*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 14, 2010, 09:48:23 πμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο επίδομα από τον Οαεδ για όσους έχουν λίγα ένσημα? Εγώ φέτος είχα 8 ενσημα το μήνα (!) και άκουσα ότι υπάρχει κάποιο εφάπαξ ποσό που δίνουν σε όσους έχουν <12 ένσημα το μήνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτό που ισχύει είναι το ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων:
http://www.oaed.gr/el/2012-02-07-18-31-19/2012-02-07-18-31-52/2012-07-13-11-42-40
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 11:59:55 μμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 14, 2010, 01:08:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω, thanks για το link. Πάντως στον οαεδ που πήγα σήμερα για να συνεχίσω το ταμείο που είχα κόψει όταν προσλήφθηκα, τους ρώτησα και δεν ήξεραν κάτι. Βέβαια δεν ξέρω και αν το δικαιούμαι εγώ...Thanks again!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 14, 2010, 01:16:57 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω, thanks για το link. Πάντως στον οαεδ που πήγα σήμερα για να συνεχίσω το ταμείο που είχα κόψει όταν προσλήφθηκα, τους ρώτησα και δεν ήξεραν κάτι. Βέβαια δεν ξέρω και αν το δικαιούμαι εγώ...Thanks again!


Ελεγξε πόσα είναι τα ένσημα σου ( δες δηλ.αν τηρούνται οι προυποθέσεις για το ειδικό βοήθημα).
Από τη στιγμή που συνεχίζεις το περσινό επίδομα,μήπως δεν δικαιούσαι κάτι άλλο..Δε νομίζω να μπορούμε να παίρνουμε και τα δύο...αλλά δεν είμαι και ειδική να στο διευκρινίσω..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 16, 2010, 06:13:30 μμ »
Ψάχνοντας, τελικά βρήκα αυτό εδώ:
http://www.oaed.gr/el/2012-02-07-18-31-19/2012-02-07-18-31-52/2012-07-13-11-34-12

Ειδικό Βοήθημα Μετά τη Λήξη της Επιδότησης Λόγω Ανεργίας

Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

Αν κατάλαβα καλά, αφού τελειώσει το επίδομα και με την προϋπόθεση ότι είσαι άνεργος για ακόμη 1 μήνα, δικαιούσαι να πάρεις αυτό το βοήθημα. Ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2012, 12:07:42 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irene5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:26:31 μμ »
Ερώτηση: Φέτος ήμουν πρώτη χρονιά ωρομίσθια αλλά είχα πολύ λίγες ώρες κ τα ένσημα που μάζεψα είναι γύρω στα 50. Θα χρειαστεί να πάω από ΟΑΕΔ να δηλωθώ αφού δεν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας? Το καλοκαίρι, εφόσον δεν δουλεύω, χρειάζεται να βγάλω κάρτα ανεργίας?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:35:12 μμ »
Ερώτηση: Φέτος ήμουν πρώτη χρονιά ωρομίσθια αλλά είχα πολύ λίγες ώρες κ τα ένσημα που μάζεψα είναι γύρω στα 50. Θα χρειαστεί να πάω από ΟΑΕΔ να δηλωθώ αφού δεν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας? Το καλοκαίρι, εφόσον δεν δουλεύω, χρειάζεται να βγάλω κάρτα ανεργίας?

Αν ήταν 60 θα μπορούσες να πάρεις το ειδικό βοήθημα..
Η γνώμη μου είναι να βγάλεις κάρτα ανεργίας....
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος dimitrisskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχουν έλεος τα μάτια σου για μένα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:58:33 μμ »
Δεν έχω πάρει ποτέ επίδομα, αλλά τα δύο τελευταία χρόνια δε συμπληρώνω 200 ένσημα, έχω 170 ή 180 περίπου, δικαιούμαι κάποιο επίδομα; Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 22, 2010, 04:45:06 μμ »
σφράγισε τα ένσημα σου από τα κατά τόπους παραρτήματα ικα των εργοδοτών που δούλεψες.
μάζεψε τα ένσημα, και δικαιολογητικά που απαιτούνται (βγάλε με την τελευταία απόλυση κάρτα ανεργίας) για ταμείο ανεργίας και πήγαινε εγγράψου στο ταμείο ανεργίας.
μπορείς να εγγραφείς και με ελλειπή δικαιολογητικά,απλά θα πρέπει σε εύλογο χρονικό διάστημα να τα προσκομίσεις.αφού εγγραφείς θα σε ενημερώσουν πότε θα περάσεις για το μπλοκάκι(ταμείο ανεργίας).στην περίπτωση που δεν επαρκούν τα ένσημα θα πάρεις ένα επιδομα εφάπαξ(αν δεν κάνω λάθος  :-\ ).αν εργαστείς (έχεις πρόσληψη) νωρίτερα από το τρίμηνο πιθανόν να μην το δικαιούσαι ούτε αυτό. :-\
δες το λινκ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg
και το συνημμένο

αντιγράφω από το συνημμένο:

