*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108087 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:37:54 μμ »
Φυσικά και οι γονείς έχουν τεράστια ευθύνη!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:55:05 μμ »
Έχεις δίκιο, Αναστασία. Δεν είμαστε οι καθηγητές άμοιροι ευθυνών. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω κι εγώ τέτοια παραδείγματα. Απλά, το συγκεκριμένο συμβάν βγάζει μάτι. Λένε ότι δεν έπρεπε να την αποβάλλουν. Δηλαδή, τι να έκαναν; Να της έλεγαν "μπράβο"; Μπορεί η Διευθύντρια να είναι ένα τέρας, δεν αντιλέγω. Δεν είναι τρόπος, όμως, αυτός έκφρασης παραπόνων. Καλά τα είπες: παλιά είχαμε πολύ περισσότερα παραδείγματα "άχρηστων" καθηγητών. Βέβαια, δεν υπήρχε facebook τότε. Στο σχολείο μου κάποιος μαθητής είχε πει μια καθηγήτρια "πορωμένη". Αμέσως, αποβολή. Άρα, και τότε και τώρα υπάρχουν μαθητές χωρίς παιδεία απ'το σπίτι που τελικά αποβάλλονται. Γιατί (το έχω ξαναπει πολλάκις) πιστεύω ότι η παιδεία ξεκινά απ'το σπίτι. Δεν θα περιμένω ένας δάσκαλος/καθηγητής που βλέπει το παιδί μου κάποιες ώρες την μέρα να του δώσει αρχές. Εγώ θα του τις δώσω.

Έτσι ακριβώς είναι. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις,όπου οι γονείς είναι πολύ καλοί και τα παιδιά θηρία και το αντίστροφο, ή διαφορές συμπεριφοράς ακόμη και ανάμεσα σε αδέρφια, παραδείγματα πολλά και διάφορα έχουμε.
Εγώ θεωρώ πως είναι δικαίωμα της μαθήτριας να εκφραστεί (λέμε τώρα) αλλά και της διευθύντριας να μην ξεφτιλίζεται δημοσίως. Μια απλή αποβολή θα ήταν αρκετή πιστεύω για το θέμα,αν σκεφτείς πως και στο διαδίκτυο ή κατάμουτρα να μη μας βρίσουν οι μαθητές,θα βρουν τρόπο να το κάνουν αλλιώς και δεν μπορούμε να το ελέγξουμε! Η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος όμως ήταν υπερβολική νομίζω.

Τη μεγαλύτερη ευθύνη έχουν οι γονείς που δεν ελέγχουν την πρόσβαση των βλασταριών τους στο διαδίκτυο (ή είναι άσχετοι ή βαριούνται) και το κράτος που αφήνει ανεξέλεγκτα τα net-cafe (ποιος ελέγχει αν είναι άνω των 17; ).
Την ευθύνη την έχουν οι γονείς για τη συμπεριφορά των μαθητών γενικώς σε πολλές περιπτώσεις,αλλά στη συγκεκριμένη μπορεί να μην το γνώριζαν καν! Δύσκολα μπορείς να ελέγξεις τι κάνουν τα παιδιά στο ιντερνετ, ειδικά αν δεν ασχολείσαι με υπολογιστή, όπως πχ οι δικοί μου γονείς.

