*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296758 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:13:43 μμ »
Pada,πριν πόσο καιρό υπέβαλες την αίτησή σου; αν πρόσφατα, τότε μπορεί να μην έχουν συνεδριάσει ακόμα. Αν εδώ και μήνες, θα έπρεπε να έχει βγει η απόφαση. Ρώτησες στην περιφέρεια;
όπως κι αν έχει,προσωπική πάντα άποψη, νομίζω πως χωρίς απόφαση στο χέρι δεν είμαστε καλυμμένοι να λείψουμε...Δεν ξέρω κάποιον που να τον απέλυσαν για τέτοιο λόγο,για να απαντήσω στο ερώτημά σου αλλά πιστεύω ότι μέχρι να βγει η απόφαση πρέπει να είναι κάποιος στη θέση του - εκτός αν καλυφθεί με άλλο τρόπο (πχ αναρρωτική/κανονική ή κάποια άλλη άδεια).
 Επειδή όμως τα όσα έγραψα αποτελούν προσωπική και μόνο εκτίμηση, καλό θα ήταν να απαντήσουν μέλη που κατέχουν τα της διοίκησης καλύτερα από εμένα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:11 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:14:11 μμ »
Σε ευχαριστώ!Με όλα αυτά νομίζω ότι δεν θα το αποφύγω. Είναι μακριά και πολλά τα έξοδα.Γι αυτό ζήτησα και την άδεια  για να σκεφτώ τι θα κάνω. Αν θα παραιτηθώ στο τέλος ή όχι.Γιατί αν πάω σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσω την οικογένειά μου.Δίλημμα που το έχουν όλοι φαντάζομαι.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι πολύς ο κόσμος που βρίσκεται στην ίδια θέση με εσένα.
Αν βάσει των υπολογισμών σου, παίρνοντας την α/α είσαι στην ίδια οικονομική κατάσταση που είσαι και εάν δουλέψεις στην οργανική σου, προσωπική άποψη, αξίζει να την πάρεις και όχι μόνο μια χρονιά.Η οικογένεια πάνω από όλα. Καλή τύχη σου εύχομαι! :)



Μα όταν κάποιος ζητάει άδεια ανευ αποδοχών (ΑΑΑ) ( όχι για σπουδές) σημαίνει ότι έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορεί να υπηρετήσει τη δεδομένη στιγμή. Άρα δεν μπορεί να πάει στο σχολείο του και να περιμένει πότε θα του εγκρίνει το ΑΠΥΣΔΕ την άδεια. Συνεπώς θεωρώ ότι απλά κάνεις την αίτησή σου για ΑΑΑ, δεν πας σχολείο και περιμένεις πότε θα στην εγκρίνουν. Τι θα σου κάνουν; Ξέρετε εσείς κάποια περίπτωση που έβγαλαν κάποιο αδικαιολογήτως απών και τον απέλυσαν ( ή είχε κάποια άλλη συνέπεια) για τέτοιο λόγο;

Επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση, παρακαλώ θα ήθελα την άποψή σας.
Ευχαριστώ.

Eχουν απολυθεί πολλοί για πάνω από 22 εργάσιμες συνεχόμενες ημέρες ή πάνω από 30 εργάσιμες κατά έτος αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία τους. Βάλε στο gοogle να ψάξει άμα θες περιπτώσεις. Ο νόμος είναι  ο 3528/07 άρθρο 109 παρ.2 εδαφ. στ.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:25:34 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:24:29 μμ »
κατ' αρχήν δεν αφηνουμε για τελευταια στιγμή (γιατί η ααα "βγάζει" λειτουργικό κενό και μπορεί να "βολευτεί " κάποιος συνάδελφός μας ) την άνευ αποδοχών αλλά το αντιπαρέρχομαι αυτό και προχωρώ

κατ' αρχήν δικαιούστε έναν μήνα ανά ημερολογιακό έτος να την εγκρίνει ο Διευθυντής ΔΔΕ που ανήκετε και ΟΧΙ το ΑΠΥΣΔΕ. Για διαστηματα μεγαλύτερα του μήνα, οι ααα παραπέμπονται σε Περιφέρεια.
Επομενως, για να είναι πιο απλή η διαδικασία αρχικα κάνετε άδεια ενός μόνο μήνα ( και εφόσον δεν έχετε ξαναπάρει ααα εντός του 2013) προς τον Δ/ντή Δ.Ε. που ανήκετε και ΑΦΟΥ προηγουμένως επικοινωνήσετε μαζι του για να λα΄βετε έστω την προφορική έγκρισή του.

