*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 98127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 09, 2010, 07:17:27 μμ »
Ευχαριστώ...Η εντοπιότητα πότε προσμετράται; Προστίθεται από την αρχή στο σύνολο των μορίων; Και πάλι ευχαριστώ, γιατί δεν έχω ιδέα... :(

η εντοπιότητα δε προσμετράται στο πρώτο ΠΥΣΔΕ, τον Ιουνιο, για τα οργανικά κενά (σ' αυτό μετράνε μόνο τα μόρια προυπηρεσίας), αλλά το Σεπτέμβριο για τα λειτουργικά κενά.

Με καθε σεβασμο, η εντοπιοτητα προσμετραται κανονικα κατα τη διαδικασια των οριστικων τοποθετησεων σε οργανικες θεσεις (προκειμενου για σχολεια που ανηκουν στο δημο εντοπιοτητας).

...2. Κριτήρια για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών αρμοδιότητας ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του Π.Δ. είναι:
α) η συνολική υπηρεσία
β) οι οικογενειακοί λόγοι
γ) οι συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν
δ) η συνυπηρέτηση
ε) η εντοπιότητα...


(ΠΔ 100/97)

Αγαπητέ Damien, επειδή η εντοπιότητα ήταν κάτι που με ενδιέφερε το είχα ρωτήσει στη δική μου ΔΔΕ, στον προιστάμενο, και η απαντηση ήταν αυτή που έδωσα. Τώρα, αν κάθε ΔΔΕ κάνει τα δικά της...τι να πω;
Όσο για το νόμο που  παραθέτεις, δεν αναφέρεται στις τοποθετήσεις σε οργανικά κενά, τον Ιούνιο αλλά γενικά στις τοποθετήσεις, οι οποίες όμως γίνονται και το Σεπτέμβρη.
Δεν ξέρω τελικα ποιος έχει δικιο.Σκοπος μου είναι να βοηθήσω με γνώσεις που έχω τσεκάρει.
Αν όμως έχεις δίκιο...ΟΚ!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:41 »

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 09, 2010, 08:29:46 μμ »
...Κάθε ΔΔΕ...λέει...και κάτι...Τον περασμένο Μάη μου είπαν ότι η εντοπιότητα μετράει "μετά"...σε διευκρινιστική μου ερώτηση έλαβα ασαφή απάντηση...κι επειδή ούτως ή άλλως είχα ελάχιστα μόρια και δεν είχα ξαναπαεράσει τη διαδικασία περίμενα να δω τι θα γίνει...Τελικά με ειδοποίησαν τηλεφωνικώς ότι με τοποθετούν υποχρεωτικά σε οργανική που είχε χηρέψει και εγώ δεν είχα δηλώσει...τότε με ενημέρωσαν και για τα μόριά μου, τα οποία πλεόναζαν κατά δύο, αν δεν προσμετρούσα τα της εντοπιότητας...Μετά το συζήτησα με παλιά συνάδελφο και μου είπε για την πρώτη προτίμηση...Έτσι βρέθηκα σε σύγχυση...Τώρα επιθυμώ βελτίωση και προσπαθώ να προσδίορίσω το πόσο άσχημη είναι η θέση μου λόγω έλλειψης μορίων...Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... :)
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 09, 2010, 08:32:19 μμ »
Ευχαριστώ...Η εντοπιότητα πότε προσμετράται; Προστίθεται από την αρχή στο σύνολο των μορίων; Και πάλι ευχαριστώ, γιατί δεν έχω ιδέα... :(

η εντοπιότητα δε προσμετράται στο πρώτο ΠΥΣΔΕ, τον Ιουνιο, για τα οργανικά κενά (σ' αυτό μετράνε μόνο τα μόρια προυπηρεσίας), αλλά το Σεπτέμβριο για τα λειτουργικά κενά.

Με καθε σεβασμο, η εντοπιοτητα προσμετραται κανονικα κατα τη διαδικασια των οριστικων τοποθετησεων σε οργανικες θεσεις (προκειμενου για σχολεια που ανηκουν στο δημο εντοπιοτητας).