Όσο για τις παιδαγωγικές μεθόδους που αναφέρθηκαν παραπάνω, από υπερβολική χρήση φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! Να μη μας υπολογίζουν οι μαθητές και με το παραμικρό να σου πετάνε ειρωνικά "ποια παιδαγωγική το λέει αυτό;" και να το παίζουν έξυπνοι! Από το πολύ ενδιαφέρον για την ψυχολογία των μαθητών άρχισαν να μας "καβαλάνε" και να μην μπορούμε να πούμε και τίποτα για να μη δημιουργήσουμε "τραύματα" σε κάποια κακομαθημένα, και να καταλήγουμε να έχουμε τραύματα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) εμείς στο τέλος! Και φυσικά δε μιλάω για τις περιπτώσεις που ο ίδιος ο εκπαιδευτικός προκαλεί την αντίδραση των μαθητών του με το δικό του φέρσιμο.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:28:35 μμ »
Έχω ενδοιασμούς κατά πόσο ο σύλογος είχε το δικαίωμα να επιβάλει  ποινή σε μαθήτρια για κάτι που συνέβη εκτός σχολείου. Αν δηλαδή έσπαγε στο ξύλο το απόγευμα στο πάρκο μια συμμαθήτρια της, οι καθηγητές της θα είχαν τη δικαιοδοσία να την αποβάλλουν;

Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το πιο σωστό είναι να κινιόταν η διευθύντρια νομικά εναντίον των γονιών για συκοφαντική δυσφήμηση, υποκλοπή, εξύβριση κλπ. Να δεις πως μαζεύονται μόλις ακούσουν για δικηγόρους και δικαστήρια.

Πέρυσι στο δημοτικό υπήρξα χωρίς να το γνωρίζω πρωταγωνίστρια σε βίντεο από κινητό που σκόπευαν να αναρτησουν στο ιντερνετ. Μόλις ο δικηγόρος μου ενημέρωσε τους γονείς του μαθητή ότι θα κινηθώ νομικά εναντίον τους, να δεις για πότε καθάρισαν όλα τα κινητά από παράνομα τραβηγμένα βιντεάκια...και ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό από οποιαδήποτε τιμωρία.

Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 05:07:51 μμ »
Σχετικά με τη μαθήτρια και το facebook (τώρα το διάβασα): δεν γράφει το άρθρο τι ακριβώς αναγραφόταν στο γκρουπ αυτό, μόνο ότι μισεί τη διευθύντρια ή περιείχε και ύβρεις/απειλές;
Διότι ναι μεν έχει δικαίωμα στην προσωπική της άποψη για τον οποιονδήποτε, αλλά δεν έχει δικαίωμα να δημοσιοποιεί προσωπικά στοιχεία (π.χ. ονοματεπώνυμο, φωτογραφίες κλπ) άλλων χωρίς συγκατάθεση, πόσο μάλλον να εξυβρίζει και να απειλεί (δεν λέω ότι έγινε αυτό, αλλά δεν γνωρίζουμε κιόλας).
Βέβαια το συμπέρασμα της εφημερίδας για τους εκπαιδευτικούς είναι εντελώς άκυρο και δείχνει πόσο αλήτες, ρουφιάνοι είναι μερικοί δημοσιογραφίσκοι.

Οι δημοσιογράφοι τη δουλειά τους κάνουν και αυτή είναι να περάσουν στον κόσμο ότι για όλα φταίνε οι καθηγητές. Γι`αυτό και δε μάθαμε τι έγραφε η μαθήτρια και δε ξέρω αν θα μάθουμε.
Το ζήτημα είναι πόσοι τους πιστεύουν. Αλλά όταν υπάρχουν και καθηγητές ( ; ) που το κάνουν, τι να πούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 05:12:44 μμ από jak13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:34:44 μμ »
Δυστυχώς η κατάσταση ξεφευγει όλο και περισσότερο , με γοργούς ρυθμούς και κυρίως με τις ευλογίες των περισσοτέρων γονέων.
Μήπως σιγά-σιγά να αρχίσουμε να μπαίνουμε στις τάξεις  δυο-δυο ή τρεις- τρεις οι καθηγητές, μήπως και σωθούμε;
Τι λέτε, συνάδελφοι!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:45:13 μμ »
οπως αναφερθηκε και αλλου τα σχολεια δεν πρεπει να ειναι στρατος...μηδεν πειθαρχεια...ας αφησουμε την νεολαια να εκφραστει..να τσικνιζει ,να μπεκροπινει,να κανει καταληψεις , να τα σπαει ,να ξυλοκοπει μαθητες και καθηγητες ,να απειλει , να χυδαιολογει,να βιαζει , να καπνιζει στους χωρους των σχολειων...δεν τρεχει τιποτα...και κυρωσεις φυσικα μηδεν...μην χαλασουμε τις ζαχαρενιες και ευαισθητες ψυχες...

