*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 02:57:18 μμ »
γιατί ζητάς το υποχρεωτικό 8-2 ;;;  ??? Έτσι; για να "μάθουν" αυτοί οι (#*$&(*@#&@  που γκρινιάζουν και να τσατιστούν περισσότερο;; Σε τι ακριβώς θα βοηθήσει στην λειτουργία του σχολείου αυτό που προτείνεις;
Καμία σχέση με αυτό που λες. Και τα περί τσαντίλας και ξέσπασμά μου στην τσικνοπέμπτη είναι καθαρά δικές σου ερμηνείες που τα έχεις βγάλει από το μυαλό σου. Ίσα ίσα εγώ γελάω με τα χάλια και την κατάντια τους.
Γιατί να τσαντίζομαι? Θα μπορούσα και εγώ εξάλλου να εφαρμόσω την πολιτική τους. Στο χέρι μου είναι. Να έλεγα ά έτσι είστε? Θα δείτε και εγώ. Μόνο τις ώρες διδασκαλίας μου και τέλος!

Θα ήμουν πολύ αφελής εξάλλου αν έλεγα "ρε γαμώτο εγώ κάθομαι 8-2 και σκίζομαι, ενώ αυτοί την κοπανάνε." Και να με τσαντίζει αυτό! Τότε γιατί να κάθομαι αν με τσαντίζει? Μαζόχας είμαι?

Ακουσε με λοιπον hapiness. Κάθομαι 8-2 επειδή το γουστάρω και επειδή έτσι νιώθω ότι είναι το σωστό. Και δεν με τσαντίζει κανένας που δεν κάθεται και έχει άλλες αντιλήψεις. Εγώ με τον εαυτό μου θέλω να νιώθω ότι κάνω το σωστό.

Οργάνωσα την ψηφοφορία απλά και μόνο για να δω πως σκέφτονται και άλλοι συνάδελφοι και μέχρις στιγμής βλέπω ότι δεν είμαι μόνος.

(Και όσον αφορά την τσικνοπέμπτη μην το συζητάμε άλλο εδώ γιατί κουράζουμε. Είμαστε εκτός θέματος. Να συζητηθεί κάπου αλλού!)

Λοιπόν σε τι θα βοηθούσε το 8-2;
1. Θα μοιραζόταν οι δουλειές του σχολείου και το σχολείο θα λειτουργούσε με μεγαλύτερη οργάνωση. Όχι όπως τώρα που το βάρος των εργασιών πεφτει συνήθως στους ψαρομένους νεοδιόριστους για να κάθονται οι υπόλοιποι που δεν δέχονται να κάτσουν στο σχολείο δευτερόλεπτο μετά τις ώρες διδασκαλίας τους.

2. Θα μπορούσαν να εχουν οριστεί 2 καθηγητές υπέυθυνοι ενός τμήματος ώστε όταν έρχονται οι γονείς να δικαιολογήσουν απουσίες και απουσιάζει ο ένας να βρίσκουν τον άλλον.

3. Οι εφημερίες θα μπορούσαν να απλωθούν σε περισσότερους συναδέλφους ή και να ενισχυθούν πχ 2 άτομα στην αυλή για την καλύτερη λειτουργία του σχολείου. Όχι όπως τώρα που αναγκαζόμαστε κάποιοι να κάνουν και 2 εφημερίες γιατί οι υπόλοιποι δεν κάθονται δευτερόλεπτο μετά τις ώρες διδασκαλίας τους.

4. Την μισθοδοσία που έχει την απίστευτη δουλειά θα μπορούσαν να την μοιραστούν περισσότεροι συνάδελφοι και να μοιράσουν τις επιμέρους εργασίες. Όχι όπως τώρα που την έχει αναλάβει ένας γιατί οι υπόλοιποι δεν κάθονται δευτερόλεπτο μετά τις ώρες διδασκαλίας τους.

5. Οι γονείς θα ήξεραν ότι όποτε έρθουν στο σχολείο στο διάστημα 8-2 θα βρουν τον καθηγητή του παιδιού τους να συζητήσουν. Όχι όπως τώρα που δεν τους βρίσκουν ποτέ.

