*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορας για νεοδιόριστους  (Αναγνώστηκε 24235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μέντορας για νεοδιόριστους
« στις: Μάιος 03, 2010, 12:11:23 πμ »
Καλησπέρα!Ακούγοντας τις νέες προτάσεις της υπουργού για την παιδεία, μου γεννήθηκε η εξής απορία: από πότε άραγε θα ισχύσει ο θεσμός του ''μέντορα'';Εχω διανύσει ήδη το πρώτο έτος ως νεοδιίριστη Υπάρχει περίπτωση να έχω την τύχη να αποκτήσω ''μέντορα'' του χρόνου;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 08:00:04 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2010, 12:15:08 πμ »
Λογικά θα αρχίσει να ισχύει για αυτούς που θα διορίζονται από τώρα και στο εξής, οπότε μάλλον δεν το επωμίζεσαι κι αυτό.Αλλά, θα μου πεις, η λογική έπαψε να λειτουργεί σε τούτο το οικοπεδάκι του Θεού, στην Ελλαδίτσα μας, οπότε μη σε παίρνω και στο λαιμό μου, όλα είναι πιθανά.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2010, 03:17:44 μμ »
....Υπάρχει περίπτωση να έχω την τύχη να αποκτήσω ''μέντορα'' του χρόνου;
Άντε ποιός την χάρη σου!! θα αποκτήσεις μέντορα!!

Εγώ πάντως χωρίς μέντορα δεν μπορώ να λειτουργήσω ρε παιδιά. Θέλω τον μέντορά μου!!!!   :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2010, 06:57:11 μμ »
Εγώ πάντως, αν και έχω κλείσει την πενταετία στην τάξη, πρόλαβα και βρήκα μόνη μου το μέντορά μου!

Με τη συνάδελφο συμφωνούμε σε όλα, οπότε ξεμπέρδεψα!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2010, 08:34:43 μμ »
Δηλαδή, θα έχω ή δεν θα έχω;;Μακάρι όχι!!

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2010, 08:43:58 μμ »
Λογικά θα αρχίσει να ισχύει για αυτούς που θα διορίζονται από τώρα και στο εξής, οπότε μάλλον δεν το επωμίζεσαι κι αυτό.Αλλά, θα μου πεις, η λογική έπαψε να λειτουργεί σε τούτο το οικοπεδάκι του Θεού, στην Ελλαδίτσα μας, οπότε μη σε παίρνω και στο λαιμό μου, όλα είναι πιθανά.
Πώς να αρχίσει να λειτουργεί του χρόνου ,εδω προσπαθεί να εξοικονομήσει ώρες για να μην προσλάβει πολλούς επιπλέον;
και πώς θα το υλοποιήσει το φιλοδοξο σχεδιο της ,αφού δεν έχει γίνει καμια σχετική προετοιμασία;
Φανταστείτε να γινουν μέντορες κατι βαρεμένοι γυμνασιάρχες και λυκειάρχες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.....

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2010, 09:02:15 μμ »
Δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά... Ας πούμε ότι είμαι μαθηματικός. Ποιος θα είναι ο μέντοράς μου? Θα είναι μαθηματικός?
Κι αν ήμουν φυσικός? ή φιλόλογος? ή βιολόγος? Δηλαδή, χρειάζεται ένας μέντορας για κάθε ειδικότητα?
Δηλαδή πόσους μέντορες πρέπει να έχει ένα σχολείο? Και που θα βρει τα λεφτά να τους πάρει?
Κι αν υποθέσουμε ότι ο μέντορας προέρχεται μέσα από το σχολείο, έχει πολλά χρόνια εμπειρία στη διδασκαλία κλπ κλπ...
Ποιος θα αναπληρώσει τις ώρες διδασκαλίας του όταν αυτός θα κάνει το μέντορα???

