) σου σε αυτήν την προσέγγιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2023, 01:12:45 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #814 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 02:24:19 πμ »
Δεν θέλω να το συζητήσω! Ήθελαν να βοηθούσαν αλλά η διευθύντρια με παρακάλεσε να μην το κάνω θέμα!
Η διευθύντρια μου είπε ότι με συμπαθεί πολύ και στενοχωρήθηκε πολύ! Εντάξει η σχέση μου με τη διευθύντρια του ΕΠΑΛ είναι πολύ καλή και ανθρώπινη! Και άλλοι συνάδελφοι στενοχωρέθηκαν και είπαν να βοηθήσουν!
Εγώ όμως σήμερα φοβήθηκα για τη σωματική μου ακεραιότητα και τη ζωή μου! Είπαμε να διοριστούμε αλλά όχι και να πεθάνουμε στον εργασιακό μας χώρο! Αυτό είναι τραγικό!

Με συγχωρείς πάρα πολύ αλλά κάποια πράγματα κόβονται από τη ρίζα! Αν αγαπάς τη δουλειά σου πρέπει να παλέψεις με όλα τα μέσα και κυρίως να δείξεις ότι δεν πρόκειται να σταματήσεις πουθενά και για κανένα λόγο. Αυτοί που κάνουν τέτοιες επιθέσεις είναι συνήθως θρασύδειλοι και θα γίνουν κοτούλες όταν εμφανιστεί η αστυνομία. Μην ενδόσεις στον φόβο. Αυτό είναι που θέλουν. Και έχεις να σκεφτείς και τα υπόλοιπα παιδιά που έρχονται στο σχολείο για να μάθουν (σίγουρα υπάρχουν,μη γελιέσαι) και δε τα αφήνουν αυτοί οι ταραξίες.
Η διευθύντρια θα έπρεπε να ξέρει ότι αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να τιμωρούνται προκειμένου να μην επαναληφθούν. Εμείς που είμαστε νεοδιόριστοι μπορεί να μην το γνωρίζουμε, αλλά εκείνη θα έπρεπε να το γνωρίζει. Και εγώ έκανα παρόμοια λάθη την πρώτη μου χρονιά χωρίς όμως να μου έχουν πετάξει τόσο επικίνδυνο αντικείμενο. Κάπου στη μέση της χρονιάς κατάλαβα ότι δεν είμαστε αβοήθητοι και ότι αν δράσουμε αποφασιστικά μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Τώρα είμαι σε σχολείο με αυστηρό διευθυντή που δεν αφήνει κανένα περιθώριο.
Αν βγεις μπροστά θα βρεις παιδιά που θέλουν να σε βοηθήσουν. Είναι σίγουρο. Το χρωστάς στον εαυτό σου και στους μαθητές σου να μη το βάλεις κάτω. Δε βρίσκεις τον ένοχο; Ζητάς την τιμωρία όλου του τμήματος. Δεν το τιμωρεί ο διευθυντής; Βγάλ τους εσύ με ωριαία αποβολή. Ξανά και ξανά. Πήγαινε στην αστυνομία! Απείλησε με δημοσιοποίηση στον τύπο. Αν φοβηθεί το σκάνδαλο η διευθύντρια θα αλλάξει γνώμη. Το πιο πιθανό είναι ότι δε θα προλάβεις καν να το δημοσιοποιήσεις και θα έχουν τιμωρηθεί οι ένοχοι.
Και μην υπολογίζεις τους γονείς. Έκανα και εγώ αυτό το λάθος όχι σε σχολείο, αλλά σε προηγούμενη δουλειά. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και φοβούνται και τους ενδιαφέρει μόνο η επαγγελματική σου αποκατάσταση. Αν προχωρήσεις, θα σε στηρίξουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #815 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 08:14:49 πμ »
Η διευθύντρια μου στο ΕΠΑΛ είναι καλός άνθρωπος! Με υποδέχθηκε με πολύ ωραίο τρόπο στο σχολείο! Δεν φταίει που οι μαθητές είναι υπερβολικά ζωηροί! Στην αρχή δεν ήθελα να δίνω αποβολές στους μαθητές! Αλλά με τη βοήθεια της διευθύντριας μου και των υποδιευθυντών του ΕΠΑΛ άρχισα να δίνω αποβολές! Δεν θέλω να γράφονται κακά λόγια για τη διευθύντρια μου! Με βοήθησε! Χθες ήταν μια κακιά στιγμή!
Δεν φταίει η διευθύντρια μου! Θα ήμουν πολύ άδικη αν έγραφα κάτι τέτοιο!
Μάλλον έκανα λάθος που ανέφερα το γεγονός που έζησα στην τάξη! Ήμουν αυθόρμητη και ειλικρινής! Δεν σκέφτομαι με "πλάγιο" τρόπο!
Καληνύχτα!

