*

Αποστολέας Θέμα: τα πλαισια ή το πλαισιο???  (Αναγνώστηκε 19119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
τα πλαισια ή το πλαισιο???
« στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 12:00:07 πμ »
λεμε:στα πλαισια της ευρωπαικης ενωσης ή στα πλαισια της ειρηνης
γιατι δε λεμε στο πλαισιο της ειρηνης??θα ηθελα μια απαντηση γιατι με ρωτησε μαθητρια μου.... :)εγω δεν ηξερα τι να απαντησω κ της ειπα οτι αλλη ερμηνεια εχει στον ενικο αριθμο κ αλλη στον πληθυντικο ..και οτι θα ξοιταξω για να της δωσω μια πιο ακριβη απαντηση!ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:09 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:14:30 πμ »
Καλησπέρα. Εύλογη η απορία,δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!! Βρήκα την απάντηση στο λεξικό του Μπαμπινιώτη, σελ 1430. Σου την μεταφέρω ακριβώς όπως τα γράφει:
 "στα πλαίσια ή στο πλαίσιο; Η φράση αποτελεί νεολογισμό της Ελληνικής,που προήλθε πιθανότατα από το γαλλικό dans le cadre de(s) και ενισχύθηκε από το αγγλ. within the frame of (που πιθανόν αποτελεί να προέρχεται και αυτό από τη Γαλλική). Και στις δύο γλώσσες η φράση απαντά σε ενικό, πράγμα που είναι λογικό όταν χρησιμοποιεί κανείς τη λ. πλαίσιο (γαλλ. cadre, αγγλ.frame). Από αυτήν την άποψη φαίνεται προτιμότερη η χρήση της φράσης σε ενικό: η απόφαση ελήφθη στο πλαίσιο της αγροτικής πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση. Ωστόσο, από την αντίστοιχη και καθαρώς ελληνική φράση μέσα στα όρια ή εντός των ορίων  (η απόφαση ελήφθη εντός των ορίων της αγροτ.πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση) χρησιμοποιήθηκε η φράση αναλογικά σε πληθυντικό: Είμαστε υποχρεωμενοι να κινηθούμε στα πλαίσια των οικονομικών δυνατοτήτων... . Σήμερα στη χρήση τείνει να καθιερωθεί μάλλον η φράση στα πλαίσια."
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 08:08:07 πμ »
Καλησπέρα. Εύλογη η απορία,δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!! Βρήκα την απάντηση στο λεξικό του Μπαμπινιώτη, σελ 1430. Σου την μεταφέρω ακριβώς όπως τα γράφει:
 "στα πλαίσια ή στο πλαίσιο; Η φράση αποτελεί νεολογισμό της Ελληνικής,που προήλθε πιθανότατα από το γαλλικό dans le cadre de(s) και ενισχύθηκε από το αγγλ. within the frame of (που πιθανόν αποτελεί να προέρχεται και αυτό από τη Γαλλική). Και στις δύο γλώσσες η φράση απαντά σε ενικό, πράγμα που είναι λογικό όταν χρησιμοποιεί κανείς τη λ. πλαίσιο (γαλλ. cadre, αγγλ.frame). Από αυτήν την άποψη φαίνεται προτιμότερη η χρήση της φράσης σε ενικό: η απόφαση ελήφθη στο πλαίσιο της αγροτικής πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση. Ωστόσο, από την αντίστοιχη και καθαρώς ελληνική φράση μέσα στα όρια ή εντός των ορίων  (η απόφαση ελήφθη εντός των ορίων της αγροτ.πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση) χρησιμοποιήθηκε η φράση αναλογικά σε πληθυντικό: Είμαστε υποχρεωμενοι να κινηθούμε στα πλαίσια των οικονομικών δυνατοτήτων... . Σήμερα στη χρήση τείνει να καθιερωθεί μάλλον η φράση στα πλαίσια."
anastasia86 θα μπορούσες να δώσεις τον τίτλο ακριβώς του λεξικού αυτού και τις εκδόσεις;

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:48:24 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:09 »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:51:05 πμ »
ευχαριστω πολυ !!!ελπιζω να καλυφθει η μαθητρια με αυτη την απαντηση!! :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:05:39 πμ »
συμφωνω και γω με aeee και οχι με.....Μπαμπινιωτη !!!! ειναι "πλαισιο" (οπως λεμε ρε παιδι μου, που πας? παω στο ΠΛΑΙΣΙΟ να δω για αναλωσιμα. δε λεμε παμε στα πλαισια να δω για αναλωσιμα!!)  ;D ;D



λοιπον vnikoulaki, το λεξικο λεγεται :
Γ.ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ  " ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ" (με Σχολια για τη σωστη χρηση των λεξεων) ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΚΕΝΤΡΟ ΛΕΞΙΚΟΛΟΓΙΑΣ"
περιεχει 150,000 λεξεις -φρασεις.

