*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966941 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7728 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:25:15 μμ »
Τελικά η συγκεκριμένη διαμαρτυρία των συναδέλφων έπιασε τόπο όπως βλέπουμε.
Από 'δω και πέρα... Απ' ό,τι είδα έχει σήμερα συντονιστικό η ΠΕΑΕ. Καλό θα ήταν να παρευρεθούμε όσοι περισσότεροι μπορούμε. Επίσης, στις 16 είναι το εκπαιδευτικό συλλαλητήριο.

Και κάτι άλλο...  Να προσέξουμε να μην πέσουμε στην παγίδα και εστιάσουμε στο πρόσωπο της δ. Είναι απεχθέστατη, αυτό είναι σίγουρο, αλλά αυτό που εμάς μας θίγει είναι η πολιτική της κι όχι το πρόσωπο αυτό καθαυτό. Να προσέξουμε γιατί κι ο Αρσένης χαντακώθηκε αλλά η πολιτκή που είχε τότε η κυβέρνηση εφαρμόστηκε!

Έχεις δίκιο, αλλά προσωπικά αισθάνθηκα αηδία, όταν διάβασα να γράφουν οι ίδιοι άνθρωποι που έπαιζαν ξύλο μ' αυτούς που έδιναν ΑΣΕΠ πως "αγωνιστήκαμε για να εφαρμοστεί ο ΑΣΕΠ" Ε, οχι ρε παιδιά δεν αγωνιστήκατε για να εφαρμοστεί, αγωνιστήκατε εναντίον του, και καλά κάνατε.
Απ' την άλλη, πώς να μην επικεντρωθεί κανείς σ' αυτό το πρόσωπο...

 :o :o :o :o
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7729 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:30:15 μμ »
Και διάλεξες και φωτό που την κολακεύει. Έχει κάτι άλλες όπου η κακία είναι τόσο φανερή στο βλέμμα της, ό,τι πρέπει για να τρώνε τα παιδιά όλο τους το φαγητό.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7730 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:30:24 μμ »
Έχοντας δουλέψει σε ιδιωτικό σας παραθέτω συμβουλές παλαιών και υποδιευθυντών σε μένα που ήμουν νέος:
- Είσαι χαμηλών τόνων και δεν διαφημίζεις τη δουλειά σου.
- Να κοιτάς να φαίνεσαι στα mail για να φαίνεται η δουλειά σου.
- Τι καινοτόμο πιστεύεις ότι έκανες φέτος;
- Τι καινοτόμο θα ήθελες να κάνεις του χρόνου;
- Ξέρεις ότι κρίνεσαι στη διετία.
κ.α.
Μήπως σας προϊδεάζω τι μας περιμένει με τις αξιολογήσεις, και τις βραβεύσεις καινοτόμου εκπαιδευτικού;

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7731 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:33:40 μμ »
αν δν κανει κανεις τα χαρτια του για ωρομισθιος/αναπληρωτης ,τι θα κανει?