6. Το πρόγραμμα στον ΕΠΑΦΟ (αυτό και αν έχει την απίστευτη δουλειά) θα μπορούσε να γίνει από περισσότερους συναδέλφους που γνωρίζουν από υπολογιστή. Όχι όπως τώρα που τα έχει φορτωθεί όλα ο πληροφορικός. Χαλάει το fax τρέχει ο πληροφορικός. Ξεμείναμε από μελάνια, τρέχει ο πληροφορικός.
Μια φιλόλογος στο σχολείο είπε ότι δεν ξέρει ούτε από που ανοίγει ο υπολογιστής επίτηδες για να μην της φορτώσουν κάποια δουλειά στον ΗΥ. Μια μέρα η διευθύντρια την έπιασε να γράφει με τυφλό σύστημα και να κάνει chat στο facebook!! ταυτόχρονα έφτιαχνε παρουσιάσεις σε powerpoint!!

και άλλα πολλά.

Ειλικρινά χαίρομαι που δεν έχω αφήσει να με πάρει η κατρακύλα του απαξιωτικού συστήματος και να γίνω μίζερος και να κλαίω την μοίρα μου που έγινα καθηγητής σε αυτήν την χώρα.
Το πιο εύκολο πράγμα είναι να πει κανείς, α δεν μου έχουν internet, δεν μου έχουν γραφείο, δεν μου έχουν βιβλιοθήκη, δεν έχω καλοριφέρ, δεν υπάρχουν τουαλλέτες, δεν μου έχουν υπολογιστή και άλλους 100 λόγους, και άρα θα δουλέψω μόνο τις ώρες διδασκαλίας μου και δρόμο μετά και να αποδεχτείς την κατάσταση.
Το δύσκολο είναι να προσπαθήσεις εσύ να κάνεις κάτι για αυτό...

Όσον αφορά τις επιλογές στην ψηφοφορία εντάξει υπάρχουν και άλλες 500 εναλλακτικές.
Το σκεπτικό μου επαναλαμβάνω ήταν να βάλω: α) τι λέει ο νόμος   και β & γ) τι συμβαίνει στην πραγματικότητα στα σχολεία.
Δεν ήθελα να βάλω επιλογές με υποθέσεις (αν το σχολείο μου παρείχε αυτό και αυτό τότε θα καθόμουν κλπ κλπ). Ήθελα να προκύψουν συμπεράσματα από το πως έχει η κατάσταση σήμερα στα σχολεία και όχι από ένα φανταστικό super σχολείο.
Ο καθένας εξάλλου μπορεί να έχει τους δικούς του λόγους για το πότε και με ποιές συνθήκες θα καθόταν 8-2 και λογικό είναι και για αυτό εξάλλου συζητάμε εδώ. Άλλος μπορεί να ισχυριστεί το οικονομικό, άλλος τις υποδομές, κλπ κλπ.

Βρε killbill, πάλι και αυτά που λες εδώ εμπίπτουν στην ικανότητα του διευθυντή. Γιατί υπάρχουν σχολεία όπου δεν γίνονται αυτά; Γιατί ο διευθυντής είναι ικανός και μπορεί να μοιράσει δουλειές δίκαια. Γιατί, ακόμα και αν κάποιος (λέει ότι) δεν ξέρει από υπολογιστές, αν υπάρχουν δουλειές στο σχολείο (και αν ο διευθυντής θέλει να αναθέσει δουλειές) πάντα υπάρχει κάτι να κάνει.
Αν σε ένα σχολείο ο διευθυντής δεν είναι συγκεντρωτικός, δεν είναι αυταρχικός, αλλά μοιράζει ευθύνες και συμπεριφέρεται δίκαια προς όλους, τότε κανένας δεν έχει παρπαπονο και το σχολείο λειτουργεί σωστά.
Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν τετοια σχολεία, γιατί άμεσα εδώ μπορώ εγώ (η νηπιαγωγός) να σου αναφέρω και δημοτικά και γυμνάσια και λύκεια, όπου δεν υπάρχουν ούτε παράπονα για το πρόγραμμα, ούτε όλες οι δουλειές φορτώνονται σε έναν, ούτε οι παλιοί έχουν διαφορετική αντιμετώπιση από ότι οι νεότεροι. Και φυσικά αυτό δεν συμβαίνει γιατί ΄το σχολείο είναι τέλειο ή γιατί το πρόγραμμα είναι τέλειο, αλλά γιατί οδιευθυντής δεν επιτρέπει να είναι αλλιώς τα πράγματα.
Επίσης, υπάρχουν και σχολεία, ΕΠΑΛ, τα οποία πηγαίνουν 5ήμερες, κάνουν γλέντια στο σχολείο κλπ και όμως δεν υπάρχει ούτε ένας που να τον "κουβαλάνε" γιατί πολύ απλά ο διευθυντής "κρατά γερά τα λουριά" του σχολείου και δεν επιτρέπει να ξεφύγουν τα πράγματα. Δεν χρειάζεται αυστηρότητα. Σωστός τρόπος χρειάζεται....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:46 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 03:57:48 μμ »
killbill ,προσωπικά σε συγχαίρω για τις απόψεις σου.
Μόνο που αποτελείς την εξαίρεση στον κανόνα.
Έχεις δίκιο σε όσα γράφεις.
Ποιος να σε ακούσει όμως μέσα στο γενικότερο κλίμα του ωχαδερφισμού?

