*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966683 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1176 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 09:53:41 πμ »
ο ασεπ δινει το δικαιωμα σε ολους να διοριστουν ειτε 25 ειτε 65 τωρα αν καποιος ειναι 40 50 χρονων και θελει να διοριστει, δεν θελει να προσθερει αλλα να ξεκουραστει. οποτε μην λετε για τις συνθηκες διαβασματος ενος 25 και ενος 45 με οικογενεια 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:11 »

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1177 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 09:55:36 πμ »
Λοιπον, δεν καταλαβαινετε οτι ολοι θα πρεπει να ξαναδωσουν ΑΣΕΠ; Κανετε προτασεις που σαν κριτηριο εχουν τι συμφερει τον καθενα. Αυτο ειναι ντροπη! Βαρεθηκα να διαβαζω για αυτους που οργωσαν την Ελλαδα, για αυτους που ματωσαν, για αυτους που πληρωσαν περισσοτερα απ' οσα πηραν κλπ. Μα ΟΛΟΙ υποφερανε μεσα σε αυτη την κατασταση. ΟΛΟΙ ειχαν την αγωνια για δουλεια κι εκαναν ο,τι μπορουσαν.Ας παψει πια η κλαψα για τον εαυτουλη μας. ΟΛΟΙ μαζι πρεπει να κλαιμε. Αυτοι που ηταν χρονια στην επετηριδα βρεθηκαν στον αερα επι Αρσενη, αυτοι που ηταν χρονια στους πινακες, μπορει να βρεθουν στον αερα επι Α.Δ, και αυριο ποιος ξερει ποιοι αλλοι. Τους ορους του παιχνιδιου δεν τους βαζουμε εμεις, απλως χορευουμε στο ρυθμο που μας βαρανε. Ειναι γελοιο να επιτιθεστε στους συναδελφους σας.
Μη μου πειτε ολοι εσεις, πως δεν ψαξατε να βρειτε καποιον "γνωστο" να σας βαλει σε ΠΔΣ, Σιβιτανιδειο, εκκλησιαστικα και γω δεν ξερω τι αλλο..Ειναι ΑΘΛΙΟ αυτο που συνεβαινε, μας κανανε ζητιανους για 2 ή 4 ωρες, ομως αυτος ηταν ο νομος του κρατους, δυστυχως.
 Παντως για να ειμαι δικαιη, εμενα με φωναξαν περυσι για ΠΔΣ στην Α Αθηνας, χωρις να ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ. Ειμαι ΠΕ0401.
Συχαινομαι να διαβαζω αποψεις του τυπου, βγαλτε τους αλλους εξω και βαλτε εμενα.Αυτο λεγεται φιλοτομαρισμος. Το κανουν οι ιδιοι που ο χθεσινος εχθρος τους ηταν οι παπουδες και ο σημερινος τους εχθρος οι συναδελφοι τους με μεγαλυτερη προυπηρεσια απο αυτους. Το μονο που θα κανω ειναι να παραθεσω το αποσπασμα απο το αρθρο του Χ. Κατσικα στο alfavita.gr:
  Ξέρει τι κάνει το Υπουργείο Παιδείας καθώς αίφνης θεωρεί ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να φάει όλο το φαγητό των δικαιωμάτων και των κατακτήσεων των υφισταμένων του με μια κουταλιά. Τώρα είναι η ευκαιρία να ξεμπερδεύει με την εξαφάνιση μιας κατηγορίας εκπαιδευτικών, κλείνοντας το μάτι σε μια άλλη κατηγορία που βλέπει μόνο με τα μυωπικά μάτια του στενού συμφέροντος. Γνωρίζει το Υπουργείο Παιδείας ότι η εποχή πριμοδοτεί την παρουσία εκπαιδευτικών που θα ζητωκραυγάσουν το τσάκισμα μιας κατηγορίας συναδέλφων τους νομίζοντας οι τυφλοί ότι ανοίγει το πράσινο φως για τη δική τους πρόσληψη. Αυταπάτες που τρέφονται από τον ατομισμό και τις προσδοκίες!
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1178 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:03:21 πμ »
Ο σαραντάρης δε θέλει να προσφέρει, θέλει να ξεκουραστεί. Και πού το ξέρεις εσύ; Όλο μ@κίες θα λέμε εδώ μέσα. Ενώ ο πιτσιρικάς που πήρε χθες πτυχίο (και άλλο δεν ξέρει από το να δίνει εξετάσεις και να τις περνάει, μένοντας στους γονείς του) θέλει ταχαμου να προσφέρει! Αμ δε! Το μόνο που θέλει είναι μη τυχόν και κουραστεί! Στα φροντιστήρια, στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι και την πρόσθετη που τους προσφέρθηκε θεωρούν κούραση κάποια τσουτσέκια εδώ μέσα!!!! Δεν με ενοχλεί τόσο το θράσος και ο κ@λοπαιδισμός όσο η αφέλεια κάποιων που νομίζουν ότι έτσι θα διοριστούν. Ο ΑΣΕΠ είναι εξευτελιστικός, μηδενίζει τις πολύχρονες σπουδές μας. Είναι εμπόριο ελπίδας. Ας μην είμαστε αφελείς.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1179 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:07:27 πμ »
Βασικά συνάδελφοι τις 'τρύπες' όλοι τις γνωρίζουμε. Είναι η Σιβιτανίδειος, τα εκκλησιαστικά, τα ΣΔΕ και μέχρι πρότινος η ΠΔΣ. Η προσωπική άποψη μου άποψη είναι ότι πιο εύκολο είναι να κλείσουν αυτές οι 'τρύπες' παρά αυτά που θέλει να εφαρμόσει η νέα υπουργός και να φέρει τα πάνω κάτω...