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ... ΕΙΝΑΙ ΛΑΡΔΕΜΠΟΥ....


Συνάδελφοι για τη σημερινή κατάσταση στα σχολεία φταίνει οι πάντες από τον καπιταλισμό μέχρι την..καθαρίστρια! Κατά τη γνώμη μου, το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς οι καθηγητές! Τα παιδιά απλά τα βρίσκουν και τα κάνουν. Κάποιοι από μας απλά δεν κάνουν για καθηγητές.. δεν αναφέρομαι βέβαια στην επιστημονική τους κατάρτιση ούτε στις παιδαγωγικές μεθόδους..αλλά στο ότι δεν μπορούν να επιβληθούν. Δεν είναι δυνατόν παιδιά στον έναν να πετάνε γόμες και κιμωλίες να γκαρίζουν να σκούζουν και τα ίδια παιδιά σε άλλον καθηγητή να γίνονται παναγίες.. τα  βρίσκουν και τα κάνουν..για μένα είναι ξεκάθαρο..το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο αλλά προσωπικό...Τα παιδιά πιστέψτε με σέβονται και εκτιμούν τον καθηγητή που είναι αυστηρός μη αλλοπρόσαλλος και δίκαιος..τους άλλους απλώς τους παίζουν τους εκμεταλλεύονται και τους έχουν γραμμένους..Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα..και τα περί παιδαγωγικής τα ακούω βερεσέ..άκου facebook στο σχολείο..τί είναι συνάδελφοι το σχολειο νετ-καφέ? εμένα μια φορά μου το ζήτησαν και δεν..ξανατόλμησαν...τα βρίσκουν και τα κάνουν..είναι απλό και δεν μου αλλάζει κανείς την άποψη αυτή..Και σε μένα όταν μπήκα οι γνωστοί φασαρίες πήγαν να το παίξουν ιστορία αλλά όταν κατάλαβαν ότι δεν τους παίρνει απλά προσαρμόστηκαν...και η πλάκα είναι ότι με σέβονται περισσότερο από αυτούς που και καλά τους κάνουν ότι θέλουν..ας το πάρουμε χαμπάρι: ο μαθητής αναμένει από τον καθηγητή του να επιβληθεί με δίκαιο και σταθερό τρόπο, κάνοντας ταυτόχρονα μάθημα..αν δεν το κάνει από την αρχή τότε το παιχνίδι το έχασε...αν δεν μπορεί προφανώς δεν κάνει για καθηγητής..τόσο απλά τόσο οωμά και τόσο κυνικά...τα παιδιά είναι παιδιά...επιθετικά-βίαια και "άτιμα" μέχρι αποδείξεως του εναντίον...
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:48:51 μμ »
Δυστυχως η καταστασης, όπως λέτε, ξεφευγει. Βέβαια μια τάξη είναι μια μικρογραφία της ευρύτερης κοινωνίας και το πιο λυπηρο είναι ότι ένας δεν μπορεί να αλλάξει την κοινωνία, όμως εαν αποδεχθούμε εμεις οι εκπαιδευτικοί αυτή  την κατασταση και δεν αγωνιστούμε για την βελτίωση της με όποιο μέσο τότε δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτε. Η γνώμη μου είναι ας μεταδώσουμε ήθος και αγάπη και ΤΙΠΟΤΕ ΔΕ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:58:10 μμ »
Την ευθύνη την έχουν οι γονείς για τη συμπεριφορά των μαθητών γενικώς σε πολλές περιπτώσεις,αλλά στη συγκεκριμένη μπορεί να μην το γνώριζαν καν! Δύσκολα μπορείς να ελέγξεις τι κάνουν τα παιδιά στο ιντερνετ, ειδικά αν δεν ασχολείσαι με υπολογιστή, όπως πχ οι δικοί μου γονείς.
Ξέρω ότι αναφέρεσαι στον Landau, αλλά θα απαντήσω κι εγώ μιας και μίλησα κι εγώ για ευθύνες των γονέων. Όταν λέμε ότι υπεύθυνοι είναι οι γονείς, δεν εννοούμε στην προκειμένη περίπτωση που το παιδί έφτιαξε το γκρουπ στο facebook, αλλά γενικά, όταν οι γονείς δεν έχουν μιλήσει με τα παιδιά τους για αξίες όπως ο σεβασμός (όχι στους μεγαλυτέρους γιατί δεν δέχομαι ότι ο σεβασμός συμβαδίζει με την ηλικία αλλά γενικά στον άνθρωπο). Φυσικά, οι γονείς δεν είναι δυνατόν να παρακολουθούν 24 ώρες το 24ωρο τα παιδιά τους αλλά εάν έχουν τρόπους θα ξέρουν πώς να "εκφράζονται" με τον σωστό τρόπο. Anyway, κι εμένα η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος μου φαίνεται κάπως υπερβολική, αλλά δεν ξέρουμε όλο το ρεπορτάζ (τι έλεγε το γκρουπ).
Soul, ωραία ιδέα! Και με πανοπλίες, παρακαλώ! ;D

