*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 99913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 28, 2010, 01:43:38 μμ »
Δύο ερωτήσεις παιδιά αν βέβαια γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Είμαι γεωλόγος ΠΕ04.05. Στην περιοχή που πήρα μετάθεση Α' Αθήνας βγήκαν τα κενά μετά την εξέταση των υπεραρυθμιών.

Τα κενά αυτά είναι οργανικά ή λειτουργικά ... (σε όποιο σχολείο πάω δηλ καταλαμβάνω οργανική;)

Οι αιτήσεις τοποθέτησεις γίνονται ανά κλάδο γενικά ή ανά ειδικότητα, δηλαδή θα κάνω αίτηση τοποθέτησης γενικά ως ΠΕ04 ή για κέθε ειδικότητα, βιολόγοι, φυσιοί, χημικοί κλπ θα οριστούν συγκεκριμένες θέσεις - σχολεία για τοποθέτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  :)
 
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:33 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 28, 2010, 01:58:39 μμ »
Τα κενά που εμφανίζουν αυτή την εποχή οι διάφορες περιοχές είναι οργανικά.
Όταν τοποθετηθούν σ΄αυτά, καθηγητές που σήμερα είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, καθώς και οι νέοι μετατιθέμενοι,
τότε θα δουν αν έχουν ελλείψεις και θα εμφανίσουν τα λειτουργικά κενά.
Τα λειτουργικά βγαίνουν συνήθως αρχές Σεπτέμβρη, αφού αναλάβουν υπηρεσία οι εκπαιδευτικοί,
δημιουργηθούν τα τμήματα και δουν πόσες ώρες λείπουν σε κάθε σχολείο.
Για το άλλο που ρωτάς δεν ξέρω.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 28, 2010, 02:19:24 μμ »
Δύο ερωτήσεις παιδιά αν βέβαια γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Είμαι γεωλόγος ΠΕ04.05. Στην περιοχή που πήρα μετάθεση Α' Αθήνας βγήκαν τα κενά μετά την εξέταση των υπεραρυθμιών.

Τα κενά αυτά είναι οργανικά ή λειτουργικά ... (σε όποιο σχολείο πάω δηλ καταλαμβάνω οργανική;)

Οι αιτήσεις τοποθέτησεις γίνονται ανά κλάδο γενικά ή ανά ειδικότητα, δηλαδή θα κάνω αίτηση τοποθέτησης γενικά ως ΠΕ04 ή για κέθε ειδικότητα, βιολόγοι, φυσιοί, χημικοί κλπ θα οριστούν συγκεκριμένες θέσεις - σχολεία για τοποθέτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  :)
 
οι τοποθετησεις στους ΠΕ04 σε οργανικες γινονται κατα ειδικοτητα με βαση τις περισοτερες ωρες στην πρωτη αναθεση(στην περιπτωση σου σε γεωγραφια) και αν σε ενα σχολειο για παραδειγμα ζητανε γεωλογο και δεν υπαρχει κανεις αν στο σχολειο εχουν φυσικο και χημικο θα προτιμησους την ειδικοτητα που εχει ελλειμα δηλ. γεωλογο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 28, 2010, 03:02:36 μμ »
Δύο ερωτήσεις παιδιά αν βέβαια γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
Είμαι γεωλόγος ΠΕ04.05. Στην περιοχή που πήρα μετάθεση Α' Αθήνας βγήκαν τα κενά μετά την εξέταση των υπεραρυθμιών.

Τα κενά αυτά είναι οργανικά ή λειτουργικά ... (σε όποιο σχολείο πάω δηλ καταλαμβάνω οργανική;)

Οι αιτήσεις τοποθέτησεις γίνονται ανά κλάδο γενικά ή ανά ειδικότητα, δηλαδή θα κάνω αίτηση τοποθέτησης γενικά ως ΠΕ04 ή για κέθε ειδικότητα, βιολόγοι, φυσιοί, χημικοί κλπ θα οριστούν συγκεκριμένες θέσεις - σχολεία για τοποθέτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  :)
 

οι τοποθετησεις στους ΠΕ04 σε οργανικες γινονται κατα ειδικοτητα με βαση τις περισοτερες ωρες στην πρωτη αναθεση(στην περιπτωση σου σε γεωγραφια) και αν σε ενα σχολειο για παραδειγμα ζητανε γεωλογο και δεν υπαρχει κανεις αν στο σχολειο εχουν φυσικο και χημικο θα προτιμησους την ειδικοτητα που εχει ελλειμα δηλ. γεωλογο.

Στο πρώτο ερώτημα αν καταλαβα καλά θα καταλάβουμε οργανικές θέσεις ...
Στο δεύτερο θα δηλώσουμε ανά είδικότητα ... απλά από ότι είδα σε κάποια πολύ λίγα σχολεία ζητάνε συγκεκριμένα φυσικό - χήμικό ή Βιολόγο ενώ στα περισσσότερα δεν φαίνεται να υπάρχψει προτίμιση οπότε μάλλον δηλώνουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι  ???

