*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967155 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5726 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:05:06 πμ »
Επειδή τυχαίνει να είμαι "εντελώς" περασμένης ηλικίας πια και έχω βαρεθεί να απαντώ στα επιχειρήματα που προβάλει ο συνάδελφος rorygr θα προσθέσω μόνο αυτό: Απ' όλα αυτά που λες συνάγεται ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι απλά κακοί και τεμπέληδες, αλλά ψυχασθενείς. Γιατί ποιος λογικός θα απεργούσε πολύ καιρό, υποκείμενος σ' όλες τις βαριές συνέπειες, αν δεν υπήρχε όντως σοβαρό πρόβλημα; Όσο βέβαια για την απεργία στις Πανελλαδικές, είναι σοβαρή άποψη, αλλά αν τα ΜΜΕ τώρα είναι μία με την κυβέρνηση, τότε θα σε κατασπαράξουν.
Εννοείται πως όλοι οι τρόποι για να καταδείξουμε στην κοινωνία ότι επίκειται Διάλυση της Εκπαίδευσης είναι θεμιτοί, δεκτοί και συζητήσιμοι.
Λάβετε μόνο υπ' όψη σας ότι δεν έχουμε απέναντί μας μόνο τον ΓΑΠ και τη Διαμαντοπούλου, αλλά και όλα τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, στα οποία ακόμη κι αν αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες θα μιλάνε για τους μη ελέφαντες δείχνοντας βίντεο από ελέφαντες. Οπότε χρειάζεται σοβαρότητα, συνέπεια, μαζικότητα στις κινητοποιήσεις και κυρίως απόκρουση όλων των διαλυτικών και εκτονωτικών κινήσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:56 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5727 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:05:32 πμ »
θα σας πω εγω εναν τροπο που θα εχει τεραστια επιτυχια γιατι θα θιξει τσεπες πολλες και χρειαζουμενες:απλα να αρνηθουν να συνοδευσουν στις πολυημερες εκδρομες στα νησια.Τοτε δε θα διαμαρτυρηθουν μονο οι μαθητες αλλα και οι ξενοδοχοι και ολη η τουριστικη και ταξιδιωτικη βιομηχανια.Σιγουρα πραγματα.

συμφωνω μαζι σου απολυτα...

Αποσυνδεδεμένος bagelis_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5728 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:08:50 πμ »
μπλοκο στο δρομο με τα βιβλια μας ετσι κ αλλοιως οι σημειωσεις μπονια χρειαζονται

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5729 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:09:15 πμ »
Στην Ιαπωνία ξέρετε πως απεργούν ε; Πάνε κανονικά στη δουλειά και φοράνε ένα ειδικό περιβραχιόνιο στο μπράτσο για να δείξουν ότι "απεργούν"...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:56 »

evants

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5730 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:13:45 πμ »
και μια ριζικη αλλαγη που κανεις δε συζητα:γιατι χρειαζομαστε τοσες χιλιαδες αποφοιτων καθηγητων καθε χρονο;στο ονομα ποιας δημοκρατικης αντιληψης της εκπαιδευσης πρεπει να αποφοιτουν κατ'ετος τοσοι φιλολογοι(που αφορα εμενα),μαθηματικοι κτλ; γιατι να υπαρχουν σχολες στην καθε καρδιτσομαγουλα; γιατι ανεχομαστε να εξευτελιζομαστε με συναδελφους που ειναι ανικανοι να αρθρωσουν καταληπτο λογο και εντουτοις 'πετυχαν' στις πανελληνιες και περασαν με 11αρια στο πανεπιστημιο;

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5731 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 11:15:05 πμ »
Επειδή τυχαίνει να είμαι "εντελώς" περασμένης ηλικίας πια και έχω βαρεθεί να απαντώ στα επιχειρήματα που προβάλει ο συνάδελφος rorygr θα προσθέσω μόνο αυτό: Απ' όλα αυτά που λες συνάγεται ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι απλά κακοί και τεμπέληδες, αλλά ψυχασθενείς.

