*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967117 φορές)

0 μέλη και 36 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7112 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:11:33 μμ »
Εγω και στους δρομους θα βγω και μπροστα της θα με δει...το θεμα ειναι ομως να μην περνανε τα χρονια αναμενοντας μηπως δουν οτι εκαναν βλακεια .Εμεις δεν εχουμε πλεον και τα ηλικιακα περιθωρια.Πλεον λογω ηλικιας δεν μπορω να δωσω σε διαγωνισμους αφου θετουν ως οριο το30ό ετος .
Να σας κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει όριο ηλικίας στον ΑΣΕΠ? Θα δώσω φέτος πρώτη χρονιά και είμαι 31. Μπορώ να δώσω ή όχι?

Το πρόβλημά σου δεν θα είναι η ηλικία σου (μπορείς να δώσεις άνετα, το σύστημα έχει φροντίσει να δίνεις για...ΠΟΛΛΑ χρόνια ακόμη όπως όλοι μας άλλωστε) αλλά το ότι ΔΕΝ θα γίνει ΑΣΕΠ φέτος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7113 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:17:20 μμ »
Το θέμα με το πασοκ είναι ότι είπε ψέματα προεκλογικά στον κόσμο και συνέπραξαν σε αυτό και οι παράγοντες των ΜΜΕ.
Το τεράστιο χρέος υπήρχε και κανείς δεν το έκρυβε, οι πάντες το γνώριζαν.
Αυτό που γίνεται, να έχουν στήσει μια χώρα στον τοίχο και να παίρνουν  ότι μέτρα τους κατεβαίνει στο κεφάλι, για την σωτηρία της πατρίδας και καλά είναι μια απόδειξη για την εξαθλίωση της δημοκρατίας στην Ελλάδα.
Είναι απόδειξη ότι αυτοί που υποστηρίζουν το πασοκ είναι φανατικοί ή έχουν απόλυτο συμφέρον από αυτό. Αλλά ούτε ο ακραίος φανατισμός ούτε ο οπορτουνισμός ευνοούν την ανάπτυξη και την εξέλιξη καμιάς κοινωνίας.
Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για την υπάρχουσα  κατάσταση και τις προεκλογικές ρητορείες. Γνώριζαν και είχαν σκοπό να αρπάξουν την εξουσία με υποσχέσεις.
Παίζουν θέατρο με εξεταστικές επιτροπές για την δήθεν  απόκρυψη στοιχείων.
Και τα μέτρα στην εκπαίδευση είναι για να αρπάξουν λεφτά ο ΔΟΛ και οι συν αυτώ, σιγά μην είναι τόσο εύκολη υπόθεση να αλλάξουν την νοοτροπία στην εκπαίδευση με την χρήση διαδραστικών πινάκων και υπολογιστών.
Αυτά θα εξάψουν την περιέργεια για λίγο και μετά θα έχουν την τύχη των εργαστηρίων φυσικής και χημείας (τα τελευταία δε  είναι πολύ ποιο ουσιαστικά αλλά …)

Αποσυνδεδεμένος zenia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7114 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:20:12 μμ »
Εγω και στους δρομους θα βγω και μπροστα της θα με δει...το θεμα ειναι ομως να μην περνανε τα χρονια αναμενοντας μηπως δουν οτι εκαναν βλακεια .Εμεις δεν εχουμε πλεον και τα ηλικιακα περιθωρια.Πλεον λογω ηλικιας δεν μπορω να δωσω σε διαγωνισμους αφου θετουν ως οριο το30ό ετος .
Να σας κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει όριο ηλικίας στον ΑΣΕΠ? Θα δώσω φέτος πρώτη χρονιά και είμαι 31. Μπορώ να δώσω ή όχι?

Στην ίδια ηλικία είμαι κι εγώ και δίνω πρώτη φορά.  Δεν υπάρχει όριο ηλικίας, τουλάχιστον για τον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών.
Θέλω να βγω από το αδιέξοδο, αλλά δε θυμάμαι πως μπήκα...