Στις 'καθηγητικές' ειδικότητες, ως επί το πλείστον, για να πας αναπληρωτής ή ωρομίσθιος θα έπρεπε να είχες επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Προς τι η ενδεχόμενη αλλαγή???  ??? ??? ??? Αξίζει το κόπο η 'ανακατωσούρα' για ένα ελάχιστο ποσοστό? Ας κλείσει τις 'τρύπες'...

Στις τεχνικές ειδικότητες πάλι, ως επί το πλείστον, δεν συμπληρώνονται τα άτομα του ΑΣΕΠ (αυτοί που πιάνουν τη βάση είναι λιγότεροι από τους εισακτέους). Οι πιο πολλοί τρέχουν σαν τον Βέγγο, ιδιαίτερα στον κλάδο Πληροφορικής, για να αποκτήσουν κάποια μόρια. Οι πιο πολλοί πηγαίνουν χωρίς βύσμα αφού υπάρχουν αρκετές ανάγκες. Σε αυτές τις ειδικότητες υπάρχει η ιδιαιτερότητα της παιδαγωγικής επάρκειας που προτάσσει κάποιους έναντι των άλλων. Τι θα γίνει με τις τεχνικές ειδικότητες? Συνήθως δεν συμπληρώνονται οι θέσεις του ΑΣΕΠ. Ενδεχομένως κάποιοι που έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ να μην έχουν παιδαγωγική επάρκεια.  Πως θα γίνουν οι διορισμοί σε ενδεχόμενη μεταβολή του καθεστώτος αφού και τα δύο θα πρέπει να είναι ικανές και αναγκαίες συνθήκες? Για ποιο λόγο να τρέχουν οι πληροφορικοί ως ωρομίσθιοι στα δημοτικά, όπου τα έξοδα είναι παραπάνω από τα έσοδα, αν δεν υπάρχει προοπτική διορισμού?

