*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967321 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9870 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:21:28 μμ »
Μιας και είσαι φυσικός θα κατανοείς ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να υπάρχει μεγαλύτερη διασπορά στις πιθανότητες να πετύχει κανείς και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντίστοιχη διασπορά στο χρόνο επίτευξης. Κάτι σαν την αρχή της απροσδιοριστίας ανάμεσα στην αβεβαιότητα της άμεσης πρόσληψης και την αβεβαιότητα στο χρόνο προσδιορισμού της.

Ώπα παιδιά, μην το κάψουμε βραδιάτικα... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:33 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9871 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:26:03 μμ »
teogan συμφωνώ μαζί σου. Το ίδιο έκανα κι εγώ. Όταν παραιτήθηκα από τι ιδιωτικό που δούλευα για να αφοσιωθώ 1 χρόνο στο διάβασμα (και άφησα τα 9 απο τα 13 ιδιαίτερα που είχα, γιατί παράλληλα πήγαινα και φροντιστήρια για ΑΣΕΠ ) όλοι μου έλεγαν ότι είμαι τρελή, ότι δεν αφήνουν σίγουρη δουλειά, ότι οι θέσεις είναι ήδη δοσμένες και μπαίνεις μονο με μέσο, χίλια δυο άκουσα απο τον καθένα. Εγώ όμως ήξερα 3 περιπτώσεις που σκίστηκαν και πέρασαν, αλλά ακόμα και γι αυτούς μου έλεγαν ότι δεν ξέρω τί μέσο είχαν... Ξεσκίστηκα 1 χρόνο. Κόντεψα να πάρω διαζύγιο. Νεύρα τσατάλια, ειλικρινά από εκείνη τη χρονιά δε θυμάμαι τίποτα-ούτε χριστούγεννα, ούτε γιορτές σαν να μην υπήρχα. Είπα να τα παίξω όλα για όλα. Σκέφτηκα απλά ότι εγώ θα κάνω τα πάντα, ότι περνάει από το χέρι μου κι αν αποτύχω, απέτυχα. Τουλάχιστον θα ξέρω ότι έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου. Κι όσο για τις 4000€ που έδωσα στα φροντιστήρια (πήγα σε 4 τα 2 με βοήθησαν πραγματικά με την έννοια ότι μου έδειξαν ένα δρόμο- μόνο το δρόμο σου δείχνουν μετά τον ανεβαίνεις μόνος σου σαν το μουλάρι... ), ο άντρας μου έλεγε "ούτε 4 μισθοί δεν είναι άμα σου βγει...". ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ!  :)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9872 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:27:32 μμ »
Καλα σοβαρά μιλάς , το ίδιο είναι να δίνει κάποιος ασεπ που τα έχει φρέσκα από τη σχολή και κάποιος που τα μαθήματα του πανεπιστημίου έχει να τα δει 5 -10 ή και παραπάνω χρόνια? Γιατί τουλάχιστον σ εμάς μόνο θέματα του Πανεπιστημίου έβαλαν και ελάχιστα ύλης Λυκείου.

Αφού θέλει να μπει στην εκπαίδευση, δεν πρέπει να κάτσει να διαβάσει ούτως ή άλλως; Δηλαδή πως θα έμπαινε στην τάξη κάποιος που όπως λες έχει να δει τα μαθήματα του πανεπιστημίου 5-10 χρόνια; ??? ??? Εκτός αυτού, αν έτυχε μια φορά σε διαγωνισμό να μπουν ελάχιστα από τη σχολική ύλη, αυτό δεν αποτελεί κανόνα αλλά εξαίρεση. Τα τελευταία χρόνια, στους φιλολόγους τουλάχιστον, τα θέματα είναι από τα σχολικά βιβλία σε συνδυασμό με γνώσεις και σημειώσεις από τις σχολές μας. Γιατί αντιστοιχία μαθημάτων ΑΕΙ και σχολικών δεν υπάρχει στις καθηγητικές σχολές! Αλλιώς δεν θα ξεσκιζόμασταν στο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. ;)

