*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966390 φορές)

0 μέλη και 38 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3668 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:03:26 μμ »
Θα έλεγα ότι οι λόγοι για να μην είμαστε ανάμεσα στους αναπληρωτές είναι πολλοί. Ένας λόγος πάντως για να είμαστε ανάμεσα στους αναπληρωτές του χρόνου είναι η μείωση των διορισμών μονίμων πράγμα που είναι πολύ πιθανό να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:08 »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3669 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:04:56 μμ »
κι εγω στην ιδια θεση ειμαι μεσας.τον ιουνιο του 2010κλεινω 19,5 μηνες,το θεωρω αδιανοητο συναδελφοι να υποστουμε τετοια αδικια,ελπιζω και πιστευω πως το 24μηνο δε θα πειραχτει.εξαλλου πληρει ολες τις προυποθεσεις που βαζει η Διαμαντοπουλου,δεν ειναι λογικο να το πειραξει.
Αυτο ειναι ακριβως το ζητουμενο και πρεπει να το προσεξουμε πααααρα πολυ συναδελφε.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3670 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:05:16 μμ »

ελπιζω και πιστευω πως το 24μηνο δε θα πειραχτει.εξαλλου πληρει ολες τις προυποθεσεις που βαζει η Διαμαντοπουλου,δεν ειναι λογικο να το πειραξει.


Έτσι θέλω να πιστεύω κι εγώ.
Αλλά, ακόμη κι αν το καταργήσει, θα απορροφηθεί σε βάθος 3-5 χρόνων.
Εδώ δόθηκε 5ετία για την απορρόφηση του 30μηνου που δεν είχε και προϋπόθεση ΑΣΕΠ!  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3671 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:06:44 μμ »

ελπιζω και πιστευω πως το 24μηνο δε θα πειραχτει.εξαλλου πληρει ολες τις προυποθεσεις που βαζει η Διαμαντοπουλου,δεν ειναι λογικο να το πειραξει.


Έτσι θέλω να πιστεύω κι εγώ.
Αλλά, ακόμη κι αν το καταργήσει, θα απορροφηθεί σε βάθος 3-5 χρόνων.
Εδώ δόθηκε 5ετία για την απορρόφηση του 30μηνου που δεν είχε και προϋπόθεση ΑΣΕΠ.
Η απορρόφηση του 30μηνου είναι κάτι σίγουρο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:08 »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3672 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:06:57 μμ »

ελπιζω και πιστευω πως το 24μηνο δε θα πειραχτει.εξαλλου πληρει ολες τις προυποθεσεις που βαζει η Διαμαντοπουλου,δεν ειναι λογικο να το πειραξει.


Έτσι θέλω να πιστεύω κι εγώ.
Αλλά, ακόμη κι αν το καταργήσει, θα απορροφηθεί σε βάθος 3-5 χρόνων.
Εδώ δόθηκε 5ετία για την απορρόφηση του 30μηνου που δεν είχε και προϋπόθεση ΑΣΕΠ!  :o
ΜΑΚΑΡΙ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3673 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:10:06 μμ »
Γεγονός είναι ότι σχεδόν όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί δέχτηκαν στο παρελθόν και θα συνεχίζονται μάλλον να δέχονται μια συνεχόμενη ταπείνωση...

Ταπείνωση με την ωρομισθία...
Ταπείνωση με την ΠΔΣ...
Ταπείνωση με τα "παράθυρα"
Ταπείνωση  με τους αλλεπάλληλους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. (Με επιτυχίες ή αποτυχίες)...

Και η αντίδραση ;;;; Για να δούμε...
 

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3674 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:15:24 μμ »
Δε βλεπω το λογο γιατι να μην ειμαστε αναπληρωτες του χρονου,οι προσληψεις θα γινουν απο τους υπαρχοντες πινακες για του χρονου,ετσι δεν ειπε΄΄΄τωρα αν εννοεις οτι θα μειωθει ο αριθμος των αναπληρωτων αυτο καθε χρονια παιζει,ποτε δεν ξερεις ποσους θα καλεσει

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3675 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:17:46 μμ »
ανακλήσεις αποσπάσεων, μείωση προσλήψεων...