Παράθεση
Α) Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
1. Το τελευταίο 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες (ΕΝΣΗΜΑ) χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.
2. Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).
κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.
πιθανόν να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα αυτό,τηλεφώνησε και ρώτησε στον οαεδ που ανήκεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2010, 04:52:12 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχουν έλεος τα μάτια σου για μένα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 22, 2010, 04:54:46 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 22, 2010, 04:57:41 μμ »
Τα ένσημα που έχω είναι μέχρι και το β τρίμηνο του 2006. Έκτοτε, ξαναέχω ένσημα μόνο για εφέτος που εργάστηκα ως ωρομίσθια 4,5 περίπου μήνες και που φυσικά δεν μου έχουν δοθεί. Ξέρει κανείς να μου πει, αν δικαιούμαι το εφάπαξ τριμηνιαίο επιδομα; Απ' το σχολείο όπου και εργαζόμουν, ο υπεύθυνος για τη μισθοδοσία μου ανέφερε ότι για να το δικαιούμαι, πρέπει να συμπληρώνω 60 ημερομίσθια. Ισχύει;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:30:37 μμ »
Τα ένσημα που έχω είναι μέχρι και το β τρίμηνο του 2006. Έκτοτε, ξαναέχω ένσημα μόνο για εφέτος που εργάστηκα ως ωρομίσθια 4,5 περίπου μήνες και που φυσικά δεν μου έχουν δοθεί. Ξέρει κανείς να μου πει, αν δικαιούμαι το εφάπαξ τριμηνιαίο επιδομα; Απ' το σχολείο όπου και εργαζόμουν, ο υπεύθυνος για τη μισθοδοσία μου ανέφερε ότι για να το δικαιούμαι, πρέπει να συμπληρώνω 60 ημερομίσθια. Ισχύει;

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτό:

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 ημερήσια επιδόματα) μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    * Βιβλιάριο ενσήμων.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:42:00 μμ »
Τα ένσημα που έχω είναι μέχρι και το β τρίμηνο του 2006. Έκτοτε, ξαναέχω ένσημα μόνο για εφέτος που εργάστηκα ως ωρομίσθια 4,5 περίπου μήνες και που φυσικά δεν μου έχουν δοθεί. Ξέρει κανείς να μου πει, αν δικαιούμαι το εφάπαξ τριμηνιαίο επιδομα; Απ' το σχολείο όπου και εργαζόμουν, ο υπεύθυνος για τη μισθοδοσία μου ανέφερε ότι για να το δικαιούμαι, πρέπει να συμπληρώνω 60 ημερομίσθια. Ισχύει;

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτό:

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 ημερήσια επιδόματα) μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    * Βιβλιάριο ενσήμων.

Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου.
Θα ήθελα όμως αν μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος να μου διευκρινίσετε και το εξής: απ' ό,τι ξέρω οι τελευταίοι δύο μήνες δεν υπολογίζονται για το μηνιαίο επίδομα ανεργείας. Ισχύει το ίδιο και για το τριμηνιαίο επίδομα; Δηλ. τα 60 ημερομίσθια θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί πριν τους 2 τελευταίους μήνες, οπότε και λύεται η σύμβασή μας ή στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν παίζει ρόλο; Διότι, από το ΙΚΑ μου ανέφεραν ότι μάλλον δεν το δικαιούμαι και πράγματι δε θα το δικαιούμαι αν δεν μετρούν και οι δυο τελευταίοι μήνες.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Tere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:46:40 μμ »
Ερώτηση: Φέτος ήμουν πρώτη χρονιά ωρομίσθια αλλά είχα πολύ λίγες ώρες κ τα ένσημα που μάζεψα είναι γύρω στα 50. Θα χρειαστεί να πάω από ΟΑΕΔ να δηλωθώ αφού δεν δικαιουμαι ταμείο ανεργίας? Το καλοκαίρι, εφόσον δεν δουλεύω, χρειάζεται να βγάλω κάρτα ανεργίας?

Αν ήταν 60 θα μπορούσες να πάρεις το ειδικό βοήθημα..
Η γνώμη μου είναι να βγάλεις κάρτα ανεργίας....

Να ρωτήσω, εγώ μαλλον δεν θα δικαιούμαι το επίδομα φέτος αλλά κατέθεσα τα χαρτιά μου μήπως δικαιουμαι κανα μικροτερο επίδομα.. αυτο με το ειδικο βοήθημα, τι παίζει domenica? εχω γυρω στα 100 το τελευταιο 14μηνο χωρις τους δυο τελευταιους μηνες..επρεπε να τους το πω οταν κατεθετα τα χαρτια μου να το ελεγξουν ή θα μου το πουν απο μονοι τους οταν παω πάλι στον οαεδ??

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:51:14 μμ »

Θα ήθελα όμως αν μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος να μου διευκρινίσετε και το εξής: απ' ό,τι ξέρω οι τελευταίοι δύο μήνες δεν υπολογίζονται για το μηνιαίο επίδομα ανεργείας. Ισχύει το ίδιο και για το τριμηνιαίο επίδομα; Δηλ. τα 60 ημερομίσθια θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί πριν τους 2 τελευταίους μήνες, οπότε και λύεται η σύμβασή μας ή στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν παίζει ρόλο; Διότι, από το ΙΚΑ μου ανέφεραν ότι μάλλον δεν το δικαιούμαι και πράγματι δε θα το δικαιούμαι αν δεν μετρούν και οι δυο τελευταίοι μήνες.

Στις προϋποθέσεις για το ειδικό βοήθημα δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο ...δεν το γνωρίζω όμως γι'αυτό και καλύτερα να απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα τι ισχύει..

Ασχετα απο αυτό θα ήθελα να σας ενθαρρύνω να βεβαιώνετε οι ίδιοι κάθε πληροφορία που σας δίνουν διότι μου έχει συμβεί να γνωρίζω περισσότερα από υπαλλήλους υπηρεσίας (όχι γιατί είμαι πιο εξυπνη  ;D ) επειδή είναι λογικό κάθε υπάλληλος να μην έχει αρμοδιότητα για κάθε θέση,ενω εμείς που είμαστε ενδιαφερόμενοι ,φροντίζουμε να έχουμε ενημερωθεί για κάποια πράγματα που ισχύουν..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.