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7115 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:28:50 μμ »
κιας μην ξεχνάμε ότι τον Νοέμβρη 2010 θαχουμε εκλογές για την αυτοδιοίκηση.γι'αυτό βγιάζονται τώρα ότι προλάβουν....
θα προλάβουν όμως;;;
ή η Δ. θα πάει για δήμαρχος;;;; οπότε το σκηνικό αλλάζει.
Δεν είναι θέμα προσώπου, πάρτε το χαμπάρι. Είναι θέμα συνολικής πολιτικής. Απλώς αυτή η κάργια είναι και προκλητική με τις δηλώσεις της!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:16 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7116 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:35:33 μμ »
Εγω και στους δρομους θα βγω και μπροστα της θα με δει...το θεμα ειναι ομως να μην περνανε τα χρονια αναμενοντας μηπως δουν οτι εκαναν βλακεια .Εμεις δεν εχουμε πλεον και τα ηλικιακα περιθωρια.Πλεον λογω ηλικιας δεν μπορω να δωσω σε διαγωνισμους αφου θετουν ως οριο το30ό ετος .
Να σας κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει όριο ηλικίας στον ΑΣΕΠ? Θα δώσω φέτος πρώτη χρονιά και είμαι 31. Μπορώ να δώσω ή όχι?

Στην ίδια ηλικία είμαι κι εγώ και δίνω πρώτη φορά.  Δεν υπάρχει όριο ηλικίας, τουλάχιστον για τον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών.

Για την ακρίβεια υπάρχει όριο ηλικίας, απλά είναι για το κατώτατο όριο - πρέπει να είσαι τουλάχιστον 22 χρονών όταν βγει η προκήρυξη (λογικό, 18 βγάζεις το Λύκειο + το λιγότερο 4 το Πανεπιστήμιο)  :)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7117 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:35:48 μμ »
κιας μην ξεχνάμε ότι τον Νοέμβρη 2010 θαχουμε εκλογές για την αυτοδιοίκηση.γι'αυτό βγιάζονται τώρα ότι προλάβουν....
θα προλάβουν όμως;;;
ή η Δ. θα πάει για δήμαρχος;;;; οπότε το σκηνικό αλλάζει.
Δεν είναι θέμα προσώπου, πάρτε το χαμπάρι. Είναι θέμα συνολικής πολιτικής. Απλώς αυτή η κάργια είναι και προκλητική με τις δηλώσεις της!

Όπως τα λες είναι. Παρεπιπτόντως εγώ πήγα στη συγκέντρωση του ΠΑΜΕ- με τα πόδια ;)- στο Σύνταγμα. Έκανα 1 ώρα και 15 λεπτά για να φτάσω και άλλο τόσο για να γυρίσω αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν μας παίρνει απλά να απεργούμε και να καθόμαστε στο σπίτι μας.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7118 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:53:41 μμ »
Εγω και στους δρομους θα βγω και μπροστα της θα με δει...το θεμα ειναι ομως να μην περνανε τα χρονια αναμενοντας μηπως δουν οτι εκαναν βλακεια .Εμεις δεν εχουμε πλεον και τα ηλικιακα περιθωρια.Πλεον λογω ηλικιας δεν μπορω να δωσω σε διαγωνισμους αφου θετουν ως οριο το30ό ετος .
Να σας κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει όριο ηλικίας στον ΑΣΕΠ? Θα δώσω φέτος πρώτη χρονιά και είμαι 31. Μπορώ να δώσω ή όχι?

Δεν υπάρχει όριο ηλικίας για τους εκπαιδευτικούς και για όλο το δημόσιο.
Όριο ηλικίας έβαλε πρόσφατα η Εθνική Τράπεζα.Μέχρι 30 ετών.Η Εθνική όμως δεν είναι δημόσιο.
Προσλαμβάνει λοιπόν προσωπικό με όποιους όρους θέλει αυτή.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7119 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:07:05 μμ »
 Διαμαντοπούλου     στόχος μας 2 υπολογιστές σε κάθε θρανίο

Εγώ.        Πάλι θα τα κονομήσουν κάποιοι δικοί τους (παραγγελίες, μίζες κλπ)
 
Διαμαντοπούλου      Πιστοποιητικό επάρκειας.

Εγώ         πολλή πιθανόν να τα δώσουν σε ιδιώτες.(μίζες κλπ)

Διαμαντοπούλου          2 ΑΣΕΠ.

