*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966838 φορές)

0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4158 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:16:55 μμ »
/
γιατί έτσι ο εργοδότης στο φροντιστήριο θα ασκεί μεγαλύτερες πιέσεις (η απειλή των μορίων) στους εργαζομένους του, θα τους κάνει ό,τι γουστάρει και ταυτόχρονα δεν θα τους χάνει αν τους προκύψει ωρομισθία ή αναπλήρωση

ενω ο αλλος εργοδοτης(κρατος) που στελνει τον ωρομισθιο οπου γουσταρει τον πληρωνει οσο γουσταρει και (κυριως) οποτε γουσταρει ειναι καλυτερος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:24 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4159 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:46:27 μμ »
ρε παιδιά , τι δημόσια διαβούλευση είναι αυτή που έχω 1,5 μέρα που έστειλα μην και ακόμη δεν αναρτήθηκε; λογοκρίνεται πρώτα; θα μας τρελάνουν;

με ασεπ μπήκε ο σύζυγος της διαμαντοπούλου στο διοικητικό του εθνικού κτηματολογίου ή με προϋπηρεσία; μάλλον με απευθεία ςανάθεση-τοποθέτηση!!!   έ ρε......φωτιά να τους κάψει όπως  καίνε χρόνια τώρα τα όνειρά μας!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

για το κτηματολόγιο που λες μπήκε μια φίλη μου χωρίς ασεπ. δεν είχε βγει ούτε προκήρυξη για τη θέση της και πριν πάρει καν πτυχίο έγινε μόνιμη και παίρνει περίπου 1300 ευρώ. στα 23 όλα αυτά... άρα το ασεπ είναι αξιοκρατικό απλά δεν έτυχε να περάσει και η φίλη μου....  :P :P :P :-X
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4160 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:15:11 μμ »

Να ισχύσει το ίδιο και για την προϋπηρεσία. Τα μόρια από προϋπηρεσία να μετράνε και αυτά ολόκληρα μόνο για 2 χρόνια, τα επόμενα 2 μισά και μετά να εξανεμίζονται, όπως γίνεται τόσα χρόνια με αυτά του ΑΣΕΠ.



Τα μόρια από προϋπηρεσία είναι πραγματικά, γιατί όντως υπηρετείς σε κάποιο σχολείο.
Δεν είναι εικονικά όπως του ΑΣΕΠ.
Ίσως γι' αυτό και δεν διατηρούνται ακέραια, αλλά χάνονται κάθε 2 χρόνια...

Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4161 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:17:14 μμ »
Τα μόρια της αναπλήρωσης τα πληρώνεσαι, ενώ του ΑΣΕΠ είναι τζάμπα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:24 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4162 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:19:23 μμ »
αυριο στις 17.00 η Διαμαντοπούλου στην ΝΕΤ αν πρόσεξα καλά.
Ελπίζω να δώσει καμιά διευκρίνηση...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4163 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:44:22 μμ »
Αυτό το επιχείρημα με τα παιδιά πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Ναι, φυσικά είναι και πιο δύσκολο να διαβάζεις με παιδιά στα πόδια σου, αλλά δεν πρέπει να προβάλλεται σαν επιχείρημα για να "ξεχωρίσει" μια κατηγορία υποψηφίων γονέων εκπαιδευτικών. Εξάλλου, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων, γονέων, που διάβασαν και διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ: Συνάδελφος με παιδί 6 μηνών διάβασε και ήταν επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ 06, στη συνέχεια γέννησε και 2ο παιδί και με 2 πλέον παιδιά στα πόδια της διάβασε και διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 08 (όντας πλέον 30 ετών), δουλεύοντας ταυτόχρονα και ως αναπληρώτρια, 200km από το σπίτι της. Άλλη περίπτωση, συνάδελφος λεχώνα στο 2ο παιδί, δουλεύοντας και αναπληρώτρια, διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 02 (και αυτή ήταν τότε 30). Οι συνάδελφοι αυτές δηλαδή επέλεξαν να διαβάσουν και να ξαναδιαβάσουν για το διαγωνισμό, παρά να γκρινιάζουν που τις δυσκολεύουν τα παιδιά στο διάβασμα.

Όταν η πραγματικότητα σε συντρίβει και έρχονται όλα τα πιτσιρίκια ή οι νοικοκυρές που όλη μέρα κάαααθονται και σου μιλάνε για ΑΣΕΠ και πράσινα άλογα .... αυτό είναι ότι πιο προκλητικό έχω ακούσει. Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν μέσω ασεπ προφανέστατα δεν δουλεύανε έχοντας ταυτόχρονα και παιδιά. Διότι κάτι τέτοιο είναι εντελώς αδύνατο. Εκτός αν στη δουλειά σου είσαι τουρίστας (σε υπουργείο που δεν πατάς ποτέ), αλλά αυτοί δεν έχουν ανάγκη να μπούνε στην εκπάιδευση. Το έχω ξαναπεί γιατί έχω παραδείγματα από άπειρους γνωστούς μου. Τον ασεπ υποστηρίζουν τα πιτσιρίκια (κάτω των 35) και οι νοικοκυρές που θέλουν να διοριστούν για ΕΠΙΠΛΕΟΝ εισόδημα. Γιατί αν είχαν ανάγκη να δουλέψουν δε θα καθόντουσταν άνεργες να διαβάζουν για ασεπ. Πες μας την ηλικία σου φίλε μου αν θέλεις.

