*

Αποστολέας Θέμα: Μετανάστευση, τι λέτε??  (Αναγνώστηκε 26611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 08, 2010, 10:47:11 μμ »
Δε ξέρω, προσωπικά νομίζω οτι όσο λιγώτερο γνωρίζω τους ανθρώπους τόσο καλύτερα...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:08 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 08, 2010, 11:09:08 μμ »
Τι να λέμε τώρα... τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!
Όπως έχει μάθει κανείς..

Εγω εδώ γειτονιά άλλαξα και κόντεψα να πάθω κατάθλιψη  :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:28:39 πμ »
Ο καθένας όπως το βλέπει. Εγώ είμαι 23 και βλέπω πως δεν μπορώ να ξεκινήσω τη ζωή μου στη χώρα μου, δεν μου δίνει κάποια ελπίδα για το μέλλον πλέον. Τι να κάτσω να κάνω εδώ; Να δουλεύω για να πληρώνω τα χρέη που κάποιοι άλλοι δημιούργησαν σε βάρος μου και μου καταστρέφουν το μέλλον; Να ζω κάπου όπου δε με υπολογίζουν; Να αρρωστήσω και να πρέπει να νοσηλευτώ σε ράντζο και να δίνω φακελάκια; Να οδηγώ το αμάξι μου και να παθαίνει συνέχεια ζημιές από τους δρόμους και να κοντεύω να σκοτωθώ; Να φτάσω στα 70 μου και να μου δώσουν μια σύνταξη 500 ευρώ με το ζόρι και να πρέπει να ζήσω με αυτά; Όχι ρε παιδιά, δεν το κάνω αυτό στον εαυτό μου. Θα πάω κάπου να με υπολογίζουν, να μη με βλέπουν σαν κοροϊδο. Δεν είναι εύκολο να παρατήσω τα πάντα πίσω μου, μπορεί και να πάω και να φάω τα μούτρα μου και να γυρίσω πίσω άρον άρον, μπορεί και να μου συμβεί κάτι καλό εδώ (λέμε τώρα) και να μη φύγω ποτέ. Προς το παρόν όμως η μόνη ελπίδα που βλέπω είναι στο εξωτερικό και για εκεί το ψάχνω περισσότερο, κάπου που να υπάρχει ένας προγραμματισμός και μια οργάνωση και να μην είναι σκορποχώρι, να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αλλά όπως είπα, ο καθένας έχει την άποψή του και το βλέπει διαφορετικά. :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:31:49 πμ »
Λώρα ,
ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου,
η Κύπρος είναι πολύ καλή ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:08 »

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 17, 2021, 09:02:29 μμ »
Λώρα ,
ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου,
η Κύπρος είναι πολύ καλή ιδέα.


#xasa εχεις εγκατασταθει στην κυπρο? ενδιαφερομαι και γω να επισκεφτω το νησι!!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 17, 2021, 10:11:22 μμ »
Μιας και εχω εμπειρία μετανάστευσης σε δυο χώρες ( Αγγλια προ-Brexit και ΗΠΑ) θα σας  μεταφέρω τις εμπειρίες μου.Η Αγγλια οταν πρωτοπήγα ( μιλαμε αρχές του 2000) ήταν καλα.Στη συνέχεια κατα κατα τέλη του 2010 είχαν ηδη αρχίσει να ειναι δυσκολα τα πράγματα στις δουλειες.Ολη η άνεργη Ευρώπη κατέληξε στην Αγγλια.Μετα ήρθε το brexit και κλάφτα Χαράλαμπε κοινώς.

Παμε τωρα στις ΗΠΑ.Το 1980 που πρωτοπήγα ήταν πολυ καλα.Απο το 2000 και μετα και κυρίως το 2015 και μετα η κατάσταση ειναι πολυ χειρότερη απο την Ελλάδα.Μιλαμε για 10-12 δολάρια την ωρα , με κόστος ζωής στα ύψη ακομη και σε σχετικά «φθηνές» πολιτείες και για να εργαστείς στο χώρο της εκπαίδευσης χρειάζεσαι licensure και μετα προσθέτεις και κάποιες άλλες εξειδίκευσεις ( τα λεγόμενα endorsement).