Τα συνθήματα τύπου:"Αν δεν καώ εγώ,αν δεν καείς εσύ......"τα θυμόμαστε μέχρι τη μέρα της ορκωμοσίας μας.Μετά επέρχεται λήθη.

Τί καλά να σκέφτονταν όλοι οι καθηγητές έτσι.
Διαβάζοντάς σε πάντως,δεν ξέρω αλλά,πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:07:45 μμ »
[
Μια φιλόλογος στο σχολείο είπε ότι δεν ξέρει ούτε από που ανοίγει ο υπολογιστής επίτηδες για να μην της φορτώσουν κάποια δουλειά στον ΗΥ. !!

και άλλα πολλά.


Έχω και γω να καταγγείλω παρόμοιο περιστατικό.
Τί να πει κανείς.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:31:36 μμ »
Ίσως θα ήταν καλή ίδεα να θεωρείται προαπαιτούμενο για τους νέους διορισμούς πιστοποιητικό γνώσης και χρήσης Η/Υ (τύπου ECDL ή παρόμοια που δίνουν πλέον πολλά τμήματα στους πτυχιούχους τους), ενώ οι ήδη διορισμένοι να περνάνε από υποχρεωτικά σεμινάρια επιμόρφωσης.
Θα πω στο Μάρκο να το προτείνει στην Άννα όταν την ξαναπάρει τηλ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:34:42 μμ »
Νομίζω ότι η συζήτηση πρέπει να τεθεί από τη βασική αρχή "Να Λόλα, να ένα μήλο".
Πρέπει να τηρούμε τους κανόνες του σχολείου; ναι ή όχι; Εδώ η απάντηση δεν μπορεί να είναι ναι μεν αλλά.... ή ναι ή όχι.
Ο Killbill υποστήριξε νομίζω πολύ νηφάλια τις απόψεις του και αναγνώρισε ότι τα σχολεία χρειάζονται υλικοτεχνική υποδομή, για να λειτουργήσουν καλύτερα αφενός, αφετέρου δεν πρέπει να αποποιούμαστε και οι υπόλοιποι τις ευθύνες μας. Όταν ακούγονται όμως απόψεις του στυλ "το σχολείο δεν είναι στρατός", τότε τι συζήτηση να γίνει. Δε μάθαμε να πειθαρχούμε στη ζωή μας, πώς να πειθαρχήσουμε στη δουλειά μας; Και δυστυχώς αυτό το ξέρουν οι μαθητές, αλλιώς δε θα πήγαιναν να πιάσουν το Διευθυντή για να μη γίνει μάθημα την Τσικνοπέμπτη (ως παράδειγμα το αναφέρω). Ξέρουν ότι και εμείς βαριόμαστε και δικαιολογημένα βαριούνται και εκείνοι. Σκεφτήκαμε ποτέ όμως τι είδους πρότυπα συμπεριφοράς περνάμε στα παιδιά με αυτό τον τρόπο. Κατά τα άλλα λέμε ότι όλα είναι θέμα παιδείας. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα... από μας εξαρτάται στο μεγαλύτερο βαθμό.
Ευτυχώς και στο φόρουμ και στη ζωή μου, έχω δει συναδέλφους που πραγματικά αγαπάνε αυτό που κάνουν και δε μιζεριάζουν για το επάγγελμα που διάλεξαν. Και θέλω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία είναι έτσι.
Killbill, συμφωνώ με τις απόψεις σου απόλυτα και μακάρι η πραγματικότητα της ελληνικής δημόσιας εκπαίδευσης που του χρόνου θα τη γνωρίσω εκ των έσω, να μη με απογοητεύσει.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:43:34 μμ »
Ίσως θα ήταν καλή ίδεα να θεωρείται προαπαιτούμενο για τους νέους διορισμούς πιστοποιητικό γνώσης και χρήσης Η/Υ (τύπου ECDL ή παρόμοια που δίνουν πλέον πολλά τμήματα στους πτυχιούχους τους), ενώ οι ήδη διορισμένοι να περνάνε από υποχρεωτικά σεμινάρια επιμόρφωσης.
Θα πω στο Μάρκο να το προτείνει στην Άννα όταν την ξαναπάρει τηλ.

