*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108198 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #504 στις: Μάιος 22, 2010, 12:17:47 μμ »
Δεν κατάλαβα! Επειδή είναι επαρχιακή πόλη, πρέπει να ανέχονται αυτή την κατάσταση με τις αντιγραφές στις πανελλήνιες;;;; Ο νόμος πρέπει να είναι ίδιος για όλους και να μηδενίζονται άμεσα! Εγώ θα είχα κάνει καταγγελία σε ΔΔΕ ή υπουργείο στη θέση σου.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #505 στις: Μάιος 22, 2010, 01:30:53 μμ »
Οι συναδελφοι βεβαια ατσαλακωτοι, καθολοα ηρεμοι αφου επι 3 ωρες κοιμουνταν στις καρεκλες τους

οι συναδελφοι συμετειχαν στη "λευκη απεργια" που ειχε συμφωνηθει για τις  ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ εξετασεις και απ'οτι ακουγεται η συμμετειχε η συντριπτικη πλοιοψηφια των καθηγητων

θυμιζω ,
καποτε οι πανελληνιες εξετασεις γινονταν σε εννιαια εξεταστικα κεντρα οπου πολλες φορες η αποσταση ηταν και 20 με 30 χιλιομετρα , και η επιτηρηση ηταν πραγματικα αυστηροτατη,
οταν εβγαιναν τα αποτελεσματα διαπιστωνες οτι ολοι οι αριστευσαντες και η πλοιοψηφεια των επιτυχοντων σε σχολες μεγαλης ζητησης προερχονταν αππο την δημοσια εκπαιδευση.
μετα μεσα στα πλαισια διαφορων μεταρυθμισεων για την αναβαθμιση της δημοσας εκπαιδευσης (εποχη αρσενη ;) καθιερωθηκαν οι εξετασεις να γινονται σε καθε σχολειο .
αμεσως μετα χρονο με το χρονο διαπιστωθηκε αλαμτωδης μεταβολη των ποσοστων υπερ των ιδιωτικων σχολειων...

βλεπει κανεις πως μια πολιτικη αποφαση αλλαζει τη γνωμη των γοννεων και τους στρεφει προς τα ιδιωτικα απο τη μια και απο την αλλη πως απαξιωνεται ο ρολος της δημοσιας εκπαιδευσης

τυχαια ολα αυτα ;

για κοιταξτε τι εγινε ολα αυτα τα χρονια στη παιδεια


Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #506 στις: Μάιος 22, 2010, 01:33:54 μμ »
οι συναδελφοι συμετειχαν στη "λευκη απεργια" που ειχε συμφωνηθει για τις  ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ εξετασεις και απ'οτι ακουγεται η συμμετειχε η συντριπτικη πλοιοψηφια των καθηγητων