Οι καλοί άνθρωποι και οι καλοί διευθυντές διαλύουν τα σχολεία.
Καλός άνθρωπος δεν σημαίνει ότι είναι και κατάλληλος για μια θέση. Και οι μαθητές σου δεν είναι υπερβολικά ζωηροί, είναι εγκληματίες. Αν αυτά τα έκαναν σε εσένα, θα τα κάνουν και σε άλλους, και ίσως τα κάνουν και μεταξύ τους.

Δεν γίνεται να είμαστε εκπαιδευμένοι στη μιζέρια, δεν είμαστε υπαλληλοι σε σωφρονιστικό κατάστημα ή σε πτέρυγα ψυχιατρικής για να θεωρούμε δεδομένο ότι μέρος της δουλειάς μας είναι να γινόμαστε αδιαμαρτύρητα αποδέκτες συμπεριφορών επικίνδυνων για την σωματική μας ακεραιότητα. Και αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους μαθητές.

Υπερβολικά ζωηρά είναι αν σου πετάνε σαΐτες και χαρτάκια. Όχι όταν κάνουν οργανωμένες εγκληματικές επιθέσεις.
Δεν μπορούμε να θεωρούμε αυτονόητη και δεδομένη την εγκληματική συμπεριφορά ανηλίκων. Το λιγότερο που μ[πορεί να τους συμβεί είναι δυο μέρες αποβολή και θα έπρεπε να είχε ήδη γίνει.

Οι γονείς σου που λένε να κάνεις υπομονή, συγγνώμη που το λέω, είναι μάλλον από αυτούς που θεωρούν ότι οι εκπαιδευτικοί είναι μίζερα ανθρωπάκια που πρέεπι να λένε ευχαριστώ γιατί έχουν μια δουλειά με σταθερό μισθό, διακοπές το καλοκαίρι και ωράριο εργασίας μέχρι το μεσημέρι. Φαντάζομαι ότι στο μυαλό τους, πρέπει να είσια ευγνώμων που εργάζεσαι μόνο πρωί γιατί εισαι γυναίκα και αυτό είναι καλό ωράριο για μια γυναίκα για να μπορεί να κάνει οικογένεια. Δεν θεωρούν ότι ως μορφωμένο άτομο θα μπορούσες να διεκδικήσεις κάοια θέση εργασίας με αξιοπρεπή αντιμετώπιση και δυνατότητες εξέλιξης. Οι γονείς σου όμως είναι άλλης γενιάς οπότε δεν μπορούν να δίνουν συμβουλές επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Συγγνώμη που σου το λέω χύμα, αλλά είναι η πραγματικότητα.

Και κάτι τελευταίο. Τα παιδιά καταλαβαίνουν ποιος στέκεται στα πόδια του και ποιος όχι. Και προσαρμόζουν τη συμπεριφορά τους ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:08:29 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #816 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 09:15:19 πμ »

georgia4,
είναι πολύ σοβαρό για να μην αναφερθεί και να περάσει απαρατήρητο.
Είμαστε εκπαιδευτικοί και όχι θηριοδαμαστές.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2023, 09:21:22 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #817 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 09:18:59 πμ »

[...]
Και βέβαια, πρέπει να εμπλακούν ως υπεύθυνοι και οι γονείς και η ΔιΔΕ και ψυχολόγος και ο σύλλογος και η διεύθυνση και όποιος άλλος έχει, έστω και ακροθιγώς, αρμοδιότητα ή/και υποχρέωση να βοηθήσει.

Αν δεν μιλήσεις / το κάνεις θέμα και το ακολουθήσεις μέχρι την επίλυσή του, γίνεσαι άλλο ένα θύμα εκφοβισμού που, με τη σιωπή του, ενδυναμώνει και παρατείνει την -αν μη τι άλλο- συνεχιζόμενη ανοχή σε αυτά τα φαινόμενα. Αντιθέτως, κάνεις καλό και για το σύνολο άλλα και για τον παραβάτη.

Και δεν υπάρχει κανένας λόγος να χάσεις την ευγένεια (ψυχραιμία/πολιτισμό/ενδιαφέρον...) σου σε αυτήν την προσέγγιση.

+++

Εδώ ισχύει αυτό που λέμε και στους μαθητές μας. "Μίλα"!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #818 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 01:01:52 μμ »
Αυτή η διευθύντρια είναι καλή μόνο για να παίρνει το επίδομα διευθυντή. Για τίποτα άλλο. Εννοείται ότι δεν είναι η μόνη. Ξέρω κι άλλους τέτοιους....

Συνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #819 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 03:09:33 μμ »
Erietta η διευθύντρια προσπαθεί πολύ για το σχολείο! Εγώ ανέφερα ένα δυσάρεστο γεγονός μέσα στην τάξη! Όμως δεν ευθύνονται οι διευθυντές για όσα συμβαίνουν στο σχολείο! Η διευθύντρια μου έχει καλές προθέσεις για το σχολείο!
Λοιπόν Errietta η αδερφή μου ήταν 5 χρόνια διευθύντρια σε κεντρικό γυμνάσιο της Λάρισας, πολύ δραστήρια!
Ήταν η μικρότερη ηλικιακά διευθύντρια μέσα στην Λάρισα! Έζησε και όμορφες και όχι καλές στιγμές στο σχολείο της! Γνωρίζω από την αδερφή μου τα δύσκολα καθήκοντα ενός διευθυντή κεντρικού σχολείου μιας μεγάλης πόλης!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #820 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 03:59:47 μμ »
Σήμερα είδα δύο ειδήσεις για συλλήψεις παιδιών κάτω των 15 ετών. Η μία ήταν για διακίνηση πλαστών γυμνών φωτογραφιών, η άλλη ήταν κορίτσια 12-13 ετών που έδειραν, απείλησαν και βιντεοσκόπησαν το γεγονός.


Τα περισσότερα που διαβάζουμε είναι υποθέσεις παιδιών 12-15, δηλαδή ηλικίας Γυμνασίου.
Κάτι πάει πολύσ τραβά σε αυτή τη φουρνιά παιδιών και οι γονείς πρέπει να θορυβηθούν.

Και είναι και πολύ ενοχλητικό το ότι οι ειδήσεις δεν λένε "σύλληψη ανηλίκων 12 ετών" αλλά "σύλληψη μαθητών 12 ετών". Το να τονίζουμε τη μαθητική ιδιότητα και όχι την ιδιότητα του ανηλίκου που χρήζει επίβλεψης από την οικογένεια, είναι πρώτον ένας έμμεσος τρόπος να εννοούμε ότι ολα αυτά έχουν σχέση με το σχολείο, ενώ πολλά γίνονται στον ελεύθερο χρόνο των παιδιών, και δεύτερον σαν να λέμε ευθέως, ότι τα παιδιά είαι υπό την εποπτεία και την ευθύνη μόνο των εκπαιδευτικών τους, γονείς δεν χρειάζονται, δεν είναι παιδιά κάποιου, είναι μαθητές κάποιου.
Και αυτό ακριβώς, είναι η ρίζα του προβλήματος.
Οι γονείς δεν ενδιαφέρονται, γιατί το παίζουν προχωρημένοι...
Τα παιδιά πιστεύουν πως στο σχολείο τα παίρνει να κάνουν ό,τι κ στα σπίτια τους, με αποτέλεσμα να είναι αδιάφορα για τα μαθήματα, αγενή και πάρα πολύ ζωηρά!
Οι εκπαιδευτικοί επειδή κι αυτοί είναι άνθρωποι, με όρια κ ευαόσθητη υγεία, επιβάλλεται να βάζουν τις σχετικές ποινές για τις περιπτώσεις που ξεφεύγουν, να ενημερώνουν τις οικογένειες κ να μην θεωρούν ταμπού τη χαμηλή βαθμολογία. Αυτή ίσως κάνει κάποιους μαθητές να στραφούν στο μάθημα κ να εγκαταλείψουν τις εξυπνάδες εν ώρα μαθήματος.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #821 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 04:54:11 μμ »
Οι γονείς δεν ενδιαφέρονται, γιατί το παίζουν προχωρημένοι...
Τα παιδιά πιστεύουν πως στο σχολείο τα παίρνει να κάνουν ό,τι κ στα σπίτια τους, με αποτέλεσμα να είναι αδιάφορα για τα μαθήματα, αγενή και πάρα πολύ ζωηρά!
Οι εκπαιδευτικοί επειδή κι αυτοί είναι άνθρωποι, με όρια κ ευαόσθητη υγεία, επιβάλλεται να βάζουν τις σχετικές ποινές για τις περιπτώσεις που ξεφεύγουν, να ενημερώνουν τις οικογένειες κ να μην θεωρούν ταμπού τη χαμηλή βαθμολογία. Αυτή ίσως κάνει κάποιους μαθητές να στραφούν στο μάθημα κ να εγκαταλείψουν τις εξυπνάδες εν ώρα μαθήματος.