 Οι ηδη διορισμενοι να κατσουν και αυτοι  στα θρανια και να παρουν το ECDL το καλοκαιρι που καθονται.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:52:51 μμ »
Ίσως θα ήταν καλή ίδεα να θεωρείται προαπαιτούμενο για τους νέους διορισμούς πιστοποιητικό γνώσης και χρήσης Η/Υ (τύπου ECDL ή παρόμοια που δίνουν πλέον πολλά τμήματα στους πτυχιούχους τους), ενώ οι ήδη διορισμένοι να περνάνε από υποχρεωτικά σεμινάρια επιμόρφωσης.
Θα πω στο Μάρκο να το προτείνει στην Άννα όταν την ξαναπάρει τηλ.

 Οι ηδη διορισμενοι να κατσουν και αυτοι  στα θρανια και να παρουν το ECDL το καλοκαιρι που καθονται.

Δεν το σκέφτηκα.. αν και λίγο ακραίο, αλλά κάθονται που κάθονται 2+ μήνες!!!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:01:29 μμ »
Σήμερα δώσαμε βαθμμούς. όσοι καθηγητές δεν ήταν υπεύθυνοι τμήματος την κοπάνησαν. Οι γονείς έψαχναν τους καθηγητές να τους ρωτήσουν  για τα παιδιά τους και δεν εύρισκαν κανέναν.
Επισης επειδή τυχαίνει να έχουμε και μερικούς ωρομίσθιους έφυγαν και αυτοί γιατί επικαλούνταν το γράμμα του νόμου ότι δεν αναλαμβάνουν κανένα καθήκον πέρα από τις ώρες διδασκαλείας τους. (ένας ωρομίσθιος είχε 2 πρώτες ώρες και αρνήθηκε να περιμένει μέχρι να δώσουμε βαθμούς για να δει τους γονείς).

Το αν έκανε σωστά ή όχι το αφήνω στην κρίση του καθενός. Εγώ απλά έχω να πω ότι υπάρχει το γράμμα του νόμου αλλά υπάρχει και το πνεύμα του νόμου γιατί είμαστε και άνθρωποι...

Πάντως εγώ ένιωσα πάρα πολύ άσχημα σήμερα. Με ρωτούσαν που είναι ο τάδε και έλεγα.. εμμμ κάπου εδώ είναι, μήπως πήγε τουαλέτα... περιμένετε θα έρθει...


