*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967305 φορές)

0 μέλη και 36 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3892 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:08:40 μμ »
Κακά τα ψέματα όμως.. οι αρχισυνδικαλιστές (δεν λέω για τα μικρά ψάρια) πάντα κάπου βολεύονται, ποτέ δεν πάνε χαμένοι. Επίσης αυτό το "Αν το συνδικαλιστικό όργανο υπερψήφισε αυτό ....θα πεις μαλιστα και θα το υποστηρίξεις" ενισχύει την ιδέα της "δικτατορίας της πλειοψηφίας". Αν διαφωνείς με κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τις αρχές σου, δεν το αποδέχεσαι ποτέ και το αντιπαλεύεις όπως μπορείς.
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ρε συνάδελφε...το ρε είναι φιλικό.
Το αντιπαλεύεις στις συνελεύσεις .....όχι έξω.Δεν πάμε στην συνέλευση και αν εν βγει αυτό που μας αρέσει κάνουμε το δικό μας ..δεν έχει νόημα .Γιατί την κάνουμε την κ@@συνέλευση τότε? Τι θα πει αντιτίθεται στις αρχές σου ? ? ? Υπάρχει περίπτωση ποτέ να βρεθεί κάτι που θα συμφωνούν όλοι ? Τι θα γίνει ότι του ...του καθενός ? Όλοι νομίζουμε ότι είμαστε σοφοί και δικαιοι αλλά..... διαφωνούμε...άρα δεν είμαστε.Πως θα διεκδικεί ο κλαδος λοιπον τα δίκαιά του? Δεν είμαστε μονάδες ειμαστε κλάδος
Ο καθένας πάει στην υπουργό με την ομάδα του να βολευτεί.....επαναλαμβάνω...
Ανοίξτε τα μάτια σας ......http://www.alfavita.gr/ank_b/ank1_12_9_0345.php
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3893 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:10:37 μμ »
Κοιτάξτε ένα παράδειγμα από την διαβούλευση:
Eίμαι νηπιαγωγός και διοριστέα στον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με καλή σειρά. Φέτος όμως δεν διορίστηκα γιατί οι θέσεις στις περιοχές που δήλωσα καλύφθηκαν όλες από διοριστέες από 30μηνα, 24μηνα και πίνακα αναπληρωτών. Όλοι αυτοί προηγούνται στους διορισμούς και τελευταίοι διορίζονται οι επιτυχόντες στο ΑΣΕΠ… Για παράδειγμα στην Κεφαλονιά, που ήταν η πρώτη προτίμησή μου, διορίστηκαν κοπέλες με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, επειδή ήταν γραμμένες στον πίνακα των αναπληρωτών.Πιστεύω ότι αυτό είναι άδικο. Ελπίζω ότι από το προσεχή Σεπτέμβριο θα αλλάξουν οι όροι στις διαδικασίες πρόσληψης και θα προηγούνται οι διοριστέοι από το ΑΣΕΠ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι να επιληφθείτε επί του θέματος.


Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3894 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:18:03 μμ »
κοιτάξτε και αυτήν...κοιταξτε τι γράφουμε στην υπουργό ...για τους συνδικαλιστές....δεν είμαστε άξιοι να τους αλλάξουμε ...θα έρθει η μαμα να μας βοηθήσει.Θα μας βοηθήσει η υπουργός ενάντια στους συνδικαλιστές ! ! ! ! ΕΕΕεείμαστε ηλίθιοι
ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥ.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΖΗΤΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΛΜΕ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ).ΓΙΑ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΩ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΟΜΑΙ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

5 ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΜΟΝΙΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ 59 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ………ΓΥΦΤΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3895 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:18:52 μμ »
Κοιτάξτε ένα παράδειγμα από την διαβούλευση:
Eίμαι νηπιαγωγός και διοριστέα στον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με καλή σειρά. Φέτος όμως δεν διορίστηκα γιατί οι θέσεις στις περιοχές που δήλωσα καλύφθηκαν όλες από διοριστέες από 30μηνα, 24μηνα και πίνακα αναπληρωτών. Όλοι αυτοί προηγούνται στους διορισμούς και τελευταίοι διορίζονται οι επιτυχόντες στο ΑΣΕΠ… Για παράδειγμα στην Κεφαλονιά, που ήταν η πρώτη προτίμησή μου, διορίστηκαν κοπέλες με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, επειδή ήταν γραμμένες στον πίνακα των αναπληρωτών.Πιστεύω ότι αυτό είναι άδικο. Ελπίζω ότι από το προσεχή Σεπτέμβριο θα αλλάξουν οι όροι στις διαδικασίες πρόσληψης και θα προηγούνται οι διοριστέοι από το ΑΣΕΠ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι να επιληφθείτε επί του θέματος.



