*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1120 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:18:53 μμ »
Ευχαριστώ Lasid  για την απάντηση! Είσαι παντα διαφωτιστικός!
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ευνοηθώ μόνο ένα χρόνο από το παλιο μου ταμείο ανεργίας, αν δεν έχω προϋποθέσεις για νέο και όχι αθροιστικά όλα τα χρόνια που δικαιούμουν ταμείο αφαιρώντας τους μήνες που έπαιρνα.
Ακριβώς. Εγώ δε θα το έλεγα εύνοια. Πρόκειται για μέριμνα του νομοθέτη, ώστε εκείνος που είναι άνεργος αλλά δε μπορεί να βγάλει νέο ταμείο να μπορεί να παίρνει εκείνο που του απέμεινε από την προηγούμενη επιδότηση, εφόσον δεν το είχε χρησιμοποιήσει όλο. Μόνο για την προηγούμενη επιδότηση ισχύει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1121 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:24:04 μμ »
Ναι, σωστά, μέριμνα είναι.
Σ΄ευχαριστώ και πάλι!
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1122 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:52:51 μμ »
Ευχαριστώ Lasid  για την απάντηση! Είσαι παντα διαφωτιστικός!
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ευνοηθώ μόνο ένα χρόνο από το παλιο μου ταμείο ανεργίας, αν δεν έχω προϋποθέσεις για νέο και όχι αθροιστικά όλα τα χρόνια που δικαιούμουν ταμείο αφαιρώντας τους μήνες που έπαιρνα.
Ακριβώς. Εγώ δε θα το έλεγα εύνοια. Πρόκειται για μέριμνα του νομοθέτη, ώστε εκείνος που είναι άνεργος αλλά δε μπορεί να βγάλει νέο ταμείο να μπορεί να παίρνει εκείνο που του απέμεινε από την προηγούμενη επιδότηση, εφόσον δεν το είχε χρησιμοποιήσει όλο. Μόνο για την προηγούμενη επιδότηση ισχύει αυτό!

και πώς αποδεικνύεται οτι διακόπηκε το ταμείο και απέμειναν μήνες για να πάρουμε;
το ελέγχει μέσω δικού του συστήματος ο ΟΑΕΔ και το κάνει αυτόματα;ή πρέπει να έχουμε εμείς τα πεσινά χαρτιά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1123 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:57:18 μμ »
Ευχαριστώ Lasid  για την απάντηση! Είσαι παντα διαφωτιστικός!
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ευνοηθώ μόνο ένα χρόνο από το παλιο μου ταμείο ανεργίας, αν δεν έχω προϋποθέσεις για νέο και όχι αθροιστικά όλα τα χρόνια που δικαιούμουν ταμείο αφαιρώντας τους μήνες που έπαιρνα.
Ακριβώς. Εγώ δε θα το έλεγα εύνοια. Πρόκειται για μέριμνα του νομοθέτη, ώστε εκείνος που είναι άνεργος αλλά δε μπορεί να βγάλει νέο ταμείο να μπορεί να παίρνει εκείνο που του απέμεινε από την προηγούμενη επιδότηση, εφόσον δεν το είχε χρησιμοποιήσει όλο. Μόνο για την προηγούμενη επιδότηση ισχύει αυτό!
και πώς αποδεικνύεται οτι διακόπηκε το ταμείο και απέμειναν μήνες για να πάρουμε;
το ελέγχει μέσω δικού του συστήματος ο ΟΑΕΔ και το κάνει αυτόματα;ή πρέπει να έχουμε εμείς τα πεσινά χαρτιά;
Δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Ούτε κάνεις αίτηση για να πάρεις τη συνέχιση από το περσινό επίδομα.
Απλά όταν βλέπει ο ΟΑΕΔ ότι δεν μπορείς να πάρεις νέα επιδότηση ανεργίας, σου δίνει αυτόματα όσους μήνες και μέρες επιδότησης σου είχαν περισσέψει από την προηγούμενη επιδότηση. Απλά πράγματα...χωρίς κόπο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1124 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 08:02:17 μμ »
Ευχαριστώ Lasid  για την απάντηση! Είσαι παντα διαφωτιστικός!
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ευνοηθώ μόνο ένα χρόνο από το παλιο μου ταμείο ανεργίας, αν δεν έχω προϋποθέσεις για νέο και όχι αθροιστικά όλα τα χρόνια που δικαιούμουν ταμείο αφαιρώντας τους μήνες που έπαιρνα.
Ακριβώς. Εγώ δε θα το έλεγα εύνοια. Πρόκειται για μέριμνα του νομοθέτη, ώστε εκείνος που είναι άνεργος αλλά δε μπορεί να βγάλει νέο ταμείο να μπορεί να παίρνει εκείνο που του απέμεινε από την προηγούμενη επιδότηση, εφόσον δεν το είχε χρησιμοποιήσει όλο. Μόνο για την προηγούμενη επιδότηση ισχύει αυτό!
και πώς αποδεικνύεται οτι διακόπηκε το ταμείο και απέμειναν μήνες για να πάρουμε;
το ελέγχει μέσω δικού του συστήματος ο ΟΑΕΔ και το κάνει αυτόματα;ή πρέπει να έχουμε εμείς τα πεσινά χαρτιά;
Δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Ούτε κάνεις αίτηση για να πάρεις τη συνέχιση από το περσινό επίδομα.
Απλά όταν βλέπει ο ΟΑΕΔ ότι δεν μπορείς να πάρεις νέα επιδότηση ανεργίας, σου δίνει αυτόματα όσους μήνες και μέρες επιδότησης σου είχαν περισσέψει από την προηγούμενη επιδότηση. Απλά πράγματα...χωρίς κόπο!!!

