*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78065 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #224 στις: Μάιος 24, 2010, 07:44:51 μμ »
Καλησπερα σας!Επειδη εχω αγχωθει  πολυ θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι γινεται στη περιπτωση που: εχεις τελειωσει π.χ. το 2009,δεν εχεις δηλαδη προλαβει να δωσεις  καμια φορα στον ΑΣΕΠ,εχεις κανει αρκετα παιδαγωγικα στη σχολη και εισαι σε επαρχεια( και συγκεκριμενα σε νησι) μακρυα δηλαδη απ' το πανεπιστημιο σου .Πρεπει τωρα να ξαναμαζεψω τα μπογαλακια μου και να ξαναγραφτω στη σχολη για ενα ακομα εξαμηνο?
Μάλλον έτσι... Άντε τυχερή! Θα ξαναγίνεις φοιτήτρια και αγχώνεσαι; Ντροπή! Αυτό λέγεται ευκαιρία! :P :P :P :P :P
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katerina_pek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #225 στις: Μάιος 25, 2010, 11:12:01 μμ »
μπορεις να το πεις και ετσι βεβαια αλλα στη περιπτωση μου μαλλον δραμα θα τη πεις καλυτερα τη κατασταση

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #226 στις: Μάιος 31, 2010, 10:13:51 πμ »
Καλημέρα. Είμαι φιλόλογος με μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω διδακτορικό στο παιδαγωγικό τμήμα κάτι σχετικό με γλωσσα. Συζητώντας με τον καθηγητή μου για το θέμα μου ανέφερε πως "εδω είναι παιδαγωγικό τμήμα και το θέμα μου θα πρέπει να έχει και παιδαγωγική διασταση". Και αναρωτιέμαι σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια (μιας και λογικά θα χρειαστεί)για να την αποκτήσω πρέπει ο τίτλος του θέματος να έχει τη λέξη παιδαγωγική; είναι θέμα διατύπωσης δηλαδή; Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #227 στις: Μάιος 31, 2010, 10:42:54 πμ »
Καιρο ειχα να μπω στο φορουμ και ειχα βρει την ησυχια μου.
Αυτο ειναι το πρωτο topic που διαβαζω και εχω φουντωσει ηδη.
Αυτη οι διαμαντοπουλου και οι προκατοχοι της μας εχουν διαλυσει την ψυχολογια κανονικα.
Και να σκεφτεις οτι πρεπει να εργαζομαστε με ηρεμια και αφοσιωση, γιατι τι φταινε και τα παιδια?
Γα** τα πιστοποιητικα τους μεσα..

Η ΑΝΝΑ ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΣΤΑ 26 ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ 46!

Καλημερα συναδελφοι, πρεπει να φυγω γιατι εχω να διανυσω 50 χιλιομετρακια (ξερω ειναι λιγα, αλλα ειμαι προνομιουχος  :P) για μια επιτηρηση.
Τωρα που θα πανε και τα τελη κυκλοφοριας στα καυσιμα με βλεπω να φλερταρω με τον Κορυδαλλο.