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2010, 09:11:07 μμ »
Με την ενεργοποίηση του θεσμού του δόκιμου εκπαιδευτικού -και μέχρι να "στρώσει" λίγο η κατάσταση- δεν θα μπορεί να εφαρμοστεί σε όλες τις περιπτώσεις ο θεσμός του μέντορα (σκεφτείτε την περίπτωση που σε ένα σχολείο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί νέοι ). Μία δική μου σκέψη  είναι ότι μπορεί να εφαρμοστεί το υπόλοιπο πακέτο της αξιολόγησης , χωρίς δηλαδή τον μέντορα (όπου αυτός δεν υπάρχει).
Το ζήτημα λοιπόν είναι ποιοι δόκιμοι θα αξιολογηθούν με τους νόυς όρους. Οι  δόκιμοι που συμπληρώνουν τον Αύγουστο διετία μάλλον δεν προλαβαίνουν, αλλά αυτοί που συμπληρώνουν του χρόνου τον Αύγουστο; (Έστω και χωρίς μέντορα).

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2010, 09:13:17 μμ »
Γενικά η αξιολόγηση σαν έννοια είναι θετική. Στην Ελλάδα όμως, με τη νοοτροπία που επικρατεί, θα καταντήσει προβληματική. Αν για παράδειγμα ο μέντορας έχει έναν δικό του εκπαιδευτικό που έχει κάνει αίτηση για μετάθεση στο Σχολείο που υπηρετώ, ποιος μου λέει ότι δεν θα μου βάλει χαμηλό βαθμό για να φύγω από τη θέση μου και να αδειάσει θέση για τον δικό του; Επίσης, κάποιος νέος εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στα παιδαγωγικά, τη διδακτική ή τις επιστήμες της αγωγής θα κάτσει να τον κρίνει ποιος μέντορας; Με τι προσόντα; Μόνο με βάση το χρόνο υπηρεσίας του; Κατά τη γνώμη μου αυτός που θα σε κρίνει θα πρέπει να είναι αυθεντία στην παιδαγωγική και όχι απλά κάποιος συνάδελφος με προϋπηρεσία. Άρα λοιπόν μόνο μέλη ΔΕΠ Πανεπιστημίων με ειδικότητα στην παιδαγωγική και τη διδακτική θα είναι οι καταλληλότεροι, για τον επιπλέον λόγο ότι είναι και εκτός της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και κατά συνέπεια δεν έχουν ίδιον όφελος από το αποτέλεσμα της κρίσης σου. Επίσης οι Σχολικοί Σύμβουλοι θα μπορούσαν, με βάση τα τυπικά τους προσόντα, να αναλάβουν το ρόλο αυτό, αλλά πρώτον ο ρόλος των Συμβούλων είναι συμβουλευτικός και δεύτερον είναι μέσα στο σύστημα και μπορεί να έχουν συμφέροντα κατά την κρίση των συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2010, 02:23:21 πμ »
Μα αυτό είναι πάντα το πρόβλημα στην Ελλάδα. Στη θεωρία και στο σχεδιασμό τα πάμε άριστα. Στην εφαρμογή τα χαλάμε!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2010, 09:01:49 πμ »
Γενικά η αξιολόγηση σαν έννοια είναι θετική. Στην Ελλάδα όμως, με τη νοοτροπία που επικρατεί, θα καταντήσει προβληματική. Αν για παράδειγμα ο μέντορας έχει έναν δικό του εκπαιδευτικό που έχει κάνει αίτηση για μετάθεση στο Σχολείο που υπηρετώ, ποιος μου λέει ότι δεν θα μου βάλει χαμηλό βαθμό για να φύγω από τη θέση μου και να αδειάσει θέση για τον δικό του; Επίσης, κάποιος νέος εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στα παιδαγωγικά, τη διδακτική ή τις επιστήμες της αγωγής θα κάτσει να τον κρίνει ποιος μέντορας; Με τι προσόντα; Μόνο με βάση το χρόνο υπηρεσίας του; Κατά τη γνώμη μου αυτός που θα σε κρίνει θα πρέπει να είναι αυθεντία στην παιδαγωγική και όχι απλά κάποιος συνάδελφος με προϋπηρεσία. Άρα λοιπόν μόνο μέλη ΔΕΠ Πανεπιστημίων με ειδικότητα στην παιδαγωγική και τη διδακτική θα είναι οι καταλληλότεροι, για τον επιπλέον λόγο ότι είναι και εκτός της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και κατά συνέπεια δεν έχουν ίδιον όφελος από το αποτέλεσμα της κρίσης σου. Επίσης οι Σχολικοί Σύμβουλοι θα μπορούσαν, με βάση τα τυπικά τους προσόντα, να αναλάβουν το ρόλο αυτό, αλλά πρώτον ο ρόλος των Συμβούλων είναι συμβουλευτικός και δεύτερον είναι μέσα στο σύστημα και μπορεί να έχουν συμφέροντα κατά την κρίση των συναδέλφων.