Η αβεβαιότητα και οι μειωμένες πιθανότητες να φέρουν καρπούς οι κόποι και οι θυσίες είναι η όλη φιλοσοφία του διαγωνισμού, κάποιοι πρέπει να περάσουν και πολλοί να αποκλειστούν. Όποιος δεν θέλει,απλά δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία. Αφού δεν υπάρχει κάποιο σύστημα να ελέγχει πόσοι μπαίνουμε στα πανεπιστήμια και στις συγκεκριμένες συνθήκες δεν μπορούν να μας αποκαταστήσουν όλους, κάπως πρέπει να γίνει κι αυτό. Δε συμφωνώ ούτε με το διαγωνισμό που μας περνάει από κόσκινο, ούτε με την επετηρίδα με 50 χρόνια αναμονής, αλλά κάτι πρέπει να γίνει, δεν χωράμε όλοι στα σχολεία δυστυχώς... :'( :'(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9873 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:31:39 μμ »
καλα τα λες, αλλα δεν εισαι φυσικος,ελα να δεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:33 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9874 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:37:07 μμ »
καλα τα λες, αλλα δεν εισαι φυσικος,ελα να δεις...

Τί εννοείς; Πραγματικά δεν κατάλαβα... ??? ??? (και είμαι και μελαχρινή.. ;D ;D)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9875 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:37:55 μμ »
Συμφωνώ και με joap.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9876 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:38:13 μμ »
Μιας και είσαι φυσικός θα κατανοείς ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να υπάρχει μεγαλύτερη διασπορά στις πιθανότητες να πετύχει κανείς και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντίστοιχη διασπορά στο χρόνο επίτευξης. Κάτι σαν την αρχή της απροσδιοριστίας ανάμεσα στην αβεβαιότητα της άμεσης πρόσληψης και την αβεβαιότητα στο χρόνο προσδιορισμού της.

Ώπα παιδιά, μην το κάψουμε βραδιάτικα... ;D ;D ;D
Σε ένα τυχερό παιχνίδι που συνδυάζει και κάποιες ικανότητες πχ το προπο όταν κάποιος κερδίσει μπορεί και να πιστέψει ότι τον βοήθησαν οι γνώσεις του για το ποδόσφαιρο.
Αν το δει αντικειμενικότερα θα δει ότι ο παράγοντας τύχη είναι αυτός που παίζει τον καθοριστικό ρόλο γιατί οι πιθανότητες είναι μικρές.
Για να μπορέσει να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες πρέπει ή να παίξει πολλά δελτία ή να παίζει συστηματικά για χρόνια.
Αυτό θέλω να πω. Όταν δίνουν στους φυσικούς 3000 για 156 θέσεις οι πιθανότητες είναι μικρές. Οι περισσότεροι θα βρεθούν εκτός. Πως θα μπορούσαν να αυξήσουν τις πιθανότητες τους; Ή να δίνουν κάθε φορά στον διαγωνισμό για χρόνια ή με κάποιο τρόπο όπως τώρα να αποκτάει έξτρα προσόντα πχ προϋπηρεσία για αρκετά χρόνια πάλι.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος όταν οι πιθανότητες είναι μικρές. Και το τονίζω αυτό με τις πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9877 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:54:49 μμ »
Ο παράγοντας της τύχης είναι συνδεδεμένος με το πλήθος των διαγωνιζομένων, τις ιδιαίτερες συνθήκες του καθενός κατά τον χρόνο του διαγωνισμού, τα θέματα που καλύπτουν τεράστιο εύρος ύλης (μπορεί να μπει οτιδήποτε), τον αξιολογητή στην ειδική διδακτική, τα επιπλέον προσόντα που προσαυξάνουν τη βαθμολογία κλπ. Εδώ μιλάμε για την θεωρία του χάους. Για να εξηγήσω την πεθερά μου πόσο δύσκολο είναι να διοριστεί κανείς με αυτό τον διαγωνισμό απλοποίησα τα πράγματα:
Έστω ότι σε ένα δωμάτιο υπάρχουν 20 άτομα που μόλις δοθεί το σύνθημα θα σπεύσουν να καθίσουν σε μια καρέκλα που υπάρχει στο κέντρο του δωματίου. Αυτός που θα προλάβει , θα διοριστεί. Είναι τόσο εύκολο; Και η απάντηση άμα είσαι ικανός θα τα καταφέρεις...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9878 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:01:47 μμ »
καλα τα λες, αλλα δεν εισαι φυσικος,ελα να δεις...

