*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966497 φορές)

0 μέλη και 38 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9926 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:15:26 μμ »
Ο ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΑΘΜΟ.....ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ...ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...


ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

ΘΑ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΝΤ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:35 »

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9927 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:17:22 μμ »
Ο ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΑΘΜΟ.....ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ...ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...


ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

ΘΑ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!
Γι'αυτό φροντίζει η Διαμαντοπούλου και το ΠΑΣΟΚ
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9928 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:20:52 μμ »
Στην Αθήνα και στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω τί γινόταν με την ΠΔΣ. Στην περιφέρεια, όμως, αν δεν είχες βύσμα, δεν έπαιρνες ώρα που να χτυπιόσουν σαν χταπόδι!!! >:( >:( >:( Ειδικότερα στο νομό μου υπήρχαν αυτοί που έπαιρναν ολόκληρα 11ωρα σε περιοχές με διπλά μόρια (επειδή είχαν το ΓΕΡΟ μέσον), αυτοί που είχαν ένα απλό μέσον και έπαιρναν 2-3 ώρες στην πρωτεύουσα του νομού και οι υπόλοιποι που καταθέταμε...βιογραφικά στις διδε για να σπαταλάμε χαρτί! Έτσι ήταν η κατάσταση! Δυστυχώς ο πατέρας μου δεν ήταν ούτε προϊστάμενος διδε, ούτε κοματόσκυλο, για να μπαίνει στη διδε και να απαιτεί ώρες ουρλιάζοντας! 

Πές τα χρυσόστομε!!!!
* διευθυντής γραφείου δευτεροβάθμιας με πέταξε έξω ουρλιάζοντας "και ποια νομίζεις ότι είσαι;; όποιον θέλω εγώ θα βάλω για πρόσθετη!!" όταν πήγα να τον ρωτήσω με ποια κριτήρια πήρε τους ωρομίσθιους για πρόσθετη και με ποια κριτήρια δεν πήρα ούτε μία ώρα.

Για να μη συζητήσω για το πόση προυπηρεσία έχει προσφέρει ο νομός "μου" σε πολύ κόσμο! Που ξέρεις nikgre, ίσως να είμαστε στον ίδιο νομό! ;D
Να μιλήσω για συντοπίτη μου, που βγαίνει και κοκκορεύεται για την ΑΓΟΡΑ της προυπηρεσίας της κόρης του με 20.000 euro;;; Μικρό χωριό είμαστε, και αυτή βρέθηκε διορισμένη φέτος με έναν ΑΣΕΠ λίγο πάνω απο τη βάση και με προυπηρεσία 24 μηνών και εγώ, ο μακάκας, με πολύ καλή σειρά στον ΑΣΕΠ, βρέθηκα με το ζόρι σε ένα απομακρυσμένο σχολείο του ΙΔΕΚΕ πριν ένα μήνα δαπανώντας περισσότερα για τις μεταφορές μου απο τα έσοδα μου για να πάρω 1 μόριο προυπηρεσίας που μπορεί και να μην το πάρω.  
Λυπάμαι, αλλα δεν μπορώ να υποστηρίξω τους 24μηνίτες, μόνο και μόνο γιατί έχουν τέτοια άτομα που τους στοιχειώνουν. Οταν λοιπόν έχω τρανταχτά παραδείγματα μπροστά στα μάτια μου, απο φακελάκια (σε μέγεθος Α4) που έπεσαν για αγορά προυπηρεσίας 24 μηνών, γιατί να θεωρήσω ότι είναι μικρό το ποσοστό αυτών που το κάνουν;
Απιστος Θωμας; Σε χωριό 2.000 κατοίκων, 2 παραδείγματα. Σε ολόκληρη την Ελλάδα τι έχει γίνει; Πόσοι δηλαδή έχουν πάρει αξιοκρατικά την προυπηρεσία τους; Στατιστικά και μόνο το βλέπω, και μάλιστα είναι "εξαρτημένη πιθανότητα" λαμβάνοντας υπόψη το ποσοστό της αδιαφάνειας που επικρατεί στο ελληνικό δημόσιο.
Δεν λέω, κάποιοι θα υπάρχουν που πήραν αξιοκρατικά την προυπηρεσία τους, αλλα είναι λίγοι. Μετρημένοι, σε δάχτυλα λίγων χεριών. Αυτή είναι η αποψή μου. Δεν περιμένω να την ενστερνιστεί κανένας και ούτε την επιβάλλω.
Απλά κουράστηκα να βλέπω για τους καημένους τους 24μηνίτες και το πως χάνουν το διορισμό τους.
Γιατι κανείς δεν μιλάει γι'αυτούς που ποτέ δεν πήραν προυπηρεσία παρόλο που πέτυχαν σε ΑΣΕΠ και για το τι έχουμε τραβήξει απλά και μόνο επειδή δεν είχαμε λεφτά και βύσματα.
::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9929 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:23:24 μμ »
Ο ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΑΘΜΟ.....ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ...ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...


ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

ΘΑ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ

ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!
Γι'αυτό φροντίζει η Διαμαντοπούλου και το ΠΑΣΟΚ

Τη φαντάζομαι στη Βουλή να δηλώνει με στόμφο "Απαντούμε στο δίκαιο αίτημα των εκπαιδευτικών και δε διορίζουμε κανένα"...  :-\
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:35 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9930 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:24:14 μμ »
Μη λες τέτοια και παίρνουν ιδέες

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9931 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:24:23 μμ »
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι οτι όλοι ακολουθήσαμε τις διαδικασίες που μας ορίσανε οι ίδιοι. Αρα ας μην τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο πιο άξιος. Ότι θεωρούσε ο καθένας καλύτερο και οτι μπορούσε να κάνει έκανε. Αυτοί αναιρούνε τις προσπάθειες όλων μας με τον α ή β τρόπο.
Α,ρε, κατακαημένη επετηρίδα!!! :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9932 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:31:03 μμ »
TI NA ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ:

"λογική είναι, ότι αφού κάποιος περάσει τον ΑΣΕΠ μετά θα παίρνουν επιπλέον μόρια όλες οι ομάδες, όπως είναι οι πολύτεκνοι, οι τρίτεκνοι, τα άτομα με αναπηρία. Μόρια θα δίνονται και στην προϋπηρεσία και ιδιαίτερα στην προϋπηρεσία άνω των 24 μηνών. Η μοριοδότηση θα είναι σημαντική, ώστε να αντιμετωπιστούν οι άνθρωποι που έχουν μια εμπειρία στην εκπαίδευση. Βεβαίως υπάρχουν και τα μόρια που αφορούν τις επιπλέον σπουδές όπως μεταπτυχιακός, διδακτορικός τίτλος, δεύτερο πτυχίο, η γλώσσα και η πληροφορική που μπαίνει για πρώτη φορά, ώστε να έχουμε τον πλέον καταρτισμένο δάσκαλο.

ΑΡΑ ΘΑ ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΑΣΕΠ , (ΩΡΑΙΑ 4 ΕΧΩ...ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ)
Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ, ( ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ 16+)
ΠΙΘΑΝΟΝ ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ, (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ 8+ ΕΧΩ)
ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ,
ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, (ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΑΧ ΤΙ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΔΥΟ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΡΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ)
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ( ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ)
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ - ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ)


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΣΤΗ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ.....

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9933 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:34:12 μμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ...ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ 24ΜΗΝΕΣ


ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ 24ΜΗΝΟ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΟΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ....ΑΡΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ....

ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΜΕ?????

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9934 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:24:12 μμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ...ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ 24ΜΗΝΕΣ


ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ 24ΜΗΝΟ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΟΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ....ΑΡΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ....

ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΜΕ?????

Θέλουμε ή δεν θέλουμε αλλαγή λοιπόν;

"Να μιλήσω για συντοπίτη μου, που βγαίνει και κοκκορεύεται για την ΑΓΟΡΑ της προυπηρεσίας της κόρης του με 20.000 euro;;; Μικρό χωριό είμαστε, και αυτή βρέθηκε διορισμένη φέτος με έναν ΑΣΕΠ λίγο πάνω απο τη βάση και με προυπηρεσία 24 μηνών"