ε, καλα τωρα !!! ο ενας μας μυριζει, ο αλλος μας ξυνιζει.....
τι θα πει εχει διδακτορικο κι μ@@@@κιες?!!!  προσωπικα πιστευω οτι ειναι ικανοτατος αυτος που εχει πειρα σε κατι και οχι ποιος εχει τα περισσοτερα και τα "βαρυτερα-δυνατα" διπλωματα!
μηπως ειμαστε πλεον καχυποπτοι? και μηπως ειμαστε καχυποπτοι γιατι δεν εχουμε εμπιστοσυνη στις δυναμεις μας? (ή για να το πω καλυτερα, μονιζουμε οτι εχουμε αλλα στην ουσια εχουμε ελλειμμα ...)?

το ερωτημα ειναι απλουστατο!
θελει κανεις τον ελεγχο?
οχι !
αρα, βρισκουμε χιλιες δυο δικαιολογιες για να μη τον δεχτουμε....

υ.γ. Τί θα πει " μεντορας" ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2010, 09:03:53 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2010, 04:39:08 μμ »
Και ποιός μου λέει εμένα ότι και ο πανεπιστημιακός δε θα έχει κάποιον δικό του γνωστό που θέλει να βολέψει στη δική μου θέση, και έτσι με αξιολογήσει αρνητικά; Έχει δίκιο ο Μάρκος - όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει....και να σας πω και κάτι; Τα μεταπτυχιακά δεν είναι αυτά που κάνουν κάποιον ικανό...θεωρώντας ότι όλοι έχουμε φοιτησει στο πανεπιστήμιο ρωτώ - θεωρείτε ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές μας στο πανεπιστήμιο ήταν ικανοί και ενημερωμένοι; Κι όμως ΌΛΟΙ είχαν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.
Και επισης, να πω και τούτο - το ότι καποιος μπορει να έχει μεταπτυχιακό δε σημαίνει ότι τα ξερει όλα. Ο μέντορας ( θεωρητικά τουλάχιστον ) θα είναι εκεί για να του μάθει όχι τα του γνωστικου του αντικειμένου αλλά τους νόμους, τις πρακτικές του σχολείου, το πώς να διαχειριστεί την τάξη, πώς να προγραμματισει το εκπαιδευτικό του έργο, πώς να απλουστεύσει τις διαδικασίες, πώς να ακολουθήσει τα αναλυτικά προγράμματα...θα του μάθει τι προβλέπεται, γιατί προβλέπεται έτσι και όχι αλλιώς και εν τέλει,θα βαθμολογησει την προθυμία του, το πόσο ανοιχτό μυαλό ειναι, το πόσες δράσεις αναλαμβάνει, πόσα προγράμματα εκπονεί, πόσο και τι υλικό δικό του προσφέρει στους μαθητές του, τη σχέση με τους μαθητές κτλ.  Βεβαίως και υπάρχουν ενστάσεις - γιατί αν ο άλλος ειναι ανάξιος με τι κριτήρια θα αξιολογήσει έναν άξιο - ωστοσο, στόμα έχουμε, ας μιλησουμε λοιπόν και ας ξεμπροστιάσουμε κάτι τέτοιους άσχετους .....αλλιώς είναι τσάμπα μαγκιά να λέμε θα ριξω ντομάτες στην Αννουλα, αλλά στον μέντορα στέκομαι προσοχή....
Μέντορας =πρόσωπο που καθοδηγεί και συμβουλεύει καποιον ώστε να κάνει σωστές επιλογές. (σ. 614 λεξικό Μπαμπινιώτη)
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος sofianip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2010, 10:02:57 μμ »
Θεωρώ  πως θα ήταν καλύτερο να ενισχύσει το ρόλο του συμβούλου που σε αρκετές περιπτώσεις είναι τελειως διακοσμητικός (εγω τουλάχιστον όσες φορές χρειάστηκα τη βοήθεια