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3676 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:23:34 μμ »
Παιδιά σήμερα πήγα στην συγκέντρωση που έγινε στην Θεσσαλονίκη και προς απογοήτευσή μου διαπίστωσα ότι είμασταν περίπου 100 άτομα!!!! Δηλαδή ανακαλύπτω ότι δεν ενδιαφερόμαστε ούτε για τον ίδιο μας τον εαυτό πώς θα ενδιαφερθούν οι άλλοι για μας;;;
Μας δώσαν ένα κείμενο το οποίο και ψηφίσαν το οποίο λέει ότι όσοι από δω και πέρα θα είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ ο οποίος θα γίνεται κάθε χρόνο σε αυτούς θα προσμετράται και η προϋπηρεσία που  έχουν. Το μεταβατικό στάδιο θα καλύψει περίπου 4000 εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και σκέφτονται τους αναπληρωτές να τους προσλαμβάνει η Νομαρχία και όχι να τους παίρνουν από την λίστα του ΑΣΕΠ. Αν αυτό  λέγεται ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ τί να πω;;;
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3677 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:23:53 μμ »
Δεν έχω να σας πω πολλά. Είχαν έρθει αρκετοί κι απ' την υπόλοιπη Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Ναύπλιο, Ιωάννινα. Μίλησε η Chrysoula της ΠΕΑΕ και οι εκπρόσωποι των ωρομισθίων. Ωραία τα είπαν! Μίλησαν και της ΟΛΜΕ και κάποιοι άλλοι. Έκραξαν τη ΔΟΕ που δε συμμετείχε! Ορισμένοι εκπρόσωποι μπήκαν στο Υπουργείο να της μιλήσουν προσωπικά. έμεινα μέχρι τις 3 περίπου και ακόμα δεν είχαν βγει. Έπρεπε να φύγω, το πλήθος ήταν ακόμα συγκεντωμένο. Νομίζω ότι ήταν δυναμική η συγκέντρωση διαμαρτυρίας!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3678 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:24:41 μμ »
Τι εγινε βρε παιδια με τη συγκεντρωση στη καμαρα,γιατι εγω εκει μενω αλλα τωρα ειμαι στον εβρο........

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3679 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:29:22 μμ »
Εμεις παντως κανμε στον εβρο συμβολικη καταληψη στην δευτεροβαθμια και κοντεψαμε να φαγωθουμε με τον προισταμενο..Παντως μετα απο ερωτηση σε συναδελφους αναπληρωτες ηθελαν να κανουν σταση εργασιας αλλα φοβηθηκαν μηπως χασουν τα μορια και δεν ηρθαν συη δευτροβαθμια για να μη στιγματιστουν απο τη μικρη κοινωνια...Τα σχολια δικα σας....

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3680 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:33:25 μμ »
Συνάδελφοι, ποιος μίλησε για απορρόφηση 30μηνου μέσα στην 5ετία; Και το 24μηνο +ασεπ - που υποτίθεται είναι αξιοκρατικό κατά τη γνώμη τους - τι έγινε; Μηπως παίρνουμε ως δεδομένα κάποιες φήμες;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3681 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:45:31 μμ »
Και εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με την Bikini και θα διαφωνήσω με τον Rublev (αν και υπήρξαμε συναγωνιστές στο δικαστικό αγώνα κατά ΟΑΕΔιτών). Το γεγονός ότι ήμουν δύο φορές επιτυχούσα στον ασέπ, τη μία εκ των οποίων δεν ήμουν διοριστέα για μία μονάδα, και καθώς μετά από δύο χρονιές ωρομισθίας έφτασα πλέον στην αναπλήρωση και έβλεπα πια το διορισμό με το 24μηνο στο εγγύς μέλλον, δε με κάνουν τόσο φανατική οπαδό του ...σπορ ΑΣΕΠ, ώστε να μη με πειράζει να ξαναδώσω!!! ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ! Και εκτός των άλλων βρε παιδιά, δεν είναι δυνατό όλη μας η ζωή να περιστρέφεται γύρω από τον ασέπ! Έχασα 4 χρόνια από τη ζωή μου για τις 2 επιτυχημένες συμμετοχές στον ασέπ, δε δέχομαι να χάσω ούτε μέρα παραπάνω! Εξάλλου έχασα ήδη πολλά ακόμα χρόνια, καθώς είμαι ένα ακόμα από τα θύματα της επετηρίδας, πόσα χρόνια πια ακόμα πρέπει να χάσω για το διορισμό; και δεν είμαι και ο Μαθουσάλας, για να χαραμίζω έτσι χρόνια ζωής! Και όλα αυτά φωτογραφίζουν μια μεγάλη μερίδα συναδέλφων (αυτό θέλω να προβάλλω και όχι φυσικά τη δική μου περίπτωση), οι οποίοι για άλλη μια φορά θα ριχτούμε στην πυρά ως Ιφιγένειες; Ακούω συχνά ότι σε μεταρρυθμίσεις που στοχεύουν στο γενικό καλό πρέπει να υπάρξουν και κάποια θύματα... γιατί θύματα να είναι πάντα οι ίδιοι; πόσο ακόμα;;;; Σε παραπάνω σελίδα αναφέρθηκε  ότι στους γυμναστές είπε το υπουργείο ότι το 24μηνο θα απορροφηθεί όλο μόνο φέτος, για τελευταία φορά, άρα δεν έχουν σκοπό να το διατηρήσουν! Να χαρώ εγώ αξιοκρατία! Το 30μηνο όμως θα απορροφηθεί, έστω και σταδιακά... για τις προϋπηρεσίες χωρίς ασέπ θα υπάρξει μεταβατικό στάδιο λένε, για το 24μηνο δεν ακούστηκε τίποτα για μεταβατικό στάδιο! Αν αυτό δεν ανήκει στο θέατρο του παραλόγου, τότε θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τη διανοητική ή ψυχική μου κατάσταση...

Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.