ποτε συμφωνηθηκε κατι τετοιο και εμεις δεν πηραμε χαμπαρι ;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #507 στις: Μάιος 22, 2010, 02:44:57 μμ »
Γεια σας, απο χθες διαβαζω το θεμα σας και πραγματικα τα διαβασα ολα γιατι εδω και αρκετες μερες προβληματιζομαι πανω στις σχεσεις μου με τα παιδια μιας και διδασκω σε γυμνασιο και αντιμετωπιζω καποια ελαφρα ευτυχως προβληματα συμπεριφορας. Οχι αναιδεια σε μεγαλο βαθμο, αλλα πιο πολυ περιστατικα που στοχο εχουν να διαταραξουν το μαθημα. Βεβαια αφορμη να προβληματιστω εδωσε η συμμετοχη μου ως επιτηρητρια στις Πανελληνιες και το τι εχουν δει τα ματια μου αυτες τις μερες! Η κατασταση με τα παιδια που προσπαθουν να δολιευτουν τις εξετασεις εχει παραγινει. Χτες, ως εφεδρικη, περασα και τις 3 ωρες πηγαινοντας τα παιδια στις τουαλετες. Εννοω πραγματικα και τις 3 ωρες. Για καθε εναν που συνοδευα περιμεναν απο 5 αιθουσες τουλαχιστον 3 παιδια! Απο το 1ο τεταρτο αφου ηρθαν τα θεματα. Διαμαρτυρηθηκα απο την αρχη στη Λυκειακη να κανουν μια συσταση γιατι ειναι φανερο οτι υπαρχει αλλος λογος που επισκεπτονται την τουαλετα και οχι της σωματικης αναγκης. Στην αρχη η προεδρος μου ειπε οτι απο το αγχος τους νιωθουν την αναγκη. Μετα ειδε οτι το πραγμα σοβαρευε αφου ο ρυθμος των μαθητων δεν μειωνοταν. Καθισε και εκεινη στις τουαλετες μαζι μας, διεταξε ελεγχο πριν μπει ο μαθητης και αφου εβγαινε, τους κρατουσαμε τα μπουφαν πριν μπουν στην τουαλετα. Δεν εχετε ιδεα ποσα σκονακια επεφταν απο μανικια, το τι βρισιδι ακουγαμε για τον ελεγχο, ποσα παιδια πηγαινουν στην τουαλετα με ανοιχτα κινητα και εχοντας στειλει μυνηματα ακομη και μεσα απο την ταξη. Μπηκα σε αιθουσα, αντικαθιστωντας επιτηρητη και αντιληφθηκα παιδια να συνεννουνται μεταξυ τους η με διαφορους τροπους να διευκολυνουν το ενα το αλλο. Αρρωστησα!Και ειμαι η μονη που διαμαρτυρηθηκα με κινδυνο να γινω γραφικη, ισως εγινα αλλα δεν τα φανταζομαι ολα αυτα, γινονται. Οι συναδελφοι βεβαια ατσαλακωτοι, καθολοα ηρεμοι αφου επι 3 ωρες κοιμουνταν στις καρεκλες τους, παρεδιδαν τα τετραδια εξετασης και εφευγαν τη στιγμη που εμενα πονουσαν ποδια, χερια,καρδια, μυαλλο απο την σωματικη και ψυχολογικη κουραση!
Ο αντρας μου και ο πατερας μου ειπαν οτι κακως αναστατωθηκα, επρεπε κι εγω να κανω την κοιμισμενη! Αυτο θα κανω την Τεταρτη γιατι ειμαι κουρελι απο χτες, και φοβαμαι μηπως με βρουν μερικοι εξω και με τσακισουν. Βεβαια δεν τιμωρησαμε κανεναν, γιατι ειναι μικρη επαρχιακη πολη και φανταστειτε να μηδενιζαμε 10 υποψηφιους, θα γινοταν σουσουρο. Μας ικανοποιουσε οτι τους κοβαμε τη φορα, δεν μπορεσαν να χρησ. τιποτα απο αυτα που λογαριαζαν!Και δεν ξανακατεβαιναν για τουαλετα!   


λυπηρα τα οσα περιγραφεις Βασιλικη..ελπιζω να ειναι μεμονωμενο το σχολειο σου γιατι ειναι κριμα να επωφελουνται οσοι ολη τη χρονια δεν κανουν τιποτα εις βαρος των παιδιων που κοπιαζουν..οσο για τους συναδελφους σου επιτηρητες  τι να πω...ο ωχαδελφισμος σε ολο το μεγαλειο του..κατι τετοιοι ειναι ξεφτιλα για τον αξιομαχο κλαδο των εκπαιδευτικων....ντροπη τους...