εγω δεν ειπα κατι τετοιο ..απαντησε μου ομως στο εξης...σκοπος μια απεργιας ειναι να πιεσεις  για να επιλυθουν τα αιτηματα σου...οταν ομως αυτος που υποτιθεται οτι θιγεται απο την απεργια σου δηλαδη οι μαθητες μεσω των οποιων εσυ θελεις να πιεσεις το υπουργειο, πανηγυριζουν που εσυ απεργεις , πολλες φορες  μαλιστα μας παρακαλουν να συνεχισουμε την απεργια μας οσο περισσοτερο γινεται ειτε για να απολαυσουν το πρωινο καφεδακι τους ειτε για να διαβασουν για τα φροντιστηρια τους  κατα ποσο βλεπεις οτι η απεργια σου πιεζει και φερνει σε δυσκολη θεση το υπουργειο ; ποσοι θα διαμαρτυρηθουν και θα ζητησουν απο το υπουργειο να ικανοποιησει τα αιτηματα για να πεισθουμε και εμεις να σπασουμε την απεργια και να γυρισουμε στο σχολειο ;ποσοι θα βγουν στις πρωινες εκπομπες να τα βαλουν με τον υπουργο που δεν ενδιαφερεται για την συμπαθη ταξη των καθηγητων ;

μια που λες οτι εχεις απαντησει τοσες φορες κανε τον κοπο να απαντησεις ακομη μια....

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5732 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:09:35 μμ »
Η απεργία κάνει τους μαθητές ευτυχέστερους, δίνει όπλα στη φαρέτρα των υπουργών ,των δημοσιογράφων και των φροντιστηριούχων να λένε ότι είμαστε τεμπέληδες και εμείς όντας χρεωμένοι και έτσι κι αλλιώς κακοπληρωμένοι χάνουμε λεφτά.Οι ωρομίσθιοι χάνουν και ένσημα και το δικαίωμα του ΟΑΕΔ.
Το πιό σημαντικό είναι η ενημέρωση της κοινής γνώμης, των γονέων και των μαθητών για το πώς είναι η κατάσταση και αφού καταλάβουν ότι η κατάσταση της παιδείας είναι ως έχει θα έχουμε ευρεία στήριξη.Ως τότε θα είμαστε οι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν απεργία για να πάνε στο εξοχικό να μαζέψουν ελιές.ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ-ΛΕΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΕΞΩ ΚΟΣΜΟΣ-δυστυχώς με την ανοχή μας.
Τρόποι πιστεύω υπάρχουν.Για παράδειγμα μπορούν να μοιραστούν φυλλάδια στους γονείς στο σχόλασμα και να γίνουν συναντήσεις και ενημερώσεις. Οι σύλλογοι γονέων ίσως μπορούν να βοηθήσουν. Η απεργία στις πανελλήνιες είναι ένας καλός τρόπος πίεσης όμως έχουμε στα αλήθεια το δικαίωμα να παίζουμε με την ψυχική κατάσταση των παιδιών; Πρέπει να ακουστούμε από τα ΜΜΕ. Πώς το κάνουν οι άλλοι κλάδοι; Το ξέρετε ότι όπου λέω ότι είμαι ωρομίσθια δεν καταλαβαίνουν τι λέω; Ακούω συνέχεια ότι τώρα που μπήκα στο δημόσιο έλυσα το πρόβλημά μου όταν εξηγώ την κατάσταση μένουν με το στόμα ανοιχτό λες και ζουν σε άλλη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5733 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:26:50 μμ »
Αγαπητέ rorygr δεν έχω καμιά διάθεση να σου απαντήσω.
 Ξέρεις γιατί; Όταν είσαι απόβλητος, στο παρά κάτι λίγο, όλων των μέχρι στιγμής συστημάτων πρόσληψης (με περασμένο ΑΣΕΠ (72+) στα 45 σου) στο δημόσιο σχολείο, με αιματηρή προϋπηρεσία και ενδέχεται στο παραλίγο, για ακόμη μια φορά να την πατήσεις, τότε δεν σου μένει κουράγιο να απαντάς στα ίδια ερωτήματα που εδώ και 20 χρόνια σου θέτουν άνθρωποι, στις πρωινές δουλειές σου, (φροντιστήρια το απόγευμα εννοείται) που δε θέλουν να συμμετάσχουν σε κινητοποιήσεις.
Αν το εκλάβεις ως σνομπάρισμα, ζητώ συγγνώμη και να 'σαι καλά