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:01:58 μμ »
Δυστυχως η καταστασης, όπως λέτε, ξεφευγει. Βέβαια μια τάξη είναι μια μικρογραφία της ευρύτερης κοινωνίας και το πιο λυπηρο είναι ότι ένας δεν μπορεί να αλλάξει την κοινωνία, όμως εαν αποδεχθούμε εμεις οι εκπαιδευτικοί αυτή  την κατασταση και δεν αγωνιστούμε για την βελτίωση της με όποιο μέσο τότε δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτε. Η γνώμη μου είναι ας μεταδώσουμε ήθος και αγάπη και ΤΙΠΟΤΕ ΔΕ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ!

δυστυχώς αυτό που έλεγα..ό,τι να ναι! ήθος και αγάπη?πού? στο Κατηχητικό? στο Νηπιαγωγείο? στο ΕΠΑΛ? Σε ποιό μάθημα? στην Πληροφορική? στα Θρησκευτικά? Στα μαθηματα κορμού των μηχανικών αυτοκινήτων? Love is in the air συνάδελφοι..
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:11:02 μμ »
Την ευθύνη την έχουν οι γονείς για τη συμπεριφορά των μαθητών γενικώς σε πολλές περιπτώσεις,αλλά στη συγκεκριμένη μπορεί να μην το γνώριζαν καν! Δύσκολα μπορείς να ελέγξεις τι κάνουν τα παιδιά στο ιντερνετ, ειδικά αν δεν ασχολείσαι με υπολογιστή, όπως πχ οι δικοί μου γονείς.
Ξέρω ότι αναφέρεσαι στον Landau, αλλά θα απαντήσω κι εγώ μιας και μίλησα κι εγώ για ευθύνες των γονέων. Όταν λέμε ότι υπεύθυνοι είναι οι γονείς, δεν εννοούμε στην προκειμένη περίπτωση που το παιδί έφτιαξε το γκρουπ στο facebook, αλλά γενικά, όταν οι γονείς δεν έχουν μιλήσει με τα παιδιά τους για αξίες όπως ο σεβασμός (όχι στους μεγαλυτέρους γιατί δεν δέχομαι ότι ο σεβασμός συμβαδίζει με την ηλικία αλλά γενικά στον άνθρωπο). Φυσικά, οι γονείς δεν είναι δυνατόν να παρακολουθούν 24 ώρες το 24ωρο τα παιδιά τους αλλά εάν έχουν τρόπους θα ξέρουν πώς να "εκφράζονται" με τον σωστό τρόπο. Anyway, κι εμένα η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος μου φαίνεται κάπως υπερβολική, αλλά δεν ξέρουμε όλο το ρεπορτάζ (τι έλεγε το γκρουπ).
Soul, ωραία ιδέα! Και με πανοπλίες, παρακαλώ! ;D