αυτο εγω το φωναζω εδω και μηνες αλλα ποσοι εχουν τα ''αυγα '' να το κανουν ; ολα τα αλλα ειναι νερομπιστολα απεναντι στα τανκς...
Aκομη και ολοι οι παλιοι να μην τα κανουν θα ερθουν οι καινουργιοι που δεν τους νοιαζει και δεν θιγονται κι εμεις θα βρεθουμε στην απεξω ως συνηθως.Το θεμα ειναι οτι περασαμε οτι περασαμε ολοι μας.Πρεπει να ζητησουμε (αφου δεν τα δινουν) και τα δεδουλευμενα και τα μορια μας και το νεο συστημα να μην εξευτελισει ακομη περισσοτερο την εικονα του καθηγητη.Ηδη τα ΜΜΕ δεν μας συμπαθουν λογω του οτι δεν δουλευουμε οσο εκεινοι.Οι γονεις ,το ιδιο.Αν δεν δειξουμε χαρακτηρα εμεις,δεν θα το κανουν οι αλλοι.Αν δεν σταθουμε στο υψος των περιστασεων, εμεις θα χασουμε....Διεκδικηση ναι,αλλα με σωστα μεσα,με διαλογο και οχι με ξυλο.Το ποτηρι ξεχειλισε για ολους.Οχι για μεριδα καθηγητων.Ας προσεξουμε απο δω και στο εξης.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7732 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:44:57 μμ »
μα στην ελλαδα κανεις δν συμπαθει κανεναν. οι γιατροι τα κονομανε και φοροδιαφευγουν,οι δικηγοροι το ιδιο,οι καθηγητες δν δουλευουν,ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι καθονται και δν κανουν τπτ.κτλ,κτλ.δν ειναι δικες μου αποψεις αυτες.ο καθενας βλεπει τις αδικιες στον δικο του κλαδο και πιστευει οτι ολοι οι υπολοιποι ειναι σε καλυτερη μοιρα..τωρα οσον αφορα τους νεους πραγματικα θα ειναι βλακεια τους να μν ακουσουν και να μν μαθουν απο τους παλιους.ο παλιος ειναι αλλιως. ειναι δυνατον να νομιζουν οτι θα κανουν κατι καλο αν συνεχιζουν να τροφοδοτουν ενα καταπτυστο συστημα? για μια φορα στην ιστορια ας ενωθουμε ολοι ασεπιτες ,24μηνο,ωρομισθιοι,αναπληρωτες ,40% ΟΛΟΙ! τοτε πραγματικα θα μπορεσουμε να κανουμε κατι....μια απο τους νεους
αν δν κανει κανεις τα χαρτια του για ωρομισθιος/αναπληρωτης ,τι θα κανει?

αυτο εγω το φωναζω εδω και μηνες αλλα ποσοι εχουν τα ''αυγα '' να το κανουν ; ολα τα αλλα ειναι νερομπιστολα απεναντι στα τανκς...
Aκομη και ολοι οι παλιοι να μην τα κανουν θα ερθουν οι καινουργιοι που δεν τους νοιαζει και δεν θιγονται κι εμεις θα βρεθουμε στην απεξω ως συνηθως.Το θεμα ειναι οτι περασαμε οτι περασαμε ολοι μας.Πρεπει να ζητησουμε (αφου δεν τα δινουν) και τα δεδουλευμενα και τα μορια μας και το νεο συστημα να μην εξευτελισει ακομη περισσοτερο την εικονα του καθηγητη.Ηδη τα ΜΜΕ δεν μας συμπαθουν λογω του οτι δεν δουλευουμε οσο εκεινοι.Οι γονεις ,το ιδιο.Αν δεν δειξουμε χαρακτηρα εμεις,δεν θα το κανουν οι αλλοι.Αν δεν σταθουμε στο υψος των περιστασεων, εμεις θα χασουμε....Διεκδικηση ναι,αλλα με σωστα μεσα,με διαλογο και οχι με ξυλο.Το ποτηρι ξεχειλισε για ολους.Οχι για μεριδα καθηγητων.Ας προσεξουμε απο δω και στο εξης.......

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7733 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:52:00 μμ »
Παιδια στα ΝΕΑ online εχει αρθρο του Χρηστου Κατσικα για το Πστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας.Οποιοι ενδιαφερονται ας το διαβασουν...ειναι και μεγαλο το ατιμο.....