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι το υπάρχον σύστημα 60-40 μας ευνοεί όλους: Ευνοεί και τους νέους συναδέλφους που ενδεχομένως έχουν χρόνο για διάβασμα και τα έχουν 'φρέσκα' αλλά και τους παλαιότερους που έχουν περιπλανηθεί ανά την Ελλάδα για να μαζέψουν κάποια μόρια και ως επί το πλείστον έχουν τουλάχιστον μία επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Βασική προϋπόθεση όμως είναι να κλείσουν οι μοριοδοτήσεις των 'τρυπών' που προανέφερα
Συμφωνώ. Αν θέλουμε την αξιοκρατία, ας μελετήσουμε πρώτα την τωρινή κατάσταση και όπου υπάρχει πρόβλημα να το διορθώσουμε. Δεν μπορεί η οποιαδήποτε μεταρρύθμιση να μη λαμβάνει υπόψη τη σημερινή πραγματικότητα, όπως έχει διαμορφωθεί. Οι "τρύπες" είναι γνωστές , ας κλείσουν λοιπόν. Δεν χρειάζεται να καταργηθούν οι πίνακες για να σταματήσουν να υπάρχουν τρύπες.
Η ύπαρξη πινάκων πιστεύω ότι  εξυπηρετεί όλους και τους νέους εκπ/κούς και τους παλιότερους. Αν έχει κάποιος δώσει ΑΣΕΠ και δεν διορίζεται για λίγο , γιατί να είναι στον επόμενο ΑΣΕΠ στην ίδια αφετηρία με ένα πρώην αποτυχόντα ή με έναν που δεν έχει δώσει ποτέ. Γιατί να μην έχει την ευκαιρία να μπει σε πίνακα αναπληρωτών και να διοριστεί μέσω αυτού του πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:11 »

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1180 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:08:54 πμ »
Ο σαραντάρης δε θέλει να προσφέρει, θέλει να ξεκουραστεί. Και πού το ξέρεις εσύ; Όλο μ@κίες θα λέμε εδώ μέσα. Ενώ ο πιτσιρικάς που πήρε χθες πτυχίο (και άλλο δεν ξέρει από το να δίνει εξετάσεις και να τις περνάει, μένοντας στους γονείς του) θέλει ταχαμου να προσφέρει! Αμ δε! Το μόνο που θέλει είναι μη τυχόν και κουραστεί! Στα φροντιστήρια, στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι και την πρόσθετη που τους προσφέρθηκε θεωρούν κούραση κάποια τσουτσέκια εδώ μέσα!!!! Δεν με ενοχλεί τόσο το θράσος και ο κ@λοπαιδισμός όσο η αφέλεια κάποιων που νομίζουν ότι έτσι θα διοριστούν. Ο ΑΣΕΠ είναι εξευτελιστικός, μηδενίζει τις πολύχρονες σπουδές μας. Είναι εμπόριο ελπίδας. Ας μην είμαστε αφελείς.
λοιπον ειμαι 38 χρονων με οιοκογενεια και δουλευω πολυ.αλλά συγνωμη που ειμαι με το σωστο. εσεις οι ιδιοι μηδενιζεται τις πολυχρονες σπουδεσ σας που δεν μπορειτε να πιασετε την βαση στο γνωστικο αντικειμενο σασ.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1181 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:10:08 πμ »
Βασικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει το sec.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1182 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:14:40 πμ »
Θα μας υποχρεώνουν να δίνουμε ασεπ για μια ζωή για να πηγαίνουμε αναπληρωτές χωρίς μόρια παντού στην Ελλάδα.Απ'ό,τι κατάλαβα αναφέρεται σε όλους ακόμα και σ'εκείνους που έχουν προυπηρεσία μέσω ασεπ.Εχω δώσει ασεπ 2 φορές και είμαι και στις δύο επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα.Προσλαμβάνομαι αναπληρώτρια.Διορισμό δε βλέπω να ερχεται πάντως.Όποιος πρόλαβε πρόλαβε.Πρέπει να αντιδράσουμε μαζικά, να μην το αφήσουμε να περάσει.Συμφωνώ να σταματήσουν να προσλαμβάνονται ειδικότητες χωρίς να έχουν περάσει τη δοκιμασία του ασεπ.Αυτά!
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1183 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:19:29 πμ »
Ο σαραντάρης δε θέλει να προσφέρει, θέλει να ξεκουραστεί. Και πού το ξέρεις εσύ; Όλο μ@κίες θα λέμε εδώ μέσα. Ενώ ο πιτσιρικάς που πήρε χθες πτυχίο (και άλλο δεν ξέρει από το να δίνει εξετάσεις και να τις περνάει, μένοντας στους γονείς του) θέλει ταχαμου να προσφέρει! Αμ δε! Το μόνο που θέλει είναι μη τυχόν και κουραστεί! Στα φροντιστήρια, στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι και την πρόσθετη που τους προσφέρθηκε θεωρούν κούραση κάποια τσουτσέκια εδώ μέσα!!!! Δεν με ενοχλεί τόσο το θράσος και ο κ@λοπαιδισμός όσο η αφέλεια κάποιων που νομίζουν ότι έτσι θα διοριστούν. Ο ΑΣΕΠ είναι εξευτελιστικός, μηδενίζει τις πολύχρονες σπουδές μας. Είναι εμπόριο ελπίδας. Ας μην είμαστε αφελείς.
Χωρις να εχω τελειωσει τωρα τη σχολη (3 φορες εχω δωσει ασεπ), δεν μπορεις να χαρακτηριζεις τσουσεκι καποιον που ελπιζει να βρει καλυτερες συνθηκες εργασιας απο εσενα. Και ναι, μπορει ο ασεπ να ειναι εμποριο ελπιδας αλλα μηπως ειναι καλυτερο να τρεχουμε σε ολες τις γωνιες της Ελλαδας για ωρομισθιες βαζοντας χρηματα ακομα κι απο την τσεπη μας? Ποιο ειναι ποιο εξευτελιστικο? Και σε τελικη αναλυση ο ασεπ ειναι ο μονος τροπος να κλεισουν παραθυρακια και να υπαρξει αξιοκρατια.