...2. Κριτήρια για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών αρμοδιότητας ΠΥΣΠΕ - ΠΥΣΔΕ σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του Π.Δ. είναι:
α) η συνολική υπηρεσία
β) οι οικογενειακοί λόγοι
γ) οι συνθήκες διαβίωσης στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν
δ) η συνυπηρέτηση
ε) η εντοπιότητα...


(ΠΔ 100/97)

Αγαπητέ Damien, επειδή η εντοπιότητα ήταν κάτι που με ενδιέφερε το είχα ρωτήσει στη δική μου ΔΔΕ, στον προιστάμενο, και η απαντηση ήταν αυτή που έδωσα. Τώρα, αν κάθε ΔΔΕ κάνει τα δικά της...τι να πω;
Όσο για το νόμο που  παραθέτεις, δεν αναφέρεται στις τοποθετήσεις σε οργανικά κενά, τον Ιούνιο αλλά γενικά στις τοποθετήσεις, οι οποίες όμως γίνονται και το Σεπτέμβρη.
Δεν ξέρω τελικα ποιος έχει δικιο.Σκοπος μου είναι να βοηθήσω με γνώσεις που έχω τσεκάρει.
Αν όμως έχεις δίκιο...ΟΚ!!!


- Oχι, το ΠΔ 100/97, το οποιο αποτελει τροποποιηση του ΠΔ 50/96, θετει το νομικο πλαισιο των μεταθεσεων και τοποθετησεων των εκπαιδευτικων της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαιδευσης. Οταν χρησιμοποιειται ο ορος "τοποθετηση", εννοειται οριστικη τοποθετηση σε κενες οργανικες θεσεις περαν πασης αμφιβολιας.

Σε καθε αλλη περιπτωση (δηλαδη τοποθετηση σε λειτουργικο κενο) χρησιμοποιουνται οι οροι "προσωρινη τοποθετηση" και "διαθεση"

  πχ
 ...Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης...

- Μαλιστα, ακριβως διοτι το θεμελιωδες αυτο διαταγμα δεν προβλεπει τους ορους για την προσωρινη τοποθετηση ή διαθεση εκπαιδευτικων σε λειτουργικα κενα, παρα μονον οριζει τα κριτηρια για τις μεταθεσεις και οριστικες τοποθετησεις, υπαρχει σημερα νομικο κενο σε ο,τι αφορα την καλυψη των λειτουργικα κενων θεσεων, οπως θα διαβεβαιωσει καθε εμβριβης αρμοδιος διοικητικος υπαλληλος ή ευσυνειδητος αιρετος. Απλως προσπαθουν τα Πυσδε να ικανοποιουν τις λειτουργικες αναγκες, στη βαση της παραδεδομενης πρακτικης των οριστικων τοποθετησεων.

-Αλλωστε αν δεν συνυπολογιζονταν η εντοπιοτητα ή η συνυπηρετηση ή τα υπολοιπα κοινωνικα κριτηρια στις οριστικες τοποθετησεις και βελτιωσεις θεσης, τοτε πχ οι αιτουντες βελτιωση θεσης δεν θα καλουνταν τον Νοεμβριο να προσκομισουν τα σχετικα δικαιολογητικα προκειμενου να συνυπολογιστουν στα μορια τους. Ουτε στους πινακες των εκπαιδευτικων που αιτουνται βελτιωση θεσης ή οριστικη τοποθετηση και οι οποιοι βρισκονται αναρτημενοι στις ιστοσελιδες των ΔΔΕ δεν θα αναγραφονταν τα μορια που λαμβανει ο εκπαιδευτικος απο εντοπιοτητα, συνυπηρετηση κτλ.

-Τελος, ενα σχολιο για τους Προϊσταμενους των Γραφειων. Οι περισσοτεροι εξ αυτων, με λιγες εξαιρεσεις, δεν γνωριζουν παρα ελαχιστα για τις υπηρεσιακες μεταβολες των εκπαιδευτικων, για να μην πω τιποτε απολυτως, αφου τοποθετουνται στις εν λογω θεσεις με μοναδικα διαπιστευτηρια την κομματικη τους νομιμοφροσυνη και την παραγωγη των σιελογονων αδενων τους και οχι τις αξιολογικα μετρημενες διοικητικες τους ικανοτητες ή την υπηρεσιακη τους καταρτιση.