Αν και είμαι κατά της έκθεσης των προσωπικών προβλημάτων κλπ του καθενός.. αλλά παρ' όλα αυτά θέτει ένα σημαντικό ζήτημα. Και δεν έχω καταλάβει με ποια λογική είχε θεσπιστεί να έχουν προτεραιότητα όλες οι άλλες κατηγορίες και στο τέλος οι του ΑΣΕΠ. Αν κάποιος γνωρίζει την επίσημη νομική εξήγηση ας το αναφέρει.
Επίσης, για το προηγούμενο με τις συνελεύσεις.. το κράτος δεν με θεωρεί ακόμα έτοιμο να είμαι ούτε καν ωρομίσθιος, οπότε δεν μπορώ ακόμα να συμμετέχω στα συνδικαλιστικά όργανα :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3896 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:19:09 μμ »
Παρακολουθώ την συζήτηση καιρό τώρα και θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση......
έχουμε δημιουργήσει την κατάντια του κλάδου που μας αξίζει...
έχουμε τους συνδικαλιστές που μας αξίζουν...θα έλεγα ότι έχουμε πολύ καλύτερους από αυτούς που πραγματικά μας αξίζουν....
Και το εννοώ ...αυτά που λέτε για συνδικαλιστές μαριονέτες και μπούρδες (δεν πιστεύω πλέον ότι είναι ) ...δεν είναι τίποτε παραπάνω από την παραδοχή ότι είμαστε ηλίθιοι που τους επιλέγουμε.Στην πραγματικότητα δεν είμαστε ηλίθιοι...απλά δεν ασχολούμαστε.Αν λοιπόν βγεί έστω και ένας καλός συνδικαλιστής ( που υπάρχουν αρκετοί από ότι διαπίστωσα) ....δεν μας αξίζει.
έχουμε τους μισθούς που μας αξίζουν......γιατί κάποιος που έχει δουλέψει ωρομίσθιος παραπάνω λέει ότι 1000 € φθάνουν για να ζήσει μια οικογένεια ....η αιτιολόγηση είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι παίρνουν 800 άρα τα 1000 φθάνουν...
έχουμε το σύστημα πρόσληψης που μας αξίζει ........γιατί κανείς δεν κοιτά να πάει στις συνελεύσεις για να παρθεί συλλογική απόφαση.
Συλλογική σημαίνει ότι όταν δεν καταφέρνω να πείσω τους πολλούς ...ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
Κάποιος στο φορουμ παραπονέθηκε γιατί πήγε στη συνέλευση και δεν του άρεσαν αυτά που άκουσε ? ? ? Και καταλίγει στο ότι καλύτερα να πήγαινε για καφέ.Η περίπτωση του να μιλήσει στην συνέλευση και να πείσει ή αν όχι ,να αναγνωρίσει το ότι πρέπει να υποστηρίξει ακόμα και αν θεωρεί ότι αυτό που λέγεται είναι λάθος ανήκει ........στην ονειροχώρα.

και κατ επέκταση έχουμε την επαγγελματική ζωή που μας αξίζει.


Και σας ρωτάω...Με ποιο δικαίωμα παίρνετε μέρος στην διαβούλευση με την υπουργό χωρίς να πάρετε μέρος πρώτα στην διαβούλευση με εμένα?
Εγώ είμαι ο κάθε συνάδελφός σας.....Με εμένα μιλήσατε? Σας είπα αν συμφωνώ ή όχι με αυτό που λέτε? Νομίζεται ότι έχετε το δικαίωμα να λέτε ότι σας κατέβει απευθείας στον υπουργό χωρίς να συζητήσεται με τον υπόλοιπο κλάδο ? Μήπως κάποιος πιστεύει ότι θα κάνει το καλό στον κλάδο χωρίς να το αποφασίσει ο κλάδος ? Μήπως κάποιος το παίζει Μεσσίας μέσα σας ?

Πήγα σε μια συνέλευση που βρίσκονταν ... λίγα άτομα .Είδα ανθρώπους να ....παρακαλάνε να μαζευτεί ο κόσμος στην συνέλευση .