Αποσυνδεδεμένος bagelis_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1184 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:26:15 πμ »
Ειλικρινα επειδη βαρεθηκα να βλεπω τσακωμους αν κ σε ένα σημειο τους δικαολογω μιας κ τα νευρα μας δεν είναι κ στα καλυτερα τους προσπαθησα να μελετησω τους διορισμους τους φετινους του κλαδου μου ΠΕ 0401
Τα συμπερασματα δικα σας

Διορισμενοι συνολο = 213
Πολυτεκνοι = 23
30μηνο = 1
24μηνο = 59
πινακας διορισμου(40%) = 52
ασεπ = 78

από τα 52 ατομα του πινακα διορισμου
7 ειχαν προυπηρεσια από ιδιωτικα κ από χωρες της ΕΕ
17 ειχαν περασει εστω κ έναν ΑΣΕΠ
28 δεν περασαν κανεναν ΑΣΕΠ

που σημαινει πως 23+1+7+28=59 από τους 213 (ποσοστο 28%) δεν περασαν ουτε εξω από την πορτα του ασεπ

τι πιστευω?
-   Να μην καταργηθουν οι πινακες απλα οσοι είναι εκει να εχουν εστω κ έναν ασεπ περασμενο όχι μονο τον τελευταιο γιατι ανθρωπος εισαι μπορει να μην πας σε έναν διαγωνισμο…
-   Να υποχρεωσει στο εξης ΟΑΕΔ εκκλησιαστικα σιβιτανιδειο ΠΔΣ να παιρνουν από αυτους τους πινακες αναπληρωτες κ ωρομισθιους αλλοιως να μην μετραει η προυπηρεσια τους