Τί εννοείς; Πραγματικά δεν κατάλαβα... ??? ??? (και είμαι και μελαχρινή.. ;D ;D)
πρωτα απο ολα αν και δεν θυμαμαι τα πανεπιστημιακα, μπορω να κανω ανετα, και κατευθυνση γιατι δεν εχει σχεση με αυτα του ασεπ, υστερα μια σελιδα φυσικης μπορει να την κοιτας ισια η αναποδα και να σου φαινεται ιδια και ακατανοητη, οσο για την εκταση της υλης φιλολογοι και πε04 εχουν μακραν τη μεγαλυτερη...(υλη εννοω ;D)

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9879 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:06:41 μμ »
το 8 δειχνει τη σημασια του παραγοντα ψυχολογια.
Μπραβο που διοριστηκες με τον ασεπ,δεν εχω σκοπο να μειωσω την επιτυχια κανενος .Το 2007 ημουν εκτος για 15 ατομα και θα ειχα διοριστει αν δεν ηταν στη μεση οι αλεξιπτωτιστες.Το 2009 απετυχα παταγωδως κι ας υπηρχαν κοινα θεματα στις δυο εξετασεις και ας ειχα χρονια εμπειριας και ας ειχα βεβαιη την επιτυχια μου και μαλιστα σε περιοπτη θεση.Χαθηκε η μαγκια μου,ολη η καλως εννοουμενη επαρση του τυπου "τα καταφερα"χαθηκε εν μια νυκτι.
Γι' αυτο σου λεω,μπραβο αλλα μη νομιζεις οτι τα οφειλεις ολα στην αξια σου,παιζει ρολο και η τυχη σε τεραστιο βαθμο και μη θυμωσεις που στο γραφω.
Οσο για τη συναδελφισσα που πηγε φροντιστηριο με 4000 ευρω,κοντεψε να χωρισει κτλ,αντι να λεει οτι τα καταφερε,ας σκεφτει τι θα γινοταν αν δεν τα καταφερνε,χωρις αυτι να σημαινε οτι η αξια της δεν ηταν δεδομενη,και αν χωριζε και μετα να μου πει οτι ο ασεπ ειναι και τιποτε αλλο δεν υπαρχει ομοιο του

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9880 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:08:06 μμ »
το 8 δειχνει τη σημασια του παραγοντα ψυχολογια.
Μπραβο που διοριστηκες με τον ασεπ,δεν εχω σκοπο να μειωσω την επιτυχια κανενος .Το 2007 ημουν εκτος για 15 ατομα και θα ειχα διοριστει αν δεν ηταν στη μεση οι αλεξιπτωτιστες.Το 2009 απετυχα παταγωδως κι ας υπηρχαν κοινα θεματα στις δυο εξετασεις και ας ειχα χρονια εμπειριας και ας ειχα βεβαιη την επιτυχια μου και μαλιστα σε περιοπτη θεση.Χαθηκε η μαγκια μου,ολη η καλως εννοουμενη επαρση του τυπου "τα καταφερα"χαθηκε εν μια νυκτι.
Γι' αυτο σου λεω,μπραβο αλλα μη νομιζεις οτι τα οφειλεις ολα στην αξια σου,παιζει ρολο και η τυχη σε τεραστιο βαθμο και μη θυμωσεις που στο γραφω.
Οσο για τη συναδελφισσα που πηγε φροντιστηριο με 4000 ευρω,κοντεψε να χωρισει κτλ,αντι να λεει οτι τα καταφερε,ας σκεφτει τι θα γινοταν αν δεν τα καταφερνε,χωρις αυτο να σημαινε οτι η αξια της δεν ηταν δεδομενη,και αν χωριζε και μετα να μου πει οτι ο ασεπ ειναι και τιποτε αλλο δεν υπαρχει ομοιο του