Δε θέλω  να θεωρηθώ απόλυτος αλλά στο δικό μου σχολείο ξέρω ότι αυτά που κάνουν στο σχολείο δεν τολμούν να τα κάνουν σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #822 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 05:36:31 μμ »
Η διευθύντρια μου στο ΕΠΑΛ είναι καλός άνθρωπος! Με υποδέχθηκε με πολύ ωραίο τρόπο στο σχολείο! Δεν φταίει που οι μαθητές είναι υπερβολικά ζωηροί! Στην αρχή δεν ήθελα να δίνω αποβολές στους μαθητές! Αλλά με τη βοήθεια της διευθύντριας μου και των υποδιευθυντών του ΕΠΑΛ άρχισα να δίνω αποβολές! Δεν θέλω να γράφονται κακά λόγια για τη διευθύντρια μου! Με βοήθησε! Χθες ήταν μια κακιά στιγμή!
Δεν φταίει η διευθύντρια μου! Θα ήμουν πολύ άδικη αν έγραφα κάτι τέτοιο!
Μάλλον έκανα λάθος που ανέφερα το γεγονός που έζησα στην τάξη! Ήμουν αυθόρμητη και ειλικρινής! Δεν σκέφτομαι με "πλάγιο" τρόπο!
Καληνύχτα!

Αφού είναι καλός άνθρωπος να την κεράσουμε μία πάστα και να πάει σπίτι της. Αλλά για διευθύντρια δεν κάνει.
Δυστυχώς έτσι ειναι οι περισσότεροι. Δεν σπάνε αυγα. Δεν τα βάζουν με γονεις, με μαθητές. Λειτουργουν ως μαθητοπατερούληδες και ως μαθητομανούλες. Θέλουν μόνο το επίδομα ακοπα. Για να καλυψουν τον εαυτο τους πουλανε και ολους τους εκπαιδευτικούς και την μάνα τους ακόμη. Από τέτοιους έχουμε πήξει. Μην την δικαιολογείς ευθύνεται.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #823 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 05:48:35 μμ »
Δε θέλω  να θεωρηθώ απόλυτος αλλά στο δικό μου σχολείο ξέρω ότι αυτά που κάνουν στο σχολείο δεν τολμούν να τα κάνουν σπίτι τους.

Τα ίδια τα παιδθα το παραδέχονται αυτό, αν τα ρωτήσεις για πιο απλα πράγματα όπως τα σκουπίδια, οι μικροκαταστροφες κλπ.
Τα πιο βαριά μπορεί όντως να μην τα κάνουν σπίτι τους. Γιατί δεν είναι σπίτι τους, δεν τους ελέγχει κανεις, η οικογένεια τους έχει αφήσει να αλωνίζουν «για να μην χαλάσουν τη σχέση τους». Αυτό μας το έχουν παραδεχτεί γονείς. Και μας έχουν παραπονεθεί κιόλας που δεν δείχνουμε υπομονή ως ενήλικες. Γιατί τους το είπε και ο ψυχολόγος τους.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #824 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 06:45:58 μμ »
Μ' αυτές τις γελοιότητες των αξιολογήσεων και των συμβούλων το δημόσιο σχολειό δεν προορίζεται για μάθημα, αλλά για ο,τιδήποτε άλλο. Για θηριοδαμασμό για ρουφιανιλίκι για γραφειοκρατική μπουρδολογία και χίλιες άλλες μύριες σαχλαμάρες. Για μάθημα ούτε λόγος. Εξ άλλου στην τάξη θα πρέπει να προσέχομε το κάθε κακομαθημένο μη στεναχωρεθεί άμα χρειαστεί ν' αφήσει τα γαλλικά του και τις ευγενείς χειρονομίες προς συμμαθητές και δασκάλους για να δει τι γράφει κι αυτός ο έρμος ο μαυροπίνακας. Αλλά υπάρχει κι η επιλογή να δείξομε κάνα βιντεάκι στους διαδραστικούς και να ξεμπερδέψομε. Ούτως ή άλλως, το μάθημα τ' αναλαμβάνει το φροντιστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2023, 06:48:45 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #825 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 06:58:09 μμ »
anti_08, πόσο συμφωνώ μαζί σου! Τυπικό προφίλ διευθυντή μαθητοπατέρα που ενδιαφέρεται μόνο για το επίδομα, παρουσιάζει δήθεν δημοκρατικό προφίλ, αλλά από ουσία μηδέν! Είχα κι εγώ ανάλογο διευθυντή που το έπαιζε καλός στα παιδιά, και μόλις γύριζαν την πλάτη, τα κορόιδευε, τα έλεγε χαζά, γελούσε μαζί τους, και διάφορα άλλα...
Georgia4, αν έχεις συγγενή διευθύντρια και σου λέει να μην κάνεις καμιά κίνηση, πάω πάσο, δεν έχω να πω κάτι άλλο....
Θα πω και κάτι άλλο για τέτοιους διευθυντές, σαν την διευθύντρια του  ΕΠΑΛ: γίνονται διευθυντές γιατί δεν κάνουν για μάχιμοι εκπαιδευτικοί, αυτά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.