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1185 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:29:32 πμ »
  Με λύπη μου συνειδητοποιώ ότι το υπουργείο πέτυχε για μια ακόμη φορά το σκοπό του (;). Αντί να έχουμε μια κοινή στάση τρωγόμαστε μεταξύ μας για το ποιος έχει μεγαλύτερο δικαίωμα να εργαστεί, δηλαδή να κατοχυρώσει αυτό που θα έπρεπε να είναι δεδομένο δικαίωμά του .
Πέρα από αυτό ιοι νεώτεροι συνάδελφοι οφείλετε να καταλάβετε ότι δεν είναι δυνατόν η ζωή μας να ανατρέπεται κάθε 5 χρόνια ανάλογα με τις επιθυμίες του εκάστοτε υπουργού (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά λέξη). Πρέπει να καταλάβετε ότι το μόνο που προσπαθούν είναι να μειώσουν τον αριθμό των διοριστέων. Προσωπικά στα 40 μου περίμενα διορισμό το Σεπτέμβρη. Ας δεχτώ ξανά μια άλλη παράταση στη ζωή μου και ας διοριστώ στα 50. Σας ερωτώ όμως θα είναι η τελευταία;Ποιες αλλαγές θα πρέπει να κάνουμε όλοι στη ζωή μας (γιατί αντιλαμβάνεστε ότι έχοντας ήδη οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μπορούμε να κανονίζουμε μόνο για τον εαυτό μας) πριν διοριστούμε; Ποιος μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι θα είναι οι τελευταίες για να ρυθμίσω τη ζωή μου με β'αση αυτές;
Επιτέλους σταματήστε το αλλολοφάγωμα! Είναι καιρός να αγωνιστούμε με δυναμικές κινητοποιήσεις!

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΣΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1186 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:31:35 πμ »
έτσι κι αλλιώς για  να  προχωρήσεις  στον  πίνακα αν είχες περίπου  12-13 μόρια  και  δεν  είχες  βίσμα  για πδσ,  έπρεπε  να δώσεις  πάλι  ασεπ  μετά  από  δυο  χρόνια , ενώ  ο  βισματούχος  μια  χαρά  περνούσε  μπροστά  και  πήγαινε  ωρομίσθιος  και  αναπληρωτής.πιστεύω  ότι το  νέο  σύστημα  θα  βγάλει  εντελώς  από  τους  πίνακες  τα  άτομα  που  δεν  έχουν  καμία  επιτυχία  στο  ασεπ και  αυτοί  που  έχουν  περάσει  θα  καταταχθούν  σε  νέο  πίνακα  προσθέτοντας  τους  την  προϋπηρεσία  τους η  οποία  δεν  θα  μετράει  περισσότερο  από την  επιτυχία  στον  ασεπ. τα  άτομα πάντως  που  δεν  έχουν  επιτυχία  σε  ασεπ  δεν  είναι  και  λίγα  όσον  αφορά  τον  κλάδο  πε02 , είναι  7.000 περίπου  με  μηδενική  προϋπηρεσία  και  μπορεί  γύρω  στις  4.000 από τον  ενιαίο.