Αν σας πει όχι, τότε βγαίνετε α.α. ( αδικαιολόγητα απόντες) και αυτο΄περιπλέκει τα πράγματα...άρα θα πρέπει κάπω ςνα δικαιολογηθεί η απουσία της αυριανής μέρας τουλάχιστον.

Πάντως, να ξέρετε πως τόσο οι Δ/ντές Δ.Ε. όσο και οι Περιφέρειες δεν υποχρεουνται να εγκρίνουν α.α.α. Ειδικά τώρα που προβλέπεται να πέσουν βροχή οι σχετικές αιτησεις θα πρέπει να σκεφτουν πρωτίστως πώς θα λειτουργήσουν τα σχολεία!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:34:45 μμ »
Συνάδελφοι
Ενδιαφέρεται ένα φιλικό πρόσωπο για άδεια άνευ αποδοχών λόγω μη απόσπασης. Δεν βγαίνει οικονομικά να πάει σε άλλη πόλη, έχει μικρά παιδιά, οπότε σκέφτεται άδεια άνευ αποδοχών. Εκεί καταλήξαμε... Ξέρει κανείς τι μπορεί να επικαλεσθεί για να την πάρει και τη διαδικασία;
Ευχαριστώ
Αν έχει παιδί έως 6 χρονών δικαιούται άδεια άνευ αποδοχών.

Kαι συγκεκριμενα:

Άρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων
με οικογενειακές υποχρεώσεις

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 του
παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη
υπηρεσιακού συμβουλίου
, όταν πρόκειται για ανατροφή
παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών...




Άρθρο 51

Αδειες χωρίς αποδοχές

2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας
χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως δύο (2) ετών,
ύστερα από αίτηση τους και γνώμη του υπηρεσιακού
συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους.


(3528/2007)

Ανεξαρτητως του αν εχει παιδι κατω των 6, οποτε και δεν απαιτειται σχετικη αποφαση των υπηρεσιακων συμβουλιων, τα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ, γενικως, δεν κωλυονται ιδιαιτερως να χορηγησουν αδειες ανευ αποδοχων για... ευνοητους λογους. Δεν ξερω βεβαια μηπως επελθει μεταστροφη λογω της οικονομικης συγκυριας αλλα και της αιμορραγιας της δημοσιας εκπαιδευσης σε συνταξιοδοτουμενο προσωπικο. Επισης, θα πρεπει η ενδιαφερομενη να καταβαλει απο την τσεπη της τις ασφαλιστικες εισφορες για το χρονο διαρκειας της αδειας ανευ αποδοχων.


Καλησπέρα, μάλλον θα πάρω άνευ αποδοχών και ήθελα να ρωτήσω το εξής για τις αφαλιστικές εισφορές: 1)αυτές είναι για σύνταξη ή για περίθαλψη; 2) για τί ποσά μιλάμε; 3) μπορώ αν θέλω να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου γι αυτό το διάστημα; Eυχαριστώ
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:11 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:38:58 μμ »
Συνάδελφοι
Ενδιαφέρεται ένα φιλικό πρόσωπο για άδεια άνευ αποδοχών λόγω μη απόσπασης. Δεν βγαίνει οικονομικά να πάει σε άλλη πόλη, έχει μικρά παιδιά, οπότε σκέφτεται άδεια άνευ αποδοχών. Εκεί καταλήξαμε... Ξέρει κανείς τι μπορεί να επικαλεσθεί για να την πάρει και τη διαδικασία;
Ευχαριστώ
Αν έχει παιδί έως 6 χρονών δικαιούται άδεια άνευ αποδοχών.

Kαι συγκεκριμενα:

Άρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων
με οικογενειακές υποχρεώσεις

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 του
παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη
υπηρεσιακού συμβουλίου
, όταν πρόκειται για ανατροφή
παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών...