Και τωρα θα σας μεταφέρω την εμπειρία συμφοιτητριας μου που έφυγε απο Ελλάδα και πήγε πρώτα Δανία και μετα Ουγγαρία.Και στις δυο ειχε άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και το μονο δύσκολο ήταν η εκμάθηση της γλώσσας.Αυτα είχα να μοιραστώ.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 18, 2021, 04:46:07 πμ »
Η Αμερική είναι καμμένη γη...θα συμφωνήσω απόλυτα. Εργάστηκα εκεί για κάποιους μήνες και δεν θέλω να ξαναπάω ποτέ. Η Σουηδία είναι εξαιρετική περίπτωση αν κι εκεί αρχίζουν να αγριεύουν κάπως τα πράγματα εξαιτίας των πολλών γκετοποιημένων πλέον-από μετανάστες και πρόσφυγες- περιοχών. Οι άλλοτε φιλεύσπλαχνοι και ανθρωπιστές Σκανδιναβοί αρχίζουν και προσγειώνονται λίγο στην άγρια πραγματικότητα. Δεν είναι τυχαίο πως οι ακροδεξιοί πολλαπλασιάζονται.

Συνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 18, 2021, 05:48:26 μμ »
Η Αμερική είναι καμμένη γη...θα συμφωνήσω απόλυτα. Εργάστηκα εκεί για κάποιους μήνες και δεν θέλω να ξαναπάω ποτέ. Η Σουηδία είναι εξαιρετική περίπτωση αν κι εκεί αρχίζουν να αγριεύουν κάπως τα πράγματα εξαιτίας των πολλών γκετοποιημένων πλέον-από μετανάστες και πρόσφυγες- περιοχών. Οι άλλοτε φιλεύσπλαχνοι και ανθρωπιστές Σκανδιναβοί αρχίζουν και προσγειώνονται λίγο στην άγρια πραγματικότητα. Δεν είναι τυχαίο πως οι ακροδεξιοί πολλαπλασιάζονται.

Πήγες και ειχε βιζα εργασιας η πηγες παρανομα με τριμηνη βιζα τουριστικη(δεν το λεω επιθετικα απλα με κανει εντυπωση); Oι ΗΠΑ μονο ευκαιριες εχουν ακομα και τωρα που ειναι σε κριση! Το κακο ειναι οτι δεν δινουν πλεον βιζα εργασίας και η πλειοψηφια που παει ειτε παει παρανομα ειτε παει επειδη εχει υπηκοοτητα κλπ κλπ οποιος εχει ζησει εκει ξερει οτι ευκαιριες υπάρχουν και κανενα σοβαρος ανθρωπος φυσικά δεν θα παει να δουλεψει σε σχολεια!
Τωρα αν θελει να παει καποιος να δουλεψει στο εξωτερικο σιγουρα δεν θα παει σε σχολειο εκτος απο ΗΒ υπάρχουν πολλες δουλειες σε εταιρειες που ζητανε εργαζομενους με συγκεκριμενα σκιλλς και σιγουρα θα προσαρμοστεις στα εκει στανταρτ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2021, 05:51:00 μμ από Serraios »
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 18, 2021, 08:18:44 μμ »
Πήγα με τουριστική visa 3 μηνών για road trip αλλά μου πρότειναν δουλειά σε ελληνική ταβέρνα και έμεινα. Η Αμερική δεν έχει ευκαιρίες κατ'εμέ όταν είσαι από ανθρωπιστικές σπουδές. Συνάδελφος γκαρσόνα συμπλήρωνε χαρτζηλίκι για να ζει ούσα η ίδια δασκάλα. Δάσκαλοι, καθηγητές και αστυνομικοί οι πιο χαμηλά αμειβόμενοι. Δεν θα την ξαναπροτιμούσα. Ποτέ των ποτών.

Συνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 18, 2021, 08:34:30 μμ »
Πήγα με τουριστική visa 3 μηνών για road trip αλλά μου πρότειναν δουλειά σε ελληνική ταβέρνα και έμεινα. Η Αμερική δεν έχει ευκαιρίες κατ'εμέ όταν είσαι από ανθρωπιστικές σπουδές. Συνάδελφος γκαρσόνα συμπλήρωνε χαρτζηλίκι για να ζει ούσα η ίδια δασκάλα. Δάσκαλοι, καθηγητές και αστυνομικοί οι πιο χαμηλά αμειβόμενοι. Δεν θα την ξαναπροτιμούσα. Ποτέ των ποτών.