Πες μου εσύ ένα λόγο για να παλέψω/υποστηρίξω για τα δικαιώματα της, που ουσιαστικά εκτόπισαν τα δικά μου.
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το τι λέγεται για την άποψη μου. Σε όλο αυτό το ντόρο, επιλέγω την αδιαφορία ή ατομοκισμό ή εγωισμό. Πες το όπως θες.
Ο καθε ένας για την καταταξή του. Μήπως τόσο καιρό ίσχυε κάτι άλλο;
Ο καθέ ένας με τον τρόπο του. Εγώ με τον δικηγόρο έτρεχα για να πάρω νόμιμα καμμια ώρα ΠΔΣ που είχαν μοιραστεί στα τσιράκια του διευθυντη της περιφερειας μου και αυτός με έσπρωχνε ουρλιάζοντας έξω απο το γραφείο. Ποιος με υποστήριξε σε αυτή την προσπάθεια; Ενα μέλος μόνο, απο την άλλη άκρη της Ελλάδας. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Μήπως θέλεις τις αναφορές απο τα mail και τα ονόματα που περιείχαν που έστειλα σε κάθε συνδικαλιστικό/πολιτικό όργανο της εκπαίδευσης εκείνη την περίοδο. Αδιαφόρησαν. Στο κάτω κάτω τι ήμουν; Μία απλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ.... Είχαμε εκλογές τότε. Με αυτή θα ασχοληθούμε;;;

Μήπως πρέπει να παρεξηγηθώ που κάποιοι έχουν εξασφαλισμένη θέση στον ΑΣΕΠ σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου σου; Να ξεμπροστιαστούν αυτοί που του τις έδωσαν και να πεταχτούν έξω απο τον πίνακα όσοι τις πήραν. Διαφωνώ απλά με τις προτάσεις των συνδικαλιστών, που δεν περιέχουν στο παραμικρό την προσπάθεια εξυγίανσης της παιδείας.
Γιατι οι 24μηνίτες θίχτηκαν με την μικρή αλήθεια που είπα. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι. Σάμπως δεν ξέραμε πως μαζεύτηκαν πολλές προυπηρεσίες... Τι λέτε ρε παιδιά;
Μια ματιά στους πίνακες και θα δείτε ποιοι ξεπετάχτηκαν με προυπηρεσίες αδικαιολόγητες απο την επόμενη μέρα που πήραν πτυχίο και να δείτε πως θα ξεκαθαρίσουν όλοι οι πίνακες. Γιατί δεν έχει γίνει κάτι τόσο καιρό; Αφού λοιπον τόσοι συνάδελφοι τα ανέχτηκαν τόσα χρόνια γιατι εκείνοι είχαν τις ώρες που πιθανώς τους άξιζαν και πάλεψαν με όποιον τρόπο τους έδινε ο νόμος για να τις πάρουν και δεν είχαν το κουράγιο ίσως να κοιτάξουν παραπέρα....
ας ανεχτούν και την αδιαφορία μου αυτή τη στιγμή. Είναι τόσο περίεργο;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος ouf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9936 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:38:54 μμ »
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ...ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ 24ΜΗΝΕΣ


ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ 24ΜΗΝΟ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΟΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ....ΑΡΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ....

ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΜΕ?????

Θέλουμε ή δεν θέλουμε αλλαγή λοιπόν;

"Να μιλήσω για συντοπίτη μου, που βγαίνει και κοκκορεύεται για την ΑΓΟΡΑ της προυπηρεσίας της κόρης του με 20.000 euro;;; Μικρό χωριό είμαστε, και αυτή βρέθηκε διορισμένη φέτος με έναν ΑΣΕΠ λίγο πάνω απο τη βάση και με προυπηρεσία 24 μηνών"

Πες μου εσύ ένα λόγο για να παλέψω/υποστηρίξω για τα δικαιώματα της, που ουσιαστικά εκτόπισαν τα δικά μου.
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το τι λέγεται για την άποψη μου. Σε όλο αυτό το ντόρο, επιλέγω την αδιαφορία ή ατομοκισμό ή εγωισμό. Πες το όπως θες.
Ο καθε ένας για την καταταξή του. Μήπως τόσο καιρό ίσχυε κάτι άλλο;
Ο καθέ ένας με τον τρόπο του. Εγώ με τον δικηγόρο έτρεχα για να πάρω νόμιμα καμμια ώρα ΠΔΣ που είχαν μοιραστεί στα τσιράκια του διευθυντη της περιφερειας μου και αυτός με έσπρωχνε ουρλιάζοντας έξω απο το γραφείο. Ποιος με υποστήριξε σε αυτή την προσπάθεια; Ενα μέλος μόνο, απο την άλλη άκρη της Ελλάδας. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Μήπως θέλεις τις αναφορές απο τα mail και τα ονόματα που περιείχαν που έστειλα σε κάθε συνδικαλιστικό/πολιτικό όργανο της εκπαίδευσης εκείνη την περίοδο. Αδιαφόρησαν. Στο κάτω κάτω τι ήμουν; Μία απλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ.... Είχαμε εκλογές τότε. Με αυτή θα ασχοληθούμε;;;