Καλημερα σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #228 στις: Μάιος 31, 2010, 12:47:41 μμ »
Δεν είμαι φιλόλογος ή κάτι σχετικό αλλα παρακολουθώ αυτή την συζήτηση με ενδιαφέρον.  Το πιστοποιητικό καταρτησης ή όπως αλλιώς λέγεται έχει μια λογική αλλα δεν γίνεται καμία διατύπωση σχετικά με το πότε θα ισχσύσει , ποιούς ακριβώς αφορά. Θεωρώ αδιανόητο απόφοιτος ενός τμήματος καθηγητικής σχολής που διαμένει πχ στην Μυτιλήνη να φύγει και να κάνει κανα 6 μηνο μαθήματα ...(Τώρα ή σε 4 χρόνια όπως έχει γραφτέι 5-6 post πίσω)για να έχει επάρκεια. Όπως επίσης είναι αδιανόητο ο κάθε εργαζόμενος με παιδιά ή χωρίς να αφιερώσει χρόνο απο την ζωή του να πάει στην σχολή (ξανα) να παρακολουθήσει μαθήματα.  Αυτά τα μαθήματα αν τελικά τα παρακολουθήσει σε κάποια διαγαλαξιακή βιόσφαιρα ο οποιοσδήποτε απο εμάς αυτό σημαίνει οτι δεν θα δέινει και παιδαγωγικά ΑΣΕΠ?
Δεν το νομίζω....
Επίσης...
Οι ίδιες σχολές σε διαφορετικές πόλεις  θα ήθελα να σημειώσω προσφέρουν άλλες ΝΑΙ και άλλες ΟΧΙ κύκλους μαθημάτων για ειδίκευση στην εκπάιδευση. Δηλαδή τα μαθήματα της διαμάντω τώρα ή στο μέλλον θα καλύπτονται απο αυτούς τους κύκλους. Δέιτε το  8 εξάμηνο στίς 2 παρακάτω ίδιες σχολλές Αθήνα και Θεσσαλονίκη:

Παράδειγμα ΝΑΙ¨: http://www.phys.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/geniki-paroysiash-plhrofories.html
Παράδειγμα ΟΧΙ : http://www.physics.auth.gr/el/course/index

Το Φυσικό αθήνας δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει πιστοποιητικά σε μελλοντικούς μαθητές που μπάινουν ΤΩΡΑ στην σχολή . Θα ήταν τελείως άδικο έναν φοιτητη που τελειώνει 2-3 μαθήματα το καλοκάιρι να του πέις οτι τσάμπα πήγες σε λάθπς λατευθυνση!!!Έπίσης σε μαθητή που δεν διάλλεξε την κατέυθυνση της εκπαίδευσης ...θα του δώσει καμια άλλη  επάρκεια ??πχ ηλεκτρολόγου μηχανικού και Σύνταξη ΤΣΜΕΔΕ??(να κάνουμε και λίγο καλαμπούρι!!) . Αλλη ειδικότητα?... πχ μετεωρολόγου?? χειριστή ιατρικών οργάνων?? ο καθένας να έχει και μιά επάρκεια με συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα??....Αν είναι αυτ΄΄ος ο στόχος της Διαμάντω τότε πρέπει να της πώ  οτι είναι ΚΟΛΟΣΣΟΣ..... Οι σχολές τι έχουνε να πούνε για όλα αυτά ???


Πώς ακριβώς  τώρα το Φυσικό Θεσσαλονίκης ή γενικά μια σχολή που δεν έχει προβλέψει κύκλο μαθημάτων στην εκπάιδευση ξαφνικά θα μοιράζει πιστοποιητικά??Με ποιύς καθηγητές?? Αυτό λίγο με ξενίζει...




Έκτός και αν το σχέδιο τους είναι να ορίσουν οτι μόνο μια Πόλη μπορεί να δίνει καθηγητική επάρκεια. Δηλαδή να έχεισ πχ... πολλές σχολές ανα την Ελλάδα για  .. πχ Φυσικούς , αλλά μόνο μία να έχει την ακριβή περιγραφή μαθημάτων που ζητ΄λαει το Υπυργείο ώστε να δώσεις για ΑΣΕΠ. Αυτό βέβαια είναι απλά ένα φανταστικό σενάριο.... Δεν ξέρω πραγματικά τι έχουν στο μυαλό τους ... ??

Το θέμα είναι ότι το νομοσχέδιο αφήνει "παράθυρο" για το ποιες σχολές δίνουν επάρκεια και ποιες όχι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΕΙ και αυτή είναι η παγίδα. Μας βάζουν να τσακωνόμαστε και αυτοί κάνουν "σχέδια επί χάρτου" στις πλάτες μάς. Όσο είναι καιρός πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ : ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΥΝ ΦΕΤΟΣ. ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΩΣ ΚΑΙ ΙΟΥΝΙΟ 2010 ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΑΣΕΠ. Μακάρι να μπορούσα να είμαι απόψε στην ΕΡΤ μαζί με τους υπόλοιπους συναδέλφους να τα θίξουμε τα ζητήματα αυτά γιατί μόνο έτσι θα μας ακόυσει...Θεωρώ πάντως επιβεβλημμένη την παρουσία ΟΛΩΝ των συναδέλφων που βρίσκονται στην Αττική...Από τα laptοps και τα PC δεν ιδρώνει τ΄αυτί τους. Όσα mail κι αν τους στείλουμε θα τα γράψουν  κ α ν ο ν ι κ ά !