Γύρισα και βλέπω στο pc κάποιους να μιλάνε για τους .....κομματάρχηδες των ΕΛΜΕ! Ε λοιπον συνάδελφοι ....ντροπή μας!
Κοιτάξτε τι λέει η ανακοίνωση της ΟΛΜΕ....
 
Απαιτείται τώρα όλοι οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί  να γραφούν στις ΕΛΜΕ και τους Διδ. Συλλόγους, να πάρουν μαζικά μέρος στις Γενικές Συνελεύσεις και στις εκλογές, να δημιουργήσουν Επιτροπές σε κάθε πρωτοβάθμιο  σωματείο.
Πας στην συνέλευση λές την άποψη σου πείθεις ή όχι και μετά τέλος !
Οι αποφάσεις παίρνονται στις συνελεύσεις ....σε  αρέσει η δεν σ αρέσει συντάσσεσαι με τον υπόλοιπο κλάδο και ΜΟΚΟ !
Και το μόκο το εννοώ γιατί ο καθένας νομίζει ότι έχει όλα τα δικαιώματα εδώ μέσα και ...καμία υποχρέωση.
Και ξέρετε γιατί .....? Γιατί μόνο ο κλάδος ζεί ότι ζεις και εσύ.Αν δεν σου αρέσει ο συνδικαλιστής ..άλλαξέ τον....οτιδήποτε άλλο είναι ....εγωιστικό. Και αν δεν μπορείς να τον αλλάξεις πάλι θα πρέπει να τον ακολουθείς.Δεν είπε κανείς ότι πρέπει όλοι να ακούν εσένα.Τον κλάδο τον κινεί η πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν.Και αυτή η πλειοψηφία πρέπει να τον κινεί.Και καθήκον σου είναι να την κάνεις δυνατή είτε την πιστεύεις είτε όχι.Θα το ξαναπώ....όποιος βγαίνει και μιλά επίσημα στην διαβούλευση ενάντια σε αυτά που αποφασίζονται στις ΕΛΜΕ δεν είναι τίποτε άλλο παρά ...εναντίον του κλάδου.Και μην μου πείτε ότι έτσι όπως είναι καλύτερα να είσαστε εναντίων...Δεν τον έφτιαξε ο ΘΕΟΣ εμείς τον καταντήσαμε έτσι.
Αντε γιατί όλοι νομίζεται ότι θα σώσετε τον κόσμο εδώ μέσα...τον κόσμο τον ρωτήσατε αν θέλει να τον σώσετε?

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ


φιλε physience

εγω ειμαι απ αυτους που εστειλαν ενα ολοκληρωμενο συστημα σε διαβουλευση.
κατ αρχην να σε ενημερωσω οτι το συστημα αυτο δε με συμφερει προσωπικα.
1)ειναι κακο να γραψεις κατι που ειναι δικαιο(κατ εμε) κ ισως να βοηθησει?
2)κατ αρχην να με ενημερωσεις αν πχ εχουν δικαιωμα ψηφου οσοι ηταν καποτε ωρομισθιοι,οσοι εχουν μονο πτυχιο κτλ.(πραγματικα δεν το ξερω)
3)το λογικο ειναι οτι η πλειοψηφια στις συνελευσεις θα ειναι ειτε διορισμενοι,ειτε αναπληρωτες,ειτε ωρομισθιοι.
λογικο δεν ειναι να υποστηριζουν αυτοι οτι τους συμφερει?πως θα πεισω εγω αυτους οτι η λυση ειναι καπου στη μεση,κ οχι στα 2 ακρα?η λογικη λεει οτι ,δυστυχως, ασχετως αν θεωρουν μια προταση που τους θιγει λιγο,πιο δικαιη,θα κοιταξουν την παρτη τους.
4)εχουν οι συνδικαλιστες να προτεινουν ενα ολοκληρωμενο συστημα διορισμων?
δεν θελω να ακουω μονο <καταργηση ωρομισθιας>,<καταργηση ασεπ><οχι σε αυτο> <οχι στο αλλο> κ <μαζικοι διορισμοι>.
δε λεω οτι ειναι λαθος αιτηματα,αλλα τα θεωρω αποσπασματικα.
πρεπει να τα ενταξουν σε ενα καινουριο ολοκληρωμενο αναλυτικο σχεδιο.
τωρα αν θεωρουν οτι το υπαρχον συστημα εγινε ξαφνικα <τελειο>,κ με μια δυο τροποποιησεις θα ειναι ιδανικο,με συγχωρεις αλλα διαφωνω....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3897 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:23:11 μμ »
Μπορεί στην Ελλάδα να έχουμε δημογραφικό πρόβλημα (ουσιαστικά στασιμότητα του πληθυσμού και όχι μείωση), αλλά παγκόσμια έχουμε το αυξανόμενο πρόβλημα του υπερπληθυσμού. Προτιμώ να σκέφτομαι παγκόσμια, γιατί πάνω απ' όλα είμαι πολίτης της Γης.
Παραθέτοντας κάποιους στίχους του γνωστού τραγουδιού (και ας ξεφεύγω από το θέμα..):