Άρθρο 51

Αδειες χωρίς αποδοχές

2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας
χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως δύο (2) ετών,
ύστερα από αίτηση τους και γνώμη του υπηρεσιακού
συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους.


(3528/2007)

Ανεξαρτητως του αν εχει παιδι κατω των 6, οποτε και δεν απαιτειται σχετικη αποφαση των υπηρεσιακων συμβουλιων, τα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ, γενικως, δεν κωλυονται ιδιαιτερως να χορηγησουν αδειες ανευ αποδοχων για... ευνοητους λογους. Δεν ξερω βεβαια μηπως επελθει μεταστροφη λογω της οικονομικης συγκυριας αλλα και της αιμορραγιας της δημοσιας εκπαιδευσης σε συνταξιοδοτουμενο προσωπικο. Επισης, θα πρεπει η ενδιαφερομενη να καταβαλει απο την τσεπη της τις ασφαλιστικες εισφορες για το χρονο διαρκειας της αδειας ανευ αποδοχων.


Καλησπέρα, μάλλον θα πάρω άνευ αποδοχών και ήθελα να ρωτήσω το εξής για τις αφαλιστικές εισφορές: 1)αυτές είναι για σύνταξη ή για περίθαλψη; 2) για τί ποσά μιλάμε; 3) μπορώ αν θέλω να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου γι αυτό το διάστημα; Eυχαριστώ

Το χρονικό διάστημα α/α δεν είναι συντάξιμο. Μου έχουν πει ότι αν θέλεις μπορείς να το εξαγοράσεις κάποια στιγμή, αλλά δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω πιο συγκεκριμένα. Αν θέλεις να έχεις περίθαλψη κατά τη διάρκεια της α/α πρέπει να καταβάλλεις απ την τσέπη σου κάποιο ποσό ανά μήνα, δεν ξέρω πόσο καθώς δεν το επιδίωξα, αλλά δε νομίζω να είναι πάνω από 40 ευρώ/μήνα (με επιφύλαξη). Για το 3 δεν έχω ιδέα, πρέπει να ρωτήσεις στη διεύθυνση που ανήκεις. Ελπίζω να βοήθησα, έστω λίγο... :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:15:46 μμ »
Marvac, αν πάρεις άδεια άνευ αποδοχών, αναφορικά με την περίθαλψή σου στον οπαδ έχεις τις παρακάτω επιλογές:

1) επιλέγεις να μην έχεις καθόλου περίθαλψη, δεν πληρώνεις εισφορές από την τσέπη σου και οφείλεις να καταθέσεις τα βιβλιάριά σου στον οπαδ.

2) επιλέγεις να έχεις περίθαλψη και πληρώνεις από την τσέπη σου τις εισφορές στον οπαδ. προσοχή: σύμφωνα με έγγραφο του οπαδ (αν θυμάμαι καλά βρίσκεται και στη σελίδα του), πρέπει να πληρώσεις τις εισφορές τόσο του εργαζομένου όσο και του εργοδότη. αν δεις μια βεβαίωση αποδοχών του τελευταίου μήνα μισθοδοσίας θα δεις τα ποσά αυτά - η εισφορά του εργοδότη είναι ποσοστό 5,10% στις ακαθάριστες αποδοχές σου και η εισφορά του εργαζομένου είναι ποσοστό 2,55% στις ακαθάριστες αποδοχές σου. πρέπει να πληρωθούν και τα δύο για να ισχύει η ασφάλισή σου.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:25:59 μμ »
Marvac, αν πάρεις άδεια άνευ αποδοχών, αναφορικά με την περίθαλψή σου στον οπαδ έχεις τις παρακάτω επιλογές:

1) επιλέγεις να μην έχεις καθόλου περίθαλψη, δεν πληρώνεις εισφορές από την τσέπη σου και οφείλεις να καταθέσεις τα βιβλιάριά σου στον οπαδ.2) επιλέγεις να έχεις περίθαλψη και πληρώνεις από την τσέπη σου τις εισφορές στον οπαδ. προσοχή: σύμφωνα με έγγραφο του οπαδ (αν θυμάμαι καλά βρίσκεται και στη σελίδα του), πρέπει να πληρώσεις τις εισφορές τόσο του εργαζομένου όσο και του εργοδότη. αν δεις μια βεβαίωση αποδοχών του τελευταίου μήνα μισθοδοσίας θα δεις τα ποσά αυτά - η εισφορά του εργοδότη είναι ποσοστό 5,10% στις ακαθάριστες αποδοχές σου και η εισφορά του εργαζομένου είναι ποσοστό 2,55% στις ακαθάριστες αποδοχές σου. πρέπει να πληρωθούν και τα δύο για να ισχύει η ασφάλισή σου.