Υ.Γ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΓΕΣΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ, ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ. ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2010, 12:55:10 μμ από geopap »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #229 στις: Μάιος 31, 2010, 01:58:33 μμ »
geopap δεν ειναι ακριβως ετσι!
ειναι γνωστο οτι ολες οι σχολες δεν εχουν ακριβως το ιδιο προγραμμα σπουδων, ουτε καν την ιδια υλη. λογικοτατο αφου δεν ειναι β/βαθμια εκπ/ση.

πιστευω οτι ή θα ενταξουν οι σχολες μια νεα κατ/νση(παιδαγωγικης)
ή θα πουν οτι μετα το περας των σπουδων τους και για οσους θελουν να ασχοληθουν με την εκπ/ση θα παρακολουθησουν ενα 3μηνο ή 6ξαμηνο ακομα με παιδαγωγικα μαθηματα.

για τους παλιους συμφωνω οτι δεν θα ισχυσει, ή τουλαχιστον ειναι δυσκολο να παμε  παλι πισω στα εδρανα. Εκει μπορει να υπαρξει σε μορφη σεμιναριων ενα 6μηνο παιδαγωγικων μαθηματων για οσους προκειται να διοριστουν (κατι αναλογο με αυτο που τωρα γινεται και διαρκει μονο 15 ημερες!)

αλλα προσωπικα πιστευω οτι τιποτα δεν θα γινει με το περιβοητο πιστοποιητικο. Εκλογες ερχονται σε 3 χρονια περιπου και ισως αυτο αλλαξει. Μεχρι τοτε δεν ειναι απαραιτητο το πιστοποιητικο, επομενως τί συζηταμε?....
και στο φιναλε γιατι να καταπιανομαστε απο πριν για μελλοντικα δεινα?(που δεν ξερουμε ποτε κι αν θα ερθουν)και επιπλεον γιατι να συζηταμε για κατι που ουτε αυτοι δεν ξερουν το τι και το πως....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #230 στις: Μάιος 31, 2010, 02:04:45 μμ »
Εκλογες ερχονται σε 3 χρονια περιπου και ισως αυτο αλλαξει. 

Μην είσαι τόσο σίγουρος...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #231 στις: Μάιος 31, 2010, 02:19:10 μμ »
To πιστοποιητικό μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα δίνεται στους απόφοιτους καθηγητικών σχολών με κατεύθυνση εκπαίδευση.
Αν δείτε το πρόγραμμά τους έχουν 4-5 καθαρά παιδαγωγικά μαθήματα και τα υπόλοιπα είναι πιο γενικά(π.χ στην κατεύθυνση της εκπαίδεσης Φυσικού Αθηνών στα παιδαγωγικά μαθήματα έχουν εντάξει οργανική χημεία, υπολογιστική φυσική,αστροφυσική κτλ.). Οπότε αν χρειάζονται 10
(καθαρά) παιδαγωγικά μαθήματα ίσως και αυτοί χρειαστούν να παρακολουθήσουν ορισμένα μαθήματα ακόμα ώστε να πάρουν το πιστοποιητικό!
Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα.
Για το θέμα του ΑΣΕΠ η Διαμάντω το έχει πει ξεκάθαρα, προυπόθεση συμμετοχής στο διαγωνισμό είναι το πιστοποιητικό
παιδαγωγικής επάρκειας. 
Τι μένει από όλα αυτά...πτυχία χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.Κάποτε το πτυχίο αρκούσε για να βρεις δουλειά ...τώρα #%
Ενδεικτικά τα ιδιωτικά σχολεία ζητάνε ήδη απόφοιτους με μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #232 στις: Μάιος 31, 2010, 02:24:33 μμ »
O geopap νομίζω ότι πιάνει σωστά το θέμα. Νομίζω ότι τα επόμενα χρόνια θα γίνει ένας πανικός με τα εργασιακά δικαιώματα και τις άδειες που θα δίνει η κάθε σχολή. Ουσιαστικά το πτυχίο θα χάσει τη σημερινή του αξία, αφού θα υπάρξουν πολλές κατευθύσεις και πιστοποιητικά. Σκασίλα τους ο μαθητής. Απλά θα δημιουργήσουν την ανάγκη να τρέχεις ως τα 30 να μαζεύεις πτυχία, και μέχρι τότε να μη μιλάς, και να τα βάζεις με τους "αναρχικούς" που αντιδρούν σε αυτή την υποβάθμιση.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #233 στις: Μάιος 31, 2010, 02:27:42 μμ »

Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα.
 το έχει πει ξεκάθαρα, προυπόθεση συμμετοχής στο διαγωνισμό είναι το πιστοποιητικό
παιδαγωγικής επάρκειας. 
.

συμφωνω,...
Λες, ..."τιποτα δν ειναι ξεκαθαρο ακομα "  και " το εχει πει ξεκαθαρα".
 οτι το ειπε δεν σημαινει οτι εγινε. αυτο για να υλοποιηθει δεν ειναι τοσο ευκολο.
 Ισως γινει καποια στιγμη, αλλα οχι στο αμεσο μελλον....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #234 στις: Μάιος 31, 2010, 02:42:30 μμ »
Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα.
 το έχει πει ξεκάθαρα, προυπόθεση συμμετοχής στο διαγωνισμό είναι το πιστοποιητικό
παιδαγωγικής επάρκειας. 
συμφωνω,...
Λες, ..."τιποτα δν ειναι ξεκαθαρο ακομα "  και " το εχει πει ξεκαθαρα".
 οτι το ειπε δεν σημαινει οτι εγινε. αυτο για να υλοποιηθει δεν ειναι τοσο ευκολο.
 Ισως γινει καποια στιγμη, αλλα οχι στο αμεσο μελλον....
Σωστό, το παράκανα με τα ξεκάθαρα :) Για να μην μπερδευτούμε το ποιοι θα πέρνουν το πιστοποιητικό από τη σχολής λόγω κατεύθυνσης ή μαθημάτων, πόσα μαθήματα θα χρειάζονται , τι θα γίνει με τους απόφοιτους κτλ. είναι κάτι που δεν το γνωρίζουμε ακόμα αν δεν μιλήσει το υπουργείο και το Π.Ι.
Για το θέμα του ΑΣΕΠ είναι δεδομένο ότι θα χρειάζεται πιστοποιητικό παιδαγωικής κατάρτισης για να δώσεις εξετάσεις. Το έχει πει σε πολλές δηλώσεις της η Διαμαντοπούλο. Το πότε θα ισχύσει είναι άλλο θέμα.
Εκτός αν αλλάξει η κυβέρνηση,η υπουργός , η γνώμη της για το πιστοποιητικό κτλ. ;)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #235 στις: Μάιος 31, 2010, 07:09:00 μμ »
Καιρο ειχα να μπω στο φορουμ και ειχα βρει την ησυχια μου.
Αυτο ειναι το πρωτο topic που διαβαζω και εχω φουντωσει ηδη.
Αυτη οι διαμαντοπουλου και οι προκατοχοι της μας εχουν διαλυσει την ψυχολογια κανονικα.
Και να σκεφτεις οτι πρεπει να εργαζομαστε με ηρεμια και αφοσιωση, γιατι τι φταινε και τα παιδια?
Γα** τα πιστοποιητικα τους μεσα..

Η ΑΝΝΑ ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΣΤΑ 26 ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ 46!

