*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 134057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
φτιαξε τους και στειλε μου και μενα. οι κουραμπιεδες με αμυγδαλο παρακαλω....και τα μελομακαρονα οχι πολυ ....μελομενα! χιχι
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Αλλά επειδή βλέπω ότι πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύγκι, φοβάμαι μήπως ούτε μόρια αλλά ούτε μισθό πάρουμε! Θα πουν: οι ωρομίσθιοι αποκλείεται να πάνε στα σχολεία (με τις πλάτες των διευθυντών), άρα γιατί να τους πληρώσουμε να κάθονται; Να σας θυμίσω το άλλο: πέρσυ την μέρα που έκλεισαν τα σχολεία λόγω του Γρηγορόπουλου, την πήραμε;;;;;; Όχι φυσικά! Ήταν δική μας υπαιτιότητα;;;;;;;;; Όχι βέβαια! Κι ήταν μόνο 1 μέρα.

Το εγραψα κι εγω παραπανω, αλλά συναδελφος απαντησε οτι το Υπουργειο την εδωσε πισω εκεινη τη μερα. (Εγω δεν την πηρα ποτε πισω, παντως!)


Πες ότι κάνεις πλάκα ??? Επειδή πέρυσι ήμουν αναπληρώτρια, δεν παρακολουθούσα τι γίνεται. Όμως, βρε παιδιά, θυμάμαι ότι πρόπερσι, σε αντίστοιχη φάση, την κηδεία του Αρχιεπισκόπου τις είχαμε πάρει τις ώρες!
Πράγματι. Μου έδειξαν την εγκύκλιο που βγήκε συγκεκριμένα για την μέρα της κηδείας του Αρχιεπισκόπου. Τότε πήραμε τις ώρες. Αλλά πήραν από το σχολείο μπροστά μου τηλέφωνο στο Υπουργείο για τον Γρηγορόπουλο και η απάντηση ήταν ότι δεν βγήκε εγκύκλιος. Άντε βγάλε άκρη. :-\

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
καταληψεις και κλεισιμο σχολειου πληρωνομαστε κανονικα. περσι τις πηραμε τις ωρες όλες οταν εκλεισαν τα σχολεια με καταληψεις, με τον θανατο του Γρηγοροπουλου. Εγω πηρα τηλ στο υπουργειο και μου ειπαν θα πληρωθουμε κανονικα

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
καταληψεις και κλεισιμο σχολειου πληρωνομαστε κανονικα. περσι τις πηραμε τις ωρες όλες οταν εκλεισαν τα σχολεια με καταληψεις, με τον θανατο του Γρηγοροπουλου. Εγω πηρα τηλ στο υπουργειο και μου ειπαν θα πληρωθουμε κανονικα
Ωραίαααααα!  >:( Άλλοι την πήραν, άλλοι όχι. Αλλά άντε, μια μέρα ήταν. Φέτος να δούμε... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Αν τα σχολεια τελικα κλεισουν πιο νωρις, αυτο θα συμβει με μια αποφαση που θα αφορα όλη την Ελλαδα ή ανα περιοχες θα αποφασιστει και διαοφρετικο. Δηλαδη, μπορει στην Μακεδονια να κλεισουν και στη Θρακη όχι; Αν καποιος γνωριζει κάτι....
Ευχαριστω!

Η απόφαση βγαίνει από την κάθε νομαρχία για την περιοχή της.
 

Ανάλογα με τα κρούσματα.
Αλλά, αν πρόκειται να κλείσουν τα σχολεία νωρίτερα για τα Χριστούγεννα, τότε αυτό θα αφορά όλα τα σχολεία και θα είναι απόφαση του Υπουργείου.

Αυτό που έγραψα ισχύει αυτή τη στιγμή. Εικασίες δεν μπορώ να κάνω.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
ειναι πραγματι αξιο αποριας γιατι συζηταμε ενα τετοιο θεμα?

Έγινε μια ερώτηση από συνάδελφο και απαντήσαμε. Θα πρέπει να απολογηθούμε γι`αυτό;

συμφωνω με bikini και αρα....το ξεχναμε!

Αυτό δεν το κατάλαβα! ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky

ειναι πραγματι αξιο αποριας γιατι συζηταμε ενα τετοιο θεμα?

Εφόσον δεν σας ενδιαφέρει το θέμα, γιατί συμμετέχετε σε αυτό;
Και στο κάτω κάτω, αν κλείσουμε πιο νωρίς, εσείς μπορείτε να κάτσετε εθελοντικά στα πόστα σας μέχρι τις 23 του μήνα που κλείνουμε... αν δεν κλείσουμε τότε!!!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ

ειναι πραγματι αξιο αποριας γιατι συζηταμε ενα τετοιο θεμα?

Εφόσον δεν σας ενδιαφέρει το θέμα, γιατί συμμετέχετε σε αυτό;
Και στο κάτω κάτω, αν κλείσουμε πιο νωρίς, εσείς μπορείτε να κάτσετε εθελοντικά στα πόστα σας μέχρι τις 23 του μήνα που κλείνουμε... αν δεν κλείσουμε τότε!!!

απο τη παρανοηση των λεγομενων μου φαινεται καθαρα πως δεν καταλαβατε ή δεν θελετε να καταλαβαιτε.
δινουμε την εντυπωση πως για τιποτε αλλο δεν νοιαζομαστε παρα για τον εαυτουλη μας, να παμε στο τοπο μας μια εβδομαδα το γρηγοροτερο! αυτο ειναι και λογικο και θεμιτο να το θελουμε. αλλα, οχι να βαζουμε μπροστα την αρρωστια των παιδιων και να επικαλουμαστε δηθεν μου ταχα οτι νοιαζομαστε ενω ο εαυτουλης μας προεχει! λιγη ειλικρινια δεν βλαπτει, η υποκρισια αρχισε να περισσευει σε καποιους.ξερω, θα δεχτω επιθεση, γιατι δεν θα το παραδεχτουν (ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση) αλλα οχι να λογαριαζομαστε και ...ηλιθιοι. τί κανει νιαου νιαου ?....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ειναι πραγματι αξιο αποριας γιατι συζηταμε ενα τετοιο θεμα?