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7734 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:54:22 μμ »
Τα προσωπεία πέσανε πλέον πανηγυρικά ! Σημασία για την Κυρία (θεός να την κάνει όπως και τους προκατόχους της )Διαμαντοπούλου δεν έχει τι θα πει η εκπαιδευτική κοινότητα. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΚΟΥΝΕ , όπως ποτέ άλλωστε δε μας άκουγαν. Η διαφορά είναι ότι προσπαθούν με καθαρά επικοινωνιακά κόλπα να κάνουν την "κοινή γνώμη" να τους "συμπαθήσουν" ότι τάχα νοιάζονται για την παιδεία.... ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ τους είναι να παρουσιάσουν εαυτούς ως ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ του "κοπρου του Αυγείου" παρομοιάζοντας τους εκπαιδευτικούς (που με ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ περιμένουν, αξιολογούνται, ξαναξιολογούνται , ξαναπεριμένουν κτλ....και στο τέλος είναι ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ για το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ που επιτελούν) με χαραμοφαϊδες που κααααθονται όλη μέρα και αράζουν πίνοντας φραπέ....Η ωρομισθία είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ, ένα χρήσιμο "εργαλείο" στα χέρια της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου με πολλά "θετικά" γι αυτους : 1)ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ εργατικά χέρια (2 ωρομίσθιοι = 1 αναπληρωτής σε ωράριο αλλά μισή τιμή σε κόστος) 2) τεχνιτή μείωση της ανεργίας  3)λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές  4)Τον στέλνω όπου θέλω και καλύπτω τα κενά κλπ . Με λίγα λόγια ένας "μπαλαντερ" που "κολλάει" παντού και με συμφέρει. Του δίνω και κάνα μοριάκι για προυπηρεσία(=πάρε ελπίδα να΄χεις) και άμα μου κάνει "τσιριμόνιες" τον χαρακτηρίζω και "ανίκανο" , " κακό πρότυπο" , "παιδαγωγικά και διδακτικά ανεπαρκή" και έχω την κοινή γνώμη με το μέρος μου....

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7735 στις: Μάρτιος 14, 2010, 04:57:38 μμ »
Τα προσωπεία πέσανε πλέον πανηγυρικά ! Σημασία για την Κυρία (θεός να την κάνει όπως και τους προκατόχους της )Διαμαντοπούλου δεν έχει τι θα πει η εκπαιδευτική κοινότητα. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΚΟΥΝΕ , όπως ποτέ άλλωστε δε μας άκουγαν. Η διαφορά είναι ότι προσπαθούν με καθαρά επικοινωνιακά κόλπα να κάνουν την "κοινή γνώμη" να τους "συμπαθήσουν" ότι τάχα νοιάζονται για την παιδεία.... ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ τους είναι να παρουσιάσουν εαυτούς ως ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ του "κοπρου του Αυγείου" παρομοιάζοντας τους εκπαιδευτικούς (που με ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ περιμένουν, αξιολογούνται, ξαναξιολογούνται , ξαναπεριμένουν κτλ....και στο τέλος είναι ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ για το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ που επιτελούν) με χαραμοφαϊδες που κααααθονται όλη μέρα και αράζουν πίνοντας φραπέ....Η ωρομισθία είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ, ένα χρήσιμο "εργαλείο" στα χέρια της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου με πολλά "θετικά" γι αυτους : 1)ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ εργατικά χέρια (2 ωρομίσθιοι = 1 αναπληρωτής σε ωράριο αλλά μισή τιμή σε κόστος) 2) τεχνιτή μείωση της ανεργίας  3)λιγότερες ασφαλιστικές εισφορές  4)Τον στέλνω όπου θέλω και καλύπτω τα κενά κλπ . Με λίγα λόγια ένας "μπαλαντερ" που "κολλάει" παντού και με συμφέρει. Του δίνω και κάνα μοριάκι για προυπηρεσία(=πάρε ελπίδα να΄χεις) και άμα μου κάνει "τσιριμόνιες" τον χαρακτηρίζω και "ανίκανο" , " κακό πρότυπο" , "παιδαγωγικά και διδακτικά ανεπαρκή" και έχω την κοινή γνώμη με το μέρος μου....

Ξέχασες και τη πολιτική ομηρία, δηλαδή το "ψηφίστε με γιατί αν έρθουν οι άλλοι θα σας τα κόψουν τα μόρια"....
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7736 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:11:06 μμ »
Πρώτη - πρώτη η νεοταξίτισσα

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7737 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:14:29 μμ »

   Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά σας υποχρεώνει κανείς να πάτε ωρομίσθιοι? Γιατί πάτε αφού είναι τόσο άσχημα και δεν ψάχνετε κάποια άλλη δουλειά? Αφου δεν σας πληρώνουν κιόλας γιατί να δουλεύετε τσάμπα και να είστε οι μπαλαντέρ της Αννούλας?