Κι όμως, δεν είναι αδύνατο.
35άρα στον ΑΣΕΠ του 2007, φιλόλογος, ιδιοκτήτρια φροντιστηρίου, με ένα παιδάκι 4 ετών κι έγκυος στο 2ο, πέρασε με σειρά κάτω των 400 (θυμίζω ότι τότε οι προκηρυσσόμενες θέσεις για τον συγκεκριμένο κλάδο ήταν 840) και, επομένως, διορίστηκε με την α' φουρνιά.
Υπάρχουν τόσα πολλά που μπορώ να κάνω!
Και άλλα τόσα που συνεχώς αναβάλλω ή δεν θέλω να κάνω...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4164 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:51:19 μμ »
Αυτό το επιχείρημα με τα παιδιά πρέπει επιτέλους να σταματήσει. Ναι, φυσικά είναι και πιο δύσκολο να διαβάζεις με παιδιά στα πόδια σου, αλλά δεν πρέπει να προβάλλεται σαν επιχείρημα για να "ξεχωρίσει" μια κατηγορία υποψηφίων γονέων εκπαιδευτικών. Εξάλλου, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων, γονέων, που διάβασαν και διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ: Συνάδελφος με παιδί 6 μηνών διάβασε και ήταν επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ 06, στη συνέχεια γέννησε και 2ο παιδί και με 2 πλέον παιδιά στα πόδια της διάβασε και διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 08 (όντας πλέον 30 ετών), δουλεύοντας ταυτόχρονα και ως αναπληρώτρια, 200km από το σπίτι της. Άλλη περίπτωση, συνάδελφος λεχώνα στο 2ο παιδί, δουλεύοντας και αναπληρώτρια, διορίστηκε με τον ΑΣΕΠ 02 (και αυτή ήταν τότε 30). Οι συνάδελφοι αυτές δηλαδή επέλεξαν να διαβάσουν και να ξαναδιαβάσουν για το διαγωνισμό, παρά να γκρινιάζουν που τις δυσκολεύουν τα παιδιά στο διάβασμα.

Όταν η πραγματικότητα σε συντρίβει και έρχονται όλα τα πιτσιρίκια ή οι νοικοκυρές που όλη μέρα κάαααθονται και σου μιλάνε για ΑΣΕΠ και πράσινα άλογα .... αυτό είναι ότι πιο προκλητικό έχω ακούσει. Οι συνάδελφοι που διορίστηκαν μέσω ασεπ προφανέστατα δεν δουλεύανε έχοντας ταυτόχρονα και παιδιά. Διότι κάτι τέτοιο είναι εντελώς αδύνατο. Εκτός αν στη δουλειά σου είσαι τουρίστας (σε υπουργείο που δεν πατάς ποτέ), αλλά αυτοί δεν έχουν ανάγκη να μπούνε στην εκπάιδευση. Το έχω ξαναπεί γιατί έχω παραδείγματα από άπειρους γνωστούς μου. Τον ασεπ υποστηρίζουν τα πιτσιρίκια (κάτω των 35) και οι νοικοκυρές που θέλουν να διοριστούν για ΕΠΙΠΛΕΟΝ εισόδημα. Γιατί αν είχαν ανάγκη να δουλέψουν δε θα καθόντουσταν άνεργες να διαβάζουν για ασεπ. Πες μας την ηλικία σου φίλε μου αν θέλεις.

Κι όμως, δεν είναι αδύνατο.
35άρα στον ΑΣΕΠ του 2007, φιλόλογος, ιδιοκτήτρια φροντιστηρίου, με ένα παιδάκι 4 ετών κι έγκυος στο 2ο, πέρασε με σειρά κάτω των 400 (θυμίζω ότι τότε οι προκηρυσσόμενες θέσεις για τον συγκεκριμένο κλάδο ήταν 840) και, επομένως, διορίστηκε με την α' φουρνιά.
Υπάρχουν τόσα πολλά που μπορώ να κάνω!
Και άλλα τόσα που συνεχώς αναβάλλω ή δεν θέλω να κάνω...  ::)
ΣΥΜΦΩΝΩ όλα γίνονται

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4165 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 03:59:16 μμ »
Τα μόρια της αναπλήρωσης τα πληρώνεσαι, ενώ του ΑΣΕΠ είναι τζάμπα.