Έγινε μια ερώτηση από συνάδελφο και απαντήσαμε. Θα πρέπει να απολογηθούμε γι`αυτό;

δεν απολογειται κανεις μας. αποψεις διατυπωνουμε. ;) ;D

συμφωνω με bikini και αρα....το ξεχναμε!

Αυτό δεν το κατάλαβα! ::)

εννοω οτι αν περιμενουν απο το υπουργειο να παρει τετοια αποφαση μαλλον δεν θα ερθει ποτε!  ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:09:05 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ

ειναι πραγματι αξιο αποριας γιατι συζηταμε ενα τετοιο θεμα?

Εφόσον δεν σας ενδιαφέρει το θέμα, γιατί συμμετέχετε σε αυτό;
Και στο κάτω κάτω, αν κλείσουμε πιο νωρίς, εσείς μπορείτε να κάτσετε εθελοντικά στα πόστα σας μέχρι τις 23 του μήνα που κλείνουμε... αν δεν κλείσουμε τότε!!!

απο τη παρανοηση των λεγομενων μου φαινεται καθαρα πως δεν καταλαβατε ή δεν θελετε να καταλαβαιτε.
δινουμε την εντυπωση πως για τιποτε αλλο δεν νοιαζομαστε παρα για τον εαυτουλη μας, να παμε στο τοπο μας μια εβδομαδα το γρηγοροτερο! αυτο ειναι και λογικο και θεμιτο να το θελουμε. αλλα, οχι να βαζουμε μπροστα την αρρωστια των παιδιων και να επικαλουμαστε δηθεν μου ταχα οτι νοιαζομαστε ενω ο εαυτουλης μας προεχει! λιγη ειλικρινια δεν βλαπτει, η υποκρισια αρχισε να περισσευει σε καποιους.ξερω, θα δεχτω επιθεση, γιατι δεν θα το παραδεχτουν (ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση) αλλα οχι να λογαριαζομαστε και ...ηλιθιοι. τί κανει νιαου νιαου ?....

Πες τα.. Ούτε στο στρατό να ήταν και περιμένουν πως και πως μια έκτακτη άδεια (και αν έχει κακοκαιρία και δεν φεύγει πλοίο.. εκεί να δεις πίκρα!)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ναι! γιατι να μην πω την αληθεια και εκεινο που εγω καταλαβαινω μεσα απο τα λεγομενα μερικων αφελων?
εκεινο που δεν μου αρεσει και δεν αντεχω ειναι η υποκρισια καποιων σε ενα θεμα εξαιρετικα ευαισθητο.
"λες να κλεισουν τα σχολεια στις 18 δεκεμβριου"?
μα, τι λες τωρα?!!!
καταλαβαινεις τι λες?
ξερω εγω αν θα ειμαι αρρωστος στις 18/12?

με τετοιες αντιληψεις "κοπανας" καλα μας κανει η Διαμαντοπουλου και λεει πρωτα ο μαθητης.
καλα μας κανει και μας θελει "δοκιμους"

οσο για το στρατό συναδελφε συμφωνω! ολοι μας τα εχουμε ζησει. να αρχιζει η 3ημερη αδεια και να μην υπαρχει τροπος να φυγεις.ηδη εχασες 1 μερα! πίκρα!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πάντως, εμείς τώρα έχουμε κατάληψη και εκκρεμούν ούτε και ξέρω πόσες δουλειές στο σχολείο με πρώτη και κύρια την παράδοση βαθμολογίας. Κάτι αντίστοιχο, υποθέτω ότι συμβαίνει και σε πολλά ακόμη σχολεία. Οπότε, πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα να κλείσουν πιο νωρίς και να χαθούν και άλλες πολύτιμες ώρες!

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Και τα παιδιά σκεφτόμαστε αλλά και τον εαυτό μας! Εγώ προσωπικά δεν είπα το αντίθετο! Ίσα ίσα, που αν τα παιδιά είναι άρρωστα, "κινδυνεύουμε" και εμεις άμεσα.

Άνοιξα το θέμα γιατί άκουσα από διάφορες πηγές για το ζήτημα και ήθελα να δω αν και άλλοι συνάδελφοι έχουν ακούσει κάτι παρόμοιο. Στις εφημερίδες γράφτηκε, στην τηλεόραση ειπώθηκε, οπότε απλά συζητάμε ένα θέμα. Ας αφήσουμε τους "διαξιφισμούς", ας παραθέσουμε ό,τι ακούμε και ας περιμένουμε τι θα γίνει. Ενημέρωση γίνεται από εδώ μέσα ακόμη και για όσους δεν έχουν ακούσει κάτι για το θέμα. :)
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Για να ειμαστε ειλικρινεις πολλα σχολεια τραβανε απο τα μαλλια το κλεισιμο χωρις να υπολογιζεται το οτι ο χειμωνας ειναι μπροστα και οτι αν παρουσιαστει εκ νεου προβλημα(σοβαροτερο) σε σχολειο που εχει αναστειλει 1 φορα τη λειτουργια του δεν θα επαναληφθει αυτο.
Για μενα στην παρουσα φαση δεν ωφελει το κλεισιμο.
Ας ευχηθουμε να κυλησουν ομαλα τα πραγματα και να μην χρειαστει να κλεισει κανενα σχολειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.