Καλημερα συναδελφοι, πρεπει να φυγω γιατι εχω να διανυσω 50 χιλιομετρακια (ξερω ειναι λιγα, αλλα ειμαι προνομιουχος  :P) για μια επιτηρηση.
Τωρα που θα πανε και τα τελη κυκλοφοριας στα καυσιμα με βλεπω να φλερταρω με τον Κορυδαλλο.

Καλημερα σας.

Φίλε μου έχεις δίκιο σε όσα επισήμανες...κάποτε έγραφα κι εγώ σ'αυτό το topic...αλλά πλέον είναι γελεοίο για μένα το θέμα...μας  ζητάνε τα μύρια όσα για να διοριστούμε και αυτοί ξέρουν πως όλα αυτά τα κάνουν γιατί οδεύουμε σε πλήρη εξαθλίώση των εκπαιδευτικών και της εκπαίδευσης γενικά...με ελάχιστες θέσεις διορισμού στο μέλλον και με μια ζωή που μας δίνουν μαύρη από τα άγχη και την αγωνία!! Κι εμείς καθόμαστε ακόμη και συζητάμε με ποιον τρόπο θα παίξουμε καλύτερα το παιχνίδι τους και πώς θα χορέψουμε καλύτερα στα παλαμάκια που μας χτυπάνε!!! Πηγαίνετε στο alfavita να διαβάσετε την ομιλία του Γ.Γ της Education International για το πού οδεύουμε με τα νέα μέτρα στην παιδεία και σταματήστε να συζητάτε για το βόλεμά μας...που μόνο βόλεμα δεν θα έχουμε ποτέ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #236 στις: Μάιος 31, 2010, 07:17:32 μμ »
Καιρο ειχα να μπω στο φορουμ και ειχα βρει την ησυχια μου.
Αυτο ειναι το πρωτο topic που διαβαζω και εχω φουντωσει ηδη.
Αυτη οι διαμαντοπουλου και οι προκατοχοι της μας εχουν διαλυσει την ψυχολογια κανονικα.
Και να σκεφτεις οτι πρεπει να εργαζομαστε με ηρεμια και αφοσιωση, γιατι τι φταινε και τα παιδια?
Γα** τα πιστοποιητικα τους μεσα..

Η ΑΝΝΑ ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΣΤΑ 26 ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ 46!

Καλημερα συναδελφοι, πρεπει να φυγω γιατι εχω να διανυσω 50 χιλιομετρακια (ξερω ειναι λιγα, αλλα ειμαι προνομιουχος  :P) για μια επιτηρηση.
Τωρα που θα πανε και τα τελη κυκλοφοριας στα καυσιμα με βλεπω να φλερταρω με τον Κορυδαλλο.

Καλημερα σας.

Φίλε μου έχεις δίκιο σε όσα επισήμανες...κάποτε έγραφα κι εγώ σ'αυτό το topic...αλλά πλέον είναι γελεοίο για μένα το θέμα...μας  ζητάνε τα μύρια όσα για να διοριστούμε και αυτοί ξέρουν πως όλα αυτά τα κάνουν γιατί οδεύουμε σε πλήρη εξαθλίώση των εκπαιδευτικών και της εκπαίδευσης γενικά...με ελάχιστες θέσεις διορισμού στο μέλλον και με μια ζωή που μας δίνουν μαύρη από τα άγχη και την αγωνία!! Κι εμείς καθόμαστε ακόμη και συζητάμε με ποιον τρόπο θα παίξουμε καλύτερα το παιχνίδι τους και πώς θα χορέψουμε καλύτερα στα παλαμάκια που μας χτυπάνε!!! Πηγαίνετε στο alfavita να διαβάσετε την ομιλία του Γ.Γ της Education International για το πού οδεύουμε με τα νέα μέτρα στην παιδεία και σταματήστε να συζητάτε για το βόλεμά μας...που μόνο βόλεμα δεν θα έχουμε ποτέ!!
ΛΩΡΑ, βάλε ένα λινκ της ΑΒ.
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #237 στις: Μάιος 31, 2010, 07:36:45 μμ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.