*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #756 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 09:16:09 μμ »
Δες αυτό από την εφημερίδα της Κυβέρνησης, ίσως καλύπτει την περίπτωση σου
Άρθρο 2
Τροποποίηση διατάξεων του π.δ. 169/2007
 
   1. Το δεύτερο εδάφιο της παρ. 6 του άρθρου 11 του π.δ. 169/2007 (Α' 210) αντικαθίσταται ως εξής:
 
   «Επίσης θεωρείται ως συντάξιμος χρόνος ο χρόνος της άδειας άνευ αποδοχών ανατροφής παιδιών ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, όπως αυτός ισχύει κάθε φορά με βάση τις οικείες διοικητικές διατάξεις και ο χρόνος της άδειας άνευ αποδοχών της παρ. 1 του άρθρου 51 του ν. 3528/2007 (Α' 26), με την προϋπόθεση της καταβολής από τον υπάλληλο των προβλεπόμενων ασφαλιστικών εισφορών.».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:01:36 »

Αποσυνδεδεμένος Judge-M

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #757 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 09:30:25 μμ »
Ευχαριστώ.... Λοιπόν, δεν θέλω άδεια ανατροφής τέκνου, οπότε το πρώτο σκέλος του άρθρου που παρέθεσες, δεν με αφορά.

Εστιάζω στο δεύτερο σκέλος, δηλαδή σε αυτό: ".... και ο χρόνος της άδειας άνευ αποδοχών της παρ. 1 του άρθρου 51 του ν. 3528/2007 (Α' 26), με την προϋπόθεση της καταβολής από τον υπάλληλο των προβλεπόμενων ασφαλιστικών εισφορών.». Ψάχνοντας στο νόμο όμως που αναφέρεται, γράφει:

" 1. Επιτρέπεται η χορήγηση στον υπάλληλο, μετά από αίτηση του, άδειας χωρίς αποδοχές, εφόσον οι ανάγκες της υπηρεσίας το επιτρέπουν. Η άδεια αυτή δεν μπορεί να υπερβεί τον ένα (1) μήνα εντός του ίδιου ημερολογιακού έτους.

Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά στο φυσικό, θετό και ανάδοχο γονέα όταν πρόκειται για νοσηλεία ανήλικου τέκνου λόγω ασθένειας ή ατυχήματος που καθιστά αναγκαία την άμεση παρουσία του."

Οπότε, ούτε αυτό με καλύπτει.... Εγώ θέλω για 1-3 έτη.

Στο ίδιο άρθρο όμως του ίδιου νόμου, πιο κάτω, στην παρ. 2, με αφορά, και γράφει:

"2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως πέντε (5) ετών, ύστερα από αίτηση τους και γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους."

Και πιο κάτω, στην παρ. 5. ξεκαθαρίζει ότι:

"5.Ο χρόνος της άδειας χωρίς αποδοχές αποτελεί χρόνο πραγματικής υπηρεσίας μόνο στις περιπτώσεις των παραγράφων 1 και 4 του παρόντος άρθρου."

Επομένως, δεν αποτελεί - όπως είναι λογικό - χρόνος πραγματικής υπηρεσίας, αλλά και δεν αναφέρει τρόπο για να πληρωθούν εισφορές ασφάλισης για να μετρήσει.

Όλος ο νόμος εδώ, στο άρθρο 51 δείτε τις παραγράφους.

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/152582/nomos-3528-2007

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #758 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 11:07:10 μμ »
Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες. Οι άδειες άνευ αποδοχών δεν μετράνε σαν χρόνος πραγματικής υπηρεσίας εκτός από τις δύο εξαιρέσεις που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #759 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 01:27:48 μμ »
Για κάθε χρόνο που παιρνεις ανευ αποδοχών προσμετράται ένας μηνας μονο υπηρετησης, οι υπολοιποι ειναι νεκρος χρόνος και συνταξιοδοτικα και στα μόρια που θα πάρεις. Μονο υγειονομικες καλυψεις μπορείς να έχεις, αν τις πληρώνεις εσυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:01:36 »

Αποσυνδεδεμένος Judge-M

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #760 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 02:19:30 μμ »
Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες. Οι άδειες άνευ αποδοχών δεν μετράνε σαν χρόνος πραγματικής υπηρεσίας εκτός από τις δύο εξαιρέσεις που αναφέρεις.
Ναι, μάλλον έτσι είναι.
Για κάθε χρόνο που παιρνεις ανευ αποδοχών προσμετράται ένας μηνας μονο υπηρετησης, οι υπολοιποι ειναι νεκρος χρόνος και συνταξιοδοτικα και στα μόρια που θα πάρεις. Μονο υγειονομικες καλυψεις μπορείς να έχεις, αν τις πληρώνεις εσυ.
Ευχαριστώ, έτσι θα είναι αφού δεν βρίσκω κάτι άλλο επί του θέματος.



Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #761 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 03:05:18 μμ »
tsoumari, με τη λογική να το δεις δεν γίνεται. Σκέψου ότι αν γινόταν αυτό που λες οι μισοί εκπαιδευτικοί μη σου πω και παραπάνω,που υπηρετούν μακριά από το σπίτι τους, θα ήταν σε άδεια άνευ αποδοχών να περάσουν 2,3,5 χρόνια περιμένοντας τη μετάθεση. Και φυσικά τα σχολεία θα ήταν άδεια.