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1187 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:35:58 πμ »
  Με λύπη μου συνειδητοποιώ ότι το υπουργείο πέτυχε για μια ακόμη φορά το σκοπό του (;). Αντί να έχουμε μια κοινή στάση τρωγόμαστε μεταξύ μας για το ποιος έχει μεγαλύτερο δικαίωμα να εργαστεί, δηλαδή να κατοχυρώσει αυτό που θα έπρεπε να είναι δεδομένο δικαίωμά του .
Πέρα από αυτό ιοι νεώτεροι συνάδελφοι οφείλετε να καταλάβετε ότι δεν είναι δυνατόν η ζωή μας να ανατρέπεται κάθε 5 χρόνια ανάλογα με τις επιθυμίες του εκάστοτε υπουργού (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά λέξη). Πρέπει να καταλάβετε ότι το μόνο που προσπαθούν είναι να μειώσουν τον αριθμό των διοριστέων. Προσωπικά στα 40 μου περίμενα διορισμό το Σεπτέμβρη. Ας δεχτώ ξανά μια άλλη παράταση στη ζωή μου και ας διοριστώ στα 50. Σας ερωτώ όμως θα είναι η τελευταία;Ποιες αλλαγές θα πρέπει να κάνουμε όλοι στη ζωή μας (γιατί αντιλαμβάνεστε ότι έχοντας ήδη οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μπορούμε να κανονίζουμε μόνο για τον εαυτό μας) πριν διοριστούμε; Ποιος μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι θα είναι οι τελευταίες για να ρυθμίσω τη ζωή μου με β'αση αυτές;
Επιτέλους σταματήστε το αλλολοφάγωμα! Είναι καιρός να αγωνιστούμε με δυναμικές κινητοποιήσεις!
στο κρατος δεν υπαρχει συνεχεια εδω και μια 20ετια.οποτε κανεις δεν πρεπει να κανει μακροπροθεσμα σχεδια που βασιζονται στους νομους του κρατους. αν για κατι πρεπει να αγωνιστουμε τωρα ειναι να περασει γρηγορα αυτο που λεει η Δ. και να μην αλλαξει ποτε.γιατι ειναι σιγουρα μακραν καλυτερο απο το μεχρι τωρα χαλι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1188 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:40:05 πμ »
Ο σαραντάρης δε θέλει να προσφέρει, θέλει να ξεκουραστεί. Και πού το ξέρεις εσύ; Όλο μ@κίες θα λέμε εδώ μέσα. Ενώ ο πιτσιρικάς που πήρε χθες πτυχίο (και άλλο δεν ξέρει από το να δίνει εξετάσεις και να τις περνάει, μένοντας στους γονείς του) θέλει ταχαμου να προσφέρει! Αμ δε! Το μόνο που θέλει είναι μη τυχόν και κουραστεί! Στα φροντιστήρια, στον ιδιωτικό τομέα, μέχρι και την πρόσθετη που τους προσφέρθηκε θεωρούν κούραση κάποια τσουτσέκια εδώ μέσα!!!! Δεν με ενοχλεί τόσο το θράσος και ο κ@λοπαιδισμός όσο η αφέλεια κάποιων που νομίζουν ότι έτσι θα διοριστούν. Ο ΑΣΕΠ είναι εξευτελιστικός, μηδενίζει τις πολύχρονες σπουδές μας. Είναι εμπόριο ελπίδας. Ας μην είμαστε αφελείς.
λοιπον ειμαι 38 χρονων με οιοκογενεια και δουλευω πολυ.αλλά συγνωμη που ειμαι με το σωστο. εσεις οι ιδιοι μηδενιζεται τις πολυχρονες σπουδεσ σας που δεν μπορειτε να πιασετε την βαση στο γνωστικο αντικειμενο σασ.
Είμαι 44, με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, με σκληρή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα -όπου μόνο όσοι έχουν εργασθεί εκεί γνωρίζουν τον εργασιακό Μεσαίωνα-, και προυπηρεσία μετά τον ΑΣΕΠ. 

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1189 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:40:43 πμ »
Ειλικρινα επειδη βαρεθηκα να βλεπω τσακωμους αν κ σε ένα σημειο τους δικαολογω μιας κ τα νευρα μας δεν είναι κ στα καλυτερα τους προσπαθησα να μελετησω τους διορισμους τους φετινους του κλαδου μου ΠΕ 0401
Τα συμπερασματα δικα σας

Διορισμενοι συνολο = 213
Πολυτεκνοι = 23
30μηνο = 1
24μηνο = 59
πινακας διορισμου(40%) = 52
ασεπ = 78

από τα 52 ατομα του πινακα διορισμου
7 ειχαν προυπηρεσια από ιδιωτικα κ από χωρες της ΕΕ
17 ειχαν περασει εστω κ έναν ΑΣΕΠ
28 δεν περασαν κανεναν ΑΣΕΠ

που σημαινει πως 23+1+7+28=59 από τους 213 (ποσοστο 28%) δεν περασαν ουτε εξω από την πορτα του ασεπ

τι πιστευω?
-   Να μην καταργηθουν οι πινακες απλα οσοι είναι εκει να εχουν εστω κ έναν ασεπ περασμενο όχι μονο τον τελευταιο γιατι ανθρωπος εισαι μπορει να μην πας σε έναν διαγωνισμο…
-   Να υποχρεωσει στο εξης ΟΑΕΔ εκκλησιαστικα σιβιτανιδειο ΠΔΣ να παιρνουν από αυτους τους πινακες αναπληρωτες κ ωρομισθιους αλλοιως να μην μετραει η προυπηρεσια τους


Από τα στοιχεία αυτά φαίνεται και κάτι άλλο.. 78 από τους 213 μέσω ΑΣΕΠ μας κάνει ~37% (αντί του θεωρητικού 60%)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.