*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967230 φορές)

0 μέλη και 33 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #742 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:45:21 πμ »
εγω κανω 400 χλμ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:35 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #743 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:48:58 πμ »
Το ποιο ωραίο είναι πως υπάρχουν συνάδελφοι με 200+ μόρια (όχι ΟΑΕΔ) και οι οποίοι δεν δήλωναν διορισμό μέχρι να ανοίξουν θέσεις κοντά στο σπίτι τους. Τυχεροί άνοιξαν .......αλλά άνοιξαν ........οι ασκοί του Αιόλου.  :'( :'(
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #744 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:50:02 πμ »
Εγώ πέρσι έκανα 900 χλμ την εβδομάδα. Με το κτελ έτσι?

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #745 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:52:21 πμ »
Εγώ πέρσι έκανα 900 χλμ την εβδομάδα. Με το κτελ έτσι?
Είχες μάθημα μόνο Παρασκευές και ξεκίναγες να πας απ' την Δευτέρα;;; ;D ;D ;D ;D
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:35 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #746 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:58:41 πμ »
Υπάρχουν συνάδελφοι που πήγαν ωρομίσθιοι,έφριξαν με την κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία και παραιτήθηκαν επειδή θεώρησαν ότι δεν τους κάνει αυτή η δουλειά...αντιθέτως αν είχαν διοριστεί,δεν νομίζω να έφευγαν...όσο για τα μεταπτυχιακά,ξέρω αρκετούς που μπήκαν με μέσο...όπως έχω ακούσει για γραπτά ασέπ που οι διορθωτές τα πήραν σπίτι τους....όπως επίσης ξέρω για παράνομές προυπηρεσίες κτλ...οι μόνοι τελικά που ευνοούνται είναι τα φροντιστήρια για τον ασέπ...τίποτα δεν είναι καθαρό στην χώρα μας και εμείς τελικά είμαστε κορόιδα από ό,τι φαίνεται γιατί είμαστε χωρισμένοι...όσο βλέπω στα κανάλια να προβάλλουν τους εργάζόμενους στα stage που πολλοί τοποθέτηθηκαν με ένα απλό τηλεφώνημα από κάποιο πολιτικό γραφείο(μερικοί χωρίς να έχουν κάρτα ανεργιας) και εμάς να μας αγνοούν αναρωτιέμαι τι δεν πάει καλά...θα ήθελα να πω και κάτι άλλο...γιατί ενώ η ωρομισθία κρίνεται πλέον από τον ασέπ,στις διάφορες πρωτοβάθμιες(με εξαίρεση αυτής του Πειραιά) καταστρατηγούνται αυτοί οι πίνακες;;;ποιός μας εγγυάται δηλαδή ότι θα τηρούνται οι νέοι πίνακες μέσω ασεπ;εδώ πέρα διευθυντής δημοτικού  καμάρωνε ότι έχει το δικαίωμα να καλεί όποιον θέλει ως ωρομίσθιο ή να βάζει σε μαύρη λίστα όποιον δεν γουστάρει,άσχετα από πίνακες.......και κάτι άλλο..έχω ακούσει από κάποιους...συναδέλφους ότι έχουν σκοπό να αγοράσουν μεταπτυχιακό από κάποια άλλη χώρα...γίνεται λέει...μάλλον κάποιοι το έχουν κάνει ήδη και έχουν πάρει και τα μόρια τους....