ΥΓ Ήμουν στο live του Rory στο παλαί

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5734 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:32:40 μμ »
Αγαπητέ rorygr δεν έχω καμιά διάθεση να σου απαντήσω.
 Ξέρεις γιατί; Όταν είσαι απόβλητος, στο παρά κάτι λίγο, όλων των μέχρι στιγμής συστημάτων πρόσληψης (με περασμένο ΑΣΕΠ (72+) στα 45 σου) στο δημόσιο σχολείο, με αιματηρή προϋπηρεσία και ενδέχεται στο παραλίγο, για ακόμη μια φορά να την πατήσεις, τότε δεν σου μένει κουράγιο να απαντάς στα ίδια ερωτήματα που εδώ και 20 χρόνια σου θέτουν άνθρωποι, στις πρωινές δουλειές σου, (φροντιστήρια το απόγευμα εννοείται) που δε θέλουν να συμμετάσχουν σε κινητοποιήσεις.
Αν το εκλάβεις ως σνομπάρισμα, ζητώ συγγνώμη και να 'σαι καλά

ΥΓ Ήμουν στο live του Rory στο παλαί

φιλε ribo σε καταλαβαινω..εγω δεν ειπα οτι δεν θελω να συμμετεχω σε κινητοποιησεις..θελω ομως να συμμετεχω σε κατι που θα ξερω οτι θα εχει ελπιδες(εστω αμυδρες) να αποφερει καποιο αποτελεσμα...και κατα την γνωμη μου (η οποια μπορει να ειναι και λαθος) τα οσα προτεινεις εσυ ειναι εξ αρχης καταδικασμενα σε αποτυχια  για τους λογους που εξηγησα παραπανω.να μην τα επαναλαμβανω και παλι .τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...δεν το εκλαμβανω ως σνομπαρισμα ..σε ενα forum δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να απαντα σε ο,τι τον ρωτα ο καθενας...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5735 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 03:27:54 μμ »
Το όλπο στα χέρια μας είναι ένα: μαζικές κινητοποιήσεις. και αν θέλουμε να πιέσουμε περισσότερο: απεργία στις πανελληνίες.
Πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι ότι εδώ που φτάσαν τα πράγματα δεν υπάρχει χρόνος ούτε για διάλογο ούτε για να γλείφουμε την κοινή γνώμη. Μήπως τους αγρότες τώρα τα κανάλια δεν τους έχουν στήσει στον τοίχο; Ή ονειρεύεται κανείς τον Καμπουράκη να είναι στο πλευρό των εκπαιδευτικών, ενώ κυβέρνηση είναι το Πασοκ; Ηθικοί ενδοιασμοί του στυλ έχουμε δικαίωμα να παίζουμε με τα παιδιά και να κάνουμε απεργία στις πανελλήνιες δε χωράνε στους αγώνες. Η γνώμη μου είναι ότι το έχουμε το δικαίωμα, γιατί μόνο έτσι θα μας πάρουν σοβαρά. Δε φτάσαμε τυχαία σε αυτή την κατάσταση άλλοι ευθύνονται. Έχουμε δικαίωμα να παλέψουμε στον πόλεμο με ό,τι μέσο διαθέτουμε....
Άντε γιατι ώρες ώρες μου ΄ρχεται να πάρω ένα πανό και να πάω μόνη μου στο μπλόκο της Νίκαιας με τους αγρότες. έχω τόση οργή μέσα μου με αυτά που γίνονται και την απαξίωση που εισπράττουμε καθημερινά που ειλικρινά :"άμα τα πάρω, θα πάρω φόρα θα τους ρημάξω στις κλωτσιές στην ανηφόρα" >:(
Και μεις καθόμαστε και συζητάμε αν έχουμε το δικαίωμα στην απεργία των πανελλαδικών. με κάτι τέτοια νομίζω ότι ωσ κλάδος βρισκόμαστε εκτός τόπου καο χρόνου. Δηλαδή οι καθηγητές οι δικοί μας που το 90 έκαναν απεργία στις πανελλαδικές ήταν λιγότερο άνθρωποι από εμάς, νοιάζονταν μόνο για το τομάρι τους και τα συναφή... τι λέμε τώρα. Θέλουμε αγώνες, χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ribo συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Τα άλλα είναι για τις μαρίες αντουανέτες...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5736 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 06:05:25 μμ »
πραγματικα ειναι λυπηρο το φαινομενο να εχουν εισελθει στον κλαδο ανθρωποι με ''ανθρωποφαγικες'' διαθεσεις εις βαρος των παιδιων που επρεπε να λατρευουν και να αγαπουν..οποιος αισθανεται Παπαφλεσσας ας παρει το γιαταγανι του και ας βγει στους δρομους..ευτυχως ομως τετοιες νοοτροπιες εχουν καταδικαστει συσσωμες απο τον κλαδο μας γιαυτο και οποτε προτεινεται απεργια στις πανελληνιες απο την ΟΛΜΕ απορριπτεται απο την συντριπτικη πλειοψηφια των κατα τοπους ενωσεων..και ετσι θα συνεχισει να γινεται...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5737 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 06:20:55 μμ »
γι αυτό και η συμμετοχή στις κινητοποιήσεις των ΟΛΜΕ είναι τόσο μαζική..
ένας ανθρωποφάγος Παπαφλέσσας...