Δυστυχως δεν προκειται για μεμονωμενα περιστατικα, καθως προκυπτει σωρευτικα απο αφηγησεις συναδελφων οτι το φαινομενο ειδικα της χρησης κινητων τηλεφωνων απο υποψηφιους κατα τη διαρκεια των πανελλαδικων εξετασεων εχει ηδη προσλαβει ανησυχητικες διαστασεις, οι οποιες οφειλονται μεταξυ αλλων και στην ανευθυνη ανοχη και ανερυθριαστη επιπολαιοτητα που επιδεικνυουν οι επιτηρητες. Το κρουσμα που αναφερθηκε στη Ροδο δεν ειναι το μοναδικο, απλως αυτο ετυχε να βρεθει στον αφρο της επικαιροτητας και να αναπαραχθει πολλαπλως απο τα ΜΜΕ, καθως υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις μηδενισμου των γραπτων υποψηφιων που συνεληφθησαν να χρησιμοποιουν ή να φερουν κινητα τηλ. (σε μια περιπτωση επεσε το κινητο απο μαθητη που επεστρεφε στην αιθουσα μετα την επισκεψη του στις τουαλετες, σε αλλες ανταλλασσαν μηνυματα οι μαθητες μεταξυ τους ή με τους καθηγητες των ιδιαιτερων/φροντιστηριων στις τουαλετες, πρακτικη που ειναι και συχνοτερη).  Αν συνεχιστει η κατασταση ως εχει, ευλογα θα συζηταμε σε λιγα χρονια για νοθευση αποτελεσματων... Μια λυση που ηδη εφαρμοζεται σε ορισμενα εξεταστικα κεντρα και κατα τα φαινομενα, πρεπει να γενικευθει καθολικα, ειναι η χρηση ειδικου ηλεκτρονικου συστηματος που μπλοκαρει τη ληψη και εκπομπη σηματος των κινητων τηλεφωνων.     
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #508 στις: Μάιος 22, 2010, 03:39:08 μμ »
Μια λυση που ηδη εφαρμοζεται σε ορισμενα εξεταστικα κεντρα και κατα τα φαινομενα, πρεπει να γενικευθει καθολικα, ειναι η χρηση ειδικου ηλεκτρονικου συστηματος που μπλοκαρει τη ληψη και εκπομπη σηματος των κινητων τηλεφωνων.     
Θα εχει εμβελεια το συστημα στις τουαλετες??  και δεν ειναι μονο το σημα καθως σε ενα pda μπορεια να εχεις τα παντα μεσα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #509 στις: Μάιος 22, 2010, 03:44:03 μμ »
Αν φτάσει το πράγμα στο απροχώρητο, θα πρέπει να γίνεται πια σωματικός έλεγχος στην είσοδο και προσωρινή αφαίρεση κάθε ηλεκτρονικής συσκευής. Τι να πω...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #510 στις: Μάιος 22, 2010, 03:48:55 μμ »
αν και τραβηγμενο  στο τελος θα εχουμε σαν τις συσκευες ανιχνευσης στα αεροδρομια να σκαναρουμε τους μαθητες σε καθε εξεταστικο κεντρο  :(
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #511 στις: Μάιος 22, 2010, 03:59:08 μμ »
Μια λυση που ηδη εφαρμοζεται σε ορισμενα εξεταστικα κεντρα και κατα τα φαινομενα, πρεπει να γενικευθει καθολικα, ειναι η χρηση ειδικου ηλεκτρονικου συστηματος που μπλοκαρει τη ληψη και εκπομπη σηματος των κινητων τηλεφωνων.     
Θα εχει εμβελεια το συστημα στις τουαλετες??  και δεν ειναι μονο το σημα καθως σε ενα pda μπορεια να εχεις τα παντα μεσα

To συγκεκριμενο συστημα εχει τοσο μεγαλη εμβελεια, ωστε να μπλοκαρει τα κινητα τηλεφωνα και στα περιβαλλοντα οικοδομικα τετραγωνα, (πραγμα το οποιο μπορει να προκαλεσει τις διαμαρτυριες των κατοικων). Επισης, ειναι ευνοητο πως δεν στοχευει μονον τους μαθητες αλλα και τους καθηγητες, προλαμβανοντας φαινομενα διαρροης θεματων...

Φυσικα, σε πρωτο επιπεδο, το ζητουμενο ειναι να αφαιρεθουν τα κινητα απο τους υποψηφιους, πριν αυτοι εισελθουν στο χωρο της εξετασης και στη συνεχεια, να τεθει σε λειτουργια  το εν λογω ηλεκτρονικο συστημα για παν ενδεχομενο. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #512 στις: Μάιος 22, 2010, 08:33:22 μμ »
Την Τεταρτη μηδενισαμε μαθητη που ειχε ανοικτο το κινητο την ωρα της εξετασης και το ειχε αναμεσα στα ποδια του. Ολη την ωρα κοιτουσε κατω και το θρανιο του ηταν σχετικα μακρια απο το σωμα του. Μου πηρε 20 λεπτα να καταλαβω που κοιταει αφου αλλαξα ολες τις πιθανες θεσεις γυρω του! Εχω κανει το καθηκον μου για φετος στις εξετασεις, την Τεταρτη λεω να συμμετεχω στην "λευκη απεργια" εστω και ετεροχρονισμενα! Θα χαλαρωσω και θα δω και ονειρο. Απο το να τραβαω αυτα που τραβαω, αυτη την ψυχολογικη πιεση, τον πολεμο με τον εαυτο μου, εκανα καλα η οχι, θα γινω πιο διακριτικη! Αν και μου φαινεται οτι απο δω και στο εξης τα σκονακια θα ειναι κρυμενα πολυ καλα, εκει που δεν μπορουμε να ψαξουμε!Παντως ειμαι κουρελι, σωματικα και ψυχολογικα!

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #513 στις: Μάιος 22, 2010, 08:38:45 μμ »
"Δεν κατάλαβα! Επειδή είναι επαρχιακή πόλη, πρέπει να ανέχονται αυτή την κατάσταση με τις αντιγραφές στις πανελλήνιες;;;; Ο νόμος πρέπει να είναι ίδιος για όλους και να μηδενίζονται άμεσα! Εγώ θα είχα κάνει καταγγελία σε ΔΔΕ ή υπουργείο στη θέση σου".

Ξερω οτι κατα καποιο τροπο ειμαι συνενοχη, αλλα δεν εχω το κουραγιο και πραγματικα απο χτες φοβαμαι να κυκλοφορησω μηπως δω παιδι μπροστα μου!Τουλαχιστον ομως δεν ημουν απλως ο μ.....ς που μετεφερε τους μαθητες. Τους μετεφερα ...ψελνοντας τους!

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #514 στις: Μάιος 22, 2010, 08:48:23 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά και  να μην τους αφήνουμε να αντιγράφουν , να περισώσουμε ό,τι έχει απομείνει από το κύρος μας  :-\  και να μη γινόμαστε αφορμή να αδικηθούν κάποια άλλα παιδιά που δεν αντέγραψαν. Αν δεν το κάνουμε κι αυτό σωστά θα φέρνουν εξωτερικούς ..συνεργάτες για επιτηρητές!

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #515 στις: Μάιος 22, 2010, 10:28:33 μμ »
Αν δεν το κάνουμε κι αυτό σωστά θα φέρνουν εξωτερικούς ..συνεργάτες για επιτηρητές!

σαν αυτους που διωρθωνουν τα γραπτα του ασεπ ;

απο μυστικα κονδυλια της ευπ πληρωνοντια και δεν διαρεει τιποτα ;


Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #516 στις: Μάιος 22, 2010, 11:02:05 μμ »
............
Κάποια στιγμή πάτησε κι εκείνος το κουμπί για στάση. Όταν άνοιξε η πόρτα έσκυψε αστραπιαία στον επιβάτη που τόλμησε να μιλήσει, τον έφτυσε κατάμουτρα, πήδηξε έξω από το λεωφορείο και πριν εξαφανιστεί τέντωσε θριαμβευτικά τον μέσο του δεξιού του χεριού προς το παράθυρο που καθόταν ο αποδέκτης της γιγαντιαίας ροχάλας.

........


Ντράπηκα τόσο πολύ, που βούρκωσα!  :(
 

Ντροπή ρε παιδιά!! Δεν βρέθηκε κάποιος να του δώσει μια σφαλιάρα του κ@λόπαιδου;!!! >:( >:( Να δεις πως του φεύγει η μαγκιά σε δευτερόλεπτα!! Αι σιχτίρ πια έχουν ξεφύγει τελείως!! >:( >:( >:(
την σφαλιαρα πρεπει πρωτα να την ριξουμε στους γονεις αυτου του εφηβου,που μαλλον δεν ξερουν να μεγαλωνουν παιδια,και μετα σἀυτο....ντροπη του-τους...κατι τετοια ατομα οταν μεγαλωσουν ειναι αυτα που ψεκαζουν την ιστορια αυτου του δυσμοιρου τοπου,βλεπε γλεζο :-\ :(

Βασικά, ο χειρουργικός ευνουχισμός τόσο των ζώων γονιών, όσο και του "κανακάρη" νομίζω οτι θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #517 στις: Μάιος 22, 2010, 11:06:52 μμ »

Βασικά, ο χειρουργικός ευνουχισμός τόσο των ζώων γονιών, όσο και του "κανακάρη" νομίζω οτι θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση.

βασικα τετοιοι τεντιμποιδες κανουν τους μαγκες μονο εκει που τους παιρνει...οταν τα βρουν σκουρα π.χ στο στρατο  κανουν τα παντα να βγουν Ι5 ,αυτοκτονουν κτλ.''κοτουλες'' με ολη τη σημασια της λεξης...βλεπεις εκει δεν εχει ''γεροντακια''....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.