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #747 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:59:27 πμ »
Πιθανότατα έχει δίκιο ο συνάδελφος Χρήστος Κάτσικας όταν γράφει στο φόρουμ του  ότι  " Ξέρει τι κάνει το Υπουργείο Παιδείας καθώς αίφνης θεωρεί ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να φάει όλο το φαγητό των δικαιωμάτων και των κατακτήσεων των υφισταμένων του με μια κουταλιά. Τώρα είναι η ευκαιρία να ξεμπερδεύει με την εξαφάνιση μιας κατηγορίας εκπαιδευτικών, κλείνοντας το μάτι σε μια άλλη κατηγορία που βλέπει μόνο με τα μυωπικά μάτια του στενού συμφέροντος. Γνωρίζει το Υπουργείο Παιδείας ότι η εποχή πριμοδοτεί την παρουσία εκπαιδευτικών που θα ζητωκραυγάσουν το τσάκισμα μιας κατηγορίας συναδέλφων τους νομίζοντας οι τυφλοί ότι ανοίγει το πράσινο φως για τη δική τους πρόσληψη. Αυταπάτες που τρέφονται από τον ατομισμό και τις προσδοκίες!" Όλοι οι συνάδελφοι επιχειρηματολογούν για το ποιό σύστημα προσλήψεων είναι το καλύτερο, αλλά λίγοι συνειδητοποιούν ότι με τις δηλώσεις της η Διαμαντοπούλου  εισάγει επίσης και την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών πριν το διορισμό (δόκιμοι) και ακόμη λιγότεροι φαίνεται να υπολογίζουν το προσεχές πέρασμα της ευθύνης των σχολείων στους δήμους και κυρίως την προαναγγελθείσα από την Υπουργό μείωση των διορισμών. Μας ενδιαφέρει με ποιό κριτήριο θα διοριστούμε, αλλά όχι το πότε (και αν) θα μας δοθεί αυτή η δυνατότητα λόγω της μείωσης των διορισμών.

Ο κύριος Κάτσικας από τη μια πλευρά το έχει στήσει ωραία το μαγαζάκι του στο alfavita (και καλά κάνει...) και από την άλλη εκτρέφει τις ψευδαισθήσεις των ταλαίπωρων  συναδέλφων για διορισμό στο δημόσιο.Εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο.Οποιος έχει περάσει από τη δοκιμασία του ΑΣΕΠ θεωρώ ότι δεν θα φοβηθεί την αξιολόγηση (με τον όρο αξιολόγηση δεν εννοούμε την αστυνόμευση στην παιδαγωγική,το είπε και η υπουργός σήμερα).Αρκεί να του διασφαλιστεί ότι θα ισχύσει η διαφάνεια.Οταν όμως γνωρίζει ότι ακόμα και το ΑΣΕΠ παρακάμπτεται,τότε γιατί να δεχθεί να υποβληθεί έστω και σε μια "ανώδυνη"αξιολόγηση;Μήπως κάποιοι συνδικαλιστές της επετηρίδας φοβούνται ότι μέσω της ενίσχυσης του ΑΣΕΠ έρχεται η αξιολόγηση και για αυτούς,κάτι που θα τους έβγαζε από τη δημοσιοϋπαλληλική ραστώνη;

Συμφωνώ με τον ioannis00. Και εγώ είμαι υπέρ του ΑΣΕΠ, άλλωστε έτσι διορίστηκα, αλλά για σκεφτείτε: αν για μια ειδικότητα έπαιρναν π.χ. 120 από ΑΣΕΠ και 80 από ενιαίο πίνακα, τι νόημα και τι κέρδος υπάρχει αν μείνει μόνο ο ΑΣΕΠ με μειωμένες θέσεις, π.χ. 60; Τι όφελος έχουν οι εκπαιδευτικοί; Το ΥΠΕΠΘ έχει που θα μειώσει τις δαπάνες.  :)
Συγνώμη συνάδελφε,αλλά αποκλείεται το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν επιπλέον κενές θέσεις μετά τον εξορθολογισμό της διαχείρισης του προσωπικού;Ακόμα και τότε θα πρέπει σώνει και καλά να εφευρεθούν νέες θέσεις;Αντί να γκρινιάζουμε για κάτι θετικό,γιατί δεν πιέζουμε για κάποια σύγχρονα μέτρα,όπως τα ολιγομελή τμήματα και το ολοήμερο γυμνάσιο και λύκειο,τα οποία εξυπηρετούν και την ευρύτερη κοινωνία εκτός από το συντεχνειακό μας συμφέρον;Μήπως γιατί είναι πιο εύκολη η διατήρηση (δηλαδή η συντήρηση) ενός υπαρκτού καθεστώτος από τη δημιουργία ενός νέου;