Εννοείται ότι είναι υπεύθυνοι οι γονείς για την συμπεριφορά των παιδιών και στο μεγαλύτερο βαθμό για τη διαπαιδαγώγησή τους, που περιλαμβάνει φυσικά και κυρίως τους τρόπους έκφρασής τους σε διάφορα μέσα και πλαίσια. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, απλά ο συνάδελφος αναφέρθηκε στην ευθύνη των γονέων σχετικά με τους υπολογιστές και το ιντερνετ στη συγκεκριμένη απάντησή του και πάνω σε αυτό σχολίασα.  :) :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:23:12 μμ »
 Σε ένα δελτίο είπαν ότι το εν λόγω γκρουπ είχε και βινετάκι με την διευθύντρια που το είχε ανεβάσει η μαθήτρια(αν άκουσα καλά).Το θέμα είναι πως μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τέτοια αλλά και χειρότερα περιστατικα,γιατί από ό,τι βλέπω τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά...σε ένα δημοτικό που πήγαινα πιο παλιά ένας μαθητής είχε πετάξει μάρμαρο απο τον 2ο όροφο και παραλίγο να καταλήξει στο κεφάλι μιας μικρής.Είχε κάνει και άλλα και αυτό που μας έλεγε ο διευθυντής ήταν ότι πρακτικά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα..απλώς μετρούσε τις μέρες να τελειώσει η χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:44:43 μμ »
καλησπέρα σε όλους, εμένα σήμερα πριν μπω στην τάξη (γ'γυμνασίου) άδειασαν ένα μπουκάλι άρωμα στην τάξη με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάνουμε μάθημα γιατί ζαλιζόμασταν, αλλάξαμε τάξη και ο διευθυντής έδωσε σε όλη την τάξη 4ημερη αποβολή!κι όλα αυτά για να μη γράψουν διαγώνισμα στην ιστορία (το οποίο και γράψαμε τελικά και τους κράτησα και στο διάλειμμα). Αλλα αυτό είναι μάλλον τίποτα μπροστά στα άλλα που διάβασα)

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 09:49:26 μμ »
με αυτα που διαβαζω  προτεινω να αλλαξετε τον τιτλο απο "αρχιζει να ξεφευγει ..." σε   "έχει ήδη ξεφύγει η κατάσταση"

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 10:06:35 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν αλλάξει τόοοοσυ πολύ τα πράγματα από τότε που ήμασταν εμείς μαθητές. Πόσες καζούρες (αρκετές από αυτές κακόγουστες και στα όρια του σαδισμού) δεν κάναμε κι εμείς στους καθηγητές μας, ιδιαίτερα σε αυτούς που δεν είχαν τη δύναμη να μας επιβληθούν και σταθερή γραμμή πλεύσης...
Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα και παρόλο που το μαθητοκεντρικό σύστημα φαίνεται να "ευνοεί" τέτοιες συμπεριφορές σε σχέση με το δασκαλοκεντρικό με το χάρακα,την έδρα και τη διαγωγή κοσμία, η αλήθεια είναι ότι οι μαθητές ξεφεύγουν από τα όρια όταν ο καθηγητής και το σχολικό περιβάλλον δεν μπορούν να βάλουν και να υποστηρίξουν κανόνες και όρια.
Ο δε ρόλος του δ/ντη είναι βασικός γιατί μπορεί πολύ εύκολα να σε "αδειάσει" τόσα στα μάτια των μαθητών όσο και των γονέων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.