Ασφαλώς και τα πληρώνεσαι, γιατί εργάζεσαι.
Βέβαια, μέχρι να καταφέρεις να έχεις τα μόρια της αναπλήρωσης, χρειάζεται να περάσεις επιτυχώς 1-2 ΑΣΕΠ...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4166 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:09:40 μμ »
Αυριο η ακατονομαστη δινει συνεντευξη στη ΝΕΤ στο δημοσιογραφο Μανωλη Κοττακη
( mkottakis@e-tipos.com )

δεν ξερω ομως αν θα ειναι  live η κονσερβα .

Δειτε εδω :

http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3178019&chid=9

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4167 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:50:42 μμ »
Στη σελ 220 και 222 της δημόσιας διαβούλευσης, στην κατηγορία Σύστημα Πρόσληψης Εκπαιδευτικών έχουν δημοσιευτεί ενδιαφέροντα στοιχεία από τον ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΣ που αφορούν στους διορισμούς των πολυτέκνων ανα ειδικότητα. Αξίζει να τα δείτε!
Σε λίγο καιρό απ' ότι φαίνεται θα διορίζονται μόνο πολύτεκνοι, οπότε εντελώς τσάμπα ο ΑΣΕΠ, οι προυπηρεσίες, τα μεταπτυχιακά ενώ οι διορισμένοι μη πολύτεκνοι θα φύγουν από τις οργανικές τους γιατί οι πολύτεκνοι δεν βγαίνουν υπεράριθμοι, εκτός και αν αλλάξει ο νόμος. Ας τους διόριζαν οπουδήποτε αλλού, αν δεν έχουν χρήματα, αλλά όχι και στην εκπαίσευση. Αυτό πάει πολύ!
Γι αυτό πρέπει να ψηφίσουμε ακόμα και αν δεν τα λάβουν υπόψη τους. Ας μη είμαστε θεατές και σ' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4168 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:20:01 μμ »
Λυπαμαι που το διαπιστωνω αλλα ορισμενες/οι αντιμετωπιζετε τις ομαδες υποψηφιων και εν ενεργεια εκπ/τικων(πολυτεκνους,τριτεκνους κτλ) με ακρατο κανιβαλισμο.
Η κοινωνικη αλληλεγγυη ειναι τελικα δυσευρετο φρουτο στις μερες μας :(
Ακομη περισσοτερο με προβληματιζει το γεγονος οτι ατομα με τετοιες αντιληψεις και σταση ζωης(ας βολευτω εγω κι ας γινουν ολα σταχτη και μπουρμπερι)θα μπουν καποτε σε σχολικες ταξεις.
Καπου ειδα απαντηση που δεν περιειχε κατι αλλο απο τον ορθογραφικο ελεγχο προηγουμενου μηνυματος καποιου μελους.
Απιστευτα πραγματα!


Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4169 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:25:21 μμ »
/
γιατί έτσι ο εργοδότης στο φροντιστήριο θα ασκεί μεγαλύτερες πιέσεις (η απειλή των μορίων) στους εργαζομένους του, θα τους κάνει ό,τι γουστάρει και ταυτόχρονα δεν θα τους χάνει αν τους προκύψει ωρομισθία ή αναπλήρωση

ενω ο αλλος εργοδοτης(κρατος) που στελνει τον ωρομισθιο οπου γουσταρει τον πληρωνει οσο γουσταρει και (κυριως) οποτε γουσταρει ειναι καλυτερος;
Δεν τα συγκρίνω. Απαράδεκτα και τα δύο. Αλλά αν τα φροντιστήρια, που 10 χρόνια τώρα μ' έχουν ξεζουμίσει είναι πανάκεια, τότε γιατί ξημεροβραδιαζόμαστε συζητώντας για τα νέα μέτρα...; καλό όμως είναι να έχουμε κατά νου ότι όταν στο δημόσιο ζορίζουν για τους εργαζομένους μια φορά τα πράγματα, τότε για τον ιδιωτικό ζορίζουν δέκα. Δεν θυμάμαι για παράδειγμα φροντιστήρια - γαλέρες τύπου Πουκαμισά πριν την καθιέρωση του ΑΣΕΠ. Απλώστε λίγο τη ματιά σας επιτέλους στο ευρύτερο πολίτικό σκηνικό. Όλους θα μας π...!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4170 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:41:40 μμ »
Μήπως Maro κάποιοι άλλοι κανιβαλίζουν σε ανθρώπους που αγωνίζονται να διοριστούν με αξιοκρατία και όχι χρησιμοποιώντας τα παιδιά τους και τα θέλουν όλα δικά τους χωρίς καμία προσπάθεια; Ας μη τα λέμε όπως μας συμφέρει για να δημιουργούμε εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4171 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 06:49:58 μμ »
Προσωπικα δεν εχω καποιο συμφερον γιατι ουτε παιδια εχω ουτε πρσδοκω διορισμο και η δημιουργια εντυπωσεων με αφηνει παγερα αδιαφορη.
Διαπιστωνω ελλειμμμα αλληλεγγυης και αισθανομαι την αναγκη να το επισημανω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.