δεν υποστηριζω επισης την επαναφορα της επετηριδας,προς θεου.Απλα θα ηθελα να υπαρχει μια προνοια και για μας με την προυποθεση βεβαια της προτερης επιτυχιας σε ασεπ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 11:09:46 μμ από void »

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9881 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:15:23 μμ »
Μιας και είσαι φυσικός θα κατανοείς ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να υπάρχει μεγαλύτερη διασπορά στις πιθανότητες να πετύχει κανείς και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντίστοιχη διασπορά στο χρόνο επίτευξης. Κάτι σαν την αρχή της απροσδιοριστίας ανάμεσα στην αβεβαιότητα της άμεσης πρόσληψης και την αβεβαιότητα στο χρόνο προσδιορισμού της.

Ώπα παιδιά, μην το κάψουμε βραδιάτικα... ;D ;D ;D
Σε ένα τυχερό παιχνίδι που συνδυάζει και κάποιες ικανότητες πχ το προπο όταν κάποιος κερδίσει μπορεί και να πιστέψει ότι τον βοήθησαν οι γνώσεις του για το ποδόσφαιρο.
Αν το δει αντικειμενικότερα θα δει ότι ο παράγοντας τύχη είναι αυτός που παίζει τον καθοριστικό ρόλο γιατί οι πιθανότητες είναι μικρές.
Για να μπορέσει να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες πρέπει ή να παίξει πολλά δελτία ή να παίζει συστηματικά για χρόνια.
Αυτό θέλω να πω. Όταν δίνουν στους φυσικούς 3000 για 156 θέσεις οι πιθανότητες είναι μικρές. Οι περισσότεροι θα βρεθούν εκτός. Πως θα μπορούσαν να αυξήσουν τις πιθανότητες τους; Ή να δίνουν κάθε φορά στον διαγωνισμό για χρόνια ή με κάποιο τρόπο όπως τώρα να αποκτάει έξτρα προσόντα πχ προϋπηρεσία για αρκετά χρόνια πάλι.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος όταν οι πιθανότητες είναι μικρές. Και το τονίζω αυτό με τις πιθανότητες.

Πραγματικά, όταν διαγωνίζονται 3000 ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ φυσικοί για 156 θέσεις, οι πιθανότητες είναι μικρές και το αποτέλεσμα βασίζεται κυρίως στην τύχη, Όμως, σε αυτούς τους διαγωνισμούς, πάρα πολλοί κατεβαίνουν αδιάβαστοι ή ελλιπώς προετοιμασμένοι. Άρα, στην πραγματικότητα, δεν ανταγωνίζεσαι με όλους τους συμμετέχοντες, αλλά μόνο με αυτούς που έχουν διαβάσει περίπου το ίδιο με σένα ή καλύτερα από σένα. Για παράδειγμα, στους 2395 συμμετέχοντες φυσικούς, οι επιτυχόντες ήταν μόνο 1248 (52%).

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9882 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:20:57 μμ »
ημουν αδιαβαστος, περαστικος, επιτυχων, αλλα ουσιαστικα εκτος συναγωνισμου για διοριστεους, αρα ακομα πιο μικρο απο 52% το ποσοστο αυτων που πραγματικα εχουν βλεψεις

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9883 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:23:37 μμ »
αν μετρουσαμε μονο ποσους τουριστες εχει διορισει κατα καιρους ο...αξιοκρατικος ασεπ ??? ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.