τέλεια!χιχι!
ευχαριστώ πολύ....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1125 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 08:08:33 μμ »
Δε χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Ούτε κάνεις αίτηση για να πάρεις τη συνέχιση από το περσινό επίδομα.
Απλά όταν βλέπει ο ΟΑΕΔ ότι δεν μπορείς να πάρεις νέα επιδότηση ανεργίας, σου δίνει αυτόματα όσους μήνες και μέρες επιδότησης σου είχαν περισσέψει από την προηγούμενη επιδότηση. Απλά πράγματα...χωρίς κόπο!!!
τέλεια!χιχι!
ευχαριστώ πολύ....
Παρακαλώ mitsy! ;)

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1126 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 08:30:41 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση στους πάντα διαφωτιστικούς "θαμώνες" αυτού του thread!!
Απολύθηκα κι εγώ τον Ιούνιο μετά από αναπλήρωση πλήρους ωραρίου. Πήρα ταμείο μέχρι και τον Δεκέμβρη. Όταν πήγα να πληρωθώ την τελευταία δόση, μου είπαν να πάω κατα τις 9 Ιανουαρίου μήπως δικαιούμαι και κάτι ακόμη. Τί μπορεί να είναι αυτό? (Να σημειώσω οτι φέτος δεν με έχουν καλέσει για αναπλήρωση)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1127 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 08:42:57 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση στους πάντα διαφωτιστικούς "θαμώνες" αυτού του thread!!
Απολύθηκα κι εγώ τον Ιούνιο μετά από αναπλήρωση πλήρους ωραρίου. Πήρα ταμείο μέχρι και τον Δεκέμβρη. Όταν πήγα να πληρωθώ την τελευταία δόση, μου είπαν να πάω κατα τις 9 Ιανουαρίου μήπως δικαιούμαι και κάτι ακόμη. Τί μπορεί να είναι αυτό? (Να σημειώσω οτι φέτος δεν με έχουν καλέσει για αναπλήρωση)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Είναι το βοήθημα που δίνεται όταν κάποιος εξακολουθεί να μένει άνεργος ένα μήνα μετά τη λήξη της επιδότησης ανεργίας. Το βοήθημα είναι εφάπαξ 239,98 €. Πληροφορίες εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_1082.pg

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1128 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 09:27:28 μμ »
Ελπίζω να μου το δώσουν γιατί με προβλημάτισε αυτό το "μήπως δικαιούσαι κάτι ακόμα"!!
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1129 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 09:31:03 μμ »
Ελπίζω να μου το δώσουν γιατί με προβλημάτισε αυτό το "μήπως δικαιούσαι κάτι ακόμα"!!
Ευχαριστώ πολύ.
Αν έχεις τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που αναφέρει ο ΟΑΕΔ στο αρχείο που σου παρέθεσα και κάνεις ανανέωση της κάρτας ανεργίας εμπρόθεσμα, θα το πάρεις οπωσδήποτε.
Παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1130 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 08:00:07 μμ »
Πλέον το επίδομα θα θέλει 80 ένσημα αλλά 36 μήνες. Κοινώς οι αναπληρωτές το καλοκαίρι δεν θα παίρνουν μία
Tι ακριβως εννοεις; υπαρχει κατι επισημο; τι ειναι αυτο με τους 36 μηνες;
Είχε συζητήθει το θέμα το καλοκαίρι όταν βγήκε στη δημοσιότητα το μεσοπρόθεσμο. Δείτε το εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=174.1820