-Κατοπιν ολων αυτων, μπορεις να πας στο γραφειο του Προϊσταμενου σου και να του τριψεις στη μουρη το συγκεκριμενο ΠΔ και αν πει τιποτε, πες του να παει να ρωτησει τους διοικητικους που επωμιζονται τις σχετικες αρμοδιοτητες στο δικο του Γραφειο...(για να μην παιρνει στο Υπεπθ στην καθε Τσιαπα και Γραψα και γινεται ρεζιλι των κυνων...)

 Ολα αυτα γραφηκαν με καθε καλη προαιρεση απεναντι σου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 09, 2010, 08:42:09 μμ »
...Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης...

- Μαλιστα, ακριβως διοτι το θεμελιωδες αυτο διαταγμα δεν προβλεπει τους ορους για την προσωρινη τοποθετηση ή διαθεση εκπαιδευτικων σε λειτουργικα κενα, παρα μονον οριζει τα κριτηρια για τις μεταθεσεις και οριστικες τοποθετησεις, υπαρχει σημερα νομικο κενο σε ο,τι αφορα την καλυψη των λειτουργικα κενων θεσεων, οπως θα διαβεβαιωσει καθε εμβριβης αρμοδιος διοικητικος υπαλληλος ή ευσυνειδητος αιρετος. Απλως προσπαθουν τα Πυσδε να ικανοποιουν τις λειτουργικες αναγκες, στη βαση της παραδεδομενης πρακτικης των οριστικων τοποθετησεων.
Αν αυτό που παραθέτει ο Damien ισχύει, είναι όντως πολύ σημαντική πληροφορία που δεν την έχω ακούσει ποτέ μέχρι τώρα. Αυτό ίσως εξηγεί το άκριτο κάποιων προσωρινών τοποθετήσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:41 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:03:00 μμ »
Δίνω το εξής παράδειγμα. Μετατεθήκαμε στο Κιλκίς πριν τρία χρόνια 6 άτομα. Είχα τα περισσότερα μόρια χωρίς να έχω εκεί εντοπιότητα. Εγώ μόνο πήρα οργανική για το σχολείο που ζήτησα. Οι έχοντες εντοπιότητα (που είχε προσμετρηθεί για τη μετάθεσή τους και γι' αυτό κατάφεραν να πιάσουν το Κιλκίς) αλλά με λιγότερα μόρια δεν πήραν οργανική.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 09, 2010, 09:21:14 μμ »
Δίνω το εξής παράδειγμα. Μετατεθήκαμε στο Κιλκίς πριν τρία χρόνια 6 άτομα. Είχα τα περισσότερα μόρια χωρίς να έχω εκεί εντοπιότητα. Εγώ μόνο πήρα οργανική για το σχολείο που ζήτησα. Οι έχοντες εντοπιότητα (που είχε προσμετρηθεί για τη μετάθεσή τους και γι' αυτό κατάφεραν να πιάσουν το Κιλκίς) αλλά με λιγότερα μόρια δεν πήραν οργανική.

Eφοσον συγκεντρωνες τα περισσοτερα μορια απ' ολους τους ενδιαφερομενους, τοτε δεν θα μπορουσες να χασεις την οργανικη. Αυτο που βαραινει ειναι το αθροισμα των μοριων που αντλει ο εκπαιδευτικος απο το συνολο των κριτηριων, ανεξαρτητως του ειδους των κριτηριων καθ' αυτων (με εξαιρεση τις ειδικες κατηγοριες). Αλλωστε, η εντοπιοτητα διδει μονον 2 μοναδες.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:23:35 μμ »
στην περιοχή που πήρα μετάθεση (αθήνα) συνυποψηφιος μου και συναδελφος στο ιδιο σχολειο με ειχε περάσει λόγω των δύο μορίων της πρώτης προτίμησης.  Τώρα όμως λογικά αυτά θα αφαιρεθούν και θα μετρήσουν μόνο συνυπηρετηση και εντοπιοτητα  που δεν διαθετουμε ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος. Αρα θα περάσω εγώ μπροστά σωστα;καλα τα λέω damien;