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3898 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:24:06 μμ »
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ-ΠΕΑΕ(ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ)
http://syllogosadioristwnekpaideytikwn.blogspot.com/
κ....................
Όλοι πρέπει να συμβάλουμε σε θεσμοθετημένα όργανα.όλοι πρέπιε να πούμε την άποψη μας , όλοι να αποφασίσουμε και όλοι να στηρίξουμε.
Αυτήν την γ@@μενη την ομαδοσυνεργατική ποτέ δεν μας την μάθανε στο σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3899 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:28:57 μμ »
δε διαφωνω με το σκεπτικο σου,ως προς τη συλλογικη διεκδικηση...
αυτο που λεω ειναι οτι βλεπω μονο <οχι>......

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3900 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:33:02 μμ »
Γιατί ρε συ συνάδελφε πήγες σε μια συνέλευση και πρότεινες το σχέδιο σου?
Τι θα πει ακού μόνο όχι...πρότεινες ποτέ κάτι σε συνέλευση ?
ακούς αυτά που συμφωνεί η συνέλευση....
Λες παραπάνω να σου προτείνουν οι συνδικαλιστές ....Αυτή είναι η δουλειά τους?Και η δικιά μας ποια είναι?
Αντε ρε συνάδελφοι ...ούτε ξαδέρφια μου να ήταν .......Κουράστηκα πάω για ύπνο.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3901 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:43:03 μμ »
Κοιτάξτε ένα παράδειγμα από την διαβούλευση:
Eίμαι νηπιαγωγός και διοριστέα στον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με καλή σειρά. Φέτος όμως δεν διορίστηκα γιατί οι θέσεις στις περιοχές που δήλωσα καλύφθηκαν όλες από διοριστέες από 30μηνα, 24μηνα και πίνακα αναπληρωτών. Όλοι αυτοί προηγούνται στους διορισμούς και τελευταίοι διορίζονται οι επιτυχόντες στο ΑΣΕΠ… Για παράδειγμα στην Κεφαλονιά, που ήταν η πρώτη προτίμησή μου, διορίστηκαν κοπέλες με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, επειδή ήταν γραμμένες στον πίνακα των αναπληρωτών.Πιστεύω ότι αυτό είναι άδικο. Ελπίζω ότι από το προσεχή Σεπτέμβριο θα αλλάξουν οι όροι στις διαδικασίες πρόσληψης και θα προηγούνται οι διοριστέοι από το ΑΣΕΠ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι να επιληφθείτε επί του θέματος.



Αν και είμαι κατά της έκθεσης των προσωπικών προβλημάτων κλπ του καθενός.. αλλά παρ' όλα αυτά θέτει ένα σημαντικό ζήτημα. Και δεν έχω καταλάβει με ποια λογική είχε θεσπιστεί να έχουν προτεραιότητα όλες οι άλλες κατηγορίες και στο τέλος οι του ΑΣΕΠ. Αν κάποιος γνωρίζει την επίσημη νομική εξήγηση ας το αναφέρει.
Επίσης, για το προηγούμενο με τις συνελεύσεις.. το κράτος δεν με θεωρεί ακόμα έτοιμο να είμαι ούτε καν ωρομίσθιος, οπότε δεν μπορώ ακόμα να συμμετέχω στα συνδικαλιστικά όργανα :)