Θα μου πείτε τι έκανε ο διευθυντής! Ε ότι κανει και σε όσους γκρινιάζουν για το πρόγραμμα.

emmaki συμφωνώ 100% μαζί σου ότι είναι θέμα διευθυντή. Αλλά δεν έχω δει κανέναν διευθυντή να μπορεί να επιβληθεί στο θέμα του ωραρίου, σε έναν σύλλογο που έχει μάθει στην λούφα,  να τους λέει συνάδελφοι αν δεν σας αρέσει που έχετε 1η ώρα μάθημα να αλλάξετε δουλειά! να βρείτε άλλη δουλειά όπου δεν δουλεύουν 1ες ώρες, ή να απαγορεύει πχ στους συνδικαλιστές να κάνουν ενημερώσεις εν ώρα διδασκαλείας, Και αν υπάρχουν τέτοιοι πρέπει να είναι πολύ λίγοι.
Σε όσα σχολεία και αν πέρασα πάντα κρατούσα ημερολόγιο με στατιστικά με τις ώρες, ημερομηνίες και την αιτιολογία για την οποία χάνονταν ώρςε μαθήματος. Κάθε χρόνο το ίδιο έργο έβλεπα και βλέπω.
Τα στατιστικά αυτά σκέφτομαι να τα στείλω στην Διαμαντοπούλου!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:05:04 μμ »
Killlbill εχεις ωραιες αποψεις αλλα απ οτι βλεπεις υπαρχει ριζωμενη μεσα μας η κακως εννοουμενη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια.
Συμφωνω με τις συνελευσεις ,που δεν εχουν καποιο παιδαγωγικο χαρακτηρα αλλωστε, να γινονται περαν του ωραριου μας(ειμαι περιεργη σε αυτην την περιπτωση τι συμμετοχη θα ειχαμε,οχι οτι τωρα η προσελευση ειναι αθροα) αλλα διαφωνω με τις εκδρομες τις περισσοτερες απο τις οποιες μπορουμε να τις συνδεσουμε με την παιδαγωγικη πραξη.Οσο για τις εκδηλωσεις τυπου Τσικνοπεμπτης σαφως ειναι μια ευκαιρια "να καει το πελεκουδι".
Πιστευω οτι οντως ο διευθυντης μπορει να κανει τη διαφορα σε μια σχολικη μοναδα,οταν αξιοποιει το ανθρωπινο δυναμικο χωρις να αδικει απο τη μια τα λιγοστα ατομα που τυχαινει να εχουν και αυτο το ατιμο το φιλοτιμο και χωρις να ευνοει απο την αλλη την πλειοψηφια.
Εχω υποψη μου περιπτωση διευθυντη,ο οποιος θεωρει τσιφλικι του το σχολειο(αποτελει παραδειγμα αυταρχισμου και αυθαιρεσιας,δυστυχως οχι μονο κατα την αποψη μου), που εχει κρατησει δασκαλες/ους ως τις 4.00 μ.μ. μονο και μονο για να τους κοψει τον αερα.Το ιδιο ατομο εβαζε  συναδελφισσα δασκαλα 1 εβδομαδα συνεχως εφημερια για να την φρονηματισει.Καμια/κανεις δεν τολμα να τον αναφερει και αυτος συνεχιζει ακαθεκτος.
Η φιλολογος που αναφερεις μου θυμισε συζητησεις μεταξυ αντρων για το στρατο"μην καταλαβουν οτι εισαι πολυτεχνιτης,μονο μπελαδες θα σε βρουν".Συμφωνω με την υποχρεωτικη επιμορφωση στις νεες τεχνολογιες ολων.Προσωπικα οταν πρωτοδιοριστηκα το 2007 ντρεπομουν που ημουν ψιλοασχετη και οταν ειδα την εγκυκλιο για εισαγωγικη επιμορφωση το ειδα σαν ευκαιρια για να αλλαξω κατι αν και δεν κρυβω οτι σκεφτομουν οτι θα γινομουν ρεζιλι .
Απ οτι διαπιστωσα κατα τη δαρκεια των σεμιναριων δεν ημουν η μοναδικη,το χειροτερο ομως ηταν οτι δυστυχως υπηρχαν πολυ χειροτερες απο εμενα.

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:08:26 μμ »
Σε όσα σχολεία και αν πέρασα πάντα κρατούσα ημερολόγιο με στατιστικά με τις ώρες, ημερομηνίες και την αιτιολογία για την οποία χάνονταν ώρςε μαθήματος. Κάθε χρόνο το ίδιο έργο έβλεπα και βλέπω.
Τα στατιστικά αυτά σκέφτομαι να τα στείλω στην Διαμαντοπούλου!