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:30:21 μμ »
πραγματικα στα λειτουργικα κενα υπαρχει νομικο κενο. Το καθε πυσδε ερμηνευει με τον δικο του τροπο τον νομο αλλα συνηθως προηγουνται αυτοι που ειναι στην διαθεση από τους αποσπασμενους απο αλλα πυσδε και τους αποσπασμενους εντος πυσδε.  ΟΙ δυο τλευταιες κατηογιες συνηθως συνεξετάζονται και πιο σπανια και οι τρεις μαζι. Τώρα αυτοι που ειναι στην διαθεση του πυσδε διαλεγουν πρωτοι στα κενα του ιουνιου  με δυνατοτητα τον αυγουστο οταν θα υπαρχει πληρης εικονα κενων να τοποθετηθουν σε σχολειο που ανοιξε κενο το καλοκαιρι και το ειχαν δηλωσει;  damien για βοηθησς λιγο για λειτουργικα γιατι εκει χολαινω λιγο. Τι κανω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 09, 2010, 10:35:22 μμ »
στην περιοχή που πήρα μετάθεση (αθήνα) συνυποψηφιος μου και συναδελφος στο ιδιο σχολειο με ειχε περάσει λόγω των δύο μορίων της πρώτης προτίμησης.  Τώρα όμως λογικά αυτά θα αφαιρεθούν και θα μετρήσουν μόνο συνυπηρετηση και εντοπιοτητα  που δεν διαθετουμε ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος. Αρα θα περάσω εγώ μπροστά σωστα;καλα τα λέω damien;

τα μόρια πρώτης προτίμησης αφαιρούνται για την τοποθέτηση
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 10, 2010, 08:59:28 πμ »
στην περιοχή που πήρα μετάθεση (αθήνα) συνυποψηφιος μου και συναδελφος στο ιδιο σχολειο με ειχε περάσει λόγω των δύο μορίων της πρώτης προτίμησης.  Τώρα όμως λογικά αυτά θα αφαιρεθούν και θα μετρήσουν μόνο συνυπηρετηση και εντοπιοτητα  που δεν διαθετουμε ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος. Αρα θα περάσω εγώ μπροστά σωστα;καλα τα λέω damien;

τα μόρια πρώτης προτίμησης αφαιρούνται για την τοποθέτηση
Είναι σίγουρο αυτό; Αν η τοποθέτηση είναι στην α'  προτίμηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 09:01:07 πμ από pariel »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 10, 2010, 09:05:01 πμ »
στην περιοχή που πήρα μετάθεση (αθήνα) συνυποψηφιος μου και συναδελφος στο ιδιο σχολειο με ειχε περάσει λόγω των δύο μορίων της πρώτης προτίμησης.  Τώρα όμως λογικά αυτά θα αφαιρεθούν και θα μετρήσουν μόνο συνυπηρετηση και εντοπιοτητα  που δεν διαθετουμε ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος. Αρα θα περάσω εγώ μπροστά σωστα;καλα τα λέω damien;

Πολυ σωστα. Εφοσον εσυ δεν δηλωσες την περιοχη που μετατεθηκες ως πρωτη προτιμηση, οπως ο συναδελφος σου, ο οποιος ετσι εισεπραξε τα 2 μορια και εφοσον δεν εχετε εντοπιοτητα ή συνυπηρετηση ουτε μορια γαμου ή τεκνων, θα προηγηθεις κατα τις οριστικες τοποθετησεις.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 10, 2010, 09:35:21 πμ »
πραγματικα στα λειτουργικα κενα υπαρχει νομικο κενο. Το καθε πυσδε ερμηνευει με τον δικο του τροπο τον νομο αλλα συνηθως προηγουνται αυτοι που ειναι στην διαθεση από τους αποσπασμενους απο αλλα πυσδε και τους αποσπασμενους εντος πυσδε.  ΟΙ δυο τλευταιες κατηογιες συνηθως συνεξετάζονται και πιο σπανια και οι τρεις μαζι. Τώρα αυτοι που ειναι στην διαθεση του πυσδε διαλεγουν πρωτοι στα κενα του ιουνιου  με δυνατοτητα τον αυγουστο οταν θα υπαρχει πληρης εικονα κενων να τοποθετηθουν σε σχολειο που ανοιξε κενο το καλοκαιρι και το ειχαν δηλωσει;  damien για βοηθησς λιγο για λειτουργικα γιατι εκει χολαινω λιγο. Τι κανω λάθος;