του με εγραψε στα παλιά του τα παπούτσια).Οσο για τον μεντορα ακομη δεν εχω πολυκαταλαβει τι και ποιος και ποτε.Ολα ειναι μπερδεμενα στο μυαλο μου.Θελω να ειμαι αισιοδοξη

αλλα πώς μ αυτα που ακουω...... :(

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2010, 06:02:10 μμ »
Και ποιός μου λέει εμένα ότι και ο πανεπιστημιακός δε θα έχει κάποιον δικό του γνωστό που θέλει να βολέψει στη δική μου θέση, και έτσι με αξιολογήσει αρνητικά; Έχει δίκιο ο Μάρκος - όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει....και να σας πω και κάτι; Τα μεταπτυχιακά δεν είναι αυτά που κάνουν κάποιον ικανό...θεωρώντας ότι όλοι έχουμε φοιτησει στο πανεπιστήμιο ρωτώ - θεωρείτε ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές μας στο πανεπιστήμιο ήταν ικανοί και ενημερωμένοι; Κι όμως ΌΛΟΙ είχαν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.
Και επισης, να πω και τούτο - το ότι καποιος μπορει να έχει μεταπτυχιακό δε σημαίνει ότι τα ξερει όλα. Ο μέντορας ( θεωρητικά τουλάχιστον ) θα είναι εκεί για να του μάθει όχι τα του γνωστικου του αντικειμένου αλλά τους νόμους, τις πρακτικές του σχολείου, το πώς να διαχειριστεί την τάξη, πώς να προγραμματισει το εκπαιδευτικό του έργο, πώς να απλουστεύσει τις διαδικασίες, πώς να ακολουθήσει τα αναλυτικά προγράμματα...θα του μάθει τι προβλέπεται, γιατί προβλέπεται έτσι και όχι αλλιώς και εν τέλει,θα βαθμολογησει την προθυμία του, το πόσο ανοιχτό μυαλό ειναι, το πόσες δράσεις αναλαμβάνει, πόσα προγράμματα εκπονεί, πόσο και τι υλικό δικό του προσφέρει στους μαθητές του, τη σχέση με τους μαθητές κτλ.  Βεβαίως και υπάρχουν ενστάσεις - γιατί αν ο άλλος ειναι ανάξιος με τι κριτήρια θα αξιολογήσει έναν άξιο - ωστοσο, στόμα έχουμε, ας μιλησουμε λοιπόν και ας ξεμπροστιάσουμε κάτι τέτοιους άσχετους .....αλλιώς είναι τσάμπα μαγκιά να λέμε θα ριξω ντομάτες στην Αννουλα, αλλά στον μέντορα στέκομαι προσοχή....
Μέντορας =πρόσωπο που καθοδηγεί και συμβουλεύει καποιον ώστε να κάνει σωστές επιλογές. (σ. 614 λεξικό Μπαμπινιώτη)

Σε όλα αυτά που αναφέρεις (διαχείριση τάξης, προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου, αναλυτικά προγράμματα, δραστηριότητες) ειδικός είναι κάποιος με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην οργάνωση της εκπαίδευσης, τα αναλυτικά προγράμματα και γενικά τις επιστήμες της αγωγής. Κάποιος που απλά έχει κάποια χρόνια υπηρεσίας, αυτά τα γνωρίζει σε "πρακτικό" επίπεδο και μπορεί να τα υποστηρίξει σε γενικές γραμμές, αλλά ειδικός δεν μπορεί να θεωρηθεί. Μίλησα για συγκεκριμένες μεταπτυχιακές σπουδές ειδίκευσης σε εκπαιδευτικά θέματα, και όχι στο γνωστικό αντικείμενο. Και σίγουρα δεν δέχομαι να με κρίνει κάποιος που δεν θεωρείται ειδικός στο συγκεκριμένο θέμα. Η αξιολόγηση και κρίση θα πρέπει να τεκμηριώνεται επιστημονικά (π.χ. ο εκπαιδευτικός ακολούθησε τη συγκεκριμένη διδακτική μέθοδο, διότι... κ.λπ.) και δεν νομίζω ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν την επάρκεια να μπορούν να συνδέουν αυτό που βλέπουν μέσα στην τάξη με κάποια παιδαγωγική θεωρία ή μέθοδο, ώστε να τεκμηριώνουν την αξιολόγησή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2010, 06:35:24 μμ από teogan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.