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7738 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:17:00 μμ »

   Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά σας υποχρεώνει κανείς να πάτε ωρομίσθιοι? Γιατί πάτε αφού είναι τόσο άσχημα και δεν ψάχνετε κάποια άλλη δουλειά? Αφου δεν σας πληρώνουν κιόλας γιατί να δουλεύετε τσάμπα και να είστε οι μπαλαντέρ της Αννούλας?

... γιατί δεν πας για ύπνο, μιας και είναι μεσημέρι ...;
Τα όνειρα κάποτε απαντούν!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7739 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:24:35 μμ »
θα σου απαντησω για τον δικο μου κλαδο.αγγλικα διδασκω.πριν την φετινη ωρομισθια (για πρωτη φορα) δουλεψα και στον ιδιωτικο τομεα,σε φροντιστηριο.λοιπον με πληρες ωραριο επαιρνα 570 ευρω τον μηνα.μου τρωγαν ενσημα, χρηματα απο το 10% για την προετοιμασια με βαζαν να δουλευω εξτρα ωρες χωρις να με προιδοποιουν(οχι δν θεωρουν οτι εχω ζωη μετα το φροντιστηριο!!!) επρεπε να δικαιολογουμαι σε κα8ε ασχετο γονιο που ερχοταν και μου ελεγε πως να κανω την δουλεια μου κτλ κτλ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ειμαι το ιδιο και το αυτο με τον οποιοδηποτε που εχει proficiency.τα δικα μου επαγγελματικα δικαιωματα που ειναι? αααα! και οταν ξεκινησα την ωρομισθια πιστευα οτι μαζευω μορια για να διοριστω μπας και μπορεσω να αποκτησω ζωη μιας και δν θα ειχα το αγχος οτι απο ιουνιο ως σεπτεμβρη και βαλε θα ειμαι και παλι ανεργη. σου φτανουν αυτα?

   Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά σας υποχρεώνει κανείς να πάτε ωρομίσθιοι? Γιατί πάτε αφού είναι τόσο άσχημα και δεν ψάχνετε κάποια άλλη δουλειά? Αφου δεν σας πληρώνουν κιόλας γιατί να δουλεύετε τσάμπα και να είστε οι μπαλαντέρ της Αννούλας?

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7740 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:30:08 μμ »
Να πως εξαργυρώνουν κάποιοι αγωνιστές τέτοιες διαμαρτυρίες για τους δικούς τους σκοπούς

http://www.alfavita.gr/diktika/diktika14310.php

Και ναι, αφoύ ενοχλώ δεν ξαναγράφω, συγγνώμη κιόλας που σας χαλάω την αγωνιστική σας διάθεση, αλλά φοβάμαι ότι οι περισσότεροι είστε απλά πιόνια κάποιων εργατοπατέρων αγωνιστών. Απλά δεν το έχετε καταλάβει ακόμα. Αφού σας αρέσει όμως εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
άντε γεια

@mata harry
  Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν σας έκοψε ξαφνικά η αγάπη για την εκπαίδευση ούτε αγωνίζεστε για την βελτίωση της εκπαίδευσης. ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να διοριστείτε και τίποτα άλλο. Για αυτό και η κοινωνία σας έχει γύρισει την πλάτη.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7741 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:36:25 μμ »

   Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά σας υποχρεώνει κανείς να πάτε ωρομίσθιοι? Γιατί πάτε αφού είναι τόσο άσχημα και δεν ψάχνετε κάποια άλλη δουλειά? Αφου δεν σας πληρώνουν κιόλας γιατί να δουλεύετε τσάμπα και να είστε οι μπαλαντέρ της Αννούλας?
Ναι ρε συ, δεν το είχα σκεφτεί! Μου άνοιξες τα μάτια! Θα κάνω τα χαρτιά μου να με πάρουν μόνιμο, αλλιώς θα ανοίξω μια επιχείρηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.