Εγώ         Το φθινόπωρο θα έχουμε γεμίσει με φροντιστήρια και τα ποσά που θα εισπράττουν για τον καθένα μας θα είναι τρελά.
ξανά   κάποιοι θα τα κονομήσουν.

Αποτέλεσμα:        Πρώτα ο  λαός        Μαζί με τον πολίτη          Στόχος μας η παιδεία.
     Ολοι εμεις??          παλαμάκια και ξανά        ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩ

Δυστυχώς   αυτοί είμαστε     με ένα χαμόγελο της (τζοκοντα)  ψάχνουμε να βρούμε      και τους εαυτούς μας και τους συνδικαλιστές μας!!!!!!!!!
                  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ  ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7120 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:08:19 μμ »
Γι' αυτό απεργούμε..Γιατί είναι το μόνο που μας έμεινε..Συνάδελφοι μην καλύπτεστε πίσω από απόψεις του τύπου απεργίες "κουτσουλιές" που διάβασα κάπου αλλού..Είμαι κι εγώ υπέρ πιο δραστικών αντιδράσεων αλλά αυτή τη στιγμή αυτή η απεργία είναι το πρώτο βήμα για να δείξουμε την οργή μας. Του χρόνου εμείς οι αναπληρωτές δεν ξέρουμε καν αν θα έχουμε δουλειά..Η κοινωνία βράζει κι εμείς θα μπούμε στις τάξεις με τη δικαιολογία ότι μία 24ωρη δε σημαίνει τίποτα;
Όποιου η συνείδηση το επιτρέπει ας το κάνει..Η δική μου μου λέει ότι πρέπει να βγούμε στους δρόμους!!!
Κι αυτό δεν είναι επαναστατική γυμναστική... είναι η τελευταία προσπάθεια διάσωσης της αξιοπρέπειάς μας!!!!!!

...νερο στο μυλο τους, δυστυχως...ηταν και παρασκευη, τριημερο....

η κοινωνια βραζει και θελει να ξεσπασει, τι να νιωσει με τις 3ωρες πορειες...
μετωπικη συγκρουση, συνολικη παντου, αρνηση...σαμποταζ στις πανελλαδικες - ισως η κορυφαια αποδειξη αξιοπρεπειας μας πια...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7121 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:13:47 μμ »
Γι' αυτό απεργούμε..Γιατί είναι το μόνο που μας έμεινε..Συνάδελφοι μην καλύπτεστε πίσω από απόψεις του τύπου απεργίες "κουτσουλιές" που διάβασα κάπου αλλού..Είμαι κι εγώ υπέρ πιο δραστικών αντιδράσεων αλλά αυτή τη στιγμή αυτή η απεργία είναι το πρώτο βήμα για να δείξουμε την οργή μας. Του χρόνου εμείς οι αναπληρωτές δεν ξέρουμε καν αν θα έχουμε δουλειά..Η κοινωνία βράζει κι εμείς θα μπούμε στις τάξεις με τη δικαιολογία ότι μία 24ωρη δε σημαίνει τίποτα;
Όποιου η συνείδηση το επιτρέπει ας το κάνει..Η δική μου μου λέει ότι πρέπει να βγούμε στους δρόμους!!!
Κι αυτό δεν είναι επαναστατική γυμναστική... είναι η τελευταία προσπάθεια διάσωσης της αξιοπρέπειάς μας!!!!!!

...νερο στο μυλο τους, δυστυχως...ηταν και παρασκευη, τριημερο....

η κοινωνια βραζει και θελει να ξεσπασει, τι να νιωσει με τις 3ωρες πορειες...
μετωπικη συγκρουση, συνολικη παντου, αρνηση...σαμποταζ στις πανελλαδικες - ισως η κορυφαια αποδειξη αξιοπρεπειας μας πια...