Καταλαβαινω τι λες, γιατι το βλεπεις απο διαφορεπτικη οπτικη, φυσικα και η ελληνικη ταβερνα ειναι δουλια! Επίσης δεν ειχες κανενα δικαιωμα γιατι ησουν παρανομη, επισης με 3μηνες δεν μπορεις να εκφέρεις αποψη για μια χωρα..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 18, 2021, 09:10:37 μμ »
Ήταν έντονοι αυτοί οι 3 μήνες συνάδερφε ;) Συναντήσαμε πολλούς συγγενείς που αλλιώς μας περιέγραφαν την ζωή τους και αλλιώς αποδείχτηκε πως ήταν, είμασταν Νέα Υόρκη και γνωρίσαμε και λόγω δουλειάς πολύ κόσμο. Η Αμερική έχει τεράστια ψαλίδα στον πληθυσμό της...πρώτη φορά συναντώ τόσο αμόρφωτους ανθρώπους...τόση φτώχεια....τόση μα τόση εγκληματικότητα...ερχόταν Αμερικάνοι να φάνε και δεν ήξεραν καν πού είναι η Ελλάδα. Ο ξάδερφός μου μόλις είχε παραιτηθεί από το νομικό corporation που εργαζόταν λόγω burn out. Υπήρχε σαφώς και η elite των μορφωμένων και οικονομικά ευκατάστατων αλλά το επίπεδο μιας χώρας καθορίζεται από την πλειοψηφία και όχι την μειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 18, 2021, 09:12:40 μμ »
Η ξαδέρφη μου επέστρεψε μετά από 5 χρόνια. Δεν ήταν παράνομη. Ευτυχώς ήρθε να φτιάξει και τα δόντια της γιατί στο Αμέρικα πουλάς νεφρό για να φτιάξεις δόντια. No thanks. Not for me. ;D

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:09:18 μμ »
Και πουλάς όσα εχεις και δεν εχεις για γυναικολογικές εξετάσεις ( βλέπε υπέρηχο 1500 δολάρια)  :)
Εγω έζησα 7 χρονια. Τα πράγματα εχουν δυσκολέψει και στη βίζα αλλα και στην εύρεση εργασιας ακομη και για τους Αμερικανούς.Δεν ειναι οπως ήταν το 1980 π.χ. που πρωτοπήγα.Για τους εκπαιδευτικούς οπως είπα χρειάζεται έκδοση licensure και η καθε πολιτεια εχει δικό της σύστημα με tiers και τρόπους σα να λέμε « διορισμού» καθηγητών.
Μια βόλτα στο σουπερ μάρκετ θα σας πείσει για το κόστος ζωής ( ενα ψωμί σχεδόν 4 δολάρια).Συνεπως εαν δεν εχεις καλο μισθό ειναι απαγορευτική η ζωή.Και οι μισθοί δεν ειναι οπως ήταν το 1980 που πήγα αλλα 30% κάτω.Υπαρχουν ευκαιρίες αν καταφέρεις να ξεχωρίσεις μεσα στον θηριώδη ανταγωνισμό.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:14:34 μμ »
Και πουλάς όσα εχεις και δεν εχεις για γυναικολογικές εξετάσεις ( βλέπε υπέρηχο 1500 δολάρια)  :)
Εγω έζησα 7 χρονια. Τα πράγματα εχουν δυσκολέψει και στη βίζα αλλα και στην εύρεση εργασιας ακομη και για τους Αμερικανούς.Δεν ειναι οπως ήταν το 1980 π.χ. που πρωτοπήγα.Για τους εκπαιδευτικούς οπως είπα χρειάζεται έκδοση licensure και η καθε πολιτεια εχει δικό της σύστημα με tiers και τρόπους σα να λέμε « διορισμού» καθηγητών.
Μια βόλτα στο σουπερ μάρκετ θα σας πείσει για το κόστος ζωής ( ενα ψωμί σχεδόν 4 δολάρια).Συνεπως εαν δεν εχεις καλο μισθό ειναι απαγορευτική η ζωή.Και οι μισθοί δεν ειναι οπως ήταν το 1980 που πήγα αλλα 30% κάτω.Υπαρχουν ευκαιρίες αν καταφέρεις να ξεχωρίσεις μεσα στον θηριώδη ανταγωνισμό.
[/quote

Έτσι ακριβώς. Not for me. Mόλις μπήκα στο αεροπλάνο επιστροφής είπα no more USA. ;)όχι για εμένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 240
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.