συγχαρητήρια. πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και μετά τις 14:00! !

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:11:17 μμ »
Εάν η ψηφοφορία περιλάμβανε ως επιλογή "8-2 με την προϋπόθεση ότι υπάρχει καρέκλα και χώρος για όλους και ιντερνετ" θα την επέλεγα. Αλλιώς το να καθόμαστε στο σχολείο 8-2 απλά για να μας βλέπουν δεν έχει νόημα.

πες στον διευθυντή σου αν έχει κάποια δουλειά να σου αναθέσει αν δεν έχεις τι να κάνεις, και να είσαι σίγουρη ότι θα σου βρει! Δεν καταλαβαίνω γιατί λες "να καθόμαστε απλά για να μας βλέπουν;;"

Να σου πει για παράδειγμα "βρε συνάδελφε δεν πας μια φορά και εσύ στο ΙΚΑ να στηθείς στην ουρά για να πληρωθούν οι αναπληρωτές, να ξεκουράσουμε και λίγο τον τάδε συνάδελφο που μόνο αυτός τρέχει; για αυτά τα θέματα;"

Ή να σου πει ρώτα τον πληροφορικό του σχολείου (που είναι ο υπαριθμόν 1 που τον ξεσκίζουν σε ένα σχολείο) να τον βοηθήσεις λίγο.

Δουλειές υπάρχουν, και το 8-2 άνετα αξιοποιείται παραγωγικά χωρίς "απλα να... μας βλέπουν". Προθυμία δεν υπάρχει!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:13:43 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:33:33 μμ »
Σήμερα δώσαμε βαθμμούς. όσοι καθηγητές δεν ήταν υπεύθυνοι τμήματος την κοπάνησαν. Οι γονείς έψαχναν τους καθηγητές να τους ρωτήσουν  για τα παιδιά τους και δεν εύρισκαν κανέναν.
Επισης επειδή τυχαίνει να έχουμε και μερικούς ωρομίσθιους έφυγαν και αυτοί γιατί επικαλούνταν το γράμμα του νόμου ότι δεν αναλαμβάνουν κανένα καθήκον πέρα από τις ώρες διδασκαλείας τους. (ένας ωρομίσθιος είχε 2 πρώτες ώρες και αρνήθηκε να περιμένει μέχρι να δώσουμε βαθμούς για να δει τους γονείς).

Το αν έκανε σωστά ή όχι το αφήνω στην κρίση του καθενός. Εγώ απλά έχω να πω ότι υπάρχει το γράμμα του νόμου αλλά υπάρχει και το πνεύμα του νόμου γιατί είμαστε και άνθρωποι...

Πάντως εγώ ένιωσα πάρα πολύ άσχημα σήμερα. Με ρωτούσαν που είναι ο τάδε και έλεγα.. εμμμ κάπου εδώ είναι, μήπως πήγε τουαλέτα... περιμένετε θα έρθει...
Το άλλο είναι ωραίο: να περιμένεις με τις ώρες μπας και φιλοτιμηθεί κανένας γονιός να ρωτήσει για το βλαστάρι του, και να μην εμφανίζεται ψυχή! Πέρσυ στο Γυμνάσιο περνούσαν από μπροστά μου και ούτε να με φτύσουν! ;D :-\ Φέτος στο Δημοτικό, ούτε ένας! Ούτε καν όσοι είχαν 6 (φέτος) ή κόβονταν (πέρσυ).
Α, και μην τα βάζεις με τους ωρομίσθιους τόόόόσο πολύ πια. Είμαι σίγουρη ότι η πλειοψηφία κάθεται παραπάνω γιατί είναι μέρος της δουλειάς μας. Από περιέργεια, είσαι ωρομίσθιος, αναπληρωτής ή μόνιμος; (καθαρά από περιέργεια, μην παρεξηγηθώ :))

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:52:01 μμ »

Το άλλο είναι ωραίο: να περιμένεις με τις ώρες μπας και φιλοτιμηθεί κανένας γονιός να ρωτήσει για το βλαστάρι του, και να μην εμφανίζεται ψυχή! Πέρσυ στο Γυμνάσιο περνούσαν από μπροστά μου και ούτε να με φτύσουν! ;D :-\ Φέτος στο Δημοτικό, ούτε ένας! Ούτε καν όσοι είχαν 6 (φέτος) ή κόβονταν (πέρσυ)...