Μήπως πρέπει να παρεξηγηθώ που κάποιοι έχουν εξασφαλισμένη θέση στον ΑΣΕΠ σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου σου; Να ξεμπροστιαστούν αυτοί που του τις έδωσαν και να πεταχτούν έξω απο τον πίνακα όσοι τις πήραν. Διαφωνώ απλά με τις προτάσεις των συνδικαλιστών, που δεν περιέχουν στο παραμικρό την προσπάθεια εξυγίανσης της παιδείας.
Γιατι οι 24μηνίτες θίχτηκαν με την μικρή αλήθεια που είπα. Ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι. Σάμπως δεν ξέραμε πως μαζεύτηκαν πολλές προυπηρεσίες... Τι λέτε ρε παιδιά;
Μια ματιά στους πίνακες και θα δείτε ποιοι ξεπετάχτηκαν με προυπηρεσίες αδικαιολόγητες απο την επόμενη μέρα που πήραν πτυχίο και να δείτε πως θα ξεκαθαρίσουν όλοι οι πίνακες. Γιατί δεν έχει γίνει κάτι τόσο καιρό; Αφού λοιπον τόσοι συνάδελφοι τα ανέχτηκαν τόσα χρόνια γιατι εκείνοι είχαν τις ώρες που πιθανώς τους άξιζαν και πάλεψαν με όποιον τρόπο τους έδινε ο νόμος για να τις πάρουν και δεν είχαν το κουράγιο ίσως να κοιτάξουν παραπέρα....
ας ανεχτούν και την αδιαφορία μου αυτή τη στιγμή. Είναι τόσο περίεργο;
. Πάντως παρεπιπτόντως όταν έκανα τα χαρτιά μου για πρόσθετη πήρα τηλ στο Υπουργείο και τους ρώτησα αν μετράει για την προσθετη διδακτική στήριξη το πιστοποιητικό που έχω επειδή είμαι ειδική κατηγορία και η κοπέλα που μιλήσαμε μου λέει "κοιτάξτε δεσποινίς , τίποτα δεν μετράει , προσπαθήστε να βρείτε καποιν γνωστό , με καταλαβένετε( με σιγανή φωνή ) δεν υπάρχει άλλος τρόπος ".  Έτσι κι εγώ έβαλα λυτούς και δεμένους να βρούμε "μέσον¨και μετα σε λένε βύσμα ,αμα από το ίδιο το Υπουργειο σου λένε δεν υπάρχει άλλος τρόπος τι θα κάνεις? κι εγώ δεν ήξερα κανέναν και παρακαλούσα άγνωστους . Κια μετά το ίδιο το Υπουργείο που σε ανάγκασε να γίνεις ξεφτίλα σε κατηγορεί κι από πανω . Αλήτες εντελώς

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9937 στις: Απρίλιος 20, 2010, 11:43:54 μμ »
TI NA ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ:

"λογική είναι, ότι αφού κάποιος περάσει τον ΑΣΕΠ μετά θα παίρνουν επιπλέον μόρια όλες οι ομάδες, όπως είναι οι πολύτεκνοι, οι τρίτεκνοι, τα άτομα με αναπηρία. Μόρια θα δίνονται και στην προϋπηρεσία και ιδιαίτερα στην προϋπηρεσία άνω των 24 μηνών. Η μοριοδότηση θα είναι σημαντική, ώστε να αντιμετωπιστούν οι άνθρωποι που έχουν μια εμπειρία στην εκπαίδευση. Βεβαίως υπάρχουν και τα μόρια που αφορούν τις επιπλέον σπουδές όπως μεταπτυχιακός, διδακτορικός τίτλος, δεύτερο πτυχίο, η γλώσσα και η πληροφορική που μπαίνει για πρώτη φορά, ώστε να έχουμε τον πλέον καταρτισμένο δάσκαλο.