Ειλικρινα ωρες ωρες ...οταν γραφετε τετοια... ::)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3902 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:51:53 μμ »
Γιατί ρε συ συνάδελφε πήγες σε μια συνέλευση και πρότεινες το σχέδιο σου?
Τι θα πει ακού μόνο όχι...πρότεινες ποτέ κάτι σε συνέλευση ?
ακούς αυτά που συμφωνεί η συνέλευση....
Λες παραπάνω να σου προτείνουν οι συνδικαλιστές ....Αυτή είναι η δουλειά τους?Και η δικιά μας ποια είναι?
Αντε ρε συνάδελφοι ...ούτε ξαδέρφια μου να ήταν .......Κουράστηκα πάω για ύπνο.
φιλε μου δεν ξερω καν αν υπαρχουν γραφεια της πεαε στην πολη μου κ ποσοι πανε.
κ αν ειναι να συνδικαλιστω θα πηγαινα στην κανονικη μου δουλεια,κ οχι σ αυτην που μου χει δωσει συνολο δυομισι χιλιαρικα...
κ σου ξαναπα..δε διαφωνω με το σκεπτικο της συλλογικης διεκδικησης γενικα...(για το σημερα εχω επιφυλαξεις,αλλα ξεφευγουμε απ το θεμα)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3903 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:59:28 μμ »
Παρακολουθώ την συζήτηση καιρό τώρα και θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση......
έχουμε δημιουργήσει την κατάντια του κλάδου που μας αξίζει...
έχουμε τους συνδικαλιστές που μας αξίζουν...θα έλεγα ότι έχουμε πολύ καλύτερους από αυτούς που πραγματικά μας αξίζουν....
Και το εννοώ ...αυτά που λέτε για συνδικαλιστές μαριονέτες και μπούρδες (δεν πιστεύω πλέον ότι είναι ) ...δεν είναι τίποτε παραπάνω από την παραδοχή ότι είμαστε ηλίθιοι που τους επιλέγουμε.Στην πραγματικότητα δεν είμαστε ηλίθιοι...απλά δεν ασχολούμαστε.Αν λοιπόν βγεί έστω και ένας καλός συνδικαλιστής ( που υπάρχουν αρκετοί από ότι διαπίστωσα) ....δεν μας αξίζει.
έχουμε τους μισθούς που μας αξίζουν......γιατί κάποιος που έχει δουλέψει ωρομίσθιος παραπάνω λέει ότι 1000 € φθάνουν για να ζήσει μια οικογένεια ....η αιτιολόγηση είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι παίρνουν 800 άρα τα 1000 φθάνουν...
έχουμε το σύστημα πρόσληψης που μας αξίζει ........γιατί κανείς δεν κοιτά να πάει στις συνελεύσεις για να παρθεί συλλογική απόφαση.
Συλλογική σημαίνει ότι όταν δεν καταφέρνω να πείσω τους πολλούς ...ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
Κάποιος στο φορουμ παραπονέθηκε γιατί πήγε στη συνέλευση και δεν του άρεσαν αυτά που άκουσε ? ? ? Και καταλίγει στο ότι καλύτερα να πήγαινε για καφέ.Η περίπτωση του να μιλήσει στην συνέλευση και να πείσει ή αν όχι ,να αναγνωρίσει το ότι πρέπει να υποστηρίξει ακόμα και αν θεωρεί ότι αυτό που λέγεται είναι λάθος ανήκει ........στην ονειροχώρα.

και κατ επέκταση έχουμε την επαγγελματική ζωή που μας αξίζει.


Και σας ρωτάω...Με ποιο δικαίωμα παίρνετε μέρος στην διαβούλευση με την υπουργό χωρίς να πάρετε μέρος πρώτα στην διαβούλευση με εμένα?
Εγώ είμαι ο κάθε συνάδελφός σας.....Με εμένα μιλήσατε? Σας είπα αν συμφωνώ ή όχι με αυτό που λέτε? Νομίζεται ότι έχετε το δικαίωμα να λέτε ότι σας κατέβει απευθείας στον υπουργό χωρίς να συζητήσεται με τον υπόλοιπο κλάδο ? Μήπως κάποιος πιστεύει ότι θα κάνει το καλό στον κλάδο χωρίς να το αποφασίσει ο κλάδος ? Μήπως κάποιος το παίζει Μεσσίας μέσα σας ?

Πήγα σε μια συνέλευση που βρίσκονταν ... λίγα άτομα .Είδα ανθρώπους να ....παρακαλάνε να μαζευτεί ο κόσμος στην συνέλευση .