Ευχαριστώ
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:33 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 28, 2010, 03:09:34 μμ »
η εγκυκλιος λεει οτι πρεπει οι διευθυνσεις να βγαζουν τα οργανικα κενα ανα ειδικοτητα. ετσι εχουν βγει σε οσες ββαθμιες κοιταξα, χωριστα φυσικων-χημικων-βιολογων-γεωλογων-φυσιογνωστων
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 28, 2010, 03:59:54 μμ »
η εγκυκλιος λεει οτι πρεπει οι διευθυνσεις να βγαζουν τα οργανικα κενα ανα ειδικοτητα. ετσι εχουν βγει σε οσες ββαθμιες κοιταξα, χωριστα φυσικων-χημικων-βιολογων-γεωλογων-φυσιογνωστων

Στην Α Αθήνας είναι γενικά τα πράγματα εκτός από εξαιρέσεις που τα κενά αφορούν Φυσικούς - Χημικούς - Βιολόγους. Για γεωλόγους δεν έχει κάποια αναφορά ... εκτός και αν δεν καταλαβαίνω κάτι καλά ...
Αν έχεις λίγο χρόνο ρίξε μια ματιά  στο θέμα "Οργανικά Κενά & Πλεονάσματα μετά την άρση των υπεραριθμιών (Αρχείο σε μορφή zip)" μήπως και καταλάβεις κάτι που δεν μπορώ να διακρίνω ...

http://dide-a-ath.att.sch.gr/dioik_them.htm

Ευχαριστώ ... ξάνα

ΥΓ. Εκτός και για το γυμνάσιο που γενικά προορίζεται η ειδικότητά μου δεν παίζει ρόλο ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 04:08:30 μμ από Zois »
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 28, 2010, 04:33:59 μμ »
η εγκυκλιος λεει οτι στις υπεραριθμιες ο κλαδος ΠΕ04 αντιμετωπίζεται ενιαία ενω στις τοποθετησεις μετα (μεταθεσης,διαθεσης και βελτιωσης) ανα ειδικοτητα. Δες για παραδειγμα στο Ρεθυμνο οριστικες τοποθετησεις-κενα http://dide.reth.sch.gr/joomla/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=28&Itemid=63
οπως ειδες ακομα και σε γυμνασια γινονται τοποθετησεις ανα ειδικοτητα. οταν τελειωσουν λογικα με τους υπεραριθμους θα πρεπει να βγει νεος πινακας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 04:41:57 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 28, 2010, 04:42:30 μμ »
Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255
FAX: 210 32 27 382
www.olme.gr
e-mail: olme@otenet.gr Αθήνα, 23/4/2010
Α.Π.: 1071
ΠΡΟΣ:
τον Γεν. Γραμματέα
του Υπ. Παιδείας
κ. Βασίλ. Κουλαϊδή
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
Ειδικό Γραμματέα Υπ. Παιδείας
κ. Βασ. Παπάζογλου
ΘΕΜΑ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ04

Κύριε Γενικέ Γραμματέα,

Με βάση την εγκύκλιο 45590/Δ2/11-4-2008 του Υπουργείου Παιδείας (μετά από πρόταση της ΟΛΜΕ), η διαδικασία στις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών στα σχολεία έχει ως εξής:

- Οι υπεραριθμίες εντός των ΠΥΣΔΕ να αντιμετωπισθούν με τον κλάδο ΠΕΟ4 ενιαίο, επειδή σε αντίθετη περίπτωση θα δημιουργηθούν μεγάλες αναστατώσεις σε σχολεία και εκπαιδευτικούς.

- Στις διαδικασίες των τοποθετήσεων και βελτιώσεων ο χαρακτηρισμός των κενών να γίνει με βάση τις επιμέρους ειδικότητες του κλάδου ΠΕ04 και αφού προηγουμένως για την κάλυψη του υποχρεωτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών του ιδίου κλάδου, που υπηρετούν ήδη στη σχολική μονάδα, ληφθεί υπόψη ο πίνακας πρώτης και δεύτερης ανάθεσης.

Αυτό σημαίνει πως τα κενά θα υπολογιστούν μία φορά και πριν από τη ρύθμιση υπεραριθμιών, και με τον κλάδο των ΠΕ04 ενιαίο (λαμβάνοντας υπόψη την 1η και τη 2η ανάθεση μαθημάτων).

Επειδή, πέρυσι, υπήρξαν διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών ως προς την εφαρμογή της και προκειμένου να αποφευχθεί ο κίνδυνος μη υπολογισμού των κενών με αυτό τον τρόπο, παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 28, 2010, 04:49:10 μμ »
http://dide.chan.sch.gr/anakoinwseis/topo8ethseis%20kladoy%20pe04-may10.doc
απ οι καταλαβα ενας υπεραριθμος φυσικος για παραδειγμα(που εχασε οργανικη οχι που ειναι στην διαθεση πυσδε) μπορει να δηλωσει και να παρει οργανικο κενο οποιασδηποτε ειδικοτητας. Δηλαδη στις τοποθετησεις των υπεραριθμων δεν εχει σημασις η ειδικοτητα αλλα μονο τα μορια μεταθεσης ενω στις υπολοιπες τοποθετησεις παει ανα ειδικοτητα οποτε πρεπει να βγει νεος πινακας με τα κενα ανα ειδικοτητα πε04 που περισεψαν μετα τις τοποθετησεις των υπεραριθμων
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 04:54:59 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 28, 2010, 05:01:44 μμ »
Έτσι περίμενα και εγώ να είναι αλλά στην Ά Αθήμας στα διοικητικά θέματα αναφέρει στο Link      Οργανικά Κενά & Πλεονάσματα μετά την άρση των υπεραριθμιών (Αρχείο σε μορφή zip)
άρα λογικά θα έπρεπε να είναι ο τελικός πίνακας κενών.