Επειδή τότε δεν υπήρχε πλήρης κατανόηση των προϋποθέσεων, να τονίζω ότι οι νέες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται επιπλέον των προϋποθεσεων που όλοι γνωρίζουμε και εφαρμόζονται χρόνια τώρα.
Θα ισχύσει αυτό με τους 36 μήνες πιθανότατα. Κοινώς ένας αναπληρωτής μετά από 4 χρόνια θα λαμβάνει επίδομα. Τα 80 μεροκάματα είναι μεν λιγότερα, αλλά έτσι που είναι η απασχόληση όυτε σε 5 μήνες δεν θα τα συμπληρώνεις.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1131 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 09:59:04 μμ »
Πλέον το επίδομα θα θέλει 80 ένσημα αλλά 36 μήνες. Κοινώς οι αναπληρωτές το καλοκαίρι δεν θα παίρνουν μία
Είχε συζητήθει το θέμα το καλοκαίρι όταν βγήκε στη δημοσιότητα το μεσοπρόθεσμο. Δείτε το εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=174.1820

Επειδή τότε δεν υπήρχε πλήρης κατανόηση των προϋποθέσεων, να τονίσω ότι οι νέες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται επιπλέον των προϋποθεσεων που όλοι γνωρίζουμε και εφαρμόζονται χρόνια τώρα.
Θα ισχύσει αυτό με τους 36 μήνες πιθανότατα. Κοινώς ένας αναπληρωτής μετά από 4 χρόνια θα λαμβάνει επίδομα. Τα 80 μεροκάματα είναι μεν λιγότερα, αλλά έτσι που είναι η απασχόληση όυτε σε 5 μήνες δεν θα τα συμπληρώνεις.
Αυτό με τους 36 μήνες θα ισχύσει, ενώ θα πρέπει να ισχύει επιπλέον και αυτό που ξέραμε τόσο καιρό. Δηλαδή, για να επιδοτηθείς πρώτη φορά θα πρέπει να έχεις στα 2 τελευταία χρόνια 200 ένσημα, αλλά σε κανένα από αυτά να μην είναι κάτω από 80 τα ένσημά σου ΚΑΙ επιπλέον να έχεις στα τελευταία 3 χρόνια τουλάχιστον 80 ένσημα σε κάθε μήνα.

Επομένως, χρειάζεσαι 200 ένσημα στην πρώτη διετία και άλλα 80 τον τελευταίο χρόνο, σύνολο 280 για να βγεις στο ταμείο ανεργίας πρώτη φορά. Αν έχεις αυτές τις προϋποθέσεις μετά από 36 μήνες θα τα καταφέρνεις.

Για εκείνους που έχουν ήδη πάρει έστω και μια φορά ταμείο ανεργίας δε δυσκολεύουν ιδιαίτερα οι προϋποθέσεις!

Αποσυνδεδεμένος xadia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1132 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 10:52:40 μμ »
Kalispera ke kali xronia!Ime nea sto forym ke exo mia erotisi an bori kapios na me voitisi ta ime poli evxaristimeni.Epedi perisi den ixa ensima tora den ta boro na teoriso to vivliario igias ,ta boro na grafto sto tamio etsi  xoris teorimeno to vivliario igias,e an oxi ti boro na kano?Exo ksanapari tamio den ta moy ine gia proti fora(dylevo se tyristika magazia epoxiaka).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1133 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 12:35:52 πμ »
Καλωσήρθες στο φόρουμ και Καλή Χρονιά. Να σου πω αρχικά ότι ένας από τους κανόνες του φόρουμ είναι να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες. Μπορείς να μετατρέψεις το μήνυμά σου σε ελληνικά με την τροποποίηση.

Για να πάρεις ταμείο ανεργίας δε χρειάζεται θεωρημένο βιβλιάριο.
Όπως λέει στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ:  http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε ένα υποκατάστημα του ΟΑΕΔ, για να εκθέσεις αναλυτικά το ζήτημά σου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.