Ειναι πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου. Ειδικα το θεμα της προτεραιοτητας των οργανικα διορισμενων εναντι των αποσπασμενων απο αλλο Πυσδε κατα τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα ειναι ομιχλωδες, καθοτι το καθε Πυσδε πραττει κατα το δοκουν. Ετσι, λοιπον, υπαρχουν Πυσδε που προτασσουν τους οργανικα διορισμενους τελουντες στη διαθεση απο τους αποσπασμενους απο αλλο Πυσδε, ενω αλλα τους αντιμετωπιζουν επι ισοις οροις με συνεξεταση των αιτησεων.

Το υπουργειο αποφευγει διαχρονικα να λαβει θεση στο συγκεκριμενο ζητημα, ενω αν οι Δ/νσεις αποστειλουν ερωτημα στο υπουργειο, τοτε πιθανοτατα θα λαβουν μια εξαιρετικα αμφισημη και γενικολογη απαντηση που θα επιβεβαιωνει το ανερματιστο του πραγματος.

Ως προς τα λειτουργικα κενα.

Εγω θα συνιστουσα, για παν ενδεχομενο, να δηλωθουν και σχολικες μοναδες οι οποιες επι του παροντος δεν καταγραφουν λειτουργικα κενα, διοτι μεχρι το περας του θερους οι αλλεπαλληλες και παντοειδεις αποσπασεις, οι αδειες αλλα και οι αιτησεις συνταξιοδοτησης του Αυγουστου μπορει να μεταβαλουν την κατασταση των λειτουργικων αναγκων του Πυσδε, οπως αυτη διαμορφωνεται επι του παροντος. Μαλιστα πολλα υπηρεσιακα συμβουλια, ορθα πραττοντας, προγραμματιζουν τις συνεδριασεις τους για την καλυψη των λειτουργικων κενων τελη Αυγουστου ή και αρχες Σεπτεμβρη, προκειμενου να εχουν αποκομισει σαφη και ολοκληρωμενη εικονα των λειτουργικων εκκρεμοτητων της περιοχης ευθυνης τους. Σε μια τετοια περιπτωση, συνετο ειναι να δηλωσει κανεις τα σχολεια που επιθυμει, ανεξαρτητως των αρχικων λειτουργικων κενων.

Το προβλημα ποντοτε ειναι ο σχετικος και ιδιαιτερος τροπος που πορευεται το καθε υπηρεσιακο συμβουλιο.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 10, 2010, 10:13:34 πμ »
και μια αλλη ερωτηση: Καναμε αιτηση για μεταθεση Νοεμβριο. Εγω εκανα πολιτικο γαμο τελος Ιανουαριου οποτε και τα 4 μορια δε μετρησαν στη μεταθεση(και γι αυτο δεν πηγα και στην πρωτη επιλογη μου). Τωρα για να παρω οργανικη θα μετρησουν η θα ισχυουν τα μορια που ειχα για μεταθεση???
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 10, 2010, 03:54:44 μμ »
ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ
Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.

Ερώτηση :
Υπάρχει περίπτωση οι εκπαιδευτικοί να είναι περισσότεροι και από τα λειτουργικά κενά ?
Δηλαδή να καλυφθούν και τα λειτουργικά και πάλι να υπάρχει πλεόνασμα εκπαιδευτικών ?
Αν ναι , τότε τι γίνεται ? ( ειδικά αν αυτοί δεν θέλουν απόσπαση σε άλλη περιοχή )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.