Αποσυνδεδεμένος Judge-M

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #762 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 03:13:55 μμ »
tsoumari, με τη λογική να το δεις δεν γίνεται. Σκέψου ότι αν γινόταν αυτό που λες οι μισοί εκπαιδευτικοί μη σου πω και παραπάνω,που υπηρετούν μακριά από το σπίτι τους, θα ήταν σε άδεια άνευ αποδοχών να περάσουν 2,3,5 χρόνια περιμένοντας τη μετάθεση. Και φυσικά τα σχολεία θα ήταν άδεια.
Χμ, έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα έτσι.... Βέβαια, για την δική μου περίπτωση, υπάρχει λόγος και μάλιστα βάσιμος.

Μίλησα και με τη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ στον ΕΦΚΑ σήμερα, όπου μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό που λέω, αλλά και ούτε είναι χρήσιμο τώρα, μιας και μπορώ όταν πλησιάζω στη σύνταξη να αναγνωρίσω όσο χρόνο χρειάζομαι (μου λείπει, όπως πχ της άδειας άνευ αποδοχών αυτής που θέλω τώρα) και εάν φυσικά χρειάζομαι κιόλας, από τις διάφορες κατηγορίες αναγνώρισης πλασματικού χρόνου που ισχύουν.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2023, 03:16:59 μμ από tsoumari »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #763 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 04:33:08 μμ »
Χμ, έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα έτσι.... Βέβαια, για την δική μου περίπτωση, υπάρχει λόγος και μάλιστα βάσιμος.



Δεν το αμφισβητώ. Απλά ανέφερα τι θα γινόταν. Δεν ήταν προσωπικό. Άλλωστε όλοι όσοι παίρνουν άδεια άνευ αποδοχών κάποιο σοβαρό πρόβλημα έχουν.




Μίλησα και με τη ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ στον ΕΦΚΑ σήμερα, όπου μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό που λέω, αλλά και ούτε είναι χρήσιμο τώρα, μιας και μπορώ όταν πλησιάζω στη σύνταξη να αναγνωρίσω όσο χρόνο χρειάζομαι (μου λείπει, όπως πχ της άδειας άνευ αποδοχών αυτής που θέλω τώρα) και εάν φυσικά χρειάζομαι κιόλας, από τις διάφορες κατηγορίες αναγνώρισης πλασματικού χρόνου που ισχύουν.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γνωρίζω ότι προ συντάξεως μπορείς να αγοράσεις πλασματικά χρόνια,αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αυτά χρειάζονται εργατολόγο. Αλλά μέχρι τη σύνταξη έχουμε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Πάτροκλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #764 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 09:10:23 πμ »
Καλημέρα. Συγνώμη αν κάνω ερώτηση σε λάθος σημείο αλλά είμαι καινούργιος εδώ. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Υπηρετώ σε σώματα ασφαλείας. Μπορώ να κάνω αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών λόγω του ότι έχω παιδί κάτω των 6 ετών και με αυτή την άδεια να εργαστώ στο εξωτερικό νόμιμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #765 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 11:54:59 πμ »
Αίτηση ναι , μπορείς,  την οποία πιθανότατα δεν θα εγκρίνουν . Νόμιμα στο εξωτερικό δεν μπορείς . παράτυπα μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος Πάτροκλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #766 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:08:21 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Νόμιζα ότι είναι υποχρεωμένοι να στην εγκρίνουν από την στιγμή που δουλεύει και η σύζυγός.
Επισης μου είπαν καποιοι ότι μπορώ να εργαστώ έξωτερικο αλλά μάλλον δεν ήταν έγκυρο.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #767 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:44:59 μμ »
Καλημέρα. Συγνώμη αν κάνω ερώτηση σε λάθος σημείο αλλά είμαι καινούργιος εδώ. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Υπηρετώ σε σώματα ασφαλείας. Μπορώ να κάνω αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών λόγω του ότι έχω παιδί κάτω των 6 ετών και με αυτή την άδεια να εργαστώ στο εξωτερικό νόμιμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ναι μπορείς και θα στην εγκρίνουν. Και ναι όταν είσαι σε άνευ μπορείς να εργαστείς αλλου. Απευθυνθείτε στη διεύθυνση σας για περισσότερες λεπτομέρειες. Γνωρίζω άτομα που έχουν κάνει αυτό ακριβώς που γράφετε.

Αποσυνδεδεμένος Πάτροκλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #768 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 01:10:52 μμ »
Δυστυχώς δεν στηρίζομαι σε αυτό που μου λένε από την διεύθυνση μου γιατι έχουν φορτωμένο πόστο και μπορεί να τους διαφεύγει.
Ακόμα κάποιος κακοπροαίρετα θα μπορούσε να κοιτάξει το ώφελος της υπηρεσίας για να μην εξυπηρετησει.
Θα ήθελα κάτι έγκυρο όσον αφορά την άδεια για μικρό παιδί κάτω των 6 ώστε να κάνω εύστοχη κίνηση και να μην φανώ ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται.
Σας Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #769 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 01:12:24 μμ »
Δυστυχώς δεν στηρίζομαι σε αυτό που μου λένε από την διεύθυνση μου γιατι έχουν φορτωμένο πόστο και μπορεί να τους διαφεύγει.
Ακόμα κάποιος κακοπροαίρετα θα μπορούσε να κοιτάξει το ώφελος της υπηρεσίας για να μην εξυπηρετησει.
Θα ήθελα κάτι έγκυρο όσον αφορά την άδεια για μικρό παιδί κάτω των 6 ώστε να κάνω εύστοχη κίνηση και να μην φανώ ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται.
Σας Ευχαριστώ πολύ.
Υπάρχει νόμος για την άδεια ανατροφής άνευ αποδοχών. Δείτε στη σελίδα του υπουργείου, στις άδειες μόνιμων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158516
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.