Ερωτήσεις θέτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2009, 01:46:17 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #748 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:59:52 πμ »
βρε παιδιά  !180 χμ κάθε μέρα λέω!billimember αν κάνεις 400 χμ την ημέρα τότε εσύ δε χρειάζεται να διοριστείς,έχεις φράγκα!!
πέτα τάπες σαν αυτούς με το jack daniels tennesi whisky!!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #749 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:01:33 πμ »
Εγώ πέρσι έκανα 900 χλμ την εβδομάδα. Με το κτελ έτσι?
Είχες μάθημα μόνο Παρασκευές και ξεκίναγες να πας απ' την Δευτέρα;;; ;D ;D ;D ;D


Σχεδόν.


βρε παιδιά  !180 χμ κάθε μέρα λέω!billimember αν κάνεις 400 χμ την ημέρα τότε εσύ δε χρειάζεται να διοριστείς,έχεις φράγκα!!
πέτα τάπες σαν αυτούς με το jack daniels tennesi whisky!!!


Εγώ δεν έχω,έκοψα από παντού για να το κάνω αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #750 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:06:12 πμ »
4 χρόνια πρωινή ωρομισθία. 80-160 κμ 4 φορές την εβδομάδα  + γεφυρα Ρίου Αντιρίου. Όλοι τα βρίσκουμε τα χρήματα για να μαζέψουμε τα σκατομόρια.
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #751 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:07:17 πμ »
Ενα σας λεω....... η μανα μου καραπασοκα του κερατα ειναι ετοιμη να ψηφισει Σαμαρα......... εχει φαει φρικη.......... θα πεσει πολυ μαυρο.......
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #752 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:09:07 πμ »
Ενα σας λεω....... η μανα μου καραπασοκα του κερατα ειναι ετοιμη να ψηφισει Σαμαρα......... εχει φαει φρικη.......... θα πεσει πολυ μαυρο.......
Πάλι καλά που δεν πάει Καρατζαφέρη.
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #753 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:10:45 πμ »
Ενα σας λεω....... η μανα μου καραπασοκα του κερατα ειναι ετοιμη να ψηφισει Σαμαρα......... εχει φαει φρικη.......... θα πεσει πολυ μαυρο.......
Και για να ευθυμήσουμε λίγο:γιατί δεν συνεννοούνται ένα εκατομμύριο πασόκοι,κουκουέδες και "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" να πάνε να ψηφίσουν όλοι Ψωμιάδη;Εχουν μοναδική ευκαιρία για πολύ γέλιο.Τί ψυχή έχουν 2 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #754 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:11:12 πμ »
Μη νομιζεις ..... οριακα την εχουμε........... δεν κοιμηθηκε χτες σου λεω....... ξεφυσαει ολη την ωρα.....
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #755 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:13:33 πμ »
Εγώ πέρσι έκανα 900 χλμ την εβδομάδα. Με το κτελ έτσι?
Είχες μάθημα μόνο Παρασκευές και ξεκίναγες να πας απ' την Δευτέρα;;; ;D ;D ;D ;D


Σχεδόν.

TEM τώρα που βλέπω κάτω εκει το λογοτυπό σου,εμένα όχι φτερά αλλά ούτε πούπουλο δε μου έμεινε από την βενζίνη που χρειάστηκα κ χρειάζομαι!!χρωστάω  κ σάλιο δεν έχω ακόμη πληρωθεί.Φυλακή σου έρχομαι!Που... άνα άννα ,δεν ήμουνα εγώ για αεροπλάνα!
βρε παιδιά  !180 χμ κάθε μέρα λέω!billimember αν κάνεις 400 χμ την ημέρα τότε εσύ δε χρειάζεται να διοριστείς,έχεις φράγκα!!
πέτα τάπες σαν αυτούς με το jack daniels tennesi whisky!!!


Εγώ δεν έχω,έκοψα από παντού για να το κάνω αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.