Γύρισα και βλέπω στο pc κάποιους να μιλάνε για τους .....κομματάρχηδες των ΕΛΜΕ! Ε λοιπον συνάδελφοι ....ντροπή μας!
Κοιτάξτε τι λέει η ανακοίνωση της ΟΛΜΕ....
 
Απαιτείται τώρα όλοι οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί  να γραφούν στις ΕΛΜΕ και τους Διδ. Συλλόγους, να πάρουν μαζικά μέρος στις Γενικές Συνελεύσεις και στις εκλογές, να δημιουργήσουν Επιτροπές σε κάθε πρωτοβάθμιο  σωματείο.
Πας στην συνέλευση λές την άποψη σου πείθεις ή όχι και μετά τέλος !
Οι αποφάσεις παίρνονται στις συνελεύσεις ....σε  αρέσει η δεν σ αρέσει συντάσσεσαι με τον υπόλοιπο κλάδο και ΜΟΚΟ !
Και το μόκο το εννοώ γιατί ο καθένας νομίζει ότι έχει όλα τα δικαιώματα εδώ μέσα και ...καμία υποχρέωση.
Και ξέρετε γιατί .....? Γιατί μόνο ο κλάδος ζεί ότι ζεις και εσύ.Αν δεν σου αρέσει ο συνδικαλιστής ..άλλαξέ τον....οτιδήποτε άλλο είναι ....εγωιστικό. Και αν δεν μπορείς να τον αλλάξεις πάλι θα πρέπει να τον ακολουθείς.Δεν είπε κανείς ότι πρέπει όλοι να ακούν εσένα.Τον κλάδο τον κινεί η πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν.Και αυτή η πλειοψηφία πρέπει να τον κινεί.Και καθήκον σου είναι να την κάνεις δυνατή είτε την πιστεύεις είτε όχι.Θα το ξαναπώ....όποιος βγαίνει και μιλά επίσημα στην διαβούλευση ενάντια σε αυτά που αποφασίζονται στις ΕΛΜΕ δεν είναι τίποτε άλλο παρά ...εναντίον του κλάδου.Και μην μου πείτε ότι έτσι όπως είναι καλύτερα να είσαστε εναντίων...Δεν τον έφτιαξε ο ΘΕΟΣ εμείς τον καταντήσαμε έτσι.
Αντε γιατί όλοι νομίζεται ότι θα σώσετε τον κόσμο εδώ μέσα...τον κόσμο τον ρωτήσατε αν θέλει να τον σώσετε?

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ


Σε γενικες γραμμες (αν και μπορουν να διατυπωθουν καποιες ενστασεις) ειναι ορθες οι αποψεις σου και αξιζουν να παρατεθουν ξανα.

Μονο μεσα απο τη συλλογικη δραση μπορει να ανακοπει η προδιαγραφομενη υποβαθμιση των εργασιακων σχεσεων των εκπαιδευτικων.
 
Πρεπει να παψει ο αδιεξοδος και ανεξοδος πολυκερματισμος και να αναζητηθουν οι κοινοι παρανομαστες.

Πρεπει και ο καθενας να αναλαβει την προσωπικη του ευθυνη.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3904 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 10:55:48 μμ »
Κατι ασχετο.Ξερετε απο που πηρε την ιδεα η Διαμαντοπουλου να δωσει τα σχολεια στους δημους; Απο την Αγγλια .Αλλα εκει υπαρχει ειδικο συμβουλιο καθηγητων που μαζι με το δημο διοριζουν τους καθηγητες .Επιπλεον η αξιολογηση ειναι αυστηρη , αν δεν κανουν καλα τη δουλεια τους τους δινουν περισσοτερα χρηματα να βελτιωθουν κ μετα δεν εχει αλλη ευκαιρια τους κλεινουν.Ο καθηγητης μας στο μεταπτυχιακο ηταν χρονια στην Αγγλια και ξερει το συστημα  , εκει παιρνουν κεφαλια αμα δεν κανουν καλα τη δουλεια.Επισης σε καθε ταξη υπαρχουν εκτος α[πο το δασκαλο assistants .Απο εκει ξεπατικωνει το συστημα η Διαμαντοπουλου αλλα καμια σχεση . εκει διαθετουν λεφτα για ολα , τα κτηρια  τους τελεια  , , οχι  βλακειες .

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3905 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 11:35:22 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3118&Itemid=231

Αυτό μάλλον δεν έχει σχέση μ' εμάς, σωστα;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.