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5738 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 08:03:51 μμ »
Καταπράσινος όμως...

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5739 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 08:07:00 μμ »
δεν εχουμε καταλάβει οτι καποιοι με τις νέες εξελίξεις ειναι οργισμενοι καθως τους περνουν την μπουκια απ το στόμα,  και δεν εχουν αδικο.ναι ενδιαφερομαστε για τους μαθητες κ αυτο το δειχνουμε στην τάξη αλλα οταν αυτες τις προσπαθειες μας δεν τις περνει κανεις στα σοβαρα κ παλι τις αλλαγες στην εκπαιδευση τις αρχιζουν απ τους εκπαιδευτικους λες κ τα αλλα τα θέματα τα εχουν λύσει ειναι ανοήτο απο μερους μας να μιλαμε για ανθρωποφαγους κ να κρινουμε τους αλλους για ακραιες συμπεριφορες.πρεπει να βρουμε τροπους να δρασουμε κ πιστεψε με  αν δεν το κανουμε εμεις ως ατομα δεν προκειτε να το κανει η δοε κ η ολμε οταν ειναι κομματικοι παραγοντες - πιονια της εκαστοτε κυβερνησης.
μια απεργια στις 10φλεβαρη δεν λύνει = καμπτει το υπεπθ κ αντε να την κανουμε  χανουμε τα 50ευρω απ το μισθό μας ενω αν υπαρχει απεργια σε κρίσιμες περιοδους πιέζεις  τις καταστασεις , μπορει οντως να ειναι ηθικα ανήθικο για την συνειδηση μας ειναι ομως χειροτερο να περνας το καλοκαιρι σου σκεπτομενος που θα βρεθεις κ αν απ το φθινοπωρο κ αν θα εισαι στο πινακα ή θα χασεις τα μόρια που τα κερδισες με στερησεις
μαρακι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.