... η αντίδραση έχει πολλά "πρόσωπα" ..., πρέπει, πια, να "εμφανιστούν" όλα ...΄
Άλλωστε, το τίμημα της αντίδρασης μοιάζει τόσο ελάχιστο εμπρός σε ό,τι πληρώνουμε ειδικά οι - αδίκως ακόμη - αδιόριστοι!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7122 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:21:08 μμ »
Γι' αυτό απεργούμε..Γιατί είναι το μόνο που μας έμεινε..Συνάδελφοι μην καλύπτεστε πίσω από απόψεις του τύπου απεργίες "κουτσουλιές" που διάβασα κάπου αλλού..Είμαι κι εγώ υπέρ πιο δραστικών αντιδράσεων αλλά αυτή τη στιγμή αυτή η απεργία είναι το πρώτο βήμα για να δείξουμε την οργή μας. Του χρόνου εμείς οι αναπληρωτές δεν ξέρουμε καν αν θα έχουμε δουλειά..Η κοινωνία βράζει κι εμείς θα μπούμε στις τάξεις με τη δικαιολογία ότι μία 24ωρη δε σημαίνει τίποτα;
Όποιου η συνείδηση το επιτρέπει ας το κάνει..Η δική μου μου λέει ότι πρέπει να βγούμε στους δρόμους!!!
Κι αυτό δεν είναι επαναστατική γυμναστική... είναι η τελευταία προσπάθεια διάσωσης της αξιοπρέπειάς μας!!!!!!

...νερο στο μυλο τους, δυστυχως...ηταν και παρασκευη, τριημερο....

η κοινωνια βραζει και θελει να ξεσπασει, τι να νιωσει με τις 3ωρες πορειες...
μετωπικη συγκρουση, συνολικη παντου, αρνηση...σαμποταζ στις πανελλαδικες - ισως η κορυφαια αποδειξη αξιοπρεπειας μας πια...

... η αντίδραση έχει πολλά "πρόσωπα" ..., πρέπει, πια, να "εμφανιστούν" όλα ...΄
Άλλωστε, το τίμημα της αντίδρασης μοιάζει τόσο ελάχιστο εμπρός σε ό,τι πληρώνουμε ειδικά οι - αδίκως ακόμη - αδιόριστοι!

Μόνο οι αδιόριστοι; Όσοι είναι σήμερα μισθωτοί ή συνταξιούχοι- εξαιρώ εκείνο το τμήμα που θα το αποκαλούσαμε εργατική αριστοκρατία, λόγω χρημάτων αλλά και νοοτροπίας (ξέρετε, ο χαφιές του αφεντικού)- είναι αντιμέτωποι με τα πιο βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα. Από αυτή την άποψη χρειάζεται αγώνας μέχρι τελικής πτώσης! Και παρόλο που σκέφτομαι τους μαθητές μας, ε, με αυτά που αποφασίζονται, τότε ναι, ας γίνει και απεργία μέσα στις πανελλήνιες! Οι αγώνες έχουν κόστος.

Αποσυνδεδεμένος Φοίβη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7123 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:25:46 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων. Ουφ....ηρέμησα κάπως. Δεν με νοιάζει αν δεν γίνει φέτος, απλά να γίνει κάποια στιγμή και να καταφέρω να δώσω.
Maritina παρόμοια περίπτωση ε?

Αποσυνδεδεμένος xara.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7124 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:28:48 μμ »

 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΗΜΕΡΙΣΙΑ
Σειρά αλλαγών για τους εκπαιδευτικούς

Από τη μεθεπόμενη χρονιά ο νέος τρόπος πρόσληψης. Απαραίτητο το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Κατάρτισης
Η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας προωθεί παράλληλα σειρά αλλαγών για τους εκπαιδευτικούς. Ειδικότερα:

Από τη μεθεπόμενη σχολική χρονιά (2011-12), θα τεθεί σε εφαρμογή ο νέος τρόπος πρόσληψης των εκπαιδευτικών. Οι προσλήψεις θα γίνονται με βάση τα κενά των σχολικών μονάδων και ύστερα από επιτυχείς εξετάσεις στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7125 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:34:08 μμ »
Γνώριζα πως και πότε θα διοριζόμουν ..., καιρό τώρα δε γνωρίζω επισήμως ..., απλώς ακούω εικασίες, σκέψεις, ευσεβείς πόθους ...

Ποιος είναι αυτός και από που αντλεί το δικαίωμα να "παίζει" με τον προγραμματισμό και τη ζωή μου, καθώς και της οικογένειάς μου ...;

Πως, αλήθεια, χαρακτηρίζεται ..., ακούω ...  ???
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.