ΑΡΑ ΘΑ ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΑΣΕΠ , (ΩΡΑΙΑ 4 ΕΧΩ...ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ)
Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ, ( ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ 16+)
ΠΙΘΑΝΟΝ ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ, (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ 8+ ΕΧΩ)
ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ,
ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, (ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΑΧ ΤΙ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΔΥΟ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΡΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ)
ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ( ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ)
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ - ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ)


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΣΤΗ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ.....
Είναι εμφανές πάντως ότι, όχι μόνο τα πολλά χρόνια σπουδών (γιατί εκεί πες ότι ο άλλος ξεσκίστηκε με δουλειά και διάβασμα και τα κατάφερε, αν και πολλά μεταπτυχιακά πλέον έχουν δίδακτρα) καθώς και οι ξένες γλώσσες και οι υπολογιστές παρέχονται από τον ιδιωτικό τομέα με σοβαρούς όρους, άρα το κριτήριο διορισμού στο δημόσιο είναι σαφέστατα ταξικό (όχι ότι για τις καλές θέσεις του ιδιωτικού δεν είναι...) Ε, όλοι οι άλλοι πηγαίντε να γ@@@@@@@!!!
Τέτοιους εκπαιδευτικούς, τέοιους μαθητές, τέτοια κοινωνία θέλουνε και ακόμη το συζητάμε... ΜΠΟΥΡΛΩΤΟ!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9938 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:09:12 πμ »
. Πάντως παρεπιπτόντως όταν έκανα τα χαρτιά μου για πρόσθετη πήρα τηλ στο Υπουργείο και τους ρώτησα αν μετράει για την προσθετη διδακτική στήριξη το πιστοποιητικό που έχω επειδή είμαι ειδική κατηγορία και η κοπέλα που μιλήσαμε μου λέει "κοιτάξτε δεσποινίς , τίποτα δεν μετράει , προσπαθήστε να βρείτε καποιν γνωστό , με καταλαβένετε( με σιγανή φωνή ) δεν υπάρχει άλλος τρόπος ".  Έτσι κι εγώ έβαλα λυτούς και δεμένους να βρούμε "μέσον¨και μετα σε λένε βύσμα ,αμα από το ίδιο το Υπουργειο σου λένε δεν υπάρχει άλλος τρόπος τι θα κάνεις? κι εγώ δεν ήξερα κανέναν και παρακαλούσα άγνωστους . Κια μετά το ίδιο το Υπουργείο που σε ανάγκασε να γίνεις ξεφτίλα σε κατηγορεί κι από πανω . Αλήτες εντελώς

Δεν διαφωνώ πουθενά. Και σε μένα τα ίδια είπαν! ΟΛΟΙ!
Ελα που δεν ήξερα... και που τώρα δεν θέλω να μάθω κανέναν διευθυντά!
Ετσι το γύρισα στο νομικό.... ευτυχώς έχω ξάδερφο δικηγόρο και δεν μου στοίχισε τίποτα, πέρα απο την ψυχολογική μου ηρεμία.
Μα αν έχω το θεό μου! Ζητούσα τα αυτονόητα! Ντροπή μου!
Εξω απο τη δευτεροβάθμια τιποτένιο αναρχικό κεφάλι, που ζητάς τα δικαιώματα σου με δικηγόρο, χωρίς την παρέμβαση των συνδικαλιστών σου και χωρίς να φέρεις το ντενεκέ με το λάδι που έβγαλε ο μπαμπάς σου φέτος!
χαχαχαχα
Ειλικρινά μετά απο όλα αυτα θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει (όσο και να αντιλαμβάνεται το δίκιο μερικών) αυτούς που έχουν προυπηρεσία;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9939 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:29:50 πμ »
Όπως είναι το παιχνίδι έτσι παίζουμε ,δεν φταίω εγω που ξεκίνησα έτσι , ούτε και οι συνάδελφοι βέβαια, τώρα με παιρνουν κανονικά γιατι τώρα μετράει το χαρτί μου , ας προέβλεπε το Υπουργείο άλλο τρόπο να μας διορίζει έστω και στην ΠΔσ. Η προϋπηρεσία μου είναι πραγματική και δεν είναι κάτι που μπορεί κανείς να απαξιώνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.