ισχύει σίγουρα το 1; ήμουν σε άνευ αποδοχών ένα χρόνο, δεν πλήρωσα τίποτα, δε με ενημέρωσε κανείς ότι πρέπει να επιστρέψω τα βιβλιάρια, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καθόλου και αυτό μπορεί να αποδειχτεί! Πρέπει να κάνω κάτι σχετικά με το θέμα ή όχι; υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν αναδρομικά τις εισφορές;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:32:14 μμ »
Όσα ανέφερε η Αγκάθα είναι σωστά για την άδεια άνευ αποδοχών και την ασφαλιστική κάλυψη υγείας. 2,55% +5,10% (οι εισφορές του εργοδότη). Αυτό σημαίνει οτι για Ε 0 = 90 ευρώ/ μήνα περίπου. Οπότε αν η/ο σύζυγος έχει ασφάλιση και μπορεί να σε καλύψει προτίμησε το. Έτσι κι αλλιώς πλέον το βιβλιάριο υγείας προσφέρει ελάχιστα. Από όσο ξέρω το βιβλιάριο επιστρέφεται στον προϊστάμενο και όχι στο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Για συνταξιοδοτικούς λόγους μπορείτε να αναγνωρίσετε σε κάθε χρόνο άδειας άνευ αποδοχών ένα μήνα εάν το επιθυμείτε και η κράτηση γίνεται τον πρώτο μήνα μισθοδοσίας μετά την επιστροφή σας από την άδεια. Μάλιστα σε κάποιες κατηγορίες αδειών άνευ αποδοχών, αυτό είναι υποχρεωτικό (δεν θυμάμαι τώρα από έξω ποιες είναι αυτές και ούτε έχω διάθεση για ψάξιμο).

Τέλος μια γενική επισήμανση. Οποτεδήποτε σκοπεύετε να πράξετε κάποια  μεταβολή της υπηρεσιακής σας κατάστασης που θα επηρεάσει τη μισθοδοσία σας (άδεια άνευ αποδοχών, παραίτηση, συνταξιοδότηση) θα τη δηλώνετε τουλάχιστον 1 μήνα νωρίτερα στη μισθοδοσία σας. Συνήθως μέχρι τις 10 του μηνός έχει σταλεί στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών η μισθοδοσία του επόμενου μήνα, επειδή προπληρωνόμαστε. Αν κάποιος δηλαδή θέλει να βγει από τις 15 Σεπτεμβρίου σε άδεια άνευ αποδοχών καλό θα ήταν να ενημερώσει μέχρι τις 10 Αυγούστου. Αν μάλιστα ενημερώσει κατά τις 15 Σεπτεμβρίου τη μισθοδοσία του, τότε πιθανά θα πληρωθεί και τον Οκτώβρη κανονικά και μετά θα πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα για 1,5 μήνα μαζί με τον φόρο και την εισφορά αλληλεγγύης.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:43:14 μμ »
Ευχαριστώ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:10:42 μμ »
κατ' αρχήν δεν αφηνουμε για τελευταια στιγμή (γιατί η ααα "βγάζει" λειτουργικό κενό και μπορεί να "βολευτεί " κάποιος συνάδελφός μας ) την άνευ αποδοχών αλλά το αντιπαρέρχομαι αυτό και προχωρώ
............................................................
Πολύ σωστή παρατήρηση!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:25:33 πμ »
Βρήκα και το σχετικό έγγραφο που σας προανέφερα:

http://www.opad.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%9F%CE%A0%CE%91%CE%94/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%85%20%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BD%20-%20%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1%20%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CF%88%CE%B7%CF%82%2025-02-2013.pdf

O perastikos_kav έθιξε και μια άλλη σημαντική λεπτομέρεια. Όσοι μισθοί προπληρωθούν αλλά πρέπει να επιστραφούν γιατί εγκρίθηκε άδεια άνευ αποδοχών επιστρέφονται μαζί με το φόρο και την αλληλεγγύη, που σημαίνει κάποια χρήματα παραπάνω από αυτά που μπήκαν καθαρά στην τσέπη σας.