Αυτό να το βεβαιώσω και εγώ,φέτος που έχω μεγάλη τάξη, τι και αν περιμένανε οι δασκάλες των Γαλλικών Γερμανικών (ωρομίσθιες και σε μέρα που δεν είχαν μάθημα στο σχολείο μας). Ζήτημα είναι αν πήγαν 5-6 σε σύνολο 80 και μαθητών.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:44:59 μμ »
killbill η emmaki με κάλυψε. Και ανακαλώ αυτά που σου προσάπτω περί "τσατίλας". Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις απλά πέσει σε ένα (ή περισσότερα) σχολεία με διαλυμένο σύλλογο και στο μυαλό σου έχεις πλάσει μία μυθοπλασία κατά την οποία κάποια (όχι όλα) από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το σχολείο σου θα λυθούν εάν οι καθηγητές υποχρεωθούν να παραμένουν στον χώρο του για περισσότερες ώρες. Διότι πραγματικά η επίλυση όλων , ΜΑ ΟΛΩΝ, των θεμάτων που αναφέρεις καλύπτεται ήδη από την υπάρχουσα νομοθεσία. Αυτό που δεν υπάρχει στο σχολείο σου είναι ένας διευθυντής που να μπορεί να την εφαρμόσει. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για να "προβάλεις" τις άσχημες αυτές καταστάσεις στο σύνολο των σχολείων και των συναδέλφων.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη:
1 + 4 + 6. ο νόμος αναφέρει πως οι εξωδιδακτικές εργασίες πρέπει να μοιράζονται ισόνομα μεταξύ των συναδέλφων (εκτός των ωρομισθίων). Η μοιρασιά γίνεται με πρόταση του διευθυντή και έγκριση του συλλόγου. Όποιος συνάδελφος νιώθει πως αδικείται μπορεί να καταθέσει παράπονο στον διευθυντή της ΔΔΕ. Αρκεί βέβαια ο συνάδελφος να έχει το θάρρος και την όρεξη να διεκδικήσει τα δικαιώματά του.
2 + 5. *** εδώ να σημειώσω πως αντικρούεις τον εαυτό σου. Εάν ισχύει το 8-2 για όλους, τότε πως είναι δυνατόν να λείπει ο υπεύθυνος του τμήματος; *** Ο νόμος ορίζει πως στην αρχή της χρονιάς πρέπει να οριστούν συγκεκριμένες ώρες και μέρες για κάθε συνάδελφο, ΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ, κατά τις οποίες αυτός θα παραμένει στο σχολείο προκειμένου να επικοινωνεί με τους γονείς. Το "πρόγραμμα" αυτό ανακοινώνεται και στον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και γενικά σε όλους τους γονείς.
3. Οι εφημερίες είναι τόσες όσες χρειάζεται για να καλύπτονται οι ανάγκες του σχολείου. Εάν χρειάζονται 25 άτομα στην αυλή, θα είναι 25. Εάν ο σύλλογος αποφασίσει για ολοήμερες εφημερίες (αντί για μισής μέρας όπως γίνεται συνήθως) , τότε οι εφημερεύοντες έρχονται πριν από το κουδούνι και φεύγουν μετά το τελευταίο κουδούνι.


Όλα αυτά βέβαια χρειάζονται διευθυντή που να φροντίζει να εφαρμόζονται. Διότι άμα δεν υπάρχει τέτοιος, θα σου έλεγα να μην το "πολυλές" αυτό το 8-2, γιατί τον πληροφορικό τον βλέπω εκτός από τον ΕΠΑΦΟ και το φαξ και τις μπρίζες, να τρέχει να φτιάχνει και τους καφέδες των συναδέλφων που εάν δεν ήταν αναγκασμένοι να μείνουν θα την είχαν κοπανήσει μετά το μάθημά τους. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.