Σε άλλες διευθύνσεις όπως είπατε και εσείς τα κενά ορίζονται ανά ειδικότητα. Εδώ μόνο σε κάποιες περιπτώσεις έχει περιγραφή ανά ειδικότητα ... τι να πω ... θα πάρω τηλ τη δευτέρα για να μάθω λεπτομέρειες και να μην σας ζαλίζω ...

Ευχαριστώ! (παραγοντικό)
 
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 28, 2010, 05:26:29 μμ »
Βρίσκομαι ήδη σε σχολείο με οργανική.Για να την μεταφέρω από το ένα σχολείο σε κάποιο άλλο, που βρίσκεται στην ίδια πόλη, θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά το Νοέμβρη; Έτσι δεν είναι;
Αν την μεταφέρω και την υπηρετήσω από τη σχολική χρονιά 2011 - 2012, θα πρέπει να παραμείνω εκεί για 2 χρόνια τουλάχιστον, ή κάνω λάθος;

Αν το 2ο σχολείο ανήκει σε άλλη περιοχή (π.χ. πας από Β' Τιμπουκτού σε Δ' Τιμπουκτού) είναι μία κανονικότατη μετάθεση και ισχύουν τα γνωστά.

Αν το 2ο σχολείο είναι στην ΙΔΙΑ περιοχή, έχουμε την περίπτωση της ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ όπου...δεν είμαι σίγουρος. Πιθανολογώ όμως οτι πρέπει να υπηρετήσεις στο νέο σχολείο για 2 χρόνια ή -αν δεν πας - να είναι χωρίς αίτησή σου. Σε κάθε περίπτωση πάντως την αίτηση βελτίωσης θα την κάνεις το Νοέμβριο και σχολείο θα κληθείς να επιλέξεις τον Μάιο.


Ναι πρέπει να κάνεις αίτηση τον Νοέμβριο (στην προκειμένη περίπτωση για  βελτίωση θέσης ) και πρέπει να την υπηρετήσεις για 2 χρόνια.Στην ουσία και η βελτίωση είναι μετάθεση και ισχύουν τα ίδια.Το σχολείο θα το επιλέξεις τον Μάιο

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 28, 2010, 07:27:06 μμ »
Επίσης τα λειτουργικά κενά σε μερικές Διευθύνσεις βγαίνουν λίγο μετά τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων τον Ιούνιο(και όχι τον Σεπτέμβριο), οπότε να το παρακολουθειτε συνάδελφοι

Αποσυνδεδεμένος elena mix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 28, 2010, 08:11:05 μμ »
καλησπερα και απο μενα!!!να ρωτησω κατι και οποιος ξερει ας μου απαντησει παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει πολυ..
λοιπον απο περυσι πηρα οργανικη σε ενα σχολειο αλλα λογω αποστασης ζητησα αποσπαση εντος πυσπε και την πηρα! τωρα ζητησα βελτιωση θεσης. Αν την παρω (δηλαδη θα εχω νεα οργανικη) θα πρεπει να υπηρετησω 2 χρονια στην νεα μου θεση ή τον Νοεμβριο θα μπορεσω να κανω κανονικα την αιτηση για μεταθεση???
σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 29, 2010, 05:33:57 μμ »
καλησπερα και απο μενα!!!να ρωτησω κατι και οποιος ξερει ας μου απαντησει παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει πολυ..
λοιπον απο περυσι πηρα οργανικη σε ενα σχολειο αλλα λογω αποστασης ζητησα αποσπαση εντος πυσπε και την πηρα! τωρα ζητησα βελτιωση θεσης.

Για να κάνεις βελτίωση πρέπει να έχεις υπηρετήσεις την οργανική σου.Αν δεν την έχεις υπηρετησει από πριν, όντας σε διάθεση δεν θα μπορεσεις να κάνεις βελτίωση γιατι πέρισυ δεν την υπηρέτησες αφού αποσπάστηκες.



Αν την παρω (δηλαδη θα εχω νεα οργανικη) θα πρεπει να υπηρετησω 2 χρονια στην νεα μου θεση ή τον Νοεμβριο θα μπορεσω να κανω κανονικα την αιτηση για μεταθεση???
σας ευχαριστω πολυ!

Θα υπηρετήσεις 1 χρόνο και τον Νοέμβριο μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση.Αν πάρεις όμως μετάθεση του χρόνου στην καινούργια θέση σου θα πρέπει να υπηρετήσεις 2 χρονια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.