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:55:25 πμ »
Όσα ανέφερε η Αγκάθα είναι σωστά για την άδεια άνευ αποδοχών και την ασφαλιστική κάλυψη υγείας. 2,55% +5,10% (οι εισφορές του εργοδότη). Αυτό σημαίνει οτι για Ε 0 = 90 ευρώ/ μήνα περίπου. Οπότε αν η/ο σύζυγος έχει ασφάλιση και μπορεί να σε καλύψει προτίμησε το. Έτσι κι αλλιώς πλέον το βιβλιάριο υγείας προσφέρει ελάχιστα. Από όσο ξέρω το βιβλιάριο επιστρέφεται στον προϊστάμενο και όχι στο ταμείο (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Για συνταξιοδοτικούς λόγους μπορείτε να αναγνωρίσετε σε κάθε χρόνο άδειας άνευ αποδοχών ένα μήνα εάν το επιθυμείτε και η κράτηση γίνεται τον πρώτο μήνα μισθοδοσίας μετά την επιστροφή σας από την άδεια. Μάλιστα σε κάποιες κατηγορίες αδειών άνευ αποδοχών, αυτό είναι υποχρεωτικό (δεν θυμάμαι τώρα από έξω ποιες είναι αυτές και ούτε έχω διάθεση για ψάξιμο).

Τέλος μια γενική επισήμανση. Οποτεδήποτε σκοπεύετε να πράξετε κάποια  μεταβολή της υπηρεσιακής σας κατάστασης που θα επηρεάσει τη μισθοδοσία σας (άδεια άνευ αποδοχών, παραίτηση, συνταξιοδότηση) θα τη δηλώνετε τουλάχιστον 1 μήνα νωρίτερα στη μισθοδοσία σας. Συνήθως μέχρι τις 10 του μηνός έχει σταλεί στην Ενιαία Αρχή Πληρωμών η μισθοδοσία του επόμενου μήνα, επειδή προπληρωνόμαστε. Αν κάποιος δηλαδή θέλει να βγει από τις 15 Σεπτεμβρίου σε άδεια άνευ αποδοχών καλό θα ήταν να ενημερώσει μέχρι τις 10 Αυγούστου. Αν μάλιστα ενημερώσει κατά τις 15 Σεπτεμβρίου τη μισθοδοσία του, τότε πιθανά θα πληρωθεί και τον Οκτώβρη κανονικά και μετά θα πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα για 1,5 μήνα μαζί με τον φόρο και την εισφορά αλληλεγγύης.

Προς το παρόν τρόμαξα..νόμισα ότι καταβάλλεται το σύνολο των εισφορών (500-600 ευρώ)!!!!! Αλλά αν ισχύει το ποσοστό αυτό, τότε όντως, Ε1 περίπου 94 ευρώ.
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:05:05 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά! Με βοηθάτε πολύ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:31:16 μμ »
Σχετικά με τις εισφορές για υγιειονομική περίθαλψη:

1. Αν δεν κάνεις διακοπή ασφάλισης και δεν επιστρέψεις το βιβλιάριο, οι εισφορές ισχύουν και τις πληρώνεις αναδρομικά άσχετα αν δεν κάνεις χρήση βιβλιαρίου.
2. Σε κάποια φάση μου τόνισαν ότι αν δεν πληρώσεις τις εισφορές μπλοκάρεται το βιβλιάριο, αν πας π.χ. να γράψεις φάρμακα.
3. Δεν νομίζω ότι είναι 94 ευρώ/μήνα. Η λογίστρια του ΟΠΑΔ μου έβγαλε ένα πολύ μεγαλύτερο ποσό. Ίσως 1200 το 12μηνο!
Αυτά για πέρισυ. Τώρα δεν ξέρω τι θα ισχύσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.