Στα πλαισια του παραπανω τιτλου οι φρασεις "...της νεας ελληνικης, και ....για τη σωστη χρηση" δηλωνουν αυτα που ο μπαμπινιωτης θεωρει σωστα και οχι ολοι οι γλωσσολογοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:07:47 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:12:55 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:31:34 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Markos :   ;D ;D  πλαίσιο ή ΠΛΑΙΣΙΟ πανακριβο!! ;) ;D ;D  μη ξεχασεις την αποδειξη!!! ;D

grooog  : μας έκανε και το σχεδιαγραμμα  ;D όταν μας εξηγούσε τη φραση, ζωγραφιζε ένα τετραγωνο στο πίνακα και μας έλεγε ότι ειναι ένα πλαισιο μεσα στο οποιο εντασσεται η αναφερθεισα κατασταση και οχι πολλα ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:47:46 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Markos :   ;D ;D  πλαίσιο ή ΠΛΑΙΣΙΟ πανακριβο!! ;) ;D ;D  μη ξεχασεις την αποδειξη!!! ;D

grooog  : μας έκανε και το σχεδιαγραμμα  ;D όταν μας εξηγούσε τη φραση, ζωγραφιζε ένα τετραγωνο στο πίνακα και μας έλεγε ότι ειναι ένα πλαισιο μεσα στο οποιο εντασσεται η αναφερθεισα κατασταση και οχι πολλα ;D ;D



τετραγωνο ?  εμας μας εκανε παραλληλεπίπεδο !!!!!

εγω παντως στη μαθητρια που θα με ρωτουσε θα της εδινα να διαβασει το ποιημα της Κικης Δημουλα " πληθυντικος αριθμος"  ως αφορμηση
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:45:05 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Markos :   ;D ;D  πλαίσιο ή ΠΛΑΙΣΙΟ πανακριβο!! ;) ;D ;D  μη ξεχασεις την αποδειξη!!! ;D

grooog  : μας έκανε και το σχεδιαγραμμα  ;D όταν μας εξηγούσε τη φραση, ζωγραφιζε ένα τετραγωνο στο πίνακα και μας έλεγε ότι ειναι ένα πλαισιο μεσα στο οποιο εντασσεται η αναφερθεισα κατασταση και οχι πολλα ;D ;D

ακριβως!!!
δεν μου ειπες ομως ηταν καθηγητρια τελικα?

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:53:41 πμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Markos :   ;D ;D  πλαίσιο ή ΠΛΑΙΣΙΟ πανακριβο!! ;) ;D ;D  μη ξεχασεις την αποδειξη!!! ;D

grooog  : μας έκανε και το σχεδιαγραμμα  ;D όταν μας εξηγούσε τη φραση, ζωγραφιζε ένα τετραγωνο στο πίνακα και μας έλεγε ότι ειναι ένα πλαισιο μεσα στο οποιο εντασσεται η αναφερθεισα κατασταση και οχι πολλα ;D ;D

ακριβως!!!
δεν μου ειπες ομως ηταν καθηγητρια τελικα?

άνδρας με μουσι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 12:45:11 μμ »
συμφωνω και γω με aeee και οχι με.....Μπαμπινιωτη !!!! ειναι "πλαισιο" (οπως λεμε ρε παιδι μου, που πας? παω στο ΠΛΑΙΣΙΟ να δω για αναλωσιμα. δε λεμε παμε στα πλαισια να δω για αναλωσιμα!!)  ;D ;D


Αυτή την απάντηση σκεφτόμουν κι εγώ! Με πρόλαβες γμτ... :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:16:15 μμ »
σωστα εχει καθιερωθει,
αλλα εγω θυμαμαι στο πανεπιστημιο ο καθηγητης μου επεμενε ότι η σωστη έκφραση ειναι "το πλαισιο" διοτι δεν είναι πολλα αλλα ένα.
αν ήταν καθηγήτρια τοτε είχαμε την ίδια γιατί αυτό ακριβως μας έλεγε συνεχώς

Markos :   ;D ;D  πλαίσιο ή ΠΛΑΙΣΙΟ πανακριβο!! ;) ;D ;D  μη ξεχασεις την αποδειξη!!! ;D

grooog  : μας έκανε και το σχεδιαγραμμα  ;D όταν μας εξηγούσε τη φραση, ζωγραφιζε ένα τετραγωνο στο πίνακα και μας έλεγε ότι ειναι ένα πλαισιο μεσα στο οποιο εντασσεται η αναφερθεισα κατασταση και οχι πολλα ;D ;D

ακριβως!!!
δεν μου ειπες ομως ηταν καθηγητρια τελικα?

άνδρας με μουσι!

εμενα καθηγητρια ....αξυριστη !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα πλαισια ή το πλαισιο???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:21:53 μμ »
Εγώ πάντως , όταν ήμουν μαθητής Γυμνασίου και άκουγα αναμετάδοση ποδοσφαιρικών αγώνων τις Κυριακές , θυμάμαι ότι ο σπήκερ έλεγε " στα πλαίσια της τάδε αγωνιστικής διεξάγονται σήμερα οι ακόλουθοι αγώνες" και θεωρούσα τον πληθυντικό αριθμό σωστό. Στην πορεία έμαθα ότι ο ενικός είναι σωστός. Μάλλον θα συνταχθώ με την άποψη Μπαμπινιώτη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.