*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967094 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3948 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:41:15 μμ »
gia paidia akoygete apo ypoyrgio oti siga siga ta mazeyei ayta poy eipe egw pantos to eixa pei den 8a alajh tipota  8a mhnoyn os exei!

αυτο εγραψε καποιος στο ΑΛΦΑΒΗΤΑ

Δεν ξέρω τι να πιστέψω! Άλλοι λένε ότι θα τα πάρει πίσω κι άλλοι πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υποχωρήσει! Σήμερα στο σχολείο ήρθαν 2 από την ΕΛΜΕ και μου είπαν ότι, αν και στο τέλος της χρονιάς θα έχω 23 μόρια, δε θα διοριστώ ούτε του χρόνου. Όσοι προλάβουν φέτος, μετά μόνο ασεπ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3949 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:57:16 μμ »
teogan, θα στο πω απλά όπως το καταλαβαίνω. Όταν η κάθε ομαδούλα κυνηγάει το συμφέρον της κι όταν με τις κινητοποιήσεις της το καταφέρνει αυτό, συνήθως είναι εις βάρος των υπολοίπων.
Δεν υπάρχει λογική ούτε μπορείς να συγκρίνεις τι είναι πιο δύσκολο και τι πιο εύκολο. Κάθε δρόμος είτε μόνο ΑΣΕΠ είτε μόνο αναπλήρωση έχει τις θυσίες του και το δικό του κόστος. Αν και οι πιο πολλοί έχουν και τα δύο στον πίνακα του 40% (δεν φαίνεται όμως γιατί έχει μόνο τους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ).
Κι αντί να τσακωνόμαστε ποιος θα πάει μακριά, υπάρχει και η λύση να πηγαίνουμε όσο πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας, εξορθολογίζοντας λίγο το σύστημα τοποθέτησης στους διορισμούς και ο καθένας μας να αποκτά οργανική θέση αντί να παραμένουμε στη διάθεση της διεύθυνσης επ'αόριστον.
 
Όσο η μαρμελάδα λιγοστεύει τόσο πιο πολύ την απλώνεις, ξεγελώντας τον εαυτό σου ότι όλη η φέτα έχει μαρμελάδα. Κι αυτό το λέω γιατί βαρέθηκα τη λογική του να θεωρώ το δικό μου σωστό και το δικό σου λάθος, που καταντάει ανέντιμο κι αναποτελεσματικό για το στόχο μας. Κάποια στιγμή ας ανοίξουμε κι ένα καινούργιο βάζο, ας κοιτάξουμε το πως θα γίνει το σχολείο το σχολείο που θα θέλαμε να υπηρετούμε.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3950 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:06:47 μμ »
CHRISOYLA, όταν αναφέρεσαι σε μαζικούς διορισμούς, τι ακριβώς εννοείς; Να διορίζονται διπλάσιοι, δεκαπλάσιοι, όλοι οι απόφοιτοι; Μπορεί να γίνει ποτέ αυτό; Και όλα τα σχολεία ολοήμερα να γίνουν, και τα τμήματα να γίνουν 15μελή, πάνω από 3 με 4 φορές περισσότεροι δεν χρειάζονται. Οι υπόλοιποι τι θα γίνουν; Για παράδειγμα, φέτος διορίστηκαν 611 φιλόλογοι και 189 φυσικοί (με όλους τους δυνατούς τρόπους, ΑΣΕΠ, ενιαίο, 24μηνο, 30μηνο). Άντε και διορίζονται 3πλάσιοι, πάλι οι περισσότεροι δεν θα διορίζονται. Απλά θα πέσει η βάση διορισμού του ΑΣΕΠ από το 73 στο 68 για τους φιλολόγους και από το 77 στο 71 για τους φυσικούς. Πάλι θα είναι λιγότεροι από τους επιτυχόντες και πάρα πολύ λιγότεροι από το σύνολο των αδιόριστων. Πάλι θα απαιτείται ένα κριτήριο αξιολόγησης (ΑΣΕΠ) για τους διορισμούς. Απλά λόγω των περισσότερων θέσεων θα είναι περισσότερες οι πιθανότητες διορισμού. Αυτό απέχει όμως από αυτό που αναφέρεις "μαζικοί διορισμοί". Μήπως εννοείς κάτι άλλο; Γιατί κάτι αντίστοιχο με τους δασκάλους δεν πρόκειται ποτέ να γίνει στη Β/θμια εκπαίδευση. Πόσους δημοσίους υπαλλήλους εξάλλου μπορεί να αντέξει το σύστημα;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3951 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:07:57 μμ »
H minamina έχει δίκιο στην απορία της, γιατί να προηγούνται όλοι οι υπόλοιποι και να έπονται οι διοριστέοι ΑΣΕΠ; Αντί να απαντάτε με συνθήματα του τύπου "έλεος" ή "μη γίνεσαι προκλητική", επιχειρηματολογείστε! Το 30μηνο και το 24μηνο είναι έκτακτες ρυθμίσεις που έχουν ημερομηνία λήξης και που μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταργηθούν, διότι οι αντίστοιχοι διοριστέοι διορίζονται κατά τις ανάγκες της υπηρεσίας. Εάν δεν υπάρχουν πια ανάγκες, η κατηγορία αυτή θα καταργηθεί. Γιατί να προηγούνται λοιπόν των διοριστέων ΑΣΕΠ; Επίσης, από το 40% πάρα πολλοί δεν έχουν καν επιτυχία σε ΑΣΕΠ, κι όμως προηγούνται και αυτοί! Το επιχείρημα ότι έτρεξαν για χρόνια ανά την Ελλάδα δεν το δέχομαι, γιατί θεωρώ πολύ πιο δύσκολο να κάτσεις να διαβάσεις επί 12 μήνες 8-10 ώρες καθημερινά (γιατί τόσο διάβασμα χρειάζεται για να είσαι στους διοριστέους με τέτοιο ανταγωνισμό που υπάρχει, και πάλι δεν είσαι σίγουρος) από το να εργάζεσαι το ίδιο χρονικό διάστημα, έστω και μακριά από το σπίτι σου. Ο αναπληρωτής εργάζεται κανονικά, έχει έναν αξιοπρεπέστατο μισθό και την αντίστοιχη ασφαλιστική κάλυψη, η προϋπηρεσία του μετράει για το διορισμό του και ήδη με το που πηγαίνει 1η φορά αναπληρωτής έχει μπει σε τροχιά διορισμού, δηλαδή είναι σχετικά σίγουρος ότι θα διοριστεί. Επιπλέον, η προϋπηρεσία του θα μετρήσει και για τη μισθολογική του εξέλιξη αφότου διοριστεί. Άρα λοιπόν τη λύση της αναπλήρωσης την θεωρώ την "εύκολη" λύση για το διορισμό, και μάλιστα με πολλά πλεονεκτήματα που μόλις ανέφερα. Αντίθετα, ο διοριστέος ΑΣΕΠ έχει περάσει 12 μήνες κλεισμένος στο σπίτι διαβάζοντας νυχθημερόν, χωρίς να έχει ούτε εισόδημα, ούτε ασφαλιστική κάλυψη, και χωρίς να είναι και σίγουρος για το αποτέλεσμα. Άρα λοιπόν γιατί να μην προηγείται στην επιλογή των θέσεων διορισμών; Μου φαίνεται εντελώς άδικο.
Πέρα από τα παραπάνω επιχειρήματα, να μας εξηγήσει το Υπουργείο γιατί προηγούνται νομικά οι διοριστέοι από τους πίνακες στην επιλογή των θέσεων διορισμού, όπως ανέφερε και άλλος συνάδελφος.

Με μικρή διάθεση υπερβολής θα μπορούσα και εγώ να αναφέρω άλλα τόσα αντεπιχειρήματα για την διευθέτηση αυτης της πραγματικά μικρής λεπτομέρειας. Και αυτοί που είναι αναπληρωτές έχουν διαβάσει κατά πλειοψηφία ενδεχομένως νυχθημερόν...+++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3952 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:09:28 μμ »
teogan, θα στο πω απλά όπως το καταλαβαίνω. Όταν η κάθε ομαδούλα κυνηγάει το συμφέρον της κι όταν με τις κινητοποιήσεις της το καταφέρνει αυτό, συνήθως είναι εις βάρος των υπολοίπων.
Δεν υπάρχει λογική ούτε μπορείς να συγκρίνεις τι είναι πιο δύσκολο και τι πιο εύκολο. Κάθε δρόμος είτε μόνο ΑΣΕΠ είτε μόνο αναπλήρωση έχει τις θυσίες του και το δικό του κόστος. Αν και οι πιο πολλοί έχουν και τα δύο στον πίνακα του 40% (δεν φαίνεται όμως γιατί έχει μόνο τους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ).
Κι αντί να τσακωνόμαστε ποιος θα πάει μακριά, υπάρχει και η λύση να πηγαίνουμε όσο πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας, εξορθολογίζοντας λίγο το σύστημα τοποθέτησης στους διορισμούς και ο καθένας μας να αποκτά οργανική θέση αντί να παραμένουμε στη διάθεση της διεύθυνσης επ'αόριστον.
 
Όσο η μαρμελάδα λιγοστεύει τόσο πιο πολύ την απλώνεις, ξεγελώντας τον εαυτό σου ότι όλη η φέτα έχει μαρμελάδα. Κι αυτό το λέω γιατί βαρέθηκα τη λογική του να θεωρώ το δικό μου σωστό και το δικό σου λάθος, που καταντάει ανέντιμο κι αναποτελεσματικό για το στόχο μας. Κάποια στιγμή ας ανοίξουμε κι ένα καινούργιο βάζο, ας κοιτάξουμε το πως θα γίνει το σχολείο το σχολείο που θα θέλαμε να υπηρετούμε.

Δεν απαντάω εκ μέρους του teogan αλλά προσωπικά κατάλαβα πως απλώς επιχειρηματολογούσε πάνω στην άποψη που εξέφρασε και απλώς ζήτησε αντεπιχειρήματα....
Έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον... Δε μου ακούστηκε απόλυτος ούτε διεκδικητής του δικού του συμφέροντος...

Κατά τα άλλα δεν είμαι υπερμαχος καμίας εκ των δυο απόψεων (ακόμα)

Διάλογος να γίνεται και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3953 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:24:29 μμ »
η ζωη ειναι αδικη μαθε να ζεις με τις αδικιες της...αλλιως...φυγε απ' αυτη

Arist2 με εκπλήσσεις. πως να εκλάβω την παραπάνω φράση ? Ως οδηγό επιβιωσης ή ως ηττοπαθή προσέγγιση?
εγω προτείνω : Μαθε να ζεις αντιπαλεύοντας τις αδικίες της ...................
Δε θέλω λιποψυχίες μέρες που έρχονται.....................!!!!!!!
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3954 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:27:05 μμ »
η ζωη ειναι αδικη μαθε να ζεις με τις αδικιες της...αλλιως...φυγε απ' αυτη

Arist2 με εκπλήσσεις. πως να εκλάβω την παραπάνω φράση ? Ως οδηγό επιβιωσης ή ως ηττοπαθή προσέγγιση?
εγω προτείνω : Μαθε να ζεις αντιπαλεύοντας τις αδικίες της ...................
Δε θέλω λιποψυχίες μέρες που έρχονται.....................!!!!!!!

καλησπερα συμφωνω μαζι σου ...
arist2 ακου τι λες;; ξερεις πως ειναι η ψυχολογικη κατασταση του αλλου;;;τι προτινεις στη κοπελα.... >:( >:( >:(
ας σοβαρευτουμε λιγο ρε παιδια ακους εκει ....φυγε απο αυτη... >:( >:( >:(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3955 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:35:49 μμ »
η ζωη ειναι αδικη μαθε να ζεις με τις αδικιες της...αλλιως...φυγε απ' αυτη

Arist2 με εκπλήσσεις. πως να εκλάβω την παραπάνω φράση ? Ως οδηγό επιβιωσης ή ως ηττοπαθή προσέγγιση?
εγω προτείνω : Μαθε να ζεις αντιπαλεύοντας τις αδικίες της ...................
Δε θέλω λιποψυχίες μέρες που έρχονται.....................!!!!!!!

che συμφωνω με τα λεγομενα σου.
ο/η arist2 εννοουσε "φυγε απ αυτη" τη ζωη, με το να αλλαξεις σταση απεναντι της. να τα βλεπεις ολα απο αλλη οπτικη. αισιοδοαξο το ειδα αυτο που ειπε ο/η arist2.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3956 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:38:18 μμ »
Σε περίπτωση που αναρωτιέστε τι θα τα κάνει η Αννούλα τα μόρια που μαζέψαμε τόσα χρόνια γυρίζοντας νησιά και ραχούλες όλης της Ελλάδας....διαβάστε εδώ:  

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3131&Itemid=79
Θα τα κάνει δωράκι στους μαθητές! Άγιος Βασίλης έρχεται.... ;D ;D
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3957 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:38:40 μμ »
η ζωη ειναι αδικη μαθε να ζεις με τις αδικιες της...αλλιως...φυγε απ' αυτη

Arist2 με εκπλήσσεις. πως να εκλάβω την παραπάνω φράση ? Ως οδηγό επιβιωσης ή ως ηττοπαθή προσέγγιση?
εγω προτείνω : Μαθε να ζεις αντιπαλεύοντας τις αδικίες της ...................
Δε θέλω λιποψυχίες μέρες που έρχονται.....................!!!!!!!

che συμφωνω με τα λεγομενα σου.
ο/η arist2 εννοουσε "φυγε απ αυτη" τη ζωη, με το να αλλαξεις σταση απεναντι της. να τα βλεπεις ολα απο αλλη οπτικη. αισιοδοαξο το ειδα αυτο που ειπε ο/η arist2.

ααα ναι μαρκο σοβαρα μιλας ;;;; ωραια αν σου δωσω μεσα στην απελπισια σου ενα σαπουνι και ενα σκοινι...εσυ θα υποθεσεις οτι πρεπει να κανεις μπανιο;;;;;;;;;;;; >:(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3958 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:53:36 μμ »
Eίμαι νηπιαγωγός και διοριστέα στον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με καλή σειρά. Φέτος όμως δεν διορίστηκα γιατί οι θέσεις στις περιοχές που δήλωσα καλύφθηκαν όλες από διοριστέες από 30μηνα, 24μηνα και πίνακα αναπληρωτών. Όλοι αυτοί προηγούνται στους διορισμούς και τελευταίοι διορίζονται οι επιτυχόντες στο ΑΣΕΠ… Για παράδειγμα στην Κεφαλονιά, που ήταν η πρώτη προτίμησή μου, διορίστηκαν κοπέλες με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, επειδή ήταν γραμμένες στον πίνακα των αναπληρωτών.Πιστεύω ότι αυτό είναι άδικο. Ελπίζω ότι από το προσεχή Σεπτέμβριο θα αλλάξουν οι όροι στις διαδικασίες πρόσληψης και θα προηγούνται οι διοριστέοι από το ΑΣΕΠ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι να επιληφθείτε επί του θέματος


Μη γινεσαι προκλητική!! :o :o :o







καλέ τι λέει αυτή????
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3959 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:53:39 μμ »
teogan, θα στο πω απλά όπως το καταλαβαίνω. Όταν η κάθε ομαδούλα κυνηγάει το συμφέρον της κι όταν με τις κινητοποιήσεις της το καταφέρνει αυτό, συνήθως είναι εις βάρος των υπολοίπων.
Δεν υπάρχει λογική ούτε μπορείς να συγκρίνεις τι είναι πιο δύσκολο και τι πιο εύκολο. Κάθε δρόμος είτε μόνο ΑΣΕΠ είτε μόνο αναπλήρωση έχει τις θυσίες του και το δικό του κόστος. Αν και οι πιο πολλοί έχουν και τα δύο στον πίνακα του 40% (δεν φαίνεται όμως γιατί έχει μόνο τους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ).
Κι αντί να τσακωνόμαστε ποιος θα πάει μακριά, υπάρχει και η λύση να πηγαίνουμε όσο πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας, εξορθολογίζοντας λίγο το σύστημα τοποθέτησης στους διορισμούς και ο καθένας μας να αποκτά οργανική θέση αντί να παραμένουμε στη διάθεση της διεύθυνσης επ'αόριστον.
 
Όσο η μαρμελάδα λιγοστεύει τόσο πιο πολύ την απλώνεις, ξεγελώντας τον εαυτό σου ότι όλη η φέτα έχει μαρμελάδα. Κι αυτό το λέω γιατί βαρέθηκα τη λογική του να θεωρώ το δικό μου σωστό και το δικό σου λάθος, που καταντάει ανέντιμο κι αναποτελεσματικό για το στόχο μας. Κάποια στιγμή ας ανοίξουμε κι ένα καινούργιο βάζο, ας κοιτάξουμε το πως θα γίνει το σχολείο το σχολείο που θα θέλαμε να υπηρετούμε.
Δεν απαντάω εκ μέρους του teogan αλλά προσωπικά κατάλαβα πως απλώς επιχειρηματολογούσε πάνω στην άποψη που εξέφρασε και απλώς ζήτησε αντεπιχειρήματα....
Έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον... Δε μου ακούστηκε απόλυτος ούτε διεκδικητής του δικού του συμφέροντος...

Κατά τα άλλα δεν είμαι υπερμαχος καμίας εκ των δυο απόψεων (ακόμα)

Διάλογος να γίνεται και βλέπουμε...
Το αντεπιχειρημα είναι ότι το "ο θάνατός σου η ζωή μου" δεν πρέπει να είναι η λογική μας, πόσο μάλλον που σήμερα η πρόθεση του υπεπθ είναι ο περιορισμός των προσλήψεων και όχι αυτός καθευατός ο τρόπος διορισμού.
Συγγνώμη αν φάνηκε ότι έκανα επίθεση στον συγκεκριμένο συνομιλητή, δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3960 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 04:06:47 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ  εγινε ενα λαθος.Ηθελα να σχολιασω τα λογια της κοπελας που εγραψε το αρθο,απλα κατι εγινε και εμεινα  μονο η παραθεση χωρις το δικο μου σχολιο.λΟιπον το θεωρο εντελως εγωιστκο και αχαριστια να λεει η κοπελα οτι δε διοριστηκε διοτι προηγηθηκαν το 40% και το 24 μηνο 30 μηνο.Τι ηθελε η κοπελια να διοριστει στο σπιτακι την.αντι να ολεει και ευχαριστω.Δικο τησ τ  προβλημα που δεν διοριστηκε φετος αφου δεν δηλωσε ολες τις περιοχες.Ειναι λογικο να προηγουνται στη προτιμηση επιλογης περιοχων οι εχοντες προυπηρεσια.,διοτι ειναι ατομα που σαν αναπληρωτες ετρεξαν πολυ μακρια. >:( >:( >:( >:( >:(ΑΥΤΑ

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3961 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 04:17:20 μμ »
Eίμαι νηπιαγωγός και διοριστέα στον τελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με καλή σειρά. Φέτος όμως δεν διορίστηκα γιατί οι θέσεις στις περιοχές που δήλωσα καλύφθηκαν όλες από διοριστέες από 30μηνα, 24μηνα και πίνακα αναπληρωτών. Όλοι αυτοί προηγούνται στους διορισμούς και τελευταίοι διορίζονται οι επιτυχόντες στο ΑΣΕΠ… Για παράδειγμα στην Κεφαλονιά, που ήταν η πρώτη προτίμησή μου, διορίστηκαν κοπέλες με πολύ λιγότερα μόρια από μένα, επειδή ήταν γραμμένες στον πίνακα των αναπληρωτών.Πιστεύω ότι αυτό είναι άδικο. Ελπίζω ότι από το προσεχή Σεπτέμβριο θα αλλάξουν οι όροι στις διαδικασίες πρόσληψης και θα προηγούνται οι διοριστέοι από το ΑΣΕΠ.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι να επιληφθείτε επί του θέματος
[/quote]
Αν οι αλλες κοπελες ειχαν τρεξει στις βουνοκορφες τα προηγουμενα χρονια κι εσυ οχι ,τοτε δεν βλεπω τον λογο για την προκειμενη περιπτωση να επιληφθει ουδεις.
[/quote]


Γιατί όσοι δίνουν ΑΣΕΠ δεν τρέχουν ΚΑΙ στις βουνοκορφές?Και αν είναι πιο δύσκολο να τρέχετε στις βουνοκορφές γιατί δε δίνετε κι εσεις όλοι οι βουνοκορφιάτες ΑΣΕΠ?Χίλιες φορές στην κορυφή του βουνού, παρά στο λάκο με το σκατοδιάβασμα....και να βλέπεις να προηγούνται άλλοι....που γέμισαν